Jump to content
Sign in to follow this  
 • entries
  30
 • comments
  240
 • views
  205,229

About this blog

Blog starosty powiatu łańcuckiego

Entries in this blog

Adam Krzysztoń

KOMUNIKAT

z dnia 30 sierpnia 2013 r.

w sprawie organizacji transportu publicznego na terenie powiatu łańcuckiego

W związku z nagłą rezygnacją w dniu 26 sierpnia 2013 r. ze świadczenia lokalnych przewozów pasażerskich na terenie powiatu łańcuckiego przez dotychczasowego przewoźnika firmę Arriva Sp. z o.o., która to firma wcześniej przejęła firmę Veolia Transport Sp. z o.o. (poprzednio Connex Sp. z o.o., wcześniej PKS Łańcut), Starosta Łańcucki wydał w dniu 28 sierpnia 2013 r. zezwolenia dla przewoźników.

I
Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Leżajsku ul. Nad Stojadłem 1, 37-300 Leżajsk na następujące linie autobusowe:

1) Łańcut - Krzemienica - Zalesie (nr linii 1810010),

2) Łańcut - Dąbrówki - Rakszawa (nr linii 1810015),

3) Łańcut - Kosina - Rogóżno (nr linii 1810004),

4) Łańcut - Krzemienica - Medynia Głogowska (nr linii 1810014),

5) Łańcut - Rakszawa - Wydrze (nr linii 1810022),

6) Łańcut - Smolarzyny - Budy Łańcuckie (nr linii 1810020),

7) Łańcut - Wysoka - Sonina (nr linii 1810024),

8) Węgliska - Medynia Głogowska - Czarna - Wola Mała - Łańcut (nr linii1810012),

9) Łańcut - Wysoka - Albigowa (nr linii 1810026),

10) Łańcut - Głuchów - Kosina (nr linii 1810003),

11) Łańcut - Kraczkowa - Cierpisz (nr linii 1810027),

12) Łańcut - Rakszawa - Brzóza Stadnicka - Żołynia (nr linii 1810019),

13) Łańcut - Rakszawa - Zalesie - Łańcut (nr linii 1810011),

14) Łańcut - Smolarzyny - Żołynia (nr linii 1810023),

15) Łańcut - Żołynia - Brzóza Stadnicka - Wydrze (nr linii 1810021),

16) Wola Mała - Albigowa - Handzlówka (nr linii 1810008),

17) Łańcut - Albigowa - Handzlówka (nr linii 1810029),

18) Łańcut - Sonina - Wysoka - Łańcut (nr linii 1810002).

Ponadto Starosta Łańcucki wydał zezwolenia dla następujących przedsiębiorców:

II
Prywatny Przewóz Osób Zdzisław Kwoszcz 37-111 Rakszawa 1437 na linię

-
Łańcut - Handzlówka (nr linii 1810031);

III
Transport-Turystyka RX-bus Firma Usługowa Robert Szubart 37-121 Husów 535 na linię

-
Łańcut - Husów - Tarnawka (nr linii 1810030).

Zezwolenia wydawane przez Starostę obejmują trasy dotychczas wykonywanych kursów przez Veolię Transport i będą wykonywane przez ww. przewoźników od 1 września 2013 r.

Informuję, że kasa biletowa zostanie uruchomiona na Dworcu Autobusowym w Łańcucie przy ul. Sikorskiego 2 od dnia 31 sierpnia 2013 r. (sobota) od godz. 7:00 do 15:00. W dni robocze kasa będzie czynna w godzinach od 7:00 do 18:00.

Ponadto będzie istniała możliwość zakupu biletów na linie autobusowe obejmujące teren powiatu łańcuckiego w kasie Dworca Autobusowego w Leżajsku ul. Mickiewicza 62 w dni robocze w godzinach od 6:00 do 17:00.

Informuję, że szesnastu zwalnianych przez firmę Arriva Sp. z o.o., pracowników będzie zatrudnionych w PKS Sp. z o.o. w Leżajsku oraz będą możliwe następne przyjęcia.

Po wydaniu zezwoleń przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie dla PKS Sp. z o.o. w Leżajsku, o które wystąpi on w dniu 2 września br., zostaną niezwłocznie uruchomione kursy autobusowe na pozostałych liniach, obsługiwanych dotychczas przez Veolię Transport.

STAROSTA ŁAŃCUCKI

Adam KRZYSZTOŃ

Adam Krzysztoń

Drodzy forumowicze,

pragnę w imieniu własnym, Zarządu, Rady Powiatu Łańcuckiego oraz współpracowników podzielić się informacją czym zajmowaliśmy się w 2012 roku.

Myślę, że warto zapoznać się z tym materiałem aby zrozumieć, że samorząd powiatu potrzebny jest dla rozwoju Ziemi Łańcuckiej i nikomu z zewnątrz bardziej na tym nie będzie zależało.

 

Linki do prezentacji oraz szczegółowego podsumowania:

Adam Krzysztoń

Weto ws. GMO

Rada Powiatu Łańcuckiego na ostatniej Sesji podjęła Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy o nasiennictwie, która uchyla zakazy rejestracji genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin rolniczych (GMO) oraz obrotu ich materiałem siewnym.

Ponadto Rada zaapelowała o:

 • zakaz upraw GMO w Polsce,
 • wycofanie ze sprzedaży produktów żywnościowych i pasz zawierających GMO

 

Tylko nacisk społeczny może skłonić Prezydenta RP do skorzystania z prawa veta i zablokowania GMO w Polsce.

