Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Monitor 'Classic' czy panoramiczny? I jaki duży? CRT? LCD? LED? Plazma?

Recommended Posts

Falkhor    63

Wszyscy korzystamy z oczy pracując przy kompie. No czasem można słuchać muzyki, ale np. żeby ją tworzyć albo ułożyć sobie playlistę - ślipiemy. Baaaardzo dużo - i dlatego dobranie monitora do kompa jest zawsze istotną sprawą podczas zakupów.

[align=center]cfb8e53e12462dfb.jpg4558e4c51c9f98e7.jpg3d0dba0389c6d92a.jpg

8f46bfabe61537b8.jpg[/align]

Dawno dawno temu pamiętam pomarańczowy obraz wyświetlany za pomocą karty... Herkules :D Od tamtego momentu trochę się pozmieniało:

- wielkość (do oporu)

- technologia (wejścia, wyjścia, LCD lub CRT lub LED lub plazma)

- multimedia (np. HDMI)

I jeszcze ważna rzecz - kwadraciak czy panorama?

Pytam tez z ciekawości, bo jakiś czas temu przesiadłem się na panoramkę i na początku było dziwnie. Ale teraz na kwadraciaku czuję się dziwnie, bo faktycznie - człowiek postrzega jednak w pioziomie.

A jak u Was z tym?

Guest Mongol   
Guest Mongol

Mam 4:3 CRT 17", ale prędzej czy później trzeba będzie się przesiąść na jakieś 21" Panorame LCD.

Jeżeli chodzi o profesjonalne zastosowania to nawet najtańszy CRT jest NADAL lepszy od b. dobrego LCD. Chyba, że ktoś jest profesjonalistą, to może wydać kilka tyś zł, na najnowszą technologię LCD i mieć monitor o parametrach jakości obrazu jak CRT (ostatnio był o tym program w tv, więc to nie są moje wymysły co do jakości obrazu CRT).

A gdy chodzi o tv to tylko 16:9.

Qmar    0

lcd 17 kwadraciak i mi pasuje - zajmuje minimalnie mało miejsca przy maxymalnym zapotrzebowaniu.

jesli bym chciał obejrzec film panoramicznie przerzuce kompa pod telewizor podlacze a tam panoramka lcd 32 cale :D nie widze zadnego problemu i wszystko jest ok

SunShine    0

A ja mam samsunga 22 cale panoramę LCD, był tani bardzo :D także nie narzekam, fajnie ogląda się filmy. I jakoś obrazu porównywana do reszty monitorów stojących na półce wypadła całkiem dobrze :D

darekielb    13

Faktycznie sporo czasu spędzam przed tym pudłem, a oczy się mogą przydać jeszcze przez parę ładnych latek.

Przy wyborze monitora kierowałem się przede wszystkim jakością obrazu i ceną (w momencie zakupu).

Wybór padł na monitor CRT 19" + filtr. Do zdjęć jednak wolę monitor klasyczny nie LCD, a jak LCD to wyższa półka. Przy zakupie obecnego nie było aż takiego wyboru LCD a ceny były spore :D więc wybrałem to, co jest.

Na wielkość za bardzo nie zwracałem uwagi, bo nie tworzę projektów w dużych rozdzielczościach itd. a duży monitor musi być odsunięty od oczu, aby nie ruszać całą głową bo i jaki w tym sens :D

Co do panoramy hmm jak wszystko ma plusy i minusy. Ja fotki przeważnie robię w standardzie tego "kwadraciaka" jak to Falk nazwał, więc panorama nie jest mi potrzebna.

Korzystam z rozdzielczości 1152 x 864. Dla mnie jest wystarczająca, a ikonki nie są małe :o

W przyszłości pewnie będzie jakaś panorama, ale w tej chwili nie planuje zmiany.

W obecnym monitorze jedynie chciałbym mieć większe odświeżanie dla tej rozdzielczości :o

Guest Mongol   
Guest Mongol

W obecnym monitorze jedynie chciałbym mieć większe odświeżanie dla tej rozdzielczości :D

To ile wyciąga przy tej rozdzielczości ? Sprawdzałem mój i tylko 75Hz, dlatego siedze na 1024x768 przy 85Hz.

darekielb    13

To ile wyciąga przy tej rozdzielczości ? Sprawdzałem mój i tylko 75Hz, dlatego siedze na 1024x768 przy 85Hz.

