Jump to content

Blogs

Our community blogs

 1. Andrzej
  Latest Entry

  Wielkie podziękowania dla Adama Kunysza i Marcina, za reaktywację strony. Mam nadzieję, że będzie możliwość merytorycznej dyskusji i wymiany poglądów na forum.

 2. Zapraszamy serdecznie na Dzień Wolnej Sztuki już w najbliższą sobotę, 18 kwietnia punktualnie w samo południe!

   

   

   

  dzien_wolnej_sztuki.jpg

   

   

   

   

  Dzień Wolnej Sztuki promuje powolny, głęboki kontakt z eksponatem. Celem inicjatywy jest pokazanie zwiedzającym, że każdy może świadomie odbierać sztukę, niezależnie od posiadanej wiedzy czy wykształcenia. Wystarczy poświęcić dziełu trochę czasu.

   

   

   

  Zapraszamy do wspólnego, niespiesznego przyglądania się uważnie tylko 5 wybranym przez nas eksponatom. Każdemu będzie towarzyszyła jeden osoba z grona edukatorów muzealnych. Mamy nadzieję, że zechcecie się z nami spotkać i porozmawiać.

   

  W czasie tej godziny wstęp na wybrane muzealne ekspozycje będzie bezpłatny. Wejściówki możecie pobrać w Sieni Zamku na hasło !Dzień Wolnej Sztuki!.

   

  Po zwiedzaniu zapraszamy na spotkanie, w czasie którego będziemy mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

   

   

   

  O 12.00 czekamy na Was w Dziale Sztuki Cerkiewnej, by porozmawiać o Mandylionie z XV wieku pochodzącym z Owczar daw. Rychwałd, łemkowskiej ikonie.

   

   

  mandylion.%2BXV%2Bw..jpg

   

  We wnętrzach zamkowych również o 12.00 spotkacie nas przy pochodzącym z Niemiec niewielkim, kamionkowym Dzbanuszku z poł. XVIII w. prezentowanym w Pokoju Bilardowym.

   

  Dzbanuszek.jpg

   

  i w Salonie Bouchera przy ciekawym instrumencie muzycznym Fortepianiku buduarowym z I poł. XIX w.

   

  Salon.jpg

   

  W Korytarzy Czerwonym o malarstwie i nie tylko porozmawiamy przy Straganie z mięsem i jarzynami, Fransa Snydersa, kopia z XVII w.

   

  Snyders.jpg

   

  A na parterze czeka nas spotkanie z portretem Karoliny z Moraczewskich Iżyckiej, którą uwiecznił był Karol Schweikert (1770-1865) w I poł. XIX w.

   

