Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    36
  • comments
    197
  • views
    229,053

Trzeba pomóc Policji w budowie nowej komendy

Jakub_Czarnota

1,583 views

19 marca Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa, Porządku i Bezpieczeństwa przyjęła stanowisko w sprawie budowy Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Zgodnie z ustaleniami stanowisko zostanie przedstawione na najbliższej sesji. Będziemy przekonywać całą radę powiatu do poparcia działań Komendanta Policji w Łańcucie na rzecz pozyskania od łańcuckich samorządów środków finansowych na pokrycie 10% kosztów budowy nowej komendy policji w latach 2013-2015.

Komisja (a wkrótce mam nadzieję, że cała rada) zwróciła się z prośbą do zarządu powiatu oraz władz miasta Łańcuta, gmin: Białobrzegi, Czarna, Markowa, Łańcut, Rakszawa oraz Żołynia o zabezpieczenia w budżetach samorządów środków niezbędnych do realizacji wyżej wymienionego zadania. „Uważamy, że ze względu na ogromne znaczenie budowy komendy dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu łańcuckiego, finansowe zaangażowanie samorządów jest niezbędne.” – piszemy w uzasadnieniu tego stanowiska.

Do czerwca br. mają zapaść decyzje, w których miastach na Podkarpaciu będą budowane nowe komendy. Jak to często w takich sprawach bywa, nie starczy środków na budowę dla wszystkich zainteresowanych. Na liście oczekujących jest Jasło, Lesko oraz Łańcut.

Stąd zrodziła się propozycja by samorządy partycypowały w kosztach. W sumie nie jest to nic nowego, bo od lat lokalne władze zainteresowane poprawą bezpieczeństwa mieszkańców wspierają finansowo miejscowe komendy i komisariaty.

Do tego, że budowa nowej komendy w Łańcucie jest pilna nie trzeba nikogo przekonywać. Sęk w tym, że samorządy póki co bez większego entuzjazmu podchodzą do kwestii pomocy, w czym nie ma co się dziwić, gdy brakuje im środków na własne inwestycje.

Z drugiej strony jeśli łańcucka policji nie dostanie od lokalnych władz oczekiwanej pomocy to państwo nowe komendy wybuduje … ale w tych miastach, w których samorządy jednak chciały współpracować. Wówczas perspektywa komendy w Łańcucie oddali się w nieokreśloną przyszłość.

Pytanie kto weźmie na siebie ciężar rozmów z gminami (z wyłączeniem miasta, bo tutejszy samorząd już przyjął uchwałę intencyjną o finansowym wsparciu budowy komendy) o konieczności dokonania „zrzutki” na ten cel? Chodzi o uzbieranie kwoty ok. 1,6 mln zł. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie tego zadania dla całego powiatu , właściwą osobą wydaje się być starosta. Osoba stojąca na czele powiatu powinna wspierać Komendanta Policji w rozmowach gminami i mam nadzieję, że tak będzie.

Oczywiście, żeby szef powiatu był wiarygodny w rozmowach z gminami to rada niezwłocznie powinna przyjąć też uchwałę intencyjną o przekazaniu określonej sumy pieniędzy na budowę komendy. Inicjatywa w zobowiązaniach finansowych należy do Zarządu i na nią też czekamy. Trudno namawiać gminy by dały środki finansowe, jeśli samemu się wcześniej tego nie zrobiło.2 Comments


Recommended Comments

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×