Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Kylin - zabójca Windowsa?

Recommended Posts

Falkhor    63
W Chinach powstał odporny na ataki system operacyjny. O istnieniu Kylina mówił w Senacie USA Kevin G. Coleman, doradca rządu USA ds. bezpieczeństwa cyfrowego. Nowy system został już zainstalowany na rządowych i wojskowych komputerach w Państwie Środka.

 

Zdaniem Colemana to bardzo znaczący fakt, gdyż Kylin znacznie utrudni penetrację chińskich sieci. Dotychczas amerykańscy specjaliści ds. wojny cyfrowej skupiali się na systemach Windows, Linux i Unix, które były mniej bezpieczne niż Kylin. Wszystkie narzędzia, które posiadają Amerykanie pozwalają na ataki przeciwko wymienionym OS-om, ale są nieskuteczne w przypadku Kylina. Stąd też USA znalazły się w niekorzystnej sytuacji, gdyż nie są obecnie w stanie odpowiedzieć na chiński atak.

 

Coleman poinformował, że prace nad Kylinem trwały od 2001 roku, a po raz pierwszy zainstalowano go w 2007. Ponadto Chiny opracowały też nowy mikroprocesor, który został wyposażony w mechanizmy zapobiegania atakom.

 

- Ze strategicznego punktu widzenia, w przestrzeni cyfrowej Chiny grają w szachy, a my w bierki - mówił Coleman, odnosząc się do faktu, iż amerykańskie sieci korzystają z systemów, które są mniej bezpieczne i dobrze znane.

Źródło - Interia.pl

 

Czyżby za jakiś czas to USA miały szyć buty Chińczykom za 10centów? 8)

Chiny, Rosja, USA. Największe potęgi militarne i zarazem wirtualne - cybernetyczne. Kylin oficjalnie jest silną stroną Chińczyków - samo USA przyznaje, że Kylin to niezły zgryz.

Dodatkowo - system jest wspierany przez specjalny procesor. A Windows o ile mi wiadomo takiego bajeru nie wspiera.

Już nie Linux. Już nie Windows ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Mongol   
Guest Mongol

Tytuł całego artykułu nie trafiony - tekst nie jest o pogromcy Windows, ale o systemie który jest problemem dla amerykańskiego wywiadu.

 

 

 

 

 

 

Jedyny Chiński procek o jakim słyszałem to Godson. Jego konstrukcja jest taka, że nawet windows na nim nie zadziała (może to i lepiej - chińczyki coś może lepszego wymyślą, albo linuxa ulepszą).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Loongson

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Nie od dziś i nie od wczoraj wiadome jest, iż Windows musi się liczyć z tym, że Chiny same chcą stworzyć system operacyjny, który będzie konkurencyjny wobec Windowsa. Wyłamanie się z monopolu - bo tak można nazwać obecność Windowsa na świecie - może doprowadzić do tego, że pojawi się mocno konkurencyjny system operacyjny... Ciężko to sobie teraz wyobrazić (skoro darmowy Linux i tak jest ciągle w mniejszości).

Jeśli chodzi o obronność - to tutaj również cios pójdzie w Windows. Jeżeli owy Kylin będzie tak bezpieczny - nie wykluczone, że będzie musiał powstać nowy system operacyjny w USA. Bushin? Obamin? To już miej istotne.

istotnym jest fakt, że Kylin będzie mógł poruszać się swobodnie w Windowsie, a Windows w Kylinie - nie 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

zacznijmy od tego ze ten system jest narazie nie do zaatakowania bo nikt poza chinami go nei zna jesli dorwą go amerykanie to go zaraz rozpracuja

Share this post


Link to post
Share on other sites
darekielb    13

Niech dadzą kompa z tym systemem polakom, zobaczymy czy taki odporny :)

Polak potrafi :)

Bardzo dobrze, że wchodzi kolejny system. Zmniejszy się monopol Microsoftu to i ceny się zmienią :)

Ten system też rozgryzą, ale jeśli jeszcze nikt go nie posiadał to i nie mógł się włamać :)

Jeszcze nie stworzyli idealnego systemu. Zawsze się znajdzie jakaś luka, którą niektórzy umiejętnie wykorzystają

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Mongol   
Guest Mongol

Wstyd to przyznać (i poniekąd robić na swoje obejście), ale bądźmy szczerzy Polacy - gdy chodzi o technologie informatyczne - potrafią tylko się zachwycać swoimi studentami informatyki, którzy to podobno należą do światowej czołówki.

 

Ale jak to się przekłada na naszą informatykę ?