  portret.jpg

 3. Na sesji RM w dniu 27 maja br. Burmistrz przedstawił zamówioną wcześniej w firmie architektonicznej koncepcję rewitalizacji ul. Zamkowej w Łańcucie. Z koncepcją zapoznać można się na stronach Urzędu Miasta, jak również na stronach firmy, która ją wykonała (9780 architekci). Jak wygląda obecnie ulica Zamkowa i jej otoczenie nie trzeba wiele mówić, każdy sam może się przekonać spacerując czy jadąc nią. Zmiany estetyczne są jak najbardziej wskazane, tylko czy w kierunku zaproponowanym przez Burmistrza? Podam tylko kilka przykładów z proponowanej koncepcji. Przewiduje ona m.in. "urządzenie trwałego, kamiennego podestu sceny o wymiarach 8x8m, wyniesionego 1m ponad poziom posadzki ulicy" (str. 5 koncepcji). A co ciekawsze ten wspaniały obiekt ma być posadowiony obok wejścia do dawnego kasyna urzędniczego, przy wylocie na ul. Kościuszki. Miejsce wprost wymarzone na scenę!!! Następny przykład. Koncepcja "przewiduje dobudowę do istniejącej synagogi budynku restauracji o wymiarach 7x21m, przykrytej dachem pulpitowym" (str. 5 koncepcji). Jestem bardzo ciekawa kto wyda zgodę na taka inwestycję, bo konsultowana to ona z nikim nie była!!! Kolejny przykład z tej jakże motywującej i interesującej koncepcji. "Przewidziano możliwość awaryjnego i serwisowego przejazdu przez plac pasem drogi o szerokości 4m,o parametrach drogi pożarowej. Wjazd odbywa się poprzez krawężnik najazdowy od strony ul. 3 Maja, a wyjazd w ul. Paderewskiego. Dla użytkowników indywidualnych ulica Zamkowa i plac przed Kasynem Urzędniczym zostały całkowicie wyłączone z ruchu kołowego" (str. 5-6 koncepcji). Pomijając już sam fakt, iż na ul. Zamkowej mają stać stragany, place zabaw, ogródki, ławeczki, scena, itd. i trudno będzie się tam przecisnąć jakimkolwiek samochodom, to nie wiem czy uczestnicy ruchu drogowego lub jacykolwiek kierowcy są w stanie wyobrazić sobie tą karkołomną drogę awaryjną dla służb ratowniczych, którą zaproponowano do wykonania. Po co po krawężniku najazdowym od strony ul. 3 Maja ma prowadzić droga awaryjna wyjazdowa w ul. Paderewskiego skoro teraz te dwie drogi bezpośrednio się krzyżują? Nie wiem czy Burmistrz chce zamknąć dla ruchu oprócz ul. Zamkowej również 3 Maja, czy też wprowadzić jakieś nowatorskie rozwiązania komunikacyjne po chodnikach i krawężnikach (prawnie sporo wątpliwe, społecznie mało atrakcyjne dla pieszych!!!). Jak Burmistrz zamknie dla ruchu ul. 3 Maja to sparaliżuje komunikacyjnie tą część miasta (karetki pogotowia będą miały ogromny problem z wyjazdem z bazy!), a jak chce wprowadzić nowatorskie rozwiązania jazdy po krawężnikach to wyjątkowo nietrafione. Tak czy inaczej koncepcja taka jest nie do przyjęcia!!!

  Uważam, iż na deptak z miejscem na scenę, ogródki, place zabaw, stragany, itp. świetnie nadaje się działka przy Miejskim Domu Kultury, która aż prosi się o zagospodarowanie lub okolice plantów przy Rynku. To kwestia uzgodnienia społecznego, jakiegoś pomysłu i racjonalności. Po co mieszkańców i turystów "zamykać" na wąskiej przestrzeni ul. Zamkowej? Łańcut potrzebuje właśnie otwarcia na mieszkańców, przyjezdnych i turystów by mogło się rozwijać. Zanika drobny handel, wiele obiektów stoi pustych, są problemy komunikacyjne i z parkowaniem. Wybrukowanie granitem i zagospodarowanie platformami, straganami, podestami, itp. ul. Zamkowej raczej sytuacji nie poprawi.

  Zgłosiłam swoje uwagi do koncepcji rewitalizacji ul. Zamkowej podczas sesji, na której była prezentowana oraz pisemnie (wraz z kolegą Robertem Kochmanem - tekst w załączeniu do niniejszego wpisu), bo jako radni mieliśmy możliwość pisemnej wypowiedzi w terminie do 30 czerwca br.

  Co Państwo sądzą o propozycji Burmistrza w zakresie rewitalizacji ul. Zamkowej?

 4. KOMUNIKAT

  z dnia 30 sierpnia 2013 r.

  w sprawie organizacji transportu publicznego na terenie powiatu łańcuckiego

  W związku z nagłą rezygnacją w dniu 26 sierpnia 2013 r. ze świadczenia lokalnych przewozów pasażerskich na terenie powiatu łańcuckiego przez dotychczasowego przewoźnika firmę Arriva Sp. z o.o., która to firma wcześniej przejęła firmę Veolia Transport Sp. z o.o. (poprzednio Connex Sp. z o.o., wcześniej PKS Łańcut), Starosta Łańcucki wydał w dniu 28 sierpnia 2013 r. zezwolenia dla przewoźników.

