Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    2
  • comments
    18
  • views
    30,585

About this blog

"aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa"

Entries in this blog

bisia

Ubierasz spodnie?

Na początek przyjrzyjmy się rozpowszechnionej formie "ubierać spodnie". Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że wiele osób tak właśnie mówi. Tymczasem jest to forma niepoprawna, jak inne tego typu. Dlaczego?

 

Otóż gdybyśmy byli dosłowni, forma "ubierać spodnie" nie jest niczym innym, jak właśnie ubieraniem spodni. Na spodnie wkładamy jakieś ubranie, a gdyby na przykład spodnie zmarzły, można by było włożyć na nie drugie spodnie. To samo z butami. Nie ubieramy butów, tylko je wkładamy. A ileż to razy mówimy do kogoś, kto przyjdzie do nas w odwiedziny: "Ubierz pantofle!"?

 

Wniosek z tego prosty: zawsze ubieramy się w coś - w spodnie, w bluzkę, w płaszcz. Poza tym, ubranie możemy też wkładać. Zakładać możemy biżuterię, okulary, krawat, a nakładać kapelusz. Proste? Oczywiście, że tak.

 

To samo z rozbieraniem. Jeśli powiemy: "rozbieram kurtkę", nasuwa się pytanie, w co nasza kurtka była ubrana? Oczywiście poprawną formą jest "rozbieram się z kurtki". Mamy tu też czasownik "zastępczy" - tak jak przy ubieraniu możemy mówić o wkładaniu, tak przy rozbieraniu o zdejmowaniu.

 

Ubierać możemy małe dziecko, choinkę itp. Czasownik "ubierać" ma bowiem kilka znaczeń. Słownik języka polskiego tak go definiuje:

1. włożyć na kogoś/ na coś ubranie

2. ozdobić, przybrać

3. kupować albo szyć komuś ubranie

 

Warto wspomnieć jeszcze o jednym czasowniku stosowanym w kontekście ubierania się. Płaszcz możemy założyć, tak jak założyć możemy też spodnie. Jednak formy z tym czasownikiem uznawane są przez językoznawców za potoczne.

 

Co ciekawe, konstrukcje typu "ubierać spodnie" występują przede wszystkim w południowej

i zachodniej części Polski.

 

A Wy? Mówicie tak, czy unikacie błędnych konstrukcji jak ognia? :lol:

bisia

Na dzień dobry

Właściwie to, co najistotniejsze, zawarte zostało w ramce po prawej stronie, ale wypadałoby się przywitać - powiedzieć wszystkim dzień dobry i zachęcić do zaglądania tu jak najczęściej. Zatem witam wszystkich Czytelników, zarówno tych obecnych, jak i przyszłych. Rozgośćcie się i czujcie się jak u siebie. :lol:

 

Blog ten ma przede wszystkim charakter informacyjny, ale także dyskusyjny, problemowy. Polszczyzna jako towarzyszka naszego życia podlega nieustannym zmianom i jednocześnie narażona jest na częste kaleczenie ze strony użytkowników. Chciałabym, aby ten blog był miejscem, w którym nieco uważniej przyjrzymy się językowi, którego każdy z nas na co dzień używa. Mam nadzieję, że wspólnie rozwiążemy niejeden problem czy uświadomimy sobie błędy, jakie popełniamy rozmawiając z mamą, pisząc e-maila do kolegi czy list do urzędu. Jeśli macie jakieś pomysły, problemy, zagadki językowe - po prostu piszcie i pytajcie. :D

 

Pozdrawiam Was wiosennie

 

Gabriela Blajer

Sign in to follow this  
×