Jest wiele powodów dla, których należy poprzeć ten sprzeciw. Szczegóły: http://wetodlagmo.pl/

Adam Krzysztoń

W dniu dzisiejszym Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął intencyjną uchwałę dot. utworzenia w miejsce Schroniska dla Nieletnich w Łańcucie - Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Jeśli Minister Sprawiedliwości zgodzi się przekazać majątek ruchomy oraz nieruchomy na rzecz MOW-u jest szansa, że w przyszłym roku większość pracowników, którzy stracili pracę w wyniku likwidacji schroniska będzie zatrudniona w nowej jednostce.

Adam Krzysztoń

XI Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę 29 lipca – 3 sierpnia 2012 r.

 

 

Wyjeżdżamy jutro tj. w niedzielę 29 lipca 2012 r. po mszy św.o godz.. 8.00 w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa w Łańcucie. Jedzie nas ok. 100 osób, w różnym wieku od 11 do 70 lat. Pokonamy około 360 km i nawiedzimy: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie, Kolegiatę średniowieczną w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach oraz oczywiście Jasną Górę. Przed Królową Polski będziemy 2 sierpnia gdzie mszę św. odprawi ks. Waldemar Haręza z Krosna – nasz kapelan pielgrzymki. Ks. Waldemar poprowadzi również rekolekcje w drodze pod hasłem: „kościół naszym domem”. Zdjęcia z pielgrzymki będzie można oglądać na: www.powiat-lancut.com.pl

Adam Krzysztoń

Nie podoba mi się pomysł tworzenia w miejsce Schroniska dla Nieletnich w Łańcucie więzienia. Dlatego też wniosłem ten temat pod obrady Konwentu Samorządów Powiatu Łańcuckiego.

Zostało jednogłośnie przyjęte Stanowisko, które zostanie m.in. wysłane do Ministerstwa Sprawiedliwości, Parlamentarzystów oraz Wojewody Podkarpackiego.

 

 

Stanowisko

 

Konwentu Samorządów Powiatu Łańcuckiego

 

z dnia 20 lipca 2012 r.

 

 

w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planowanego otwarcia w budynku Schroniska dla Nieletnich w Łańcucie zakładu penitencjarnego dla dorosłych

 

 

Wyrażamy protest przeciwko planowanemu otwarciu w budynku likwidowanego Schroniska dla Nieletnich w Łańcucie zakładu penitencjarnego dla dorosłych. Zwracamy się z apelem do Ministra Sprawiedliwości o niepodejmowanie tak niekorzystnej dla mieszkańców miasta decyzji.

 

Otwarcie zakładu penitencjarnego (więzienia) dla dorosłych, w centrum Łańcuta wpłynie na wzrost poczucia zagrożenia wśród mieszkańców oraz zaburzy historyczny charakter tego szczególnego miejsca gdyż jest to centrum miasta, w sąsiedztwie unikatowych obiektów Muzeum-Zamku w Łańcucie, w pobliżu biblioteki, instytucji kultury, szkół, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych.

 

Jednocześnie wyrażamy poparcie dla starań Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie (pismo z 11 maja 2012 r. znak IR-414/2012) o przekazanie nieruchomości po byłym Schronisku dla Nieletnich w Łańcucie na siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Obecne warunki pracy w budynku KP Policji w Łańcucie odbiegają od obowiązujących standardów, a w budżecie państwa brak środków finansowych na budowę nowej Komendy.

 

Prosimy Szanownego Pana Ministra o rozważenie niniejszego stanowiska i podjęcie decyzji, która wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnego środowiska i Policji, która ściśle współpracuje z wymiarem sprawiedliwości.

Adam Krzysztoń

ZNAĆ CHRYSTUSA

 

Rozmowa między nowo nawróconym ku Chrystusowi a jego niewierzącym przyjacielem:

-Czy to prawda, że nawróciłeś się ku Chrystusowi?

-Tak!

-W takim razie na pewno dużo o Nim wiesz. Powiedz mi, w jakim kraju się narodził?

-Nie wiem.

-Ile miał lat, gdy umarł?

-Nie wiem.

-Wiesz przynajmniej, ile kazań wygłosił?

-Nie wiem.

-Prawdę mówiąc, wiesz bardzo mało jak na człowieka, który twierdzi, że nawrócił się ku Chrystusowi.

-Masz rację. Wstydzę się, że tak mało o Nim wiem. Ale coś jednak wiem: Przed trzema laty byłem pijakiem. Miałem długi. Moja rodzina rozpadała się. Moja żona i dzieci bały się moich nocnych powrotów do domu. A teraz przestałem pić, nie mamy długów, nasz dom jest szczęśliwym domem, dzieci z tęsknotą wyglądają, co wieczór mojego powrotu. Wszystko to zrobił dla mnie Chrystus.I to jest to, co wiem o Nim najwięcej.

*****

ZNAĆ PRAWDĘ, TO ZNACZY ZOSTAĆ PRZEMIENIONYM PRZEZ TO, CO SIĘ ZNA.

-autor nieznany-

Adam Krzysztoń

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 4 Jędrzychowice – Korczowa

z drogą wojewódzką nr 881 Łańcut – Żurawica od jutra będzie funkcjonować.

Dziękuję:

Samorządowi Województwa Podkarpackiego,

Samorządowi Gminy Łańcut,

Samorządowi Miasta Łańcuta,

Radzie Powiatu Łańcuckiego

za sfinansowanie tej inwestycji.

Dziękuję również GDDKiA o.Rzeszów za spisane porozumienie, na mocy którego mogliśmy zrealizować zadanie nienależące do naszych kompetencji, oraz za przygotowanie płyty skrzyżowania pod nowe rozwiązanie.

Dziękuję również Januszowi Wolskiemu - Dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Łańcucie, który z ramienia powiatu łańcuckiego odpowiadał za tę inwestycję i bardzo sprawnie przeprowadził procedurę przetargową, która wyłoniła wykonawcę.

Termin zakończenia montażu sygnalizacji ustalony był na 31 lipca br., ale udało się go skrócić, za co również wykonawcy dziękuję.