  I
  Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Leżajsku ul. Nad Stojadłem 1, 37-300 Leżajsk na następujące linie autobusowe:

  1) Łańcut - Krzemienica - Zalesie (nr linii 1810010),

  2) Łańcut - Dąbrówki - Rakszawa (nr linii 1810015),

  3) Łańcut - Kosina - Rogóżno (nr linii 1810004),

  4) Łańcut - Krzemienica - Medynia Głogowska (nr linii 1810014),

  5) Łańcut - Rakszawa - Wydrze (nr linii 1810022),

  6) Łańcut - Smolarzyny - Budy Łańcuckie (nr linii 1810020),

  7) Łańcut - Wysoka - Sonina (nr linii 1810024),

  8) Węgliska - Medynia Głogowska - Czarna - Wola Mała - Łańcut (nr linii1810012),

  9) Łańcut - Wysoka - Albigowa (nr linii 1810026),

  10) Łańcut - Głuchów - Kosina (nr linii 1810003),

  11) Łańcut - Kraczkowa - Cierpisz (nr linii 1810027),

  12) Łańcut - Rakszawa - Brzóza Stadnicka - Żołynia (nr linii 1810019),

  13) Łańcut - Rakszawa - Zalesie - Łańcut (nr linii 1810011),

  14) Łańcut - Smolarzyny - Żołynia (nr linii 1810023),

  15) Łańcut - Żołynia - Brzóza Stadnicka - Wydrze (nr linii 1810021),

  16) Wola Mała - Albigowa - Handzlówka (nr linii 1810008),

  17) Łańcut - Albigowa - Handzlówka (nr linii 1810029),

  18) Łańcut - Sonina - Wysoka - Łańcut (nr linii 1810002).

  Ponadto Starosta Łańcucki wydał zezwolenia dla następujących przedsiębiorców:

  II
  Prywatny Przewóz Osób Zdzisław Kwoszcz 37-111 Rakszawa 1437 na linię

  -
  Łańcut - Handzlówka (nr linii 1810031);

  III
  Transport-Turystyka RX-bus Firma Usługowa Robert Szubart 37-121 Husów 535 na linię

  -
  Łańcut - Husów - Tarnawka (nr linii 1810030).

  Zezwolenia wydawane przez Starostę obejmują trasy dotychczas wykonywanych kursów przez Veolię Transport i będą wykonywane przez ww. przewoźników od 1 września 2013 r.

  Informuję, że kasa biletowa zostanie uruchomiona na Dworcu Autobusowym w Łańcucie przy ul. Sikorskiego 2 od dnia 31 sierpnia 2013 r. (sobota) od godz. 7:00 do 15:00. W dni robocze kasa będzie czynna w godzinach od 7:00 do 18:00.

  Ponadto będzie istniała możliwość zakupu biletów na linie autobusowe obejmujące teren powiatu łańcuckiego w kasie Dworca Autobusowego w Leżajsku ul. Mickiewicza 62 w dni robocze w godzinach od 6:00 do 17:00.

  Informuję, że szesnastu zwalnianych przez firmę Arriva Sp. z o.o., pracowników będzie zatrudnionych w PKS Sp. z o.o. w Leżajsku oraz będą możliwe następne przyjęcia.

  Po wydaniu zezwoleń przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie dla PKS Sp. z o.o. w Leżajsku, o które wystąpi on w dniu 2 września br., zostaną niezwłocznie uruchomione kursy autobusowe na pozostałych liniach, obsługiwanych dotychczas przez Veolię Transport.

  STAROSTA ŁAŃCUCKI

  Adam KRZYSZTOŃ

 5. Poniższy wpis może nietypowy, ale ze względu na to, że projekt jest narzędziem wsparcia dla lokalnej przedsiębiorczości, myślę, że warto tą informacją podzielić się również na moim blogu.

   

  Rusza projekt „Łańcucka Karta Rabatowa”. Każdy posiadacz Karty stanie się uczestnikiem przedsięwzięcia zrzeszającego mieszkańców i przedsiębiorców ziemi łańcuckiej, czyli projektu oferującego obu stronom powszechny system rabatowy.

  Posługiwanie się Kartą to nie tylko sposób na obniżenie wydatków, ale również rozwój wsparcie lokalnej przedsiębiorczości. Prawo do udziału w tym projekcie mają wyłącznie firmy z powiatu łańcuckiego.

