Jump to content
Sign in to follow this  
czarny92

Linux- wawsze opinie

Recommended Posts

Guest Mongol   
Guest Mongol

Właściwie to skupię się tylko na jego wadach:

- nie pogra (pomijam rozwiązania jak darmowe Wine czy inne ale już PŁATNE etc),

- często brak dobrych odpowiedników aplikacji pod windowsa,

- skomplikowany,

- brak wsparcia dla wielu sprzętów,

I największa wada:

Znajdźcie mi dystrybucję na 1 DVD, która ma w sobie wszystko (kodeki, stery, programy graficzne, biurowe etc), tak żeby cokolwiek uruchomić nie zachodziła konieczność pobierania co chwila pakietów z repozytorium.

A poza tym te wszystkie zależności.... :)

Zainstalować coś w Linux to tak jakby wejść przez okno do domu, odblokować zamek w drzwiach, wyjść przez okno i wtedy wejść przez drzwi.

Przykład: próba uruchomienia Hugina:

W XP - instalujesz i działa

W Linux - a to brak pakietu "bleble", który z kolei wymaga pakietu "blublu", który nie zadziała bo masz za stary pakiet "ffrifir"

ps. KDE4 jest do du....

Oto moja opinia.

Guest Godzio   
Guest Godzio

Było kilka podejść, najdłużej wytrzymałem 1,5miesiąca na dystrybucji Linux Mint (zmodowane ubuntu) :)

I wspominam ten czas nawet dobrze, jednak windowsa miałem na dysku obok, jednak mimo mojej ogromnej chęci przyzwyczajenia się do Linuksa nie udało się...

danny    15

Ja Linuxa osobiście traktuje jako system ratunkowy Live CD. To ciekawa alternatywa. Takie dydtrybucje mają dużo bo muszą działać na wszystkich sprzętach zaraz po uruchomieniu. No i najnowszy eduCD całkiem szybko już sie uruchamia z DVD romu.

Linux ma zalety. Jest ładny, darmowy, działa prawie na wszystkim, a z tymi sterownikami to jest tak, że co chwila jest nowe jądro które zaburza wszystko. Windows za to jak mantre ciągle powtarza o kompatybilności wstecznej. Wadą jest wg mnie to , że nikt poważny za nim nie stoi i nie ma marketingu. I to jest jego główna wada bo system jako taki jest dobry. Przez to nie ma wsparcia wśród innych producentów. Chociaż w sumie jest taki red hat.

No i idea opensource mi się tez podoba.

Guest Bake   
Guest Bake

ja myślę że Linux to jak narazie ciężka alternatywa. Niby jest prosty i w ogóle ale jak przyjdzie co do czego, nawet zainstalowac głupi program zaczynaja się schody. Niestety Windows rulezz

Falkhor    63

Linux jest ok, ale przede wszystkim dla tych, co sie go maja czas lub konieczność nauczyć. PRZECIĘTNY USER ma juz open Office, FireFoxa... ale system operacyjny? To całkiem inna skrzynka jabłek. W Windowsie jabłka sa kwadratowe, a w linuxie - okrągłe. W przypadku okrągłych dochodzi to magiczne i niewyjaśnione Pi, któro zaburza wszystko 8) A tak na poważniej - na Windzie usiądzie każdy - NIE WYOBRAŻAM SOBIE nauczyć moich rodziców obsługi Lunuxa - z Windą się udało.......

Falkhor    63

Karl - Ale możesz sobie go kupić w kiosku albo pożyczyć i skopiowac u kolegi i nikt Cię za to do mamra nie wrzuci 8)

Idee linuxowe sa piękne, ale fakt faktem - to robię zapaleńcy, którzy mają na to czas i ochotę. Windows musi na siebie zarobić, bo siedzą ci informatycy w swoich norach i produkują kody źródłowe dla Gilla Batesa. Tym zarabiają na chleb.

Svirus    1

Ja co parę miesięcy podchodzę do linuxa i staram się z nim oswoić, jednak zawsze kończy się to niepowodzeniem. Ostatnio wytrzymałem z nim miesiąc (mandiva 2009) jednak po stwierdzeniu ze brakuje mi takiego programu jak rapget oraz sensownego edytora html, przesiadłem się ponownie na windowsa.