Nie jest to docelowe rozwiązanie, dążyć będziemy do całościowej przebudowy drogi krajowej nr 4 przez Łańcut.

Adam Krzysztoń

Programy stypendialne w ramach Działania 2.2

 

 

1. Projekt. pn. „Wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łańcuckiego” wartość pozyskanych środków: 427 731,85 PLN, rok szkolny 2004/2005 - łącznie przyznano 793 uczniom stypendia.

 

2. Projekt. pn. „Stypendia dla młodzieży wiejskiej szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łańcuckiego” wartość pozyskanych środków: 561 931,33 PLN, rok szkolny 2005/2006 - łącznie przyznano 976 uczniom stypendia.

 

3. Projekt pn.„Pomoc stypendialna dla młodzieży wiejskiej szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łańcuckiego” wartość pozyskanych środków: 1 183 191,69 PLN, rok szkolny 2006/2007 - łącznie przyznano 1296 uczniom stypendia.

 

Łączna wartość pozyskanych środków to 2 172 854,87 PLN. Wsparły one uczniów naszych szkół oraz rynek lokalnych finansów.

Adam Krzysztoń

Powiat Łańcucki w latach szkolnych 2010/2011 oraz 2011/2012 realizował

dwa projekty pn. „Nauka to potęgi klucz!” oraz „Poszerz swoje kwalifikacje!”

współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu

Społecznego, realizowanych w ramach Działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności

i jakości szkolnictwa zawodowego”, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia

i kompetencji w regionach”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Uczestnikami projektów byli uczniowie:

1) Zespołu Szkół Nr 2 im. J. Kochanowskiego,

2) Zespołu Szkół Nr 3 im. M. Kopernika ,

3)Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie,

4) Zespołu Szkół Tekstylno – Gospodarczych im. B. Żardeckiego w Rakszawie.

Głównym celem projektu pn. „Nauka to potęgi klucz!” było zaoferowanie

uczniom klas I - IV techników możliwości podniesienia i uzupełnienia wiedzy

w zakresie matematyki oraz języka angielskiego, zapewnienie opieki pedagogiczno

- psychologicznej oraz doradztwa zawodowego w zakresie wyboru dalszej ścieżki

edukacyjnej i zawodowej.

W ramach projektu były realizowane następujące formy wsparcia:

a) Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne:

• z matematyki pn. „Matematyka na szóstkę”- łącznie 8 grup,

• z języka angielskiego pn. „English – why not?”– łącznie 8 grup.

b)Dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze:

• z matematyki pn. „Równe szanse z matematyki”- łącznie 26 grup,

• z języka angielskiego pn. „English is easy!” - ?”– łącznie 8 grup.

c) Doradztwo i opieka pedagogiczno – psychologiczna:

• pn. „Szkoła jest dla ludzi” - łącznie 16 grup,

• pn. „Doradztwo zawodowe, w tym zapoznanie się z zasadą równości

szans kobiet i mężczyzn przez uczestników zajęć” – łącznie 16 grup.

Zajęcia były prowadzone w grupach 10 -15 os. po lub przed obowiązkowymi

zajęciach dydaktycznych uczniów. Ponadto w ramach form wsparcia uczniowie mieli

zapewniony poczęstunek oraz bezpłatne pomoce dydaktyczne.

Łącznie w ramach projektu wsparcie otrzymało 745 uczniów (w tym 396 kobiet

i 349 mężczyzn).

Wartość całkowita projektu wyniosła: 458 992,00 zł, dofinansowanie

z Europejskiego Funduszu Społecznego 394 192,00 zł, natomiast wartość wkładu

własnego niepieniężnego 64 800,00 zł.

„Poszerz swoje kwalifikacje!” to projekt, który w dwóch latach szkolnych,

tj. 2010/2011 oraz 2011/2012 umożliwił grupie 120 uczniów technikum (klas

II - IV) oraz zasadniczych szkół zawodowych (klasy II - III), podniesienie

kwalifikacji zawodowych i uzyskanie uprawnień poprzez przeprowadzenie kursów

kwalifikacyjnych tj.:

• „Operator wózków widłowych z wymianą butli gazowych w wózkach

podnośnikowych” – 48 uczestników w tym 7 kobiet,

• „Płytkarz-glazurnik” – 24 uczestników, w tym 1 kobieta,

• „Obsługa kasy fiskalnej” – 24 uczestników, w tym 3 mężczyzn,

• „Florysta/florystka” – 24 uczestników, w tym 3 mężczyzn.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy kursów, po ich zakończeniu uczestniczyli

w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego, dzięki czemu poznali

kwestie z zakresu samowiedzy, życiorysu i listu motywacyjnego, rozmowy

kwalifikacyjnej, a także poruszania się po rynku pracy oraz wymagań współczesnego

rynku pracy z uwzględnieniem równości szans kobiet i mężczyzn.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a zwłaszcza

kurs „Operator wózków widłowych”, do udziału w którym zgłosiło się ok. 200

chętnych.

Wartość całkowita projektu wyniosła: 230 240,00 zł, dofinansowanie

z Europejskiego Funduszu Społecznego 195 840,00 zł, natomiast wartość wkładu

własnego niepieniężnego 34 400,00 zł.

Adam Krzysztoń

E- usługi w placówkach edukacyjnych Powiatu Łańcuckiego

 

Powiat Łańcucki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa

Podkarpackiego na lata 2007-2013 zrealizował projekt pn.: „E-usługi w placówkach

edukacyjnych Powiatu Łańcuckiego".

Głównym celem projektu było uatrakcyjnienie, usprawnienie i unowocześnienie procesu edukacyjnego oraz procesu zarządzania placówką oświatową w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Łańcuckiego.