  Żeby móc korzystać z oferowanych zniżek, wystarczy nosić przy sobie kartę i okazywać ją w miejscach oznakowanych i opisanych w Katalogu Rabatowym. Ilość rabatów, z których można korzystać jest nieograniczona, zaś termin ważności Karty kończy się 31.12.2013. Im częściej posiadacz karty będzie korzystał z usług i produktów firm honorujących rabaty, tym większa skala jego oszczędności.

  M.in. ze strony www.lokalne-rabaty.pl można pobrać Katalog Rabatowy. Jest on przewodnikiem po firmach oferujących zniżki dla posiadaczy Kart. Warto go trzymać w widocznym i dostępnym miejscu. Wiedza o miejscach, w których można otrzymać rabat może być cenna dla Państwa oraz Waszych bliskich.

  „Łańcucka Karta Rabatowa” to oprócz niższych cen, szereg niespodzianek, konkursów o których na bieżąco będziemy informować na stronie lokalne-rabaty.pl, portalu lokalny24.pl, miesięczniku „Korespondent Łańcucki”, magazynie „Nasze Strony” oraz innych partnerskich mediach.

  Zachęcamy do aktywnego udziału w projekcie. Jesteśmy otwarci na dyskusję i propozycje. Ufamy, że ten program na stałe zagości u Państwa i z każdym rokiem będzie lepszy. A skoro mowa o kolejnej edycji tu już dziś zapraszamy przedsiębiorców do współpracy.

   

   

  Gdzie można dostać lub kupić Łańcucką Kartę Rabatową?

   

  1) W punktach firm uczestniczących w projekcie (każda firma ustala własne warunki rozprowadzania Kart). Pełnia lista jest dostępna na www.lokalne-rabaty.pl

  2) W biurze projektu.

  3) Zamawiając przez www.lokalne-rabaty.pl

  4) U Autoryzowanych Dystrybutorów (lista podmiotów oraz warunki rozprowadzania Kart na bieżąco jest aktualizowana na www.lokalne-rabaty.pl).

  Sugerowana cena detaliczna Kart wynosi 10 zł brutto. Przy zamówieniu co najmniej 10 Kart oferujemy upusty cenowe. Wysokość rabatu zależy od wartości zamówienia (wystawiamy faktury VAT).

  Łańcut, Plac Sobieskiego 20 (I piętro), tel. 696 778 488, e-mail. lokalnerabaty@gmail.com

   

  Lista firm honorujących rabaty do pobrania z www.lokalne-rabaty.pl oraz dostępna poniżej:

   

   

  Bazar u Wojciecha - Supermarket - Łańcut, ul. Piłsudskiego 70/23

  Ikinci – Kebab – Łańcut, ul. Kościuszki 7

  Piwiarnia – Pub/Restauracja – Łańcut, ul. Rynek 5

  Fenix – Pizzeria/Pub – Łańcut, ul. Sokoła 2

  Spiżarnia – Gastronomia – Łańcut, ul. Plac Sobieskiego 7

  Vis a Vis – Restauracja – Łańcut, ul. Plac Sobieskiego 14

  Anmar – Piekarnia/Restauracja – Rogóżno 465a

  Sezam – Restauracja/Hotel – Łańcut, ul. Armii Krajowej 55 i Kraczkowa 1629

  Wolanka – Restauracja/Catering – Wola Dalsza 365

  Wiolinka – Cukiernia – Wola Mała 180

  Fotografia i Filmowanie artystyczno-reklamowe – www.przemekbilinski.pl

  Negatyw – Studio Fotografii – www.studionegatyw.pl

  Wedluxe – Fotografia i Film – www.wedluxe.pl

  Trendis – Dekoracje Okolicznościowe – Łańcut, ul. Ottona z Pilczy 8

  Claudia – Suknie ślubne – Łańcut, ul. Piłsudskiego 31

  Dekoracje4U – Dekoracje okolicznościowe – www.dekoracje4u.pl

  Dekoratornia Na Piętrze – Dekoracje okolicznościowe – Łańcut, ul. Cetnarskiego 35/37

