Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    9
  • comments
    229
  • views
    261,968

MDK w Łańcucie - pozorowane inwestycje

JoannaRupar

4,725 views

Miejski Dom Kultury w Łańcucie, który niedawno obchodził jubileusz 40-lecia istnienia lata świetności już bardzo dawno ma za sobą o czym każdy może się przekonać oglądając budynek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Od lat bezskutecznie czeka na remont, przebudową (?), cokolwiek. Niestety, MDK to przykład wielkiej improwizacji, a raczej pozoracji inwestycji, czy wręcz nieudolności władz miasta. Od kilku lat opracowany jest projekt przebudowy MDK (który kosztował bagatela ok. 490 tys. zł!!!), opracowany jest kosztorys robót (ok. 14 mln zł), wydane jest pozwolenie na budowę i tylko ciągle nic z tego nie wynika, a koronnym argumentem braku działań Burmistrza jest według niego brak środków finansowych (?). Zrozumiałe, tylko cóż to za tłumaczenie skoro w tym samym czasie buduje się wyłącznie za pieniądze budżetowe (!!!) np. filię MDK na Podzwierzyńcu, a większość samorządów pozyskuje duże, wręcz ogromne środki finansowe z różnych źródeł zewnętrznych (fundusze unijne, norweskie, z budżetu państwa). Dlaczego w Łańcucie ciągle się to nie udaje??? Podobno są jakieś starania, podobno składa się jakieś wnioski, a efektów jak nie było, tak nie ma. Niedawno Burmistrz roztaczał przed radnymi wspaniałą wizję możliwości napisania wniosku i pozyskania dużej kwoty na przebudowę MDK z funduszy norweskich (dofinansowanie nawet 80 – 85%)!. Hura!!! Niestety wizja zgasła szybciej niż się pojawiła. Radni otrzymali do procedowania uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2013 r. m.in. w zakresie przekazania 50 tys. zł na napisanie wniosku o środki norweskie, miał być zaciągnięty kredyt na wkład własny (ok. 2,5 mln) i skończyło się jak zwykle, czyli na niczym! Na ostatniej sesji RM (24.09.2013r.) i na komisjach ją poprzedzających Burmistrz przekazał informację, iż wniosku o środki norweskie pisać się jednak nie będzie, bo w UM „oceniono”, iż mamy marne szanse na ich pozyskanie (cóż za wielka, że nie powiem wybitna przenikliwość, fachowość, doświadczenie?). Po co ma się Łańcut starać o takie trudne pieniądze??? I to prawie koniec historii kolejnej szansy na wielką (i bardzo niezbędną) inwestycję miejską. Mówię prawie koniec, bo jest jeszcze tylko jeden mały, drobny szczegół sprawy. Radni zostali „poproszeni” na ostatniej sesji RM żeby nie zabierać środków przeznaczonych na napisanie wniosku, bo zrobi się za nie „wymianę kawałka kanalizacji” do MDK aby nie przepadło pozwolenie na budowę (można to jeszcze zrozumieć). A z kolei kredyt też poddano pod głosowanie, tylko w wysokości 4,8 mln zł, z czego 2,25 mln na pokrycie tegorocznego deficytu, a 2,55 mln na spłatę wcześniejszych kredytów. I tylko dziwić może bezrefleksyjność części radnych, dla których każde tłumaczenie jest wygodne, a nawet o niego nie pytają (!)4 Comments


Recommended Comments

zbliżają się wybory ...może wreszcie społeczeństwo zmądrzeje i wybierze inne władze !  A tak nawiasem mówiąc po co buduje się filię MDK na Podzwierzyńcu skoro " kultura" w Łańcucie jest na dnie . Żadnych koncertów , słabe kino . Nic się nie dzieje . Jak sobie przypomnę "gwiazdy " , które tu występowały .

Share this comment


Link to comment

zbliżają się wybory ...może wreszcie społeczeństwo zmądrzeje i wybierze inne władze !  A tak nawiasem mówiąc po co buduje się filię MDK na Podzwierzyńcu skoro " kultura" w Łańcucie jest na dnie . Żadnych koncertów , słabe kino . Nic się nie dzieje . Jak sobie przypomnę "gwiazdy " , które tu występowały .

Pani arabka,

Powód budowy filii MDK na Podzwierzyńcu jest trudny do określenia (szczególnie o takich gabarytach), zna go pewnie tylko sam Burmistrz i jego Zastępca. Faktem jest na pewno to, iż nie ma pieniędzy na jego budowę i wykończenie, a w przyszłości będzie ogromny problem z jego utrzymaniem. Już w tej chwili jest za mało środków na MDK przy ul. Kościuszki, a co dopiero mówić o utrzymaniu dwóch takich obiektów.

Share this comment


Link to comment

Co się stało z oryginalnym postem? Dlaczego go nie ma skoro jest cytat?

Panie pi0trek,

Ja widzę na swojej stronie cały post, natomiast nie wiem dlaczego nie jest on widoczny publicznie.  

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×