W wyniku realizacji projektu Powiat Łańcucki zakupił oprogramowanie do

prowadzenia dzienników elektronicznych, system do przeprowadzenia naboru

elektronicznego oraz został utworzony portal edukacyjny.

Projekt został zrealizowany w następujących placówkach:

• I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie,

• Zespół Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie,

• Zespół Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie,

• Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie,

• Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie,

• Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej

im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie,

•Zespół Szkół Tekstylno-Gospodarczych im. Bolesława Żardeckiego

w Rakszawie oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie.

 

Elektroniczny dziennik:

z aplikacji dziennika elektronicznego od września tego 2011 roku będą,

korzystać wszystkie placówki edukacyjne, dla których organem prowadzącym

jest Powiat Łańcucki. Dziennik elektroniczny jest nowoczesną formą prowadzenia

dokumentacji przebiegu nauczania. Aplikacja ma na celu usprawnienie pracy

nauczycieli i dyrektorów oraz ma za zadanie poprawić kontakt rodziców ze szkołą.

Aplikacja dedykowana jest zarówno dla nauczycieli, wychowawców, dyrektorów jak

i dla uczniów i ich rodziców.

Dziennik elektroniczny, poza typową funkcjonalnością dziennika papierowego

jak ewidencja frekwencji, ocen i tematów lekcji, posiada szereg funkcji ułatwiających

i organizujących pracę w szkole. Dyrektor placówki otrzymuje narzędzie pozwalające

mu analizować pracę nauczycieli, zarządzać zastępstwami, generować różne

statystyki, publikować i zarządzać planem lekcji, definiować ważne wydarzenia

w szkole.

Nauczyciele i wychowawcy mogą zaoszczędzić czas dzięki szybkiemu

wydrukowi zestawień z ocenami czy automatycznemu wydrukowi świadectw dla

całej klasy. Zarówno uczniowie jak i ich rodzice mają nieodpłatny dostęp do aplikacji

dziennika elektronicznego. Za pomocą systemu mogą sprawdzić frekwencję, oceny

z poszczególnych przedmiotów informację o zachowaniu, sprawdzić plan zajęć

i informację o planowanych sprawdzianach, dowiedzieć się o ważnych wydarzeniach

z życia szkoły.

Uczniowie i ich rodzice mogą również komunikować się ze szkołą za pomocą

wewnętrznego komunikatora, dzięki czemu projekt pozwala na poszerzenie

relacji interpersonalnych w środowisku szkolnym. Cała aplikacja dostępna jest

poprzez przeglądarkę internetową z dowolnego miejsca na świecie Wszystkie

dane składowane są w bezpieczny sposób na szybkich serwerach dostawcy

oprogramowania.

 

Nabór elektroniczny:

system naboru elektronicznego ma za zadanie wspierać proces rekrutacji do

sześciu placówek edukacyjnych powiatu łańcuckiego. Dzięki systemowi gimnazjaliści

mają stały i łatwy dostęp do precyzyjnych informacji o ofercie wszystkich szkół.

Kandydaci widzą szczegółowe informacje o szkole, planowanych do utworzenia

oddziałach, kryteriach przyjęcia do oddziału. Oferty różnych szkół mogą być łatwo

porównywane i segregowane jako szkoły kolejnych preferencji; Dzięki wykorzystaniu

systemu do naboru kandydaci odwiedzają jedynie szkołę „pierwszego wyboru", gdzie

składają podanie oraz wszystkie niezbędne dokumenty.

System umożliwia aplikowanie do wielu oddziałów w ramach jednej szkoły oraz

do wielu szkół poprzez wybór oddziałów kolejnych preferencji. Po zakończeniu

przydziału kandydaci otrzymują natychmiastową informację o wynikach naboru.

Dzięki temu kontakty ze szkołą zostają ograniczone do minimum. Nabór

elektroniczny pomaga szkołom ograniczyć chaos towarzyszący procesowi naboru,

likwiduje konieczność precyzyjnego naliczania punktów, umożliwia stały wgląd

w statystyki rekrutacji, obłożenia oddziałów, ilości złożonych świadectw oraz

umożliwia drukowanie list przyjętych oraz eksport danych przyjętych uczniów

do aplikacji dziennika elektronicznego

Aby korzystanie z usług uruchomionych w ramach projektu było możliwe

przeprowadzono inwestycję polegająca na budowie sieci internetowych w

szkołach oraz zakupie sprzętu komputerowego. W każdej placówce powstała sieć

przewodowa oraz sieć bezprzewodowa. Sieć przewodowa przeznaczona jest

głównie dla urządzeń należących do placówki (serwery, drukarki sieciowe, komputery

stacjonarne), natomiast sieć bezprzewodowa przeznaczona jest zarówno dla

nauczycieli jak i dla uczniów. W oparciu o sieć bezprzewodową uczniowie mogą za

pomocą swoich urządzeń połączyć się z Internetem, i uzyskać potrzebne informacje.

Aby całe oprogramowanie działało sprawnie i bezproblemowo szkoły zostały

wyposażone w sprzęt sieciowy, komputery przenośne dla nauczycieli oraz komputery

stacjonarne wraz ze sprzętem peryferyjnym w postaci drukarek i skanerów. Łącznie

w ramach projektu zakupiono 235 komputerów przenośnych, 37 komputerów

stacjonarnych, serwer usług, sprzęt sieciowy, 7 drukarek sieciowych oraz 7

skanerów. Łącznie wybudowano 3,46 km sieci teleinformatycznej i uruchomiono 50

hot-spotów wewnątrz szkół

Adam Krzysztoń

Modernizacja i doposażenie obiektów infrastruktury edukacyjnej Powiatu Łańcuckiego dla podniesienia poziomu jakości szkolnictwa w aspekcie potrzeb rynku pracy -

ok. 4.7 mln PLN

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza została wykonana w ramach projektu termomodernizacja południowego skrzydła budynku szkoły, adaptacja pomieszczeń wraz z zamontowaniem wewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych, adaptacja pomieszczeń w części piwnicznej, a także modernizacja instalacji CO. Kilka lat wcześniej przeprowadzono termomodernizację części północnej, tak więc ponadstuletnie budynki I LO doczekały się kompleksowego remontu. Z projektu sfinansowane zostało także wyposażenie pracowni komputerowej i podstaw przedsiębiorczości, do których zostały zakupione: 22 stoliki komputerowe, 40 krzeseł, 5 szaf i biurko.