  Ar-Ki-Da – Firany/Zasłony – Łańcut, ul. Farna 4

  Milagro – Salon kosmetyczny – Łańcut, ul. Plac Sobieskiego 20

  Ogród Urody JT – Salon Kosmetyczny – Łańcut, ul. Turka 31

  Kleopatra – Salon Kosmetyczny – Łańcut, ul. Piłsudskiego 5

  Elen – Biżuteria – Łańcut, ul. Piłsudskiego 26

  U Izabeli – odzież damska – Łańcut, ul. Danielewicza 1

  Jeans Center – odzież – Łańcut, ul. Rynek 28

  ABC – Sklep zabawkowy – Łańcut, ul. Rynek 24

  Sezam – Artykuły dziecięce – Łańcut, ul. Piłsudskiego 1 i Kraczkowa 1629

  Bajka – Artykuły dziecięce – Łańcut, ul. Danielewicza 19

  Patrycja – Sklep Rowerowy – Żołynia, ul. Białobrzeska 2

  Pogórzanin – Biuro turystyczne – Łańcut, ul. Piłsudskiego 4

  Dynamik – Sklep sportowo-turystyczny – Łańcut, ul. Paderewskiego 9

  Gym Power Croft – Siłownia – Łańcut, ul. Armii Krajowej 57

  PC Station – Sklep i serwis komputerowy – Łańcut, ul. Piłsudskiego 24

  Sky Arts – Pracowania reklamy – www.skyarts.pl

  Victor – Sklep i serwis komputerowy – Łańcut, ul. Piłsudskiego 26

  Euromeb – Meble skórzane – Dąbrówki 162

  Żygadło Mebleokey – Meble – Łańcut, ul. Armii Krajowej 18

  Margo – Meble – Kraczkowa 1624

  Stol-Meb – Meble/Stolarstwo – Łańcut, ul. Generała Sowińskiego 7

  Robo RR – Sprzątanie – Dąbrówki 264b

  Bartek – Rolety/Karnisze – Łańcut, ul. Ottona z Pilczy 14

  Nor-Mak – Sklep elektroniczny – Łańcut, ul. Ottona z Pilczy 8

  Atis – Sklep elektroniczny – Łańcut, ul. Piłsudskiego 26 i Danielewicza 6

  Domat – Okna/Drzwi/Parapety – adres: Łańcut, ul. Podzwierzyniec 31a

  JJ Profit – Okna/Drzwi/Parapety – Łańcut, ul. Danielewicza 19

  Mirosław Sander – Usługi rem-bud/Okna, Drzwi – Łańcut, ul. Sikorskiego 2a i Żołynia, ul. Mickiewicza 48

  Markpol – Kostka brukowa – Łańcut, ul. Kąty 34

  Agro-Wim – Hurtownia ogrodnicza – Łańcut, ul. Boczna Kasprowicza 10

  Plantacja w Czarnej, Filip Kuźniar – Drzewka i krzewy – mail: zielona-plantacja@wp.pl

  Pamir – Ogrodzenia betonowe/ Skład kostki bruk. – Łańcut, ul. Polna 5a

  Marlo – Ubezpieczenia – Łańcut, ul. Plac Sobieskiego 20

  Excel – Usługi budowlane – Łańcut, ul. Lisa Kuli 5

  Dan-Res – Usługi budowlane – mail: dan-res@o2.pl

  Deker – Usługi remontowe – Kraczkowa 706

  Pyr-Bud – Pokrycia dachowe – Rakszawa 387

  Dodachu.pl – Systemy dachowe – Żołynia, budynek (pasaż) ,,Biedronka”

  Elektronarzędzia – Wypożyczalnia elektronarzędzi i maszyn bud. – Łańcut, ul. Kochanowskiego 88a

