Jump to content
Sign in to follow this  
Guest konris

Biedny Kosciół?

Recommended Posts

bomba    0

wklejam posta kolegi który nie został przepuszczony przez wiadomo kogo ;)

Mimo, że jestem pastafarianinem, to ten nowy papież mi się podoba. Skromny.
Mam nadzieję, że podczas swojego pontyfikatu wspomni o cierpieniach zwierząt i wyczuli ludzi w tej kwestii - przecież nie na darmo św. Franciszek jest patronem zwierząt.

W niesmak za to musza być słowa Papieża Franciszka, o biednym Kościele, dla biednych ludzi. Nie na darmo już dawno temu Polacy wykuli powiedzenie "Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie"...

Jeżyk    43

Ks. Jan Zieja, pierwszy powojenny proboszcz parafii św. Ottona  w nieodległym  od Koszalina, Słupsku, tak postrzegał funkcjonowanie parafii :

"Stopniowo, najpierw w seminarium i potem, kiedy był świadkiem zdzierstwa, jakie uprawiano po parafiach, a przede wszystkim na podstawie lektury Ewangelii, w której szukał ideału kapłaństwa, kształtuje się w nim pragnienie ubóstwa, któremu pozostanie wierny do końca i do którego wzywać będzie i innych kapłanów. Żyć będzie zawsze z dobrowolnych ofiar parafian, a za posługi duszpasterskie nie weźmie nigdy pieniędzy. Na jego plebanii zasiadał do wspólnego posiłku razem ze świeckimi pracownikami, a wszyscy utrzymywali się z tego, co im ludzie ofiarowywali.

Taka bezinteresowność apostolska miała wzbudzać zaufanie ludu, ale oprócz tego wyzwalała wśród niektórych parafian również troskę o proboszcza, na co on odpowiedział wzruszającym listem Do moich kochanych i bardzo mi drogich współpracowników w parafii słupskiej: Oświadczam, że moim pragnieniem i szczerym postanowieniem było zawsze i jest dążyć do najwyższego ubóstwa, to znaczy do takiego sposobu życia, żeby w mej parafii nie było nikogo uboższego ode mnie. [...] Kto by tego we mnie nie umiał czy nie chciał zrozumieć i uszanować i krępowałby moją swobodę pójścia za swym powołaniem, nie mógłby należeć do naszej rodziny parafialnej, choćby mi był najukochańszym człowiekiem.

Ks. Zieja uporczywie trzymał się przekonania, że z tytułu posług duszpasterskich nie należą się żadne opłaty."

O tym wspaniałym kapłanie, dziś nie popularnym wśród hierarchów kościoła, zapewne za swoją wizję służebnej roli  kościoła , przeczytać można na mojej stronce:   http://poezja120.pl.tl/KSI%26%23260%3BDZ--JAN-ZIEJA.htm

Dodam jeszcze pewną ciekawostkę o ks. Ziei. Swego czasu na drzwiach jego mieszkania ktoś wydrapał taki napis : TU MIESZKA DOBRY KSIĄDZ. To niby tak niewiele, drobny szczegół a tak dużo znaczy

Edited by Jeżyk
  • Like 1

Falkhor    63

Jeżyku - Dobrze, że przytoczyłeś w ten wątek taką treść.

Kościół może być biedny i potężny, taki był w swych początkach. Ponadto taka droga obfituje w okazje do działań mieszczących się w kategoriach miłosierdzia, opatrzności, troski, dobroci, zaradności i poświęcenia. Ofiary. Od lat kościół głosi hasło, by podnieść krzyż i go nieść. Jak ma to robić tłum, skoro 'nauczyciele' krzyża nieść nie chcą?

Jarucha    30

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12005471,Abp_Glodz_splaca_dlugi_Kosciola__Ksieza_zrzucaja_sie.html

Najbogatsza instytucja w kraju nie potrafi spłacić długów?? Raczej granie Państwu i społeczeństwu na nosie. W naszym układzie zajęcie komornicze, zbycie kościoła i zmienienie jego funkcji jest nie wykonalne. Nikt o zdrowych zmysłach nie kupi budynku kościoła i nie przerobi na nic innego, bo będzie wiązało się to z publicznym linczem i protestami. Więc władze kościelne mogą nie płacić nic i czekać na umorzenie lub też na to, że uda się potrzebna kasę wyciągnąć od wiernych. W ten sposób zaoszczędzone środki własne można przeznaczyć na "wyższe cele"

Szczus    63

W Jarosławiu na Uczelni wyższej budowano kościół lecz później spełniał jakąś inną rolę choć wygląda jak kościół . 