W Zespole Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, przeprowadzony został remont sanitariatów wraz z wykonaniem instalacji CO, wodno–kanalizacyjnej, elektrycznej oraz wentylacji. Sanitariaty zostały wykonane na trzech poziomach budynku, w tym na parterze dla niepełnosprawnych. W budynku tej szkoły prowadzone są również zajęcia przez Medyczną Szkołę Policealną, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.

W Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego wybudowana została kotłownia gazowa oraz modernizacja instalacji c.o. oraz zostały doposażone klasopracownie w następujący sprzęt i materiały dydaktyczne:

1) pracownia teleinformatyki, została wyposażona w radiotelefony, analizator widma, modemy, centrale telefoniczne, reflektometr optyczny, spawarka światłowodowa, itp.;

2) pracownia układów mechatronicznych – zostało zakupionych 7 stanowisk m.in.: sensoryki, pneumatyki i elektropneumatyki, sterowniki PLC i inne, a także 8 komputerów i projektor multimedialny;

3) pracownia do nauki w zawodach technik mechatronik i elektromechanik pojazdów samochodowych została wyposażona w 15 stanowisk do nauki zawodu. Obie pracownie stanowią bazę zajęć praktycznych w dawnych warsztatach szkolnych, które obecnie są włączone organizacyjnie do Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej w Łańcucie.

W Zespole Szkół Technicznych doposażono pracownię dydaktyczną dla zawodu technik pojazdów samochodowych, która otrzymała dokumentację techniczno– obsługową, danych diagnostycznych silników, filmów dydaktycznych, mierników, zestawów komputerowych z drukarką laserową, silników benzynowych, skrzyni biegów. Także dla siłowni szkolnej została zakupiona mata zapaśnicza oraz ławka do trójboju siłowego wraz z wyposażeniem. Sam zaś budynek siłowni doczekał się termomodernizacji oraz modernizacji instalacji CO. Została także przeprowadzona przebudowa boisk sportowych w otoczeniu szkoły.

W Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej im. Felicjana Dzierżanowskiego została wykonana:

1) termomodernizacja i przebudowa budynku pracowni diagnostycznej pojazdów,

2) rozbudowa i termomodernizacja oraz zmiana sposobu użytkowania budynku administracyjnego z przeznaczeniem na pracownię technika architektury krajobrazu,

3) przebudowa toru jazdy miasteczka ruchu.

W Bursie Szkolnej, ul. Armii Krajowej 51 D, 37-100 Łańcut zostało zmodernizowanych 45 pokoi mieszkalnych wraz z wymianą wyposażenia oraz modernizacją korytarzy i klatek schodowych na I i II piętrze oraz wymianą instalacji elektrycznej. Zamontowano również przegrody przeciwpożarowe na korytarzach.

 

c.d.n.

Adam Krzysztoń

SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA...

 

Pewna niezbyt zamożna kobieta znalazła jajko. Niesłychanie szczęśliwa zawołała swego męża oraz dzieci i powiedziała:

- Skończyły się wszystkie nasze zmartwienia. Popatrzcie: znalazłam jajko! Nie zjemy go, lecz zaniesiemy je do sąsiada, który ma kwokę. Kwoka wysiedzi nam kurczaka, który wyrośnie na dużą kurę. My oczywiście nie zjemy kury, lecz będziemy ją karmić, aby znosiła nam wiele jaj, z których będziemy mieli wiele innych kur, a te zniosą nam dużo kolejnych jajek. W ten sposób będziemy mieli dużo kur i dużo jajek. Nie zjemy ani kur, ani jaj, lecz sprzedamy je i kupimy jałówkę. Wyhodujemy ją i będziemy mieli krowę. Krowa da nam cielęta, aż w końcu będziemy mieli spore stado. Sprzedamy je i kupimy kawałek ziemi, potem sprzedamy i kupimy; kupimy i sprzedamy… Mówiąc to z wielkim przejęciem kobieta żywo gestykulowała. Jajko wypadło jej z ręki i rozbiło się na ziemi.

*****

Nasze rozmowy często przypominają gadaninę tej kobiety: „Zrobię…Powiem…Załatwię…”.

Mijają dni i lata,a my nie robimy absolutnie nic z tego, co obiecywaliśmy.

Adam Krzysztoń

Komisja Bezpieczeństwa wystosowała do Ministra Transportu z powiadomieniem Wojewody Podkarpackiego oraz Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie kolejne stanowisko w sprawie przebudowy DK 4 przez Łańcut. Wiele miejsc na tej drodze jest niebezpiecznych dla jej użytkowników.

Zamontowanie sygnalizacji świetnej na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką w kierunku Soniny poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu, natomiast dążyć należy do przebudowy całego odcinka.

Szczegóły w załączeniu.

Adam Krzysztoń

W dniu dzisiejszym otrzymałem wiadomość podpisaną przez Sekretarza Stanu z upoważnienia Ministra Sprawiedliwości, że 21.06.2012 r. Minister wyraził zgodę utworzenia na bazie zlikwidowanego Schroniska dla Nieletnich w Łańcucie - Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Rzeszowie dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy.

