Jump to content
Sign in to follow this  
Jeżyk

Roman Turek...pisarz zapomniany

Recommended Posts

Jeżyk    43

Czy wśród forumowiczów znana jest twórczość tego łańcuckiego pisarza o sporym dorobku pisarskim. Czy ktoś czytał jego książki, pisane językiem barwnym, prostym, obrazowym. Czy w Łańcucie jest jakaś instytucja pod jego patronatem. Wydaje mi się ze R. Turek odszedł w cień, a szkoda. Jego twórczość to spory zakres wiedzy historycznej, obyczajowej, kulturowej ostatnich czasów. Ja przeczytałem trzy jego książki : Zamęt. W służbie najjaśniejszego pana i Moja mama ja i reszta. Dorobek Turka to bodajże osiem pozycji. Domyślam się że i pozostałe są bardzo ciekawe i godne polecenia

Guest Bake   
Guest Bake

Moja mama ja i reszta... to chyba Romana Turka, czytałem kilka lat temu, świetna książka

Falkhor    63

Jeżyk:

Wydaje mi się ze R. Turek odszedł w cień, a szkoda.

Na szczęście nie do końca ;) Oto linki z Krainy Łańcut

Artykuł o wystawie w MBP

Link do galerii

A tutaj sam R. Turek:

85462db8d40a8789.jpg

Coś o nim w pigułce:

e6ae904f623cf2d6.jpg

96ef74306627cf2b.jpg

I jeszcze rękopis aktu darowizny 'Palacza z hrabiowskiej likierni' dla MBP ;)

b67a9d3cd2cf9eeemed.jpg

Najwięcej o nim znalazłbyś w łańcuckiej bibliotece (jak już znowu przybędziesz do Husowa 8) ).

Jeśli chcesz - podaj mi mejla na PW, prześlę Ci zdjęcia w lepszej rozdzielczości.

Korzystając z tematu - straszy czasem fakt, jak mało mieszkańców Łańcuta wie cokolwiek o własnej 'małej Ojczyźnie'. Więcej wiedzą pewnie o Bhutanie albo Kamczatce 8)

Guest Bake   
Guest Bake

oj Falk nie przesadzaj, w mojej rodzinie o Turku mówiło się trochę, pamiętam że rodzice mówili mi że to pisarz z naszych stron i zachęcili mnie do jego książek,

co do całej reszty naszej lokalnej historii... ja od zawsze uwielbiałem wyciągać od moich dziadków babć ciekawe historie z czasów okupacji, komuny i co nieco wiem o naszych okolicach ;) i to właśnie takich ciekawych faktów których nie znajdziesz w książce, wiem np gdzie nie kopać w ziemi bo może być rozrywkowa zabawa, wiem gdzie na mojej działce spadały bomby, wiem gdzie w mojej okolicy był szpital polowy, znam kilka partyzanckich historii, dużo wiem o niemcach i ruskach którzy stacjonowali w naszej okolicy wiem ogólnie wiele ciekawych rzeczy których niestety napisać nie mogę ;)

Falkhor    63

Bake - Jak dobrze, że chociaż Ty jeden obrońca lokalnej pamięci tyle wiesz 8) Dzięki temu wiem, że inni - co myślałem, że mało wiedzą - to teraz wiedzą w pewnej skali jeszcze mniej 8)

Jeżyk    43

Falku, bardzo dziękuję za znaczne i wielokierunkowe wzbogacenie mojej wiedzy o łańcuckim pisarzu. Jego książki czytałem gdy byłem jeszcze husowskim "obywatelem", a i później jedną z nich spotkałem tu w Koszalińskiej księgarni. Był to właśnie "Zamęt" Ciekawa opowieść o złej organizacji działań wojskowych w czasie wojny. A jeśli możesz podzielić się zdjęciami ze mną to z wielką chęcią podaję Ci mój adres : Jezyk@gmail.com .

Bake, skoro zdradziłeś swoje zainteresowania ,tematy, które Cię interesują , to wkrótce pociągnę dalej watek : "Listy z robót przymusowych" i "Listy z Kresów Wschodnich" pokazujące jak żyło się polakom tam na Kresach.

Szczus    63

odgrzebałem stary temat Jeżyk postaram się w najbliższym czasie zrobić zdjęcie domu w którym mieszkał R.Turek i wrzucić na forum .