Falkhor    63

Svirus - dlatego związki większości ludzi z Windą są jednostronne, ale głębokie (Gill bates nas kocha, my go potrzebujemy). Z Linuxem - my go kochamy, ale nie potrzebujemy 8) 8) 8)

Fajnie mieć w domu 2giego kompa i w wolnym czasie zamiast grać w głupią grę pobawić się w Linuxa 8)

Guest Godzio   
Guest Godzio

Ten wątek skłonił mnie do instalacji Linuxa, wybór padł na sprawdzonego i wg. mnie genialnego Linux Mint'a, pracuję na nim już któryś dzień, wielką frajdę sprawia mi rozwiązywanie jakichś problemów (do tej pory miałem dwa, z czego jedne wynikał z mojej głupoty) więc jeśli się chce, to da się zrobić :)

Moje spostrzeżenia do dzisiaj, to to, że w Linuksie da się wszystko skonfigurować, jak się chce!

Możliwość zmiany wszystkiego w wyglądzie, opcjach systemu i ogólnie wszystkiego, co można sobie wymarzyć, bardzo podoba mi się Compiz - czyli aplikacja, która jest nakładką na Gnome (środowisko graficzne domyślne dla np. Ubuntu (a Mint zbudowany jest w oparciu o Ubuntu)) która daje genialne efekty takie jak np. "gumowe" okienka i tym podobne ;-)

Co dziwne - zauważyłem, że internet chodzi mi duuużo szybciej, niż na Windowsie...

Co do 'trudności' systemu, wydaje mi się, że każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o Windowsie, poradzi sobie z podstawowymi zadaniami w Linuksie, aczkolwiek ja przez ten kilka dni nauczyłem się bardzo wiele, w porównaniu do tego, co umiałem wcześniej, to naprawdę sprawia ogromną frajdę!

Poniżej zamieszczam kilka screenów z moją aktualną kompozycją pulpitu itd :)

http://godzio.viserwer.com/o/linux/screeny/lfm1.png

http://godzio.viserwer.com/o/linux/screeny/lfm2.png

danny    15

Gdyby każdy od dziecka w domu czy to w szkole działał na linuxie, to wtedy o windowsie by się mówiło że trudny w obsłudze, wolny, często się zawiesza, że to kiepski sytem itd, itp. (zresztą w większości i tak każdy widows jest gówniany do SP2 :) ). I nikt by wtedy go nie kupił. Tylko te gry na windows....:)

A z systemami to jak z przeglądarkami, Przecież np. FF tak samo się obsługuje jak IE. Jest tylko troche inne nazewnictwo.

____

Edit by Falk

Guest Godzio   
Guest Godzio

Właśnie sobie skończłem grać w Counter-Strike'a, którego bez problemu uruchomiłem na Linuksie, użyłem do tego Wine - stam zainstalowany bez problemu, pliki gry przerzuciłem z windowsa, chodzi jak talala!

Falkhor    63

Nie ma bata :) Winda jest molochem, jest wszędzie i wiele zejdzie-upłynie-przeminie, zanim ustąpi słusznego pola Pingwinowi w jakiejkolwiek odmianie. Byc może i Linux by się taki stał, ale jest to pomysł autorski, kompofilski, dzieło pasjonatów - a nie produkt marketingowy, który ma na siebie zarobić i dać zarabiać... Pieniądz dalej jest najbardziej motywującą siłą napędową :)

okura    4

Wczoraj uruchomiłem z płyty DVD najnowsza wersję Ubuntu i jestem mile zaskoczony.

Działanie z płyty przyzwoite.

Ustawienia grafiki - bez problemu. Bez akceleracji, ale system od razu poinformował, ze są dostępne najnowsze sterowniki z akceleracją - wystarczy kliknąć dymek a system pobiera i instaluje.

Ustawienia wifi - bez problemu, wystarczyło podać SSID, klucz i typ szyfrowania.

Lan i net przez lana - automatycznie

Sterowniki audio - automatycznie.

Odczyt i zapis na partycje NTFS.

Odtwarzanie mp3 i filmów - po pobraniu kodeków (50mb), oczywiście wszystko po kliknięciu chmurki "pobierz".

Instalacja Flasha - bez problemu, z oficjalnej strony adobe, plik deb, uruchamiamy i się instaluje.

Co za czasy, że te rzeczy tak łatwo można zrobić na Linuksie. Wprawdzie internet do wielu rzeczy niezbędny, ale i tak postęp.