W uzasadnieniu Minister informuje, że przeniesienie tego typu skazanych z Zakładu Karnego w Dębicy do nowej placówki w Łańcucie umożliwi stworzenie w Dębicy dodatkowych miejsc dla recydywistów.

Adam Krzysztoń

Informuję, że w dniu dzisiejszym powiat łańcucki otrzymał od Ministra Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego 550 tys. PLN na remont drogi powiatowej relacji

Czarna-Białobrzegi w miejscowości Dąbrówki.

Środki te związane są z udokumentowanymi stratami powodziowymi w 2010 roku i wynoszą 80% wartości zadania, pozostałe 20% - wkład własny samorządu.

Będzie to kolejne zadanie realizowane na drogach powiatowych w bieżącym roku.

Adam Krzysztoń

Od początku nowego roku szkolnego 2012/2013 w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie rozpoczniemy dla uczniów - Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie,

- Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie,Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie, - Zespołu Szkół Tekstylno - Gospodarczych im. Bolesława Żardeckiego w Rakszawie, realizację projektu systemowego pn. “Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach Działania 9.2 “Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”,

Priorytetu IX “Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Celem projektu jest zaoferowanie grupie min. 526 uczniów szkół zawodowych Powiatu Łańcuckiego możliwości podniesienia i uzupełnienia wiedzy w zakresie matematyki, języka angielskiego, zapewnienie opieki pedagogiczno-psychologicznej, doradztwa zawodowego w zakresie wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych:

- bezpłatne kursy kwalifikacyjne (przedstawiciel handlowy + prawo jazdy kategorii

- projektowanie CAD CAM, spawacz techniki MAG, TIG, operator wózków widłowych,

operator CNC, obsługa kasy fiskalnej, wizaż florystyczny, kelner – barman),

- praktyki i płatne staże,

- zakup wyposażenia do pracowni szkolnych na kwotę 503 tys. 579 zł.

Ponadto w ramach projektu uczniowie będą mieć zapewnione bezpłatne pomoce dydaktyczne.

 

Nabór uczestników do pierwszej edycji jest planowany w miesiącu wrześniu 2012 r., w

biurze projektów tj. I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza, ul. Mickiewicza 3,

37-100 Łańcut, pok. nr 2, tel. 17 225 69 99.

Szczegółowe informacje na temat naboru potencjalnych uczestników projektów

zostaną zamieszczone na stronie internetowej Powiatu Łańcuckiego www.powiat-

lancut.com.pl oraz stronach internetowych szkół objętych projektem.

 

Projekt będzie realizowany w dwóch edycjach w latach szkolnych 2012/2013

oraz 2013/2014.

 

Ogólna wartość projektu ponad 2 mln PLN.

 

Zachęcam do uczenia się w naszych szkołach i korzystania z realizowanych projektów.

Adam Krzysztoń

Pragnę zainteresowanych poinformować, że kończą się prace koncepcyjne w sprawie uruchomienia Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, które powstanie w Centrum Kształcenia Praktycznego im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie.

Zarząd oraz Rada Powiatu Łańcuckiego zaakceptowała przygotowany projekt, który ew tej chwili podlega weryfikacji u Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 

Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 Oś Priorytetowa RPO WP 1. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3 Regionalny system innowacji.

Wartość projektu wynosi: 11 887 709,02 zł, w tym wydatki kwalifikowane:

11 444 607,94 zł.

Przedmiotem projektu jest stworzenie nowoczesnej bazy umożliwiającej kształcenie teoretyczne i praktyczne w innowacyjnych technologiach. Nastąpi to poprzez przebudowę oraz dostosowanie budynku (obecnych warsztatów Centrum Kształcenia Praktycznego) do funkcjonowania RCTNTW jak również wyposażenie w maszyny, urządzenia i oprogramowanie do tworzenia i korzystania z nowoczesnych

technologii.

Planuje się również zakup i wyposażenie następujących laboratoriów:

1) obrabiarek sterowanych numerycznie,

2) nowoczesnych obrabiarek konwencjonalnych z pomiarem i odczytem cyfrowym,

3) komputerowego wspomagania projektowania,

4) nowoczesnych metod spawania, zgrzewania i cięcia metali,

5) metrologii wspomaganej komputerowo,

6) nowoczesnych technologii przygotowania materiałów,

7) mechatroniki i obrabiarek dydaktycznych CNC,

8) programowania CAM/CNC wraz z salą wykładową,

9) nowoczesnych technologii obróbki tworzyw sztucznych i drewna.

10) Nowoczesnych systemów sterowania.

 

Celem głównym projektu jest stworzenie warunków do rozwoju gospodarczego, wzrostu potencjału innowacyjnego i technologicznego w regionie poprzez transfer wiedzy związanej ze zwiększeniem kwalifikacji i kompetencji w ramach działalności Łańcuckiego Ośrodka Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania

(RCTNTW). Utworzenie na terenie Powiatu Łańcuckiego nowoczesnej bazy dydaktycznej służącej do kształcenia praktycznego uczniów szkół zawodowych, osób dorosłych z zakresu innowacyjnych technologii wytwarzania, projektowania oraz nadzorowania procesów

technologicznych, umożliwi transfer wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności przez wykwalifikowanych pracowników do zainteresowanych instytucji oraz przedsiębiorstw,

w szczególności MŚP z terenu województwa podkarpackiego.

Mam nadzieję, że w roku bieżącym podpiszemy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie tego projektu.

