Jump to content
Sign in to follow this  
Jeżyk

Rota przysięgi wojskowej z czasów PRL

Recommended Posts

Jeżyk    43

PRL, to nasza najnowsza historia, czasy wprawdzie nie tak bardzo odległe a jakże inne, różniące się w każdym wymiarze, w każdej płaszczyźnie. Aby mieć skalę porównawczą, niekiedy warto do nich sięgnąć.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ja, obywatel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, stojąc w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam narodowi polskiemu, być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem. Wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminu, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego.

Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego zawarowanych w konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności rządowi Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stac nieugięcie na straży pokoju w bratnim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami, a w razie potrzeby nie szczędzić krwi ani życia, mężnie walczyć w obronie Ojczyzny o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu.Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę, obowiązek wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nie trudno w tych słowach dopatrzeć się wątków politycznych, wszechobecnej politycznej sztampy, a także podległości Związkowi Radzieckiemu. Takie były tamte czasy, przesiąkniete w każdym calu polityką i jej celom podporządkowane

Jeżyk    43

A jak wyglada obecnie?

Obecna nie posiada tych wszystkich politycznych akcentów. Jest bardziej zwięzła i rzeczowa :

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam

służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,

bronić jej niepodległości i granic.

Stać na straży Konstytucji,

strzec honoru żołnierza polskiego,

sztandaru wojskowego bronić.

Za sprawę mojej Ojczyzny,

w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.

Tak mi dopomóż Bóg .

Jeżyk    43

jak jest z ateistami i innowiercami ?

jest bez końcówki ?

Tak mi dopomóż Bóg .

Oczywiście. Wolność sumienia i wyznania gwarantuje konstytucja, więc tu przymusu być nie może

Jeżyk    43

Heheh ostatnio wierzący maja ciężki zywot ;)

Danny, bynajmniej. Ja czuję się doskonale, mimo że jestem człowiekiem wierzacym. To za czasów komunistycznych patrzono na nas z boku.

Guest Bake   
Guest Bake

a moze wtedy patrzono zwykle? co ma Bóg do przysięgi wojskowej ... nie bardzo rozumiem ...

teraz każdy obnosi się ze swoją religią...

znam ludzi którzy za czasów komuny byli i w partii i w ormo a po przemianach 1 ławka w kościele.... i najgorliwsi katolicy

i to jest właśnie to co najbardziej denerwuje mnie w wierzących ludziach, takie zakłamanie i hipokryzja. oczywiście nie dotyczy to wszystkich bo wielu traktuje religię tak jak się powinno niezależnie od tego z której strony wieje wiatr, ale znam całe mnóstwo takich przypadków(ormowców itp) z mojego otoczenia.

Guest Bake   
Guest Bake

ale nie rozumiem dlaczego?czy napisałem coś co uderzyło w wierzących uczciwych katolików, chyba że jakiś komuch się obraził a komuchom mówię *** wam w **** **********. Brzydzę się komuchami przez których moja ojczyzna tyle wycierpiała.

A może pisze źle może nie jest tak ?

znam ludzi którzy za czasów komuny byli i w partii i w ormo a po przemianach 1 ławka w kościele.... i najgorliwsi katolicy

???

Szczus    63
stać nieugięcie na straży pokoju w bratnim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami

to moja ulubiona część przysięgi , miałbym problem z jej składaniem chyba bym ust nie otworzył tym bardziej że była ironiczna ;
Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu,
dla mnie przysięga to coś więcej niż wypowiedziane słowa, wiadomo czasy były jakie były na szczęście ja składałem w nowej wersji i będę starał jej się dochować do śmierci .

Pratt    57

Co za ironia :)

Kiedyś ślubowali chronienie przed imperializmem, oraz stanie na straży pokoju z "bratnią" Armią Radziecką, a dzisiaj... hihihi :D

Co to się porobiło. Dzisiaj:

- są narzędziem imperialistycznego USA,

- biorą udział w wojnach napastniczych (Irak).

Szczus    63

nikt nam tego nie narzuca siła sami sobie obieramy drogę jaką idziemy że obieramy taką to mniemy pretensji przy urnach wyborczych a imperializm mi sie kojarzy właśnie z sowiecką Rosją ewentualnie Imperium Rzymskie .

A co do dzisiejszej przysięgi ja mam sumienie czyste bo składałem ją w takiej wersji jaka jest i według niej nikt mi nie nakazuje skakania i podlizywania się innym nacją i tego się będę trzymać każdy ma swoje sumienie i postępuje wedle niego .

Więc Pratt nie porównuj ślubowania PRL z dzisiejszymi poczynaniami polityków bo ja służę ojczyźnie a nie grupie rządzącej przy korycie

Pratt    57

Szczus, przecież pisałem, że to ironia. Świat stanął na głowie. Kiedyś Polskie Wojsko nie brało udział w wojnach (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo by brali udział w wojnie napastniczej od czasów 2WŚ), i miało za zadanie stać na straży bezpieczeństwa kraju.

