Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    9
  • comments
    229
  • views
    261,968

Rewitalizacja ul. Zamkowej w Łańcucie

JoannaRupar

3,880 views

Na sesji RM w dniu 27 maja br. Burmistrz przedstawił zamówioną wcześniej w firmie architektonicznej koncepcję rewitalizacji ul. Zamkowej w Łańcucie. Z koncepcją zapoznać można się na stronach Urzędu Miasta, jak również na stronach firmy, która ją wykonała (9780 architekci). Jak wygląda obecnie ulica Zamkowa i jej otoczenie nie trzeba wiele mówić, każdy sam może się przekonać spacerując czy jadąc nią. Zmiany estetyczne są jak najbardziej wskazane, tylko czy w kierunku zaproponowanym przez Burmistrza? Podam tylko kilka przykładów z proponowanej koncepcji. Przewiduje ona m.in. "urządzenie trwałego, kamiennego podestu sceny o wymiarach 8x8m, wyniesionego 1m ponad poziom posadzki ulicy" (str. 5 koncepcji). A co ciekawsze ten wspaniały obiekt ma być posadowiony obok wejścia do dawnego kasyna urzędniczego, przy wylocie na ul. Kościuszki. Miejsce wprost wymarzone na scenę!!! Następny przykład. Koncepcja "przewiduje dobudowę do istniejącej synagogi budynku restauracji o wymiarach 7x21m, przykrytej dachem pulpitowym" (str. 5 koncepcji). Jestem bardzo ciekawa kto wyda zgodę na taka inwestycję, bo konsultowana to ona z nikim nie była!!! Kolejny przykład z tej jakże motywującej i interesującej koncepcji. "Przewidziano możliwość awaryjnego i serwisowego przejazdu przez plac pasem drogi o szerokości 4m,o parametrach drogi pożarowej. Wjazd odbywa się poprzez krawężnik najazdowy od strony ul. 3 Maja, a wyjazd w ul. Paderewskiego. Dla użytkowników indywidualnych ulica Zamkowa i plac przed Kasynem Urzędniczym zostały całkowicie wyłączone z ruchu kołowego" (str. 5-6 koncepcji). Pomijając już sam fakt, iż na ul. Zamkowej mają stać stragany, place zabaw, ogródki, ławeczki, scena, itd. i trudno będzie się tam przecisnąć jakimkolwiek samochodom, to nie wiem czy uczestnicy ruchu drogowego lub jacykolwiek kierowcy są w stanie wyobrazić sobie tą karkołomną drogę awaryjną dla służb ratowniczych, którą zaproponowano do wykonania. Po co po krawężniku najazdowym od strony ul. 3 Maja ma prowadzić droga awaryjna wyjazdowa w ul. Paderewskiego skoro teraz te dwie drogi bezpośrednio się krzyżują? Nie wiem czy Burmistrz chce zamknąć dla ruchu oprócz ul. Zamkowej również 3 Maja, czy też wprowadzić jakieś nowatorskie rozwiązania komunikacyjne po chodnikach i krawężnikach (prawnie sporo wątpliwe, społecznie mało atrakcyjne dla pieszych!!!). Jak Burmistrz zamknie dla ruchu ul. 3 Maja to sparaliżuje komunikacyjnie tą część miasta (karetki pogotowia będą miały ogromny problem z wyjazdem z bazy!), a jak chce wprowadzić nowatorskie rozwiązania jazdy po krawężnikach to wyjątkowo nietrafione. Tak czy inaczej koncepcja taka jest nie do przyjęcia!!!

Uważam, iż na deptak z miejscem na scenę, ogródki, place zabaw, stragany, itp. świetnie nadaje się działka przy Miejskim Domu Kultury, która aż prosi się o zagospodarowanie lub okolice plantów przy Rynku. To kwestia uzgodnienia społecznego, jakiegoś pomysłu i racjonalności. Po co mieszkańców i turystów "zamykać" na wąskiej przestrzeni ul. Zamkowej? Łańcut potrzebuje właśnie otwarcia na mieszkańców, przyjezdnych i turystów by mogło się rozwijać. Zanika drobny handel, wiele obiektów stoi pustych, są problemy komunikacyjne i z parkowaniem. Wybrukowanie granitem i zagospodarowanie platformami, straganami, podestami, itp. ul. Zamkowej raczej sytuacji nie poprawi.

Zgłosiłam swoje uwagi do koncepcji rewitalizacji ul. Zamkowej podczas sesji, na której była prezentowana oraz pisemnie (wraz z kolegą Robertem Kochmanem - tekst w załączeniu do niniejszego wpisu), bo jako radni mieliśmy możliwość pisemnej wypowiedzi w terminie do 30 czerwca br.

Co Państwo sądzą o propozycji Burmistrza w zakresie rewitalizacji ul. Zamkowej?3 Comments


Recommended Comments

tam nie da się przejść z wozkiem co dopiero zaparkować czy przejechać samochodem po zderzakach. Paranoja

Share this comment


Link to comment

tam nie da się przejść z wozkiem co dopiero zaparkować czy przejechać samochodem po zderzakach. Paranoja

Panie irek,

W chwili obecnej ul. Zamkowa nie należy do najbardziej "reprezentatywnych" ani sprawnych komunikacyjnie w Łańcucie. Jest wąska i wiecznie zastawiona samochodami ustawionymi pod różnym kątem. Ulica wymaga zmian, trzeba tylko dobrze przemyśleć kierunek tych zmian, bo miasta nie stać na improwizację i robienie co roku czegoś innego. Zamkowa sąsiaduje z najbardziej reprezentacyjnymi obiektami Łańcuta i jej wygląd oraz funkcjonalność powinny być z tym związane, powinna również służyć i mieszkańcom i turystom

Share this comment


Link to comment

ul. Zamkowa powinna pozostać w swojej postaci jak dotychczas i pełnić tylko funkcję łącznika do  głównej ulicy miasta. Kasy biletowe i obsługa turystyczna muzeum obecnie znajduje sie w Maneżu i choć uważam ze to było nie dokonca przemyslane ze względu na  bliskośc przychodni i pogotowia ratunkowego to tam powinnosie obecnie skupiać turystyka. Pieniadze które chyba  (bo nie wiem) miasto  wydało na rekonstrukcje Maneżu można było przeznaczyć własnie na kompleks MDK i tam pomyśleć o turystach i włączeniu się do Parku na wprost tego obiektu. Jeszcze nasuwa mi sie taka myśl ze nie ma co narzucać właścicielom co mają robić bo moga zawnioskować o wykup nieruchomosci jeżeli to jest na cele publiczne bo taki cel mozna tylko narzucać. A ulica jest tylko wąskim paskiem i co można na takim pasku rewitalizować. Uwazam że to taki projekt do szuflady, ale to tylko takie moje zdanie osoby fizycznej..

Share this comment


Link to comment

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×