Adam Krzysztoń

Mistrz wyruszył w podróż wraz z jednym ze swych uczniów. Na skraju miasteczka natknęli się na Gubernatora, który mylnie sądząc, że przybyli, aby go pozdrowić, powiedział:- Doprawdy, nie musieliście się aż tak bardzo trudzić, aby mnie powitać.- Wasza Wysokość się myli! – rzekł uczeń. Jesteśmy w podróży, gdybyśmy jednak wiedzieli, że się spotkamy, zadalibyśmy sobie o wiele więcej trudu, by Cię należycie powitać.Mistrz nie rzekł ani słowa. Dopiero pod wieczór zapytał:- Czy musiałeś mu powiedzieć, że nie przyszliśmy, aby go powitać? Czy nie zauważyłeś, jak się głupio poczuł?- Ale gdybyśmy nie powiedzieli mu prawdy, czy nie bylibyśmy winni wprowadzenia go w błąd.- Oczywiście, że nie – rzekł Mistrz. Sam siebie wprowadziłby w błąd!

*****

Człowieku nie jesteś stworzony ani dla produkcji, ani dla przemysłu, ani dla bankowego konta – jesteś stworzony, żeby być człowiekiem. Istniejesz dla dobra i radości, byś umiał śmiać się i śpiewać, żyć w miłości. Masz obdarzać szczęściem tych, którzy Cię otaczają. Przecież jesteś stworzony na obraz Boga, – który jest miłością. Otrzymałeś ręce, żeby dawać, serce, które ma kochać i dwoje ramion, mających objąć drugiego człowieka braterskim uściskiem.

/ Pfil Bosmans /

Adam Krzysztoń

W dniu wczorajszym gościłem twórców nowo powstającego klastra "Kraina Podkarpacie".

 

 

Pomysłodawcą nowej inicjatywy jest Marek Darecki, dyrektor WSK Rzeszów oraz twórca Doliny Lotniczej, skupiającej ponad sto firm rozwijającego się przemysłu lotniczego.

Atrakcyjność oraz czyste środowisko Podkarpacia dają możliwość aby rozwijać turystykę, agroturystykę, hotelarstwo, odnowę biologiczną, kulturę.

Są to elementy, które decydują o atrakcyjności regionu i o tym, że warto do niego przyjechać.

Klaster chce poprzez współpracę przedsiębiorców oraz firm stworzyć markę, która wspólnie będzie się promować oraz pozyskiwać turystów, szczególnie z zagranicy.

Powiat Łańcucki, będzie reprezentowany w klastrze przez panią Małgorzatę Wisz, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej, która znana jest z nowatorskich pomysłów dot. kultury i turystyki.

Nasi goście zauroczeni byli walorami turystycznymi i atrakcjami ziemi łańcuckiej i bardzo chętnie będą współpracować z naszymi mieszkańcami i podmiotami funkcjonującymi w tej branży.

Adam Krzysztoń

OPOWIADANIE O PRZEMIANIE

 

Do grupy uczniów, którzy gorąco pragnęli pójść na pielgrzymkę, Mistrz rzekł:-Weźcie ze sobą tę dynię. Jest gorzka. Nie zapomnijcie zanurzyć jej we wszystkich świętych rzekach i wnieść do wszystkich sanktuariów. Kiedy uczniowie powrócili, owoc ugotowano i podano na stół jako święty pokarm.

-Dziwne – powiedział złośliwie Mistrz po skosztowaniu dyni – Święta woda i sanktuaria nie uczyniły jej słodką!

*****

Kiedy jesteś zmęczony i rozdrażniony, posprzeczałeś się z kimś – czujesz się bezradny i śmiertelnie nieszczęśliwy – wtedy pomyśl o tych dniach, które wypełniały twe serce słońcem radości, zadowolenia, uśmiechu i życzliwości wobec otoczenia. Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni Twego życia, bo dla nich jesteś na tym świecie! Wracaj do nich ilekroć w Twym życiu wszystko zaczyna jawić się w czarnych kolorach, a gorycz jak powódź zalewa Twe serce i umiera wszelka nadzieja. Wracaj wtedy do dni Twojej radości i ufności; do dni, podczas, których czułeś się tak dobrze. Nie zapominaj w życiu Twych dobrych dni! Jeśli o nich zapomnisz, mogą już nigdy do Ciebie nie powrócić!

 

/Phil Bosmans, Być człowiekiem/

Adam Krzysztoń

Pewna kobieta podlewała rośliny w swoim ogrodzie, kiedy zobaczyła trzech staruszków, którzy podeszli do ogrodzenia. Odwróciła się do nich i rzekła: Nie wydaje mi się, abym was znała, ale musicie być głodni. Wejdźcie, proszę, do domu i zjedzcie coś. Oni zapytali: Nie ma w domu męża? – Nie. – W takim razie nie możemy wejść – odpowiedzieli.

Przed zmierzchem, kiedy mąż wrócił do domu, kobieta opowiedziała mu to, co się zdarzyło. – A więc skoro wróciłem, poproś ich teraz, aby weszli. Kobieta wyszła do nich na zewnątrz, lecz usłyszała: Nie możemy wejść wszyscy trzej do domu – wyjaśnili staruszkowie. – Dlaczego? – chciała się dowiedzieć kobieta. Jeden z mężczyzn wskazał na pierwszego ze swoich przyjaciół i wyjaśnił: On ma na imię „Dostatek”. Następnie wskazał drugiego: On ma na imię „Sukces”, a ja mam na imię „Miłość”. Wróć do domu do męża i zdecydujcie razem, którego z nas zaprosicie do siebie.

 

Kobieta weszła do domu i opowiedziała mężowi wszystko, co powiedzieli jej trzej mężczyźni. Ten się ucieszył: Jak pięknie! Zaprosimy „Dostatek”, aby wszedł i wypełnił nasz dom. Jego żona nie zgadzając się z nim i spytała: Mój drogi, dlaczego nie mielibyśmy zaprosić „Sukcesu”? Ich córka i weszła im w słowo: Nie byłoby lepiej, gdybyśmy pozwolili wejść „Miłości”? W ten sposób nasza rodzina byłaby jej pełna.

