Jump to content
 • entries
  13
 • comments
  65
 • views
  79,546

Plebiscyt 2012

Falkhor

1,483 views

Z dużym poślizgiem, spowodowanym problemami technicznymi na naszej stronie, publikujemy podsumowanie pierwszego plebiscytu na wydarzenie 2012 roku.

 

Nasze życie to ciągłe wybory. Zarówno w sprawach najprostszych jak i trudnych, niemal każdego dnia, podejmujemy decyzję: wybieram to. To mi się podoba. Tamto mi się nie podoba. Chcę tego albo tego nie chcę. Doświadczeni w życiu wiedzą, że trudno jest pozostać niezdecydowanym, unikać rozstrzygania dylematów w obawie konsekwencji decydowania. Warto pamiętać, że nasz wybór może być ułamkiem w procesie decyzji wielu innych osób, w efekcie tworząc zjawisko opinii społecznej, publicznej. Taką okazją do przedstawienia poglądów mieszkańców regionu łańcuckiego był zorganizowany końcem poprzedniego roku Plebiscyt 2012 w kategoriach: wydarzenie kulturalne, wydarzenie sportowe, inwestycja, osobowość. Skala zainteresowania zaskoczyła swoją siłą naszą Redakcję, ale było to zaskoczenie bardzo miłe i pozytywne. Dobrze wiedzieć, że umożliwiamy nie tylko poruszanie ważnych tematów, ale zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami w nowoczesny, świeży sposób.

 

Do rzeczy - czyli do podsumowania.

 

Pierwszą i w zasadzie najistotniejszą sprawą był wybór zagadnień, które można by wybierać w takim plebiscycie. Nieocenioną pomoc wykazali sami Użytkownicy Lancut.org podsuwając gotowe propozycje na łamach portalu, forum i poprzez pocztę elektroniczną. Z tym, dzięki pomocy, poszło nam sprawnie. Cenne było także to, że nie padały tylko propozycje wydarzeń pozytywnych - pojawiały się także propozycje negatywne, sygnalizujące poważne porażki w minionym roku.

 

Drugą sprawą było to, że nie poprowadziliśmy tego plebiscytu jak prowadzi się wiele marketingowych przedsięwzięć promujących określone produkty. Postawiliśmy (i jak się okazało słusznie) na inicjatywę oddolną (Waszą) przy składaniu kandydatur oraz na jeszcze inną inicjatywę oddolną - zainteresowanie, ciekawość, czas osób aktywnie korzystających z Internetu. Sami podsyłaliście sobie linki, dzieliliście się odnośnikiem na FaceBooku, poczta pantoflowa i mejlowa poszły w ruch. Nie drukowaliśmy zaproszeń, nie jeździliśmy po instytucjach, nie skłanialiśmy nikogo umyślnie do startowania w plebiscycie. Cały plebiscyt zyskuje dzięki temu wymiar spontaniczny i wyrywkowy, wskazując faktyczne preferencje i oceny naszych Użytkowników. Nie pretendujemy do miana precyzyjnego narzędzia badań socjologicznych, jednak prezentujemy Państwu głosy kilku tysięcy osób. To jest coś!

 

Jedną z pierwszych i największych niespodzianek był wynik walki 'konkurentów' w kategorii 'Wydarzenie Kulturalne 2012r.'. Lwią część laurów zgarnęły (niczym para w tańcu) Zespół Taneczny Gracja (I miejsce w Pucharze Świata IDO) oraz Zespół Taneczny Iskierka (30lecie działalności). Stawkę zamknęły (co też intryguje, niemal równo w parze) Dni Miasta Łańcuta i Festiwal Muzyczny. Czyżby mieszkańcy nie potrafili się bawić na imprezach zbiorowych z własnego podwórka czy to własne podwórko ma problem z imprezami dla mieszkańców?

 

Kategoria 'Wydarzenie Sportowe 2012r.' wyłoniła Rafała Wilka jako ścisłego faworyta. Zdobyte przez niego dwa złote medale podczas Paraolimpiady w Londynie zdeklasowały wszystkich rywali do zwartej grupy bez wyraźnego lidera.

 

Tematyką budzącą liczne kontrowersje była kategoria 'Inwestycja 2012r.'. W dyskusjach przy zgłaszaniu kandydatów padały propozycje, które nie dałyby się nazwać sukcesami. Wygrał jednak Dworzec PKP i to w kontekście optymistycznym - odbudowa, przebudowa, remont budynku dworca z najbliższym jego otoczeniem (parking, chodniki) i zainstalowaniem monitoringu zwyciężył wyraźnie. Wielu zwolenników pozyskała budowa świateł w ciągu krajowej E40. Zaskoczeniem był 'czarny koń' zawodów, który uplasował się na zaszczytnej, trzeciej pozycji - otwarcie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Białobrzegach.

 

Na zakończenie kategoria 'Osobowość 2012r.'. Nikt nie był w stanie zagrozić zwycięzcy kategorii 'Wydarzenie Sportowe 2012r.' - Rafał Wilk sportową postawą wyeliminował wszystkich pretendentów do zwycięzcy wśród 'Osobowości'. Stawkę zamknęli (w ponownie intrygującej parze) przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Łańcuta i Starosta Łańcucki. Dopiero, gdyby połączyli siły, pokonaliby Bogusława Kaczyńskiego, wciąż ulegając jednak osobom Marka Ożoga (byłego komendanta ZHP w Łańcucie) i Andrzeja Piechowskiego (dyrektora MDK w Łańcucie).

 

Dziękując za udział w głosowaniu - dziękujemy za wyrażenie swoich opinii. Jest to dla nas ważne przede wszystkim ze względu na podkreślenie znaczenia istnienia i działania medium internetowego, jakim jest Lancut.org

Zapraszamy już za rok, na drugi plebiscyt, w którym wręczymy pamiątkowe statuetki i nagrody rzeczowe :)

 

Wydarzenie kulturalne 2012.png Wydarzenie sportowe 2012.png Inwestycja 2012.png Osobowosc roku 2012.png3 Comments


Recommended Comments

Heh. Wszystko fajnie, ale jeden mały szczegół. Część z tych nominacji była zagłaszana przeze mnie, właśnie jako negatywne. Więc dlaczego taki pan Gwizdak czy Krzysztoń zostali postawieni w plebiscycie na równi np. z panem Wilkiem? Na przyszłość to jednak trzeba będze rozdzielić i zrobić lokalne "złote maliny"

Share this comment


Link to comment

Heh. Wszystko fajnie, ale jeden mały szczegół. Część z tych nominacji była zagłaszana przeze mnie, właśnie jako negatywne. Więc dlaczego taki pan Gwizdak czy Krzysztoń zostali postawieni w plebiscycie na równi np. z panem Wilkiem? Na przyszłość to jednak trzeba będze rozdzielić i zrobić lokalne "złote maliny"

pi0trek, dziękujemy za uwagę. W kolejnej edycji planujemy już zorganizować podwójny plebiscyt ;) na + i na - mijającego roku.

Z pewnością wyciągniemy wnioski z pierwszej edycji i uwzględnimy je w drugiej edycji, która mamy nadzieję będzie bardziej widoczna w życiu Łańcuta ;)

 • Like 1

Share this comment


Link to comment

Gratuluję bardzo Panu Rafałowi Wilkowi zwycięstwa w plebiscycie. Dziękuję bardzo Wszystkim, którzy oddali na mnie głos.

Gratuluję administratorom strony za wspaniały pomysł.

 • Like 2

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×