85 Hz przy 1152x864

Falkhor    63

24 cale IIyama, 1440 x 900 i 75Hz lub 1920x1200 i 60Hz. Idealny do oglądania filmów oraz komfortowej pracy przy rzeczach... zajmujących powierzchnię :D

Chociażby pisanie na Forum :D

Poza tym - co do rozbieganych oczu - to i tak trochę lepiej niż miałyby tak na prawdę te 15 godzin dziennie 8) patrzeć w jedno miejsce. Panorama nawet z daleka wymusza chociaż przenoszenie skupienia oczu to tu to tam.

CRT to jednak wg mnie poziom na razie bezkonkurencyjny. Stary to wynalazek, ale wierność barw i ostrość... Takie pudlo warte jest zajmowanej przestrzeni :o

gumis    0

co do odświeżania ekranu, w monitorach LCD to praktycznie nie ma znaczenia, mozna sie spotkac:

17" 19" 1280x1024 60Hz max 75Hz

20" 21" 22" 1680x1050 max 60Hz

23"+ 1920x1200 max 60Hz

LCD ma matrycę aktywną, nie jak w przypadku CRT pasywną gdzie ekran musi cały czas być "przerysowany" od początku

w LCD aktualizują się tylko zmienione piksele

dlatego w laptopach, zeby zaoszczedzic troche energi mozna zmniejszac czestotliwosc odswiezania LCD

co do porównania LCD i CRT

CRT jesli juz to jest lepsze pod względem odwzorowania kolorów od LCD pracujących na matrycach TN, czyli wszystkie najtańsze, chociaz tu takze zalezy od innych czynnikow

Guest Bake   
Guest Bake

właśnie, w moniakach LCD odświeżanie nie jest ważne z jakiś tam mądrych powodów, ja mam asusa 19 panorame i jest świetny!

Falkhor    63

Dłuuuugo długo siedziałem sobie na CRTku Samsunga 8) I wydawało mi się, że skoro mam najgorszy możliwy model to każdy następny będzie tylko lepszy. Kiedy pojawił sie 15" LCD - trochę to dziwnie wyglądało, były jeszcze długie czasy reakcji. Smuuuużenie. Ale nowoczesny i mały :o Teraz LCD jest chyba najlepszym rozwiązaniem - kompromisem. Heh, jeszcze jak UE zakaże enegrożernych plazm to już w ogóle :D :D

Falkhor    63

Joy - W najnowszych plazmach cos już zrobiono z tym, co w przypadku starszych generacyjne plazm było zmorą - np. po długim czasie wypalał Ci się znak stacji 'TV TRWAM' w rogu ekranu jak za długo oglądałeś. Teraz to jakoś rozwiązali odświeżaniem czy czymś tam 8) ALE i tak się wypalają :D I w zależności od obrazu np. bardzo jasnego i białego - żre znaaaaaaacznie więcej prąduy niżby pokazywano na niej np. noc (bo wtedy plazma nie świeci).

LCD górą :D Poza tym popatrzmy na cenę.... ostatnio m ocno spadła i za 400-500zł można mięć duże, ładne i LCD :D

Guest Godzio   
Guest Godzio
LCD górą Biggrin Poza tym popatrzmy na cenę.... ostatnio m ocno spadła i za 400-500zł można mięć duże, ładne i LCD Tongue

Se słabą matrycą i parametrami :D

Falkhor    63

Jej. Nie od razu CRT ulepiono, prawda? Nie wszyscy potrzebują super parametrów. Większości osób wystarczy taki, by dało się czytać i pisać na Forum :D

Falkhor    63

MrsFlower - A jaka matryca? Matowa czy jakaś glow glare blabla - ta druga wg mnei jest totalnie beznadziejna. Sprawdza się tylko w ciemnym pokoju, bo w jasnym pomieszczeniu, w centrum handlowym albo na powietrzu mieć takiego z połyskliwą to normalnie krew zalewa... A matową 17 ciężko znaleźć :P Mnie się jeszcze udało, HP z matem dorwałem i jest super ((taki model)

Falkhor    63

MrsFlower - No to masz tą błyszczącą... beznadzieja wg mnie. W miarę zaciemnionym pokoju do oglądania filmów - wyostrza obraz, uwydatnia nasycenie... ale chyba tyle zalet. Aha - i jeszcze ponoć modny wygląd :D

Wiwa mat :D

Cerberion    0

tyle patrze w rozne komputery ostatnio ze doceniam panorame 16:9/10 i (tylko mat jak chodzi o laptopy - te swiecace doprowadzaja do furii!) LCD! Jak dla mnie plazma to caly czas eksperymenty a LCD jest dobre, fajne i sprawdzone. jeszcze troche to kazdy kowal w wiosce to naprawi :D

Falkhor    63

Teraz zaczyna się boom na ekrany LEDowe.