  Elektrometal – Sprzedaż/Serwis elektronarzędzi – Łańcut, ul. Kochanowskiego 88

  Dakam – Sprzedaż drewna – Dębina 94h

  Rekuperatory – Wentylacje/Klimatyzacje – Łańcut, ul. Kasprowicza 2

  Drewtrak – Usługi tartaczne – Korniaktów Płn. 57

  Kilianex – Sprzedaż węgla – Żołynia, ul. Kopanie79

  Akwa Solar – Instalacje wod-kan/gazowe – Łańcut, ul. Danielewicza 13

  PWA Projekt – Pracownia projektowa – Łańcut, ul. Piłsudskiego 5/7

  Robo-RR – Usługi budowlane – Dąbrówki 264b

  RX-Bus – Transport/Wynajem autobusów – Husów 535

  Paintball – Paintball – Medynia, tel: 601 827 418

  HydroTech – Sieci wod-kan/Usługi koparko-ładowarką – Sonina 137

  Wikop – Usługi transportowe/Koparko-ładowarką – Medynia Głogowska 80

  Sobuś Marek – Usługi transportowe/Prace ziemne – Rakszawa 1538

  Rachmistrz – Biuro Rachunkowe – Łańcut, ul. Grunwaldzka 42

  Piotr Socha – Zakład Kamieniarski/Nagrobki – Łańcut, ul. Kościuszki 74

  Kopalnia Piasku – Usługi koparko-ładowarką/Kopalnia piasku – Żołynia, tel: 885 400 900

  ZPKB – Zakład przerobu kamienia bud. – Łańcut, ul. Kazimierza Wielkiego 12

  Haron – Zakład pogrzebowy/Kamieniarski – Medynia Głogowska (obok szkoły podst.)

  Sagat – Skład kamienia – Wola Dalsza 360

  3Dsystem – Bramy, ogrodzenia/Kominki – Łańcut, ul. Traugutta 20

  Korespondent Łańcucki – Gazeta/Agencja reklamy – Łańcut, ul. Piłsudskiego 5/10

  DPD – Przesyłki kurierskie – Łańcut, ul. Grunwaldzka 82

  Marlo – Biuro tłumaczeń - Łańcut, ul. Plac Sobieskiego 20

  OSK Mariusz Walczak – Ośrodek Szkolenia Kierowców – Łańcut, ul. Wróblewskiego 22 i Sikorskiego 2

  Nova – Ośrodek Szkolenia Kierowców – Łańcut, ul. Cetnarskiego 8

  Oponex – Stacja Kontroli Pojazdów – Wola Mała 182

  PNT – Stacja Kontroli Pojazdów – Wola Dalsza 369

  Akłis – Pomoc drogowa – Kraczkowa 1695

  Marlo – Hurtownia/Wymiana opon – Łańcut, ul. Kościuszki 106

  Bar Gum II – Produkcja i sprzedaż opon – Markowa 201 i Łańcut, ul. Armii Krajowej 59

  Sawa-Mot – Sklep i serwis motoryzacyjny – Sonina 298

  Eco-Auto – Klimatyzacje samochodowe/Auto serwis – Czarna 275

  Auto-Serwis Czechowicz – Montaż LPG/Auto serwis – Łańcut, ul. Orzeszkowej 1a

  Damauto – Serwis samochodowy – Łańcut, ul. Podzwierzyniec 41

  Arex – Wymiana oleju/Klimatyzacje samochodowe – Łańcut, ul. Bohaterów Westerplatte 9

  Tadeusz Pelc – Blacharstwo/Lakiernictwo samochodowe – Łańcut, ul. Szenwalda 13

  A&M Auto – Blacharstwo/Lakiernictwo samochodowe – Łańcut, ul. Bohaterów Westerplatte 9

  AutoElektronika – Klimatyzacje/Elektronika samochodowa – Kraczkowa 1698

  Paweł Kozik – Kancelaria Prawna – Łańcut, ul. Piłsudskiego 5/9

  Lokalny24.pl – Portal informacyjno/reklamowy – www.lokalny24.pl

  Lokalne Rabaty – Multiagencja Reklamowa – Łańcut, ul. Plac Sobieskiego 20

 6. Falkhor
  Latest Entry

  Z dużym poślizgiem, spowodowanym problemami technicznymi na naszej stronie, publikujemy podsumowanie pierwszego plebiscytu na wydarzenie 2012 roku.