A teraz jesteśmy na usługach amerykanów, bierzemy udział w wojnach napastniczych - całość odwrotnie niż za PRL.

Piszesz o demokracji (wybieraniu przy urnach), rzecz w tym, że w Polsce nie ma demokracji! Obywatele mówią jedno, a politycy robią drugie! Nie masz żadnej gwarancji, że ten na kogo głosujesz, spełni swoje obietnice wyborcze - patrz na Donalda T., w necie pełno jego wypowiedzi z 1999 roku i nowszych, to co mówił stoi w jawnej sprzeczności z tym co robi.

Co to za demokracja? Rząd który reprezentuje obywateli, za nieprzestrzeganie woli narodu, powinien być karany - surowo! To co teraz mamy to nie demokracja ale jakaś dyktatura. Czepiają się Białorusi itp, a w swoim oku belki nie widzą.

O to ciekawy komentarz na temat udziału Polskich myśliwców f-16 w ćwiczeniach z Izraelskim wojskiem:

wake_up_people:

Stanowczo protestuję przeciwko uczestnictwu wojsk Rzeczpospolitej

Polskiej w jakichkolwiek akcjach zbrojnych przeciwko KOMUKOLWIEK.

Protestuję przeciwko niesprowokowanej agresji! Wojsko Polskie ma bronić

Naszego Kraju, a nie imperialnych interesów mocarstw! Domagam się, aby

nasza armia ćwiczyła

odpieranie ewentualnego ataku na naszą Ojczyznę, a nie akcje zaczepne

przeciwko krajom, które nie stanowią dla nas ŻADNEGO zagrożenia!

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/polska- ... omosc.html

Szczus    63
Kiedyś Polskie Wojsko nie brało udział w wojnach
a interwencja w Czechosłowacji ?? misja w Korei Północnej

o prócz tego byliśmy w ciągłej gotowości w razie wybuchu wojny do zajęcia i okupacji Dani

Nie jesteśmy na usługach amerykanów tylko nasi politycy wchodzą im w d...

patrząc na względy szkoleniowe takie misje jak Irak Afganistan dużo dały mamy 20 tys weteranów ludzi którzy przeszli chrzest bojowy i w razie wojny obronnej mogą być trzonem naszej Armi

ale wróćmy do tematu przysięga rodem z PRL zawierała treść która pokazywała nam jasno w którym kierunku działamy pytanie jest proste czy istnieje jakiś zapis notatka lub cokolwiek co by zwalniało moralnie z złożonej przysięgi (np dla mnie przysięga to sprawa honoru)

Pratt    57
Kiedyś Polskie Wojsko nie brało udział w wojnach
a interwencja w Czechosłowacji ?? misja w Korei Północnej

Czy interwencja w Czechosłowacji była aktem wojny? Czytałem, że akurat Polscy żołnierze podczas tej interwencji starali się zachować po ludzku, jakaś pomoc medyczna dla rannych itp. O misji w Korei Północnej nic mi nie wiadomo.

patrząc na względy szkoleniowe takie misje jak Irak Afganistan dużo dały mamy 20 tys weteranów ludzi którzy przeszli chrzest bojowy i w razie wojny obronnej mogą być trzonem naszej Armi

Niech nasi żołnierze nabierają doświadczenia w ojczyźnie, bo to ją mają bronić, a nie ganiać po pustycniach krajów bliskiego wschodu, by walczyć w imię biało-czerwono-niebieskich (flaga usa) interesów.

Biorąc udział w wojnach napastniczych, narażamy tylko Polskę na potencjalne ataki terrorystyczne. To, że my jesteśmy tam może sprawić, że oni zawitają tutaj. Wymachiwanie szabelką po zakątkach świata też nie sprzyja dobrym stosunkom międzynarodowym - przykładem niech będzie USA, co do którego coraz więcej narodów ma negatywny stosunek. Dodajmy jeszcze do tego koszty akcji militarnych w Iraku i Afganistanie - to nie są małe sumy, sumy które mogłyby być przeznaczone na ważniejsze cele, jak doposażenie Wojska, czy nawet inwestycja w nowe badania, służbę zdrowia itp.

ale wróćmy do tematu przysięga rodem z PRL zawierała treść która pokazywała nam jasno w którym kierunku działamy pytanie jest proste czy istnieje jakiś zapis notatka lub cokolwiek co by zwalniało moralnie z złożonej przysięgi (np dla mnie przysięga to sprawa honoru)

Uważam, ze każdy postępuje wedle sumienia. Moje sumienie mi mówi, ze każda przysiega składana pod przymusem (groźbą kary) jest niewarta słów na które się składa. Przysięga, tak jak i patriotyzm, ma wynikać z głębi serca, a nie z przymusu/groźby kary. A jak wiemy niezłożenie przysiegi wojskowej to zdrada państwa (tak mi znajomy mówił), i była za to kiedyś nawet kula w łeb.