Ktoś pracował już na czymś takim? Grał?

Planuje zakup?

Kwasek    0

W telewizji polskiej jest jakiś konkurs, gdzie można wygrać telewizor ledowy. Wcześniej o czymś takim nie słyszałem.

Neołafita    42

Jeżeli LCD ("LED") to tylko i wyłącznie z wejściem cyfrowym (DVI, HDMI, DisplayPort), nie dajcie sobie wciskać złomu wyposażonego tylko w złącze analogowe D-sub/VGA!

85 Hz przy 1152x864

Słabo jak na 19. Przetwornik poniżej 200 MHz?

co do odświeżania ekranu, w monitorach LCD to praktycznie nie ma znaczenia, mozna sie spotkac:
17" 19" 1280x1024 60Hz max 75Hz
20" 21" 22" 1680x1050 max 60Hz
23"+ 1920x1200 max 60Hz

LCD ma matrycę aktywną, nie jak w przypadku CRT pasywną gdzie ekran musi cały czas być "przerysowany" od początku
w LCD aktualizują się tylko zmienione piksele

dlatego w laptopach, zeby zaoszczedzic troche energi mozna zmniejszac czestotliwosc odswiezania LCD

co do porównania LCD i CRT
CRT jesli juz to jest lepsze pod względem odwzorowania kolorów od LCD pracujących na matrycach TN, czyli wszystkie najtańsze, chociaz tu takze zalezy od innych czynnikow

CTR ma Luminofor, no i w komputerowych monitorach taki o małej bezwładności, stąd trzeba go częściej niż w TV (50Hz i to z przeplotem!) odświeżać, (czyli trafiać wiązka elektronów emitowaną z działa ;) ), w LCD wszystkie komórki mogą trwać albo się zmieniać jednocześnie.

Jak grafika zintegrowana to i czasem można minimalnie wydajność przez niższe odświeżanie podnieść.

CTR długo tez górowało rozdzielczością.

tyle patrze w rozne komputery ostatnio ze doceniam panorame 16:9/10 i (tylko mat jak chodzi o laptopy - te swiecace doprowadzaja do furii!) LCD! Jak dla mnie plazma to caly czas eksperymenty a LCD jest dobre, fajne i sprawdzone. jeszcze troche to kazdy kowal w wiosce to naprawi biggrin.png

Plazma to inna bajka. Nigdy nie upowszechniła się jako ekrany do komputerów (poza biznesowymi dedykowanymi do prezentacji), zaletą jest łatwa możliwość tworzenia dużych ekranów ale LCD już je dogoniły.

Co do wypalania się, to ten problem i CTR dotykał choć nie tak szybko, to jednak zwłaszcza jak któryś długo w dosowych programach firmowych pochodził, to potem ładnie było tabelki widać ;)

Teraz zaczyna się boom na ekrany LEDowe.
Ktoś pracował już na czymś takim? Grał?
Planuje zakup?

To przecież praktycznie to samo co LCD, cała różnica to że źródłem światła są diody świecące a nie lampa, co ma owszem parę plusów ale i tak typ matrycy jest ważniejszy.

Ekrany LED są fantastyczne ;)

Tylko w lepszych każdy piksel ma własne podświetlenie co pozwala polepszyć czerń i zapewnia bliską ideałowi równomierność podświetlenia, w tańszych i laptopowych dalej warstwa transmisyjna = podświetlenie z krawędzi.

Prawdziwe (o)LEDy to wciąż pieśń przyszłości. No chyba, iż ktoś zarabia kilkukrotność średniej krajowej i ma znajomych w Japonii :D

Chyba że chodzi o te kilkumetrowe reklamowe? :lol: