Jump to content
Sign in to follow this  
marshal

Czy 4 VI powinien być świętem narodowym?

Recommended Posts

Guest Mongol_reborn   
Guest Mongol_reborn

Mało mamy świąt ?

Jak znam, życie to od razu chcieliby zrobić święto wolne od pracy (coraz częściej się słyszy o propozycjach takich świąt) - tak, że nawet gdybym chciał iść do pracy to nie mogę bo pracodawca miałby problemy...

Chore prawo.

Ps. nadmiar świąt umniejsza znaczeniu danego święta.

Falkhor    63

Mamy w końcu i Dzień Konstytucji i Dzień Niepodległości. Czy to miałaby być jakaś wersja... Dnia Wolności? Dzień Upadku Komunizmu? Dzień Demokracji?

Guest Bake   
Guest Bake

w maju święta w czerwcu także ... moja leniwa natura mówi mi że genialny pomysł ale głos rozsądku podowiada ze żeby Rzeczpospolita kwitła i rosła w siłę trzeba pracować !

Cerberion    0

czy ja wiem i tak pewnie bym pracowal w ten dzien :) ale skoro Polacy to tak czy siak mocno zapracowany lud na swiecie to jeden dzien wolnego sie przyda.

Falkhor    63

Cerberion

skoro Polacy to tak czy siak mocno zapracowany lud na świecie to jeden dzień wolnego się przyda.

Racja... pracujemy rzeczywiście dużo... nie pamiętam dokładnie tych zestawień, ale jeśli chodzi o czas pracy w tygodniu to byliśmy w czołówce :D Jeden dzień wolnego oficjalnego... nie byłby zły :D

Falkhor    63

Rocky - Jeśli już - to wg CIEBIE nie ma co świętować, prawda? 8) Przeglądając prasę z przed, w trakcie i po 4 VI - jest wiele osób, które zdecydowanie cenią tę datę. I ja nie widzę przeszkód, by im to jakoś odbierać. Jednak uczynienie z tego dnia wolnego... No referendum zrobić i już ;) 11 XI to też święto ze sporym bagażem politycznym - ale jest obchodzone przez wszystkich bo przetrwała główna idea, mysl towarzysząca temu świętu.

Rocky    0

może wywołam większą dyskusję, ale to chyba dobrze :P

wkleję komentarz z onetu, humorystyczny, ale jakże prawdziwy:

Komuniści z pomocą ubecji przejęli majątek , który społeczństwo za talerz zupy budowało po wojnie . W tym oszustwie brał udział oczywiście Kościółek katolicki , który w zamian za uwiarygodnienie przemian został dopuszczony do koryta . Kościółek dla wiarygodności dał nawet jednego baranka zarżnąć na ołtarz ( Popiełuszkę ). Upłynęło 20 parę lat przemian , w czasie których dla zwykłego człowieka nic się nie zmieniło - poza 52% bezrobociem , 20% odsetkami od kredytów , 90% podatkami - realnie liczonymi od dochodu . Jesteśmy białymi murzynami Europy . Nadal mamy listę krajową w czasie głosowania nazywanego wyborami . nie glosujemy na ludzi tylko na kliki . Byl jeden PZPR teraz jest 5 pPZPR-ów i szósty Kościółek . Polska to największe oszustwo w dziejach ludzkości - Amen.

poza tym polecam obejżeć na youtube odcinki programu "System 09"

np.

http://www.youtube.com/watch?v=1gesyEbFY6I

nasza wolność, wolne wybory to mit :P

Demonesssa    0

Ja tam nie mialabym nic przeciwko zeby 4 VI byl dniem wolnym -- jakby nei bylo to byl dzien wielkiej zmiany znanej nei tylko u nas ale i w Europie i na swiecie. jakbym miala ocenic waznosc wtedy swiat panstwowych to jednak i tak na 1m miejscu bylby 11 XI dopiero gdzies tam pozniej 4 VI

Falkhor    63

Święto Konstytucji, Święto Niepodległości - wydają się być najważniejsze ale i tak zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie to odpowiadać (zwolennicy monarchii na przykład :) ). Nie mniej - są to święta ważne społecznie. 4 VI odnosi się do pewnego pokolenia - czy jednak to pokolenia stara się, by owa data coś znaczyła dla następnych? Z tym można polemizować.