Szczus    63
Czy interwencja w Czechosłowacji była aktem wojny
tak samo patrzeć można na misje "POKOJOWE" w Afganie i Iraku to według prawa też nie są akty wojny każdy nazywa to jak chce . Dla mnie każda akcja zbrojna to wojna
Niech nasi żołnierze nabierają doświadczenia w ojczyźnie,
na naszych poligonach nie zdobędziemy nawet w 10 % takiego doświadczenia jak na misji pokojowej a sprzęt nowoczesny mamy tylko i wyłącznie dzięki tym misją . Jednocześnie ten sprzęt możne być w przydatności sprawdzony w boju czego nam dalej poligony nie dają .
Uważam, ze każdy postępuje wedle sumienia. Moje sumienie mi mówi, ze

każda przysiega składana pod przymusem (groźbą kary) jest niewarta słów

na które się składa

no i właśnie mi o to chodzi ale ludzie tacy jak mój ojciec szli do wojska i składali przysięgę i wierzyli w nią bo takie były czasy

była za to kiedyś nawet kula w łeb
o tym to jeszcze nie słyszałem żeby nawet w PRL były takie kary

Pratt    57

Nie, za PRL nie było kary śmierci za odmowę złożenia przysięgi, to jeszcze dawniejsze czasy.

Nie każda akcja zbrojna to od razu akt wojny.

Nie bronię interwencji w Czechosłowacji, surowo potępiam. Chcę jednak zwrócić uwagę, że w całym zajściu raczej nie brali udziału ochotnicy, żołnierz PRL nie miał wyboru, jedziesz albo masz przechlapane. Wielki brat zza wschodu brał udział, patrzył i nadzorował. Liczba ofiar była też nieporównywalnie mniejsza niż w Iraku.

Guest Toronto   
Guest Toronto

PRL (1945-1989) to okres DYKTATURY KOMUNISTYCZNEJ i rota przysiegi wojskowej jest tego potwierdzeniem.

Poza tym Polacy nie wiedza, ze wspolautorem konstytucji PRL byl J.Stalin i weszla w zycie 22 lipca 1952r, w rocznice powstania zydobolszewickiego PKWN.

Z kolei polska konstytucja z 1935r (okres II RP) zostala zniesiona dekretem PKWN 22 lipca 1944r.

Czy wy Rodacy myslicie, ze w Polsce rzadza Polacy ?

Toronto

Guest ,,Dziadek''   
Guest ,,Dziadek''

Obecne realia sa zdecydowanie odmienne od tych sprzed 30-40lat. Żyjecie w innej rzeczywistości . Nie wyobrażacie sobie codzienności bez telefonu, internetu, nieograniczonego dostępu do informacji, która jest decydująca w kształtowaniu świadomości , która i tak można manipulować.

Wyobraźcie sobie sytuacje gdzie dysponujecie tylko jednym źródlem informacji , dodatkowo wyselekcjonowanej przez cenzure , bez punktu odniesienia i możliwości określenia własnego zdania. Dzisiaj praktycznie nie ma granic , dosłownie i w przenośni.

Pewne rzeczy dzisiaj wydają się śmieszne i wręcz niemożliwe , a jednak. Gdybyście byli w wojsku w latach 70-tych , które i tak były już ulgowe - 2 lata służby zasadniczej w wojskach ladowych i 3-lata w marynarce wojennej , akceptowalibyście tamta rzeczywistość , tak ,jak akceptujecie obecną. Rotę przysięgi też składalibyście  taka jak obowiązywała. Pozdrawiam - ,,Dziadek'' 

Guest wiarus   
Guest wiarus

Danny, bynajmniej. Ja czuję się doskonale, mimo że jestem człowiekiem wierzacym. To za czasów komunistycznych patrzono na nas z boku.

Po części zgadzam się z Tobą.Będąc kapralem nadterminowym brałem ślub kościelny i oficjalnie przeprowadzono ze mną rozmowę prowadzoną przez oficera politycznego jednostki w obecności dowódcy mojej jednostki,oficerów i podoficerów tej bardzo małej jednostki razem ze służbą  zasadniczą około 30 osób.Pozytywną postawę w stosunku do mojej sytuacji przyjął sam dowódca jednostki w randze majora oraz kilku oficerów broniąc historycznej wartości chrześcijaństwa w społeczeństwie,oraz sytuację osobistą i materialną mojej skromnej osoby.W tej małej jednostce i w wielu innych w późniejszym czasie w czasie świąt Bożego Narodzenia wielu oficerów przełożonych dzieliło się opłatkiem ze swoimi podwładnymi .Wśród tych przełożonych byli również ludzie z partyjną legitymacją nie miało to znaczenia dla dobra wzajemnego w jednostkach Wojsk Lotniczych PRL