 

Posłuchali rady córki. Żona wyszła i zaprosiła „Miłość”. Także dwaj pozostali ruszyli za nią. Zdziwiona kobieta pyta „Dostatek” i „Sukces”: Zaprosiłam tylko „Miłość”, dlaczego idziecie także wy? Oni odpowiedzieli: Jeżeli zaprosiłabyś „Dostatek” lub „Sukces”, pozostali dwaj zostaliby na zewnątrz, ale zaprosiłaś „Miłość”, a tam gdzie idzie ona, idziemy i my. Zapamiętaj na zawsze: tam, gdzie jest „Miłość”, jest też „Dostatek” i „Sukces” (por. autor nieznany, Tam, gdzie jest miłość).

Adam Krzysztoń

POTĘGA MIŁOŚCI

 

On był mężczyzną potężnym, o donośnym głosie i szorstkim sposobie bycia. Ona zaś – kobietą łagodną i delikatną. Pobrali się. On dbał, by jej niczego nie brakowało, a ona zajmowała się domem. Później dzieci dorosły, pozakładały własne rodziny i odeszły. Historia, jakich wiele. Lecz kiedy wszystkie dzieci były już urządzone, kobieta straciła swój zwykły uśmiech, stawała się coraz bardziej wątła i blada. Nie mogła już jeść i w krótkim czasie przestała podnosiś się z łóżka. Zmartwiony mąż umieścił ją w szpitalu. Tam u jej wezgłowia zbierali się lekarze i specjaliści. Żadnemu z nich nie udało się określić, na co zachorowała kobieta. Potrząsali tylko głowami. Ostatni z lekarzy poprosił na stronę męża i rzekł:- Ośmieliłbym się powiedzieć, że po prostu…pańska żona nie chce już dłużej żyć…Mężczyzna w milczeniu usiadł przy łóżku żony i ujął ją za rękę. Była to mała, drobna rączka, która zupełnie ginęła w potężnej dłoni mężczyzny. Potem rzekł zdecydowanie swym donośnym głosem:

-Ty nie umrzesz!

-Dlaczego? – zapytała kobieta, lekko wzdychając.

-Bo ja Cię potrzebuję!

-To, dlaczego wcześniej mi o tym nie powiedziałeś?

Od tej chwili stan zdrowia kobiety zaczął się szybko poprawiać. Dzisiaj czuje się doskonale. A lekarze i znani specjaliści nadal zadają sobie pytanie, jaka choroba ją dotknęła i cóż za wspaniałe lekarstwo uzdrowiło ją w tak krótkim czasie.

*****

Nigdy nie czekaj jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą. Być może. Ale czy nie byłoby Ci przyjemnie, słuchając tych słów skierowanych do Ciebie? Nie patrz na zegarek, chwyć za telefon: „To ja chcę Ci powiedzieć, że bardzo Cię kocham”. Uściśnij przyjaźnie dłoń bliskiej osoby i powiedz: „Potrzebuję Ciebie. Kocham Cię bardzo. Jesteś mi potrzebny człowieku. Dobrze, że jesteś”. Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.

Adam Krzysztoń

O JEDZENIU I O CHŁOPIE

 

Pewien wieśniak będąc w mieście, wstąpił do restauracji, aby się nieco posilić. Kiedy kelner podał mu zamówione danie, ten wstał, przeżegnał się i odmówił modlitwę przed jedzeniem. Ten gest wystarczył, aby sprowokować bawiących tam podrostków i młodzieńców. Jeden z nich podszedł do chłopa i zapytał drwiąco:

- U was w domu pewno wszyscy tak się modlą, prawda?

- Nie, u nas nie wszyscy tak się modlą- odparł spokojnie wieśniak.

- A któż to się u was nie modli? – ciągnął dalej młodzieniec.

- Na przykład: osioł, wół i świnia. Te idą do koryta i do żłobu bez modlitwy- podsumował rezolutny chłopina.

Adam Krzysztoń

PRZYGODA NA PUSTYNI

 

Pewien człowiek zabłądził na pustyni i od dwóch dni wędrował wśród niekończących się, rozgrzanych słońcem piachów. Był już u kresu sił. Niespodziewanie ujrzał przed sobą sprzedawcę krawatów. Nie miał on przy sobie nic innego - jedynie mnóstwo krawatów. I natychmiast próbował sprzedać jeden z nich człowiekowi umierającemu z pragnienia. Wyczerpanemu spragnionemu wędrowcy handlarz wydał się szalony: czy ktoś przy zdrowych zmysłach próbowałby sprzedać krawat człowiekowi łaknącemu jedynie wody? Sprzedawca wzruszył obojętnie ramionami i ruszył w dalszą drogę. Przed zapadnięciem zmroku znużony wędrowiec, już z wielkim trudem poruszający zbolałymi nogami, uniósł głowę i osłupiał: znajdował się przed elegancką restauracją, obok której stał szereg samochodów! Budynek był okazały, a dookoła niego rozciągała się pustynia. Z trudem dowlókł się do drzwi restauracji i prawie mdlejąc z pragnienia wyszeptał:

- Litości, wody!

- Przykro mi proszę pana, - rzekł ze współczuciem uprzejmy szwajcar - nie przyjmujemy gości bez krawatów.

*****

Są osoby przemierzające pustynię swego życia z ogromnym pragnieniem przyjemnych doznań. Za głupców uważają tych, którzy chcą zapoznać ich z Ewangelią. To posłanie zbyt zaskakujące na ich pustyni! Lecz kiedy zapragną wejść do „Hotelu Pana”, zostanie im powiedziane: ”Przykro mi, tutaj nie można wstąpić bez odnowionego serca.

Sign in to follow this  
×