Jeżyk    43

może wywołam większą dyskusję, ale to chyba dobrze :o

wkleję komentarz z onetu, humorystyczny, ale jakże prawdziwy:

Komuniści z pomocą ubecji przejęli majątek , który społeczństwo za talerz zupy budowało po wojnie . W tym oszustwie brał udział oczywiście Kościółek katolicki , który w zamian za uwiarygodnienie przemian został dopuszczony do koryta . Kościółek dla wiarygodności dał nawet jednego baranka zarżnąć na ołtarz ( Popiełuszkę ). Upłynęło 20 parę lat przemian , w czasie których dla zwykłego człowieka nic się nie zmieniło - poza 52% bezrobociem , 20% odsetkami od kredytów , 90% podatkami - realnie liczonymi od dochodu . Jesteśmy białymi murzynami Europy . Nadal mamy listę krajową w czasie głosowania nazywanego wyborami . nie glosujemy na ludzi tylko na kliki . Byl jeden PZPR teraz jest 5 pPZPR-ów i szósty Kościółek . Polska to największe oszustwo w dziejach ludzkości - Amen.

poza tym polecam obejżeć na youtube odcinki programu "System 09"

np.

http://www.youtube.com/watch?v=1gesyEbFY6I

nasza wolność, wolne wybory to mit :P

Myślę że w tej wypowiedzi jest wiele emocji, żeby nie powiedzieć....demagogii. 52% bezrobocie ?, 90% podatki ?, i dobrowolna ofiara kościoła w postaci ks. Popiełuszki. Niczym coś się napisze trzeba nieco pomyśleć i zapoznać się z historią tamtego okresu przemian politycznych, ustrojowych i gospodarczych. Można tworzyć różne hipotezy, każdy ma do tego prawo, ale ta jest wyjatkowo niesmaczna i nie prawdziwa, podobnie jak ta o rotmistrzu Pileckim bohaterze naszych czasów, uznanym za zdrajcę ojczyzny.

Prowadzę własną firmę, istotnie, podatki są wysokie ale nawet łącznie z tymi ukrytymi za 10% zysku nikt nie był by w stanie się utrzymać.

"Polska to największe oszustwo w dziejach ludzkości" hmmm, nie jesteśmy w tym względzie wiele gorsi od innych . Każdy naród miał swoje okresy wzlotów i upadków. Polska miała w swojej historii wiele pięknych momentów, jak chociażby odzyskanie niepodległości po 126 latach niewoli, i wiele innych.Nie róbmy z siebie nieudaczników bo nimi nie jesteśmy

Falkhor    63

Jeżyku - Drobna poprawka :P 123 lata :oLink1 Link2

Co do tekstu Rockyego - Jest może przerysowany, ale wg mnie czasem i takie coś dobrze przeczytać, by może się jakoś samemu zastanowić czasem rozglądnąć, jak to wkoło nas jest? Trzeba starać się być krytycznym 8) Czujnym 8)

Szczus    63

według mnie nie powinno być w tym dniu święta po pierwsze jest to za młoda historia i za świeża, po drugie tak do końca nie wiadomo czy okrągły stół to jest zwycięstwo nad komunizmem czy pomoc dla chwytających się brzytwy i uciekających od osadzenia ich za zbrodnie przywódców komunistycznych . Niektórzy stan wojenny nazywają mniejsze zło ,ja właśnie tak bym nazwał okrągły stół ,są do tego podstawy .

Szczus    63

Dzięki niektórym historyką na światło dzienne wychodzą coraz nowsze fakty ! Ja ostatnio uzupełniłem swoją wiedzę o nowe dowody i stwierdzam to z pełną odpowiedzialnością że okrągły stół był kolejnym tragicznym wątkiem naszej historii . Solidarność sierpnia 80 została zdradzona przez pseudo elity typu Wałęsa , Michnik ,Geremek  .  Dlatego absolutnie 4.VI nie powinien być świętem narodowym . Obecna sytuacja w Polsce jest spowodowana w głównej mierze przez postkomunistów którzy dobrze się wmieszali   w transformacje przejmując majątek narodowy (na początku Banki później większe firmy dzięki temu że mogli brać kredyty to wyprzedzili zwykłych ludzi i na początkach lat 90 tych dorobili się majątków) Nie mówiąc o emeryturach ,sądownictwie ,milicji ,wojsku wszędzie tam utrzymał się "betonizm" do dzisiejszych czasów. Brak lustracji spowodował że mogli się wmieszać w nową rzeczywistość i dalej być u władzy . Ja bym  mógł rozpisywać się tutaj stronami ale proponuje dla leniwych nie lubiących czytać filmy;

http://www.youtube.com/watch?v=mp1N0l1bmJA

oraz

a dla bardziej chcących zgłębić wiedzę książkę Cenckiewicza 'Walęsa człowiek z teczki" 

Falkhor    63

O tym, że komuna zamierza dogadać się z opozycją, dowiedziałem się już pod koniec sierpnia 1988 roku. Stało się to przypadkiem, w tramwaju numer 17, jadąc na uczelnię, spotkałem kolegę ze studiów, który siedział w strukturach partyjnych. Na moje pytanie, “a co z Solidarnością?”, on, aparatczyk partyjny odpowiedział, że musi być “odwieszona”. I mówił to z radością.

Źródło MojeOpinie

Zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem miałoby chyba więsze szanse do bycia świętem narodowym lub tak jakoś przemilczona odsiecz wiedeńska ;)