Nie wiem jak Wy, ale Ja jakoś nie słyszę o polskim systemie operacyjnym "Orlik", albo o rewelacyjnych programach które sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

 

Z polskiego softu to chyba tylko GG używamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
danny    15

Chiński system hahah. Za włączeniem jednego guziczka towarzysza Mao wszyscy chińczycy w domach będa oglądać kronike propagandową :) A blokady na zagraniczne serwisy i szpiegowanie obywateli to norma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
DjMateoooo    0

Przecież WIndows jeśli chodzi i zabezpieczenia jest cienki. A ten chiński system wiadomo jak większość rzeczy z Chin na pewno ma duuużo dziur tylko amerykanie jeszcze o tym nie wiedzą ale za niedługo na pewno go rozkimają :]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Darekielb

Bardzo dobrze, że wchodzi kolejny system. Zmniejszy się monopol Microsoftu to i ceny się zmienią

 

I ja tez to widzę i mi się to podoba - taki chłodny kubełek albo miękki but w stronę Gila Gatesa 8)

 

Qmar

zacznijmy od tego ze ten system jest narazie nie do zaatakowania bo nikt poza chinami go nie zna jeśli dorwą go amerykanie to go zaraz rozpracuja

Hmmm... ale zwróć tez uwagę - prace nad nim trwają od 2001. Pierwsza instalacja - 2007 chyba. I USA od tamtego czasu nic nie wie? Tak dziwne, że aż straszne 8)

 

Mongol

Polacy - gdy chodzi o technologie informatyczne - potrafią tylko się zachwycać swoimi studentami informatyki, którzy to podobno należą do światowej czołówki.

 

Ale jak to się przekłada na naszą informatykę ?

Heh... nasze talenty pracują za granicą. Dlatego u nas nic nie widać... Czasem jeden zostanie i boom, masz GG 8)

 

 

Zwróćcie tez uwagę na podstawowe źródło strachu USA czy (zapewne) innych państw - OBCY system. Do tej pory biorąc pod uwagę powszechność Windowsa - specjalistom wystarczała znajomość chińskich krzaczków i można było szpiegować. W czarnym scenariuszu - podczas wojny - wykorzystywać sprzęt wroga.

Tutaj jest nowy, obcy system. Od A do Z (nie wiem, jak to jest po chińsku). To jest bariera dla wywiadu. Obecnie to nie głowice atomowe są straszne, ale brak informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

Falk jesli nie wiesz to takich obcych systemów jest multum. Tylko są one wykorzystywane w najwiekszych korporacjach. myslisz ze Bill Gates wykorzystuje w swojej firmie microsofta? oni tam maja wewnetrzny system ktory dalej nie wychodzi tylko po to by nikt ich nie zaatakował, a ze tego wewnetrznego nikt nei zna to jest bynajmniej trudno. Tak sie dzieje w tych najwiekszych korporacjach zeby nie narazac bezpieczenstwa firmy i danych. To ze w chinach wyszedł nowy system operacyjny to zadna nowosc i nie ma sie czym podniecac ze amerykanie go nie znaja. Zaraz beda go mieli i go rozpracuja raz dwa i znajda kazdą dziure.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Mongol   
Guest Mongol

Ciężko mi coś uwierzyć, że ten system jest tak w 100% made in china. Chińczycy nie mają talentu do produkowania nowych rzeczy tylko naśladują i podrabiają. Nie zdziwiłbym się gdyby w sporej mierze był oparty na jakimś Linuksie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Chińczycy są mistrzami podróbek. Ale maja obok siebie Japonię... a tam to na prawdę są przeagenci komputerowi od innowacji...

 

Qmar - Owszem, pewnie w ramach sieci technicznej, sieci programistów - może jest jakiś tajny, szyfrowany system operacyjny :) Ale tak czy inaczej odnosi się on do jakiejś NIEDUŻEJ zbiorowości. W Chinach mówimy o systemie, który jak się spodoba może stać się obowiązkowym w całym kraju 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qmar    0

Falk racja tyle ze wlasnie o to mi chodzi. Było to porownanie ze taki system rozpracowac to nic wielkiego, wystarczy miec kod zrodłowy takowego.

Jesli sie odwazyli na wydanie tego systemu ogolnikowo pewnie pojawi sie neidlugo i u nas. Zoabczymy wtedy co to za cudo a i wlamac sie na niego pewnei tez bedą ludzie potrafili.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Mongol   
Guest Mongol
Wszystko wskazuje na to, że Kylin OS (albo Kirin OS) nie jest jednak taki wyjątkowy. Prawdopodobnie chodzi o system operacyjny bazujący na FreeBSD 5.3, który został specjalnie wzmocniony – tak przynajmniej wynikałoby z analizy kodu kernela. System ma jednak wykazywać podobieństwo do Uniksa i Linuksa.

 

 

http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Chi ... omosc.html

 

A nie mówiłem...... :D:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×