Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mongol

Kilka foto

Recommended Posts

Guest Mongol   
Guest Mongol

Jaki zoom ma ten aparat?

Użyłem takiej przystawki do aparatu... takie małe coś zwane teleskopem :D

darekielb    13

słońce fajne, ale dla matrycy to już za dużo :/

Nie powinno się robić zdjęć w kierunku słońca jeszcze przez taki układ soczewek

Guest Mongol   
Guest Mongol

słońce fajne, ale dla matrycy to już za dużo :/

Nie powinno się robić zdjęć w kierunku słońca jeszcze przez taki układ soczewek

Spokojnie. Zdjęcia były robione metodą ekranowania (rzutowania).

To znaczy: celuje się teleskop na Słońce, a obraz z teleskopu rzutuje się na ekran (np. kartka białego papieru). I taką kartkę ja sfotografowałem. To najbezpieczniejsza amatorska metoda obserwacji plam słonecznych :D

Mam też filtr okularowy do teleskopu do obserwacji Słońca ale go nie używam gdyż są one niebezpieczne... wystarczyłoby, że podczas obserwacji w wyniku temperatury filtr w okularze teleskopu pękł a wzrok "papa". Dlatego wolę metodę rzutowania obrazu na kartkę papieru :)

Poniżej podaje link do strony gdzie są profesjonalne aktualne zdjęcia Słońca:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/sunspots/

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... i_mag/512/

(jak widać moje zdjęcia pokrywają się z tymi profesjonalnymi)

A tutaj z różnych lat :)

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/syn ... ots_earth/

Qmar    0

ten ksiezyc widzialem wczoraj spod domu na grilu. tez mi sie spodobal mialem nawet fotke robic ale co piwo skonczyłem pic to nastepne otwierałem i jakos tak mi sie nie poszło do domu :(

Guest Mongol   
Guest Mongol

Saturna na fotkach z ziemi jeszcze nie oglądałem :(

Na żywo przez teleskop (nie na fotografii) wygląda duuużo ładniej - wyraźniej. No ale bez przesady - nie za wyraźnie, bo mój malutki teleskop to nie jest profesjonalny sprzęt. (stary malutki rosyjski teleskop systemu Newtona. Średnica zwierciadła 60 mm, powiększenia 33x, 88x, 133x)

ps. Nawet przez niewielką lornetkę/lunetę można zobaczyć pierścienie Saturna czy małą tarczę Jowisza i jego księżyce. Więc jeżeli ktoś ma lornetkę, to po zachodzie Słońca na południowym niebie - tak z ponad 45 nad horyzontem - można zobaczyć jasną żółtą planetę: Saturna.

Planety łatwo odróżnić od gwiazd bo nie mrugają i są stosunkowo jasne. Jakby co to w darmowych programach astronomicznych można zerknąć gdzie co jest. No i jak już patrzeć na planety to najlepiej lornetkę dac na statyw czy coś w tym stylu.

Guest Bake   
Guest Bake

Mongoł zdjęcia fajne ale czegoś mi tu brakuje ... takie makro bryły Polskiego Węgla Kamiennego ... echhh rozmarzyłem się ...

Guest Mongol   
Guest Mongol

Mongoł zdjęcia fajne ale czegoś mi tu brakuje ... takie makro bryły Polskiego Węgla Kamiennego ... echhh rozmarzyłem się ...

Spoko, zrobię specjalnie dla ciebie Bake dzisiaj foto węgla kamiennego. Tylko nie wiem jak to będzie w piwnicy z lampą błyskową, bo w piwnicy ciemkno a węgiel czarny jak noc (zwłaszcza ten Polski jest super czarny, niczym panienka z obrazu). Foto oczywiście zaprezentuję na forum, aby nie było, że m jakiś egoista i nie chce się dzielić tym co w Polsce najlepsze - niechaj każdy połechta oko widokiem Polskiego Węgla Kamiennego.

Guest Bake   
Guest Bake

Czekam z niecierpliwością, ale na pewno w swoim oczekiwaniu nie jestem odosobniony! Każdy patrita i chrześcijanin na forum czeka !

Guest Mongol   
Guest Mongol

No nie wiem czy każdemu katolikowi i każdej partii zależy na Polskim Węglu Kamiennym...

Jak czasem patrzę na tę skrajną prawicę czyli liberałów, którzy chcieliby tylko sprowadzać wszystko co tanie z innych krajów nie troszcząc się o polski przemysł, to trochę się zastanawiam do czego to doprowadzi. Zauważyłem też ciekawą zbieżność: większość takich skrajnych prawicowców to katolicy, więc zastanawiam się czy postępują słusznie.

Musimy znaleźć jakiś złoty środek, gdyż ja również nie chcę popadać w skrajność w stylu "zakaz importu węgla + wielkie dotacje dla polskich kopalni"*.

* gdyż nawet węgiel zagraniczny to też węgiel ! Nie powinniśmy tak bardzo dyskryminować obcego węgla, bo czasem niektórych nie stać na luksus jakim jest polski węgiel, a żeby czasem niczym w "Opowieści wigilijnej"** przepalić w piecyku węglowym to i chiński węgiel może wystarczy... zawsze pozostanie więcej kasy na indyka świątecznego czy pudding (to w UK ofkors), u nas to na karpia po żydowsku (ofkors).

** zwróćmy uwagę, że gdyby Scrooge kupował Polski węgiel to ta sama ilość lepiej by ogrzała jego pracownika... A nie od wczoraj wiadomo, że ogrzany pracownik to pracownik wydajniejszy i mniej podatny na choroby, dlatego opłaca się inwestować w Polski węgiel - szkoda, że nie każdy dostrzega takie oczywiste oczywistości.

Guest Godzio   
Guest Godzio

Również czekam na fotki jakiejś krągłej, gładkiej, ślicznej.. bryłki węgla!

Dodam także, iż zniesmaczony jestem brakiem zainteresowania tematem węgla kamiennego na forum.

Guest Mongol   
Guest Mongol

Również czekam na fotki jakiejś krągłej, gładkiej, ślicznej.. bryłki węgla!

Dodam także, iż zniesmaczony jestem brakiem zainteresowania tematem węgla kamiennego na forum.

Dla miłośnika węgla i całej reszty fanów węgla Polskiego Kamiennego:

[align=center]Piękna grudka Polskiego Węgla Kamiennego

wegiel1.jpg

A tutaj pozwoliłem sobie na odrobinę kolażu... Napis usypany z pyłu węglowego informujący, że Polski Węgiel Kamienny nie jest sam i ma swoich fanów na forum NFM !

wegiel2.jpg

[/align]

A teraz wczorajsze foto Ksieżyca :)

1111q.jpg

Guest Godzio   
Guest Godzio

Ależ ta grudka Polskiego Węgla Kamiennego oddaje piękno tego jakże szlachetnego surowca, po prostu piekne - księżyc przy tym odpada! Dziękuję bardzo!