   

  Nasze życie to ciągłe wybory. Zarówno w sprawach najprostszych jak i trudnych, niemal każdego dnia, podejmujemy decyzję: wybieram to. To mi się podoba. Tamto mi się nie podoba. Chcę tego albo tego nie chcę. Doświadczeni w życiu wiedzą, że trudno jest pozostać niezdecydowanym, unikać rozstrzygania dylematów w obawie konsekwencji decydowania. Warto pamiętać, że nasz wybór może być ułamkiem w procesie decyzji wielu innych osób, w efekcie tworząc zjawisko opinii społecznej, publicznej. Taką okazją do przedstawienia poglądów mieszkańców regionu łańcuckiego był zorganizowany końcem poprzedniego roku Plebiscyt 2012 w kategoriach: wydarzenie kulturalne, wydarzenie sportowe, inwestycja, osobowość. Skala zainteresowania zaskoczyła swoją siłą naszą Redakcję, ale było to zaskoczenie bardzo miłe i pozytywne. Dobrze wiedzieć, że umożliwiamy nie tylko poruszanie ważnych tematów, ale zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami w nowoczesny, świeży sposób.

   

  Do rzeczy - czyli do podsumowania.

   

  Pierwszą i w zasadzie najistotniejszą sprawą był wybór zagadnień, które można by wybierać w takim plebiscycie. Nieocenioną pomoc wykazali sami Użytkownicy Lancut.org podsuwając gotowe propozycje na łamach portalu, forum i poprzez pocztę elektroniczną. Z tym, dzięki pomocy, poszło nam sprawnie. Cenne było także to, że nie padały tylko propozycje wydarzeń pozytywnych - pojawiały się także propozycje negatywne, sygnalizujące poważne porażki w minionym roku.

   

  Drugą sprawą było to, że nie poprowadziliśmy tego plebiscytu jak prowadzi się wiele marketingowych przedsięwzięć promujących określone produkty. Postawiliśmy (i jak się okazało słusznie) na inicjatywę oddolną (Waszą) przy składaniu kandydatur oraz na jeszcze inną inicjatywę oddolną - zainteresowanie, ciekawość, czas osób aktywnie korzystających z Internetu. Sami podsyłaliście sobie linki, dzieliliście się odnośnikiem na FaceBooku, poczta pantoflowa i mejlowa poszły w ruch. Nie drukowaliśmy zaproszeń, nie jeździliśmy po instytucjach, nie skłanialiśmy nikogo umyślnie do startowania w plebiscycie. Cały plebiscyt zyskuje dzięki temu wymiar spontaniczny i wyrywkowy, wskazując faktyczne preferencje i oceny naszych Użytkowników. Nie pretendujemy do miana precyzyjnego narzędzia badań socjologicznych, jednak prezentujemy Państwu głosy kilku tysięcy osób. To jest coś!

   

  Jedną z pierwszych i największych niespodzianek był wynik walki 'konkurentów' w kategorii 'Wydarzenie Kulturalne 2012r.'. Lwią część laurów zgarnęły (niczym para w tańcu) Zespół Taneczny Gracja (I miejsce w Pucharze Świata IDO) oraz Zespół Taneczny Iskierka (30lecie działalności). Stawkę zamknęły (co też intryguje, niemal równo w parze) Dni Miasta Łańcuta i Festiwal Muzyczny. Czyżby mieszkańcy nie potrafili się bawić na imprezach zbiorowych z własnego podwórka czy to własne podwórko ma problem z imprezami dla mieszkańców?

   

  Kategoria 'Wydarzenie Sportowe 2012r.' wyłoniła Rafała Wilka jako ścisłego faworyta. Zdobyte przez niego dwa złote medale podczas Paraolimpiady w Londynie zdeklasowały wszystkich rywali do zwartej grupy bez wyraźnego lidera.

   

  Tematyką budzącą liczne kontrowersje była kategoria 'Inwestycja 2012r.'. W dyskusjach przy zgłaszaniu kandydatów padały propozycje, które nie dałyby się nazwać sukcesami. Wygrał jednak Dworzec PKP i to w kontekście optymistycznym - odbudowa, przebudowa, remont budynku dworca z najbliższym jego otoczeniem (parking, chodniki) i zainstalowaniem monitoringu zwyciężył wyraźnie. Wielu zwolenników pozyskała budowa świateł w ciągu krajowej E40. Zaskoczeniem był 'czarny koń' zawodów, który uplasował się na zaszczytnej, trzeciej pozycji - otwarcie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Białobrzegach.

