Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Bake

Teoria muzyki

Recommended Posts

Guest Bake   
Guest Bake

Witam!

Mamy na forum jakiegoś muzyka który byłby w stanie pomóc w pytaniach dot. teorii muzyki? Powoli się za to zabieram ale jest to jak na razie czarna magia dla mnie.

iwcia    2

Może coś bym mogła wytłumaczyć tylko że samo pojęcie teori muzyki to naprawdę duuuuuża dziedzina więc może bardziej skonkretyzuj :P

Guest Bake   
Guest Bake

iwcia wiesz jak używać koła kwintowego? dzięki niemu będę wiedział jakie dźwięki są w danej tonacji?

iwcia    2

Koło kwintowe głównie daje nam to, że szybko można zorientować się jaka jest tonacja i ile ma znaków przykluczowych. Nazywa się kwintowym dlatego, że tonacje oddalone są od siebie o kwinte czyli o 5.

Koło pomaga w określeniu aktualnej tonacji. Tonacja c-dur nie posiada żadnych krzyżyków ani bemoli, natomiast tonacja g-dur posiada już jeden krzyżyk. Idąc dalej po kole kwintowym spotykamy kolejne tonacje: d-dur (dwa krzyżyki), a-dur (trzy krzyżyki) itd.

Dzwięki w danej tonacji określa bardziej triada harmoniczna, czyli dajmy na to dźwięki w tonacji C dur będzie to napewno C, F, G czyli dźwięki na 1, 4 i 5 stopniu gamy.

Jeżyk    43

Czytam te bardzo złożone wyjaśnienia i jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy Iwciu, w muzycznych sprawach . Gratuluję też Bake, ze tę wiedzę chce zdobyć. Ja kiedyś też próbowałem przyswoić sobie nieco muzycznej wiedzy, zapisałem sie na kurs nauki czytania zapisu nutowego w systemie izomorficznym, który prowadzono w Krakowie. Ale zniechęciły mnie wyjazdy na konsultacje do Krakowa i odpuściłem sobie. Z Koszalina to ok. 600 km.

Guest Bake   
Guest Bake

dla mnie większość to na razie czarna magia, staram się iść po skrótach jak mogę ;) myślałem że dzięki temu kwintowemu kołu będę wiedział jakich jakie dźwięki są w poszczególnych skalach w różnych tonacjach :P

koła kwintowego nie znam pomagam sobie na razie tak że np w tonacji moll muszą być półtony naturalne między 2 3 i 5 6 dźwiękiem a w dur między 3 4 i 7 8 i robię sobie skale na piechotę na pięciolinii, mam nadzieję że dobrze .... :D

Iwcia również jestem pełen podziwu dla Twoich muzycznych zdolności! Chodziłaś do szkoły muzycznej ?

iwcia    2

Bake tak jak piszesz w gamie durowej półtony są między 3 i 4 oraz 7 i 8 a w moll 2 i 3 oraz 5 i 6.

Ogólnie moll i dur można sobie rozróżnić na słuch. Wszystkie akordy molowe są smutne a durowe wesołe.

Jeśli znasz tonację, wiesz jakie ta tonacja ma znaki przy kluczowe to automatycznie znasz i dźwięki wykorzystywane w tej tonacji. Np tonacja D ma przy kluczu znaki cis i fis więc automatycznie jej dźwięki w gamie będą d,e,fis, g, a, h, cis,d.

Co do mojej wiedzy, nie sądzę aby była duża :) wiem to co wiedzieć muszę bo bez tego studiowanie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej niestety by nie przeszło :).

Przydało by się, ale drogie to ;)

no tanie nie jest.... ale w porównaniu do earmastera chociażby to jednak jest różnica spora w cenie... mam na myśli oczywiście porównanie do jednego modułu a nie do wszystkich programów łącznie ;)