Neołafita    42

Nie na darmo już dawno temu Polacy wykuli powiedzenie "Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie"...

W innej wersji "Kto ma klechę w rodzinie ten z głodu nie zginie"

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12005471,Abp_Glodz_splaca_dlugi_Kosciola__Ksieza_zrzucaja_sie.html

Najbogatsza instytucja w kraju nie potrafi spłacić długów?? Raczej granie Państwu i społeczeństwu na nosie. W naszym układzie zajęcie komornicze, zbycie kościoła i zmienienie jego funkcji jest nie wykonalne. Nikt o zdrowych zmysłach nie kupi budynku kościoła i nie przerobi na nic innego, bo będzie wiązało się to z publicznym linczem i protestami. Więc władze kościelne mogą nie płacić nic i czekać na umorzenie lub też na to, że uda się potrzebna kasę wyciągnąć od wiernych. W ten sposób zaoszczędzone środki własne można przeznaczyć na "wyższe cele"

Głódź to puste flaszki by sprzedał i już by na długi było.

Miał iść na licytację kościół z racji zaległości na odszkodowanie, chętny był chyba nawet urban, ale jak to się skończyło nie wiem...

Falkhor    63

Urban chętny na kościół? Nie wiem jak inni, ale można by się po nim spodziewać przeniesienia redakcji pisma 'NIE'. To by dopiero było ;)

Kościół katolicki w Polsce nie jest biedny. Biednym kościół katolicki to jest np. w Tajlandii albo Afryce.

W Polsce kościół katolicki posiada ogromne własności ziemskie a także liczne zabudowania (najpopularniejsze - plebanie). Z racji przekazywania w darowiźnie całych majątków - mowa nie tylko o działkach z zabudowaniami... Mowa tez o mieniu ruchomym a niekiedy zdarza się, że nawet żywym.

Ogólnie rzecz ujmując - finansowo KK w Polsce stoi mocno. Widać to po (często w różnych wątkach na forum) przytaczanym zjeździe zwierzchników polskiego KK (te samochody... albo laptopy, buty, zegarki).

Jaki to jest ogromny kontrast dla zapomnianych parafii w Bieszczadach, na Suwalszczyźnie...

Jaki to ogromny kontrast dla nowego papieża...

Jarucha    30

Jaki to jest ogromny kontrast dla zapomnianych parafii w Bieszczadach, na Suwalszczyźnie...

..

To obnaża hipokryzję tej instytucji. Nawołuje do dzielenia się z bliźnim, a sama skazuje swoje filie na biedę. To działanie jak franczyza. Centrali płaci się za możliwość używania marki i reklamy, a o resztę trzeba zadbać samemu. Żyć nie umierać... oczywiście mam na myśli tych na górze. Ot taki religijny McDonald's ;)

Neołafita    42

Urban chętny na kościół? Nie wiem jak inni, ale można by się po nim spodziewać przeniesienia redakcji pisma 'NIE'. To by dopiero było ;)

Zdaje się, ze dyskotekę planował. Coby to wiejscy katolicy, bawili się tak pobożnie jak to potrafią  ;)

To obnaża hipokryzję tej instytucji. Nawołuje do dzielenia się z bliźnim, a sama skazuje swoje filie na biedę. To działanie jak franczyza. Centrali płaci się za możliwość używania marki i reklamy, a o resztę trzeba zadbać samemu. Żyć nie umierać... oczywiście mam na myśli tych na górze. Ot taki religijny McDonald's ;)

1. Pycha 2. Chciwość 5 nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - ktoś pamięta z jakiej to listy?

Na centralę i tak już płynie zdecydowanie mniej niż kiedyś.

Megg    9

Jeszcze było: nie gromadźcie skarbów na ziemi..." a kościół całkiem sporo posiada ziem, złota (skarbców) wielkie zabytkowe świątynie

biedni nie wyrabiają z roznoszeniem ulotek żeby wydolić na utrzymanie tego wszystkiego

no ale przecież każdy jest człowiekiem a człowiek słaby jest.... <grrr...> :/

Szczus    63

"Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w synagogach, i pierwsze miejsca na ucztach; Którzy pożerają domy wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok" (Mar. 12, 38-40).

Kij ma zawsze dwa końce dużo osób odchodzi od wiary ze względu na poczynania duchownych jednak już w ewangeliach ostrzegali przed tym dlatego polecam czytać Pismo(brzmi moherowo :D ) znalazłem tam dużo odpowiedzi na moje pytania których na kazaniu nie znajdę