   

  Na zakończenie kategoria 'Osobowość 2012r.'. Nikt nie był w stanie zagrozić zwycięzcy kategorii 'Wydarzenie Sportowe 2012r.' - Rafał Wilk sportową postawą wyeliminował wszystkich pretendentów do zwycięzcy wśród 'Osobowości'. Stawkę zamknęli (w ponownie intrygującej parze) przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Łańcuta i Starosta Łańcucki. Dopiero, gdyby połączyli siły, pokonaliby Bogusława Kaczyńskiego, wciąż ulegając jednak osobom Marka Ożoga (byłego komendanta ZHP w Łańcucie) i Andrzeja Piechowskiego (dyrektora MDK w Łańcucie).

   

  Dziękując za udział w głosowaniu - dziękujemy za wyrażenie swoich opinii. Jest to dla nas ważne przede wszystkim ze względu na podkreślenie znaczenia istnienia i działania medium internetowego, jakim jest Lancut.org

  Zapraszamy już za rok, na drugi plebiscyt, w którym wręczymy pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe :)

   

  Wydarzenie kulturalne 2012.png Wydarzenie sportowe 2012.png Inwestycja 2012.png Osobowosc roku 2012.png

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 171
   views

  No blog entries yet

 7. Zachęcam wszystkich czytelników LANCUT.ORG do obejrzenia dzisiejszego programu Interwencje (09.05.2012r. o godz. 19.00), dostępnego także pod linkiem:

  http://www.tvp.pl/rzeszow/publicystyka/interwencje

   

  Program poświęcony jest problemom jakie mają mieszkańcy gminy Białobrzegi w związku z budowaną na obszarze gminy autostradą A-4.

   

  W najbliższym czasie zamierzam napisać i umieścić na swoim blogu, własny materiał na ten temat.

  • 2
   entries
  • 18
   comments
  • 30585
   views

  Recent Entries

  Na początek przyjrzyjmy się rozpowszechnionej formie "ubierać spodnie". Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że wiele osób tak właśnie mówi. Tymczasem jest to forma niepoprawna, jak inne tego typu. Dlaczego?

   

  Otóż gdybyśmy byli dosłowni, forma "ubierać spodnie" nie jest niczym innym, jak właśnie ubieraniem spodni. Na spodnie wkładamy jakieś ubranie, a gdyby na przykład spodnie zmarzły, można by było włożyć na nie drugie spodnie. To samo z butami. Nie ubieramy butów, tylko je wkładamy. A ileż to razy mówimy do kogoś, kto przyjdzie do nas w odwiedziny: "Ubierz pantofle!"?

   

  Wniosek z tego prosty: zawsze ubieramy się w coś - w spodnie, w bluzkę, w płaszcz. Poza tym, ubranie możemy też wkładać. Zakładać możemy biżuterię, okulary, krawat, a nakładać kapelusz. Proste? Oczywiście, że tak.

   

  To samo z rozbieraniem. Jeśli powiemy: "rozbieram kurtkę", nasuwa się pytanie, w co nasza kurtka była ubrana? Oczywiście poprawną formą jest "rozbieram się z kurtki". Mamy tu też czasownik "zastępczy" - tak jak przy ubieraniu możemy mówić o wkładaniu, tak przy rozbieraniu o zdejmowaniu.

   

  Ubierać możemy małe dziecko, choinkę itp. Czasownik "ubierać" ma bowiem kilka znaczeń. Słownik języka polskiego tak go definiuje:

  1. włożyć na kogoś/ na coś ubranie

  2. ozdobić, przybrać

  3. kupować albo szyć komuś ubranie

   

  Warto wspomnieć jeszcze o jednym czasowniku stosowanym w kontekście ubierania się. Płaszcz możemy założyć, tak jak założyć możemy też spodnie. Jednak formy z tym czasownikiem uznawane są przez językoznawców za potoczne.

   

  Co ciekawe, konstrukcje typu "ubierać spodnie" występują przede wszystkim w południowej

  i zachodniej części Polski.

   

  A Wy? Mówicie tak, czy unikacie błędnych konstrukcji jak ognia? :lol:

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 1505
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 945
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 1057
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 849
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 461
   views

  No blog entries yet

  • 0
   entries
  • 0
   comments
  • 458
   views

  No blog entries yet

×