Jump to content
Sign in to follow this  
 • entries
  30
 • comments
  240
 • views
  205,198

Weto ws. GMO

Adam Krzysztoń

7,850 views

Rada Powiatu Łańcuckiego na ostatniej Sesji podjęła Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy o nasiennictwie, która uchyla zakazy rejestracji genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin rolniczych (GMO) oraz obrotu ich materiałem siewnym.

Ponadto Rada zaapelowała o:

 • zakaz upraw GMO w Polsce,
 • wycofanie ze sprzedaży produktów żywnościowych i pasz zawierających GMO

 

Tylko nacisk społeczny może skłonić Prezydenta RP do skorzystania z prawa veta i zablokowania GMO w Polsce.

Jest wiele powodów dla, których należy poprzeć ten sprzeciw. Szczegóły: http://wetodlagmo.pl/13 Comments


Recommended Comments

Oczywiście wcześniej zapoznała się i dokładnie przeanalizowała prawodawstwo unijne w tym zakresie?

 

PS: chemikalia wcale nie są lepsze, no ale to już nie nowość.

 • Like 1

Share this comment


Link to comment

również popieram choć gmo z tego co wiem na co dzień mamy chyba nawet pszenżyto od dawna w Polsce znane zalicza się do gmo  

 

Wg. Pani dr Katarzyny Lisowskiej nektarynki, mandarynki bezpestkowe, pszenżyto nie są produktami inżynierii genetycznej lesz są to krzyżówki międzygatunkowe.

Cały art.na: http://www.alert-box.org/gmo/za-i-przeciw-gmo-artykul-dr-hab-katarzyny-lisowskiej/

 

Share this comment


Link to comment

Panie Starosto,

znowu widzę że zajmujecie się bzdurami (w stylu koncesji dla TV Trwam) zamiast robić coś dla naszego regionu. Przyszła mi dzisiaj jedna myśl. Zlikwidować powiat łańcucki. Podpiąć pod rzeszowski. W Łańcucie zrobić tylko zamiejscowe wydziały poszczególnych urzędów. Pozwoli to znacznie oszczędzić na wypłatach dla urzędników. Zwłaszcza tych na wyrzszych szczeblach, którzy będą niepotrzebni. Podłączenie do powiatu rzeszowskiego przyniesie za sobą korzyść w postaci kompetentnych ludzi, którzy wiedzą od czego są. To taka mała dygresja.

A co do GMO to zapytam tak: Jakie pan ma kompetencje aby się w tym wypowiadać. O GMO słyszy się tyle samo złego co dobrego. Podpieranie się jakąś panią dr to żaden argument. Jak by pan pogooglał trochę to znalazł by pan pozytywne opinie ekspertów w sprawie GMO. Ale poraz kolejny stosuje pan swoją strategię w postaci podlizywania się wyborcom. Znacznie trudniej jest coś zrobić dla regionu. Zajmijcie się ruchem drogowym, oświatą bądź tym szpitalem a nie rzeczami do których nie zostaliście powołani.

Pozdrawiam.

Share this comment


Link to comment

Pi0trek ma trochę racji. Samorząd powinien zająć się lokalnymi sprawami, które nas bezpośrednio dotyczą zwłaszcza,że sprawa GMO nie jest do końca poznana i nie można jednoznacznie zająć pewnego stanowiska w tej kwesti. Pozostawmy spory naukowcom a zajmijmy sie naszym szpitalem, schroniskiem czy Transsystemem

Share this comment


Link to comment

Panie Stanisławie sprawami, które Pan porusza zapewniam, że się zajmujemy. Uważam, że Polska powinna chroniąc rynek produktów rolniczych oraz zdrowie konsumentów wprowadzić całkowity zakaz dla GMO. Analizując literaturę nie wszystkie kraje UE poddają się naciskom, ponadto nie znam przypadku finansowego karania za nie dostosowanie się do nakazów lobbystów w tej sprawie.

Tym bardziej, że są państwa, które się nie podporządkowały, np.

