Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    2
  • comments
    18
  • views
    30,586

Ubierasz spodnie?

bisia

11,207 views

Na początek przyjrzyjmy się rozpowszechnionej formie "ubierać spodnie". Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że wiele osób tak właśnie mówi. Tymczasem jest to forma niepoprawna, jak inne tego typu. Dlaczego?

 

Otóż gdybyśmy byli dosłowni, forma "ubierać spodnie" nie jest niczym innym, jak właśnie ubieraniem spodni. Na spodnie wkładamy jakieś ubranie, a gdyby na przykład spodnie zmarzły, można by było włożyć na nie drugie spodnie. To samo z butami. Nie ubieramy butów, tylko je wkładamy. A ileż to razy mówimy do kogoś, kto przyjdzie do nas w odwiedziny: "Ubierz pantofle!"?

 

Wniosek z tego prosty: zawsze ubieramy się w coś - w spodnie, w bluzkę, w płaszcz. Poza tym, ubranie możemy też wkładać. Zakładać możemy biżuterię, okulary, krawat, a nakładać kapelusz. Proste? Oczywiście, że tak.

 

To samo z rozbieraniem. Jeśli powiemy: "rozbieram kurtkę", nasuwa się pytanie, w co nasza kurtka była ubrana? Oczywiście poprawną formą jest "rozbieram się z kurtki". Mamy tu też czasownik "zastępczy" - tak jak przy ubieraniu możemy mówić o wkładaniu, tak przy rozbieraniu o zdejmowaniu.

 

Ubierać możemy małe dziecko, choinkę itp. Czasownik "ubierać" ma bowiem kilka znaczeń. Słownik języka polskiego tak go definiuje:

1. włożyć na kogoś/ na coś ubranie

2. ozdobić, przybrać

3. kupować albo szyć komuś ubranie

 

Warto wspomnieć jeszcze o jednym czasowniku stosowanym w kontekście ubierania się. Płaszcz możemy założyć, tak jak założyć możemy też spodnie. Jednak formy z tym czasownikiem uznawane są przez językoznawców za potoczne.

 

Co ciekawe, konstrukcje typu "ubierać spodnie" występują przede wszystkim w południowej

i zachodniej części Polski.

 

A Wy? Mówicie tak, czy unikacie błędnych konstrukcji jak ognia? :lol:10 Comments


Recommended Comments

jak forma jest poprawna? psychologowie czy psycholodzy?

 

Obie są poprawne, jednakże używając formy psychologowie podnosimy niejako rangę tych osób. Forma ta ma zabarwienie nobilitujące.

Podobnie jak inne tego typu:

socjolodzy - socjologowie

filolodzy - filologowie

bohaterzy - bohaterowie

 

Pozdrawiam, GB

Share this comment


Link to comment

Wg mnie ten problem jest trochę wydumany, nie ma wieloznaczności w sformułowaniu np. "rozbieram kurtkę", albowiem 99,9999% ludzi jedyne co robi z kurtkami, to nosi na grzbiecie. Jedynym sposobem pozbycia się jej jest "rozebranie" lub "ściągnięcie". Być może 0.00001% rozszarpuje, rozcina, pali czy polewa kwasem, ale język jest dla mas. :D

Share this comment


Link to comment

Ja bym się kłócił ;-)

Jak mówimy zakładam okulary to chodzi nam o zakładanie na siebie a nie zakładanie się o. Tu mamy chyba taki sam skrót myślowy.

 

PS: głowologowie czy głowolodzy? xD

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×