Bake -

co do całej reszty naszej lokalnej historii... ja od zawsze uwielbiałem

wyciągać od moich dziadków babć ciekawe historie z czasów okupacji,

komuny i co nieco wiem o naszych okolicach smile.gif

i to właśnie takich ciekawych faktów których nie znajdziesz w książce,

wiem np gdzie nie kopać w ziemi bo może być rozrywkowa zabawa, wiem

gdzie na mojej działce spadały bomby, wiem gdzie w mojej okolicy był

szpital polowy, znam kilka partyzanckich historii, dużo wiem o niemcach i

ruskach którzy stacjonowali w naszej okolicy wiem ogólnie wiele

ciekawych rzeczy których niestety napisać nie mogę smile.gif

no to czekam aż się podzielisz wiedzą przekazana z pokolenia na pokolenie

może ma ktoś książkę -Zamęt chętnie się wgłębię w nią od razu wspomnę że nie jestem zapisany do naszej biblioteki a w Rzeszowie nie mam pewności czy dostane zapytam na czasie

bisia    7

odgrzebałem stary temat Jeżyk postaram się w najbliższym czasie zrobić zdjęcie domu w którym mieszkał R.Turek i wrzucić na forum .

Bake -

co do całej reszty naszej lokalnej historii... ja od zawsze uwielbiałem

wyciągać od moich dziadków babć ciekawe historie z czasów okupacji,

komuny i co nieco wiem o naszych okolicach smile.gif

i to właśnie takich ciekawych faktów których nie znajdziesz w książce,

wiem np gdzie nie kopać w ziemi bo może być rozrywkowa zabawa, wiem

gdzie na mojej działce spadały bomby, wiem gdzie w mojej okolicy był

szpital polowy, znam kilka partyzanckich historii, dużo wiem o niemcach i

ruskach którzy stacjonowali w naszej okolicy wiem ogólnie wiele

ciekawych rzeczy których niestety napisać nie mogę smile.gif

no to czekam aż się podzielisz wiedzą przekazana z pokolenia na pokolenie

może ma ktoś książkę -Zamęt chętnie się wgłębię w nią od razu wspomnę że nie jestem zapisany do naszej biblioteki a w Rzeszowie nie mam pewności czy dostane zapytam na czasie

W Rzeszowie dostaniesz z pewnością w Bibliotece Pedagogicznej na ul. Gałęzowskiego :D Swego czasu były mi potrzebne i właśnie m.in. Zamęt tam wypożyczałam. :)

Szczus    63

dzięki Bisia za wiadomość sęk w tym że tam też nie jestem zapisany :D tylko na Dąbrowskiego większość książek jakie czytam dostaje kupuje lub ze znajomymi się wymieniam mam coraz większą biblioteczkę ale w ostateczności trzeba będzie się do naszej lokalnej biblioteki zapisać .

bisia    7

To mamy podobnie :D Również kupuję książki i to w ogromnych ilościach, a potem mam problem, że nie mam ich gdzie trzymać :D

Ciężko się wyleczyć z nałogu nieobojętnego przechodzenia obok księgarń i antykwariatów, ale studia polonistyczne wymusiły na mnie zdroworozsądkowe podejście w tym temacie :)

Gdybyś chciał się zapisać do Biblioteki Pedagogicznej to polecam :) Jedna karta, można aktywować w więcej jak jednym mieście, wygodne zamawianie książek przez internet, potem tylko odbiór i przypominajka na maila, że już czas zwrócić. :)

Z naszej miejskiej biblioteki nie korzystam, bo jakoś mi nie po drodze. :)

PS Na Allegro też Zamęt jest dostępny i to za niecałe 10zł z przesyłką :D

Szczus    63

Jednak Bisiu skorzystałem z Pedagogicznej książka dość krótka więc myśle że jutro ją zacznę i skończę.

Szczus    63

"zamęt"- super lektura barwnie i na wesoło napisana jak w kampani wrześniowej wyglądała mobilizacjia rezerwistów ,tchórzostwo i chaos dowódctwa naszej armi oraz poświecenie patriotyzm i wierność do końca zwykłych żołnierzy .

Szczus    63

pre_1333565373__lolek.jpg

Kiedyś w tym domu mieszkał Pan Roman oczywiście wyglądał on troszkę inaczej był w kolorze żółtym

• Like 1

Guest Bake   
Guest Bake

A js wspominając w rodzinnym gronie o tym autorze dowiedziałem się że moja babcia go znała :D

kasia.c.    0

Ja czytałam "Moja mama, ja i reszta". Lata później na Cmentarzu, gdzie grobów przybywa pojawił się głaz "Roman Turek, pisarz". Wtedy dowiedziałam się,,że związany z Łańcutem.

Jutro coś pożyczę, bo Turka czytałam ...kilka dekad temu.

Fajnie,że takie wątki się tu pojawiają.