Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    36
  • comments
    197
  • views
    229,112

Drogie śmieci

Jakub_Czarnota

2,332 views

Do galopujących cen benzyny i ropy w sezonie wakacyjnym już dawno zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jednak w tym roku złapiemy się za głowę nie tylko na stacjach paliw. Lato będzie wyjątkowo gorące także ze względu na ogromną podwyżkę cen wywozu śmieci.

W wyniku konieczności dostosowania się do przepisów UE od lipca przestaniemy być właścicielami odpadów - nawet tych spod kuchennego zlewu. Za niespełna dwa miesiące łupy po warzywach, kartony po mleku, zużyte pralki itd. staną się własnością gmin.

Dotychczasowe umowy - zawierane z firmami - zastąpią obszerne regulaminy, szczegółowo określające sposoby segregowania odpadów przez obywateli. Na straży nowego systemu gospodarowania staną gminni urzędnicy. Urzędy będą zobligowane do narzucania wyższych opłat osobom niewywiązującym się należycie z ustalonych przez państwo i samorządy przepisów o segregacji opadów. Zresztą lokalna administracja nie ma innego wyjścia. Samorząd niespełniający restrykcyjnych norm recyklingu i odzysku odpadów zapłaci słoną karę. Gminy wezmą też na siebie ciężar odbierania, transportu, a także odzysku unieszkodliwionych odpadów. Ich zadaniem będzie stworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów oraz obsługa administracyjna całego systemu. Oczywiście koszty w całości będą przerzucone na mieszkańców w formie tzw. podatku śmieciowego.

Porównując stawki w Łańcucie i okolicznych gminach widać spore różnice w metodach obliczania i wysokości nowej daniny. Mają jednak wspólny mianownik – ceny są wyższe niż rachunki wystawiane przez prywatne firmy. Co gorsza, jeśli okaże się, że przyjęte stawki podatku śmieciowego nie starczą na pokrycie kosztów nowego systemu, to najdalej w przyszłym roku będą musiały pójść w górę.

Rząd, parlamentarzyści oraz eksperci zapewniają, że dzięki ustawie nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci do lasu, a zmiany doprowadzą do zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie. Potrzeba czasu by przekonać się czy mieli rację twierdząc, że w wyniku nowych regulacji dzikich wysypisk będzie mniej. Na razie najbardziej odczuwalnym rezultatem tej zmiany będzie cieńszy portfel.3 Comments


Recommended Comments

Panie Coliborn. To, że PO zaproponowała mi start ze swoich list wyborczych nie znaczy, że nie mogę mieć własnego zdania na temat zmian prawnych, choćby i krytycznego.  

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×