Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    2
  • comments
    18
  • views
    30,585

Na dzień dobry

bisia

14,203 views

Właściwie to, co najistotniejsze, zawarte zostało w ramce po prawej stronie, ale wypadałoby się przywitać - powiedzieć wszystkim dzień dobry i zachęcić do zaglądania tu jak najczęściej. Zatem witam wszystkich Czytelników, zarówno tych obecnych, jak i przyszłych. Rozgośćcie się i czujcie się jak u siebie. :lol:

 

Blog ten ma przede wszystkim charakter informacyjny, ale także dyskusyjny, problemowy. Polszczyzna jako towarzyszka naszego życia podlega nieustannym zmianom i jednocześnie narażona jest na częste kaleczenie ze strony użytkowników. Chciałabym, aby ten blog był miejscem, w którym nieco uważniej przyjrzymy się językowi, którego każdy z nas na co dzień używa. Mam nadzieję, że wspólnie rozwiążemy niejeden problem czy uświadomimy sobie błędy, jakie popełniamy rozmawiając z mamą, pisząc e-maila do kolegi czy list do urzędu. Jeśli macie jakieś pomysły, problemy, zagadki językowe - po prostu piszcie i pytajcie. :D

 

Pozdrawiam Was wiosennie

 

Gabriela Blajer8 Comments


Recommended Comments

Witam Cię Gabrysiu serdecznie, ale i świątecznie wszak to dziś Wielkanoc. Świetnie że założyłaś bloga i chcesz służyć nam swoją wiedzą o naszym trudnym języku, podpowiadać jak pisać poprawnie, unikać błędów ortograficznych czy stylistycznych.

Jak było u mnie z tymi sprawami ? Średnio, można powiedzieć. Moja wspaniała nauczycielka języka polskiego z Szkoły Podstawowej im. Jana Raka w Husowie, pani Kasia Bar, z pewnością do dziś pamięta że niekiedy zdarzały mi się takie czy inne wpadki ortograficzne. Czasem się rumienię gdy dostrzegam błąd w swoim tekście, a niestety nie zawsze jest możliwości korekty.

Mam nadzieję ze w razie napotkanych wątpliwości mogę liczyć na Twoją pomoc

 

Myślę że i inni użytkownicy Forum skorzystają z Twojej wiedzy w tym temacie, wszak lepiej zapytać jak zostawić niezbyt dobrą "wizytówkę " w swoim tekście

 

Pozdrawiam i życzę miłego świątecznego wypoczynku

Share this comment


Link to comment

Bisiu, specjalistko od językowych zawiłości. Jak to jest z tym "mi" np. w takim zdaniu :

Mi się wydaje że......

Czy raczej powinno być..... Mnie się wydaje że....

 

Według mnie ta druga wersja jest poprawna, czy też obydwie sa dobre

Share this comment


Link to comment

Już tłumaczę:

 

Ja to zaimek, który ma dwie formy celownika, czyli mnie i mi. Forma mnie jest dłuższa i akcentowana, dlatego używa się jej na początku zdania. Forma krótsza, zwana też enklityczną, nie jest akcentowana. Poprawne są zatem takie opcje:

 

Mnie się wydaje, że...

lub

Wydaje mi się, że...

 

W wersji pierwszej zaimek występuje w nagłosie, czyli jest pierwszym wyrazem w zdaniu, dlatego należy używać formy dłuższej tego zamika w celowniku.

 

Jeszcze inny przykład:

 

Podoba mi się ten film.

albo

Mnie się ten film podoba.

 

Błędne byłoby powiedzienie:

Podoba mnie się ta książka.

 

Pozdrawiam, G.

  • Like 1

Share this comment


Link to comment

Dziękuję Bisiu za jasne i zrozumiałe wyjaśnienie. W czytanych tekstach, wypowiedziach,również na tym Forum, częściej stosuje się tą druga formę "mi" na początku zdania. Przyznam że to wydawało mi się nie właściwe. Okazało się że słusznie

Share this comment


Link to comment

Fajnie się zaczęło pierwszy wpis świetny. Przydatne Informacje z naszego ojczystego języka .. czy będzie coś jeszcze do przeczytania ?

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×