Jump to content
Sign in to follow this  

Zakończył się łańcucki „Festiwal gwiazd”

   (0 reviews)

AdamKunysz

Nocnym koncertem w wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zakończył się tegoroczny 53. Festiwal Muzyki w Łańcucie. Wystąpił w nim artysta szczególnie lubiany przez publiczność, – Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet Plus. Wykonał kilka pieśni własnej kompozycji do wierszy znanych polskich poetów oraz W. Shakespeare.

 

Zanim melomani pożegnali się z Festiwalem, wysłuchali jeszcze dwóch koncertów w Sali Balowej Muzeum-Zamku. W czwartek, 29 maja, wystąpił znakomity polski skrzypek – Krzysztof Jakowicz, któremu akompaniował na fortepianie Robert Morawski. Gwiazdą tego mistrzowskiego wieczoru poezji i muzyki, zatytułowanego „Nastroje” był wybitny aktor Daniel Olbrychski. Usłyszeliśmy utwory muzyczne skomponowane przez Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina Karola Szymanowskiego i na zakończenie utwór współczesnego kompozytora – Zygmunta Koniecznego oraz wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Karola Norwida i Juliana Tuwima.

 

Oficjalne zakończenie tegorocznego 53. Festiwalu Muzyki w Łańcucie nastąpiło w piątkowy wieczór, 30 maja. Zanim na estradzie pojawiła się najmłodsza, 22. letnia jego uczestniczka - pianistka Leonora Armellini oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Massimiliano Caldiego, dyrektor Festiwalu i Podkarpackiej Filharmonii profesor Marta Wierzbieniec, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by kolejna edycja tej pięknej imprezy mogła się odbyć w tym wyjątkowym miejscu stworzonym dla muzyki, jakim jest niewątpliwie pałac Lubomirskich i Potockich w Łańcucie.

 

Jak co roku nad sprawnym przebiegiem koncertów czuwał sztab pracowników Muzeum-Zamku, którzy aranżowali także piękne dekoracje kwiatowe w Sali Balowej, zaś dyrektor Wit Karol Wojtowicz przygotował dla festiwalowych gości skromną wystawę z okazji przypadającej w maju 220. Rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Można było na niej zobaczyć oryginalny obraz Juliusza Kossaka, znajdujący się na co dzień na drugim piętrze Zamku. Przed koncertami festiwalowymi na dziedzińcu przed zamkiem i w pałacowej sieni występował Rzeszowski Zespół Instrumentów Dętych „Da Camera”.

 

Adam Kunysz

Fot. Adam Kunysz

 

 

 

Sign in to follow this  


User Feedback

There are no reviews to display.


×