 • Niemcy zakazały upraw GMO, ponieważ nie są zbadane długofalowe konsekwencje spożywania GMO przez ludzi;

 • Austria zakazała upraw GMO, ponieważ nie da się zachować różnorodności biologicznej jeśli wprowadzi się do przyrody rośliny GMO;

 • Francja zakazała upraw GMO, ponieważ rośliny GMO krzyżują się zanieczyszczając ekologiczne uprawy, także uprawy tradycyjne,

 • Włochy zakazały upraw GMO, ponieważ proces uwalniania organizmów GMO do przyrody jest nieodwracalny.
Zapewniam też, że procedowanie w tej sprawie było bardzo sprawne za co radnym powiatu jestem bardzo wdzięczny. Uważam również, że sprawa bezpośrednio nas dotyczy gdyż bardzo ważne dla naszego zdrowia jest to co jemy. Wiem, że również inne samorządy wnosiły do decydentów w tej sprawie swoje stanowiska.

Share this comment


Link to comment

Przesyłam wiadomość ze strony: GMO TO NIE TO KOCHANI WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI, UDAŁO SIĘ MAMY ZAKAZY GMO!

 

Dziś, 2 stycznia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła długo oczekiwane rozporządzenia o zakazie stosowania odmian modyfikowanych genetycznie (GMO), kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora. Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich UE takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.

 

Cieszymy się, cieszymy się szalenie! To pierwszy znaczący sukces i krok na drodze do kompleksowego rozwiązania kwestii GMO. Kolejne kroki to monitoring i całościowa ustawa ale dziś po prostu się cieszmy, udało się, choć po drodze było dużo wątpliwości i zawirowań. Dziś możemy powiedzieć , że wspólnie zrobiliśmy coś ważnego! KOCHANI DZIĘKUJEMY WAM! Nasze wspólne akcje, apele i działania przyniosły efekt! 

 

Wszystkim tym którzy uparcie twierdzili, że to niemożliwe powtarzamy:

Niemożliwe to opinia a nie fakt! :))

Też bardzo się cieszę, że sprawy idą w dobrym kierunku. Myślę również, że nasze opinie i przesyłane protesty miały spore znaczenie dla podjętych rozwiązań. 

Share this comment


Link to comment

gratuluje w sprawie gmo 

mam pytanie bo ostatnio mnie zainteresowała w mediach debata na temat tego multipleksu i tv trwam-

jakie są prawdziwe przyczyny nie dostania się na ten multipleks tv trwam?

 

Z tego co się zorientowałem jedno miejsce jest zarezerwowane dla telewizji religijnej a jedyna taka startująca tv jest właśnie trwam .??

Dlaczego ta telewizja nie może po prostu spełnić tych wymagań jak wszystkie inne .??

 

Share this comment


Link to comment

Panie Szczus,

bardzo dziękuję za gratulacje, jest to sukces wielu osób i środowisk, które protestowały. Dziwiły mnie opinie negujące stanowisko naszego samorządu w tej sprawie. Uważam, że jakość żywności jest bardzo ważna dla naszego zdrowia oraz kondycji naszego społeczeństwa. Ważna jest też z przyczyn ekonomicznych, gdyż nasza zdrowa i smaczna żywność może zdobywać nowe rynki zbytu co przekłada się na miejsca pracy. 

Mogę w tej sprawie zorganizować konferencję naukową jeśli będzie społeczne zainteresowanie.

W spawie TV TRWAM uważam, że w nowym rozdaniu miejsce na multiplex-ie będzie przyznane, choć w międzyczasie warunki i kryteria zostały niekorzystnie zmienione.

Serdecznie pozdrawiam!

Share this comment


Link to comment

no ja zawsze będę za zdrowa i naturalna żywnością nie tylko wolna od gmo ale także od chemikaliów rożnego rodzaju E-..

Ale jeśli chodzi o TV trwam oczekuje na podanie konkretów jakie to są te niekorzystne warunki i kryteria ?I dlaczego jedne stacje tv potrafią je spełnić a tv Trwam nie potrafi .

Nie jestem przeciwnikiem tej tv czasem oglądam na yt różne powtórki programów i rozmów z znanymi osobami i nie tylko bo dużo tam o polityce .Ale nie mogę zrozumieć dlaczego tv trwam ma być traktowana szczególnie i wyjątkowo w porównaniu z innymi programami??  

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×