Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Dziecko się dobrze uczy? Płacić mu za stopnie!

Recommended Posts

Falkhor    63
Nawet jeśli jest to kontrowersyjna metoda, mówi się o niej coraz więcej na całym świecie

Czy warto kusić dzieci perspektywą dodatkowych pieniędzy w zamian za pilność w nauce? Pewien amerykański naukowiec odważył się postawić to pytanie. Eksperyment, który przeprowadzono w czterech amerykańskich miastach pokazał, że odpowiedź jest niejednoznaczna.

Źródło - Onet / Le Monde

 

Motywacja czy kalkulacja?

Wzbudzanie chęci czy nauka przedsiębiorczości ze wskazaniem na rachunkowość? I później może rachunki w wyrachowanie?

Satysfakcja z oceny przestała być wystarczająca?

A może spadł respekt dla tych, którzy oceny wystawiają?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Demonesssa    0

Gdyby szkoła dodatkowo nagradzała uczniów za dobre stopnie byłoby to moze nawet wskazane? O co w końcu chodzi w tej polskiej edukacji no o to żeby zdobyć wykształcenie dobre stopnie i potem dobrą pracę!! A dobra praca = dobra płaca!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Jedni od razu twierdzą, że uczy się po to, by mieć satysfakcję ze stopni. Ale dobrze zauważyła Demonesssa - mało kto z nas będzie się uczyć po to, by być naukowcem. Bycie naukowcem w Polsce jest dobrze opłacalne w niewielu dziedzinach... Wg mnie większość z osób, które starają się dobrze uczyć, wierzą w opłacalność tej nauki, jak inwestycji. Skończyć dobrą szkołę, dobre studia, dobry staż. Dlatego uważam, że coś takiego jak... stypendium naukowe powinno być nie tylko w szkołach wyższych. W liceach to są dość skrajne przypadki, że ktoś dostanie stypendium ministra :( Wyraźnie powinna to być nagroda, wyróżnienie. Ale i fakt... podupadły autorytet szkół, nauczycieli jak i generalnie samego uczenia się i marzeń o tym, że jak będę miał same piątki i szóstki, to będę mieć super pracę...

Share this post


Link to post
Share on other sites
rudzia    0

Dziecko nie rozumie, że to co wyniesie ze szkoły jest dla niego. Dzieciakowi nie wytłumaczysz, ale nie wiem czy warto mieć za nie ambicje...ale do nauki motywować trzeba, ale uważam, że jest coś o wiele lepszego niż pieniądze.

 

Jak dziecko jest małe to zawsze istnieje szansa nakłonienia do nauki- komputer, nowa zabawka, wycieczka gdzieś gdzie dziecko bardzo chce jechać. Why not?

 

Stypendia pieniężne tak, ale myslę, że dopiero w wieku licealnym. Podstawówka jest za 'mała' a gimnazjum nie doceni...

Share this post


Link to post
Share on other sites
psikuta    0

Znałem w podstawówce jednego któremu (podobno) matka płaciła za oceny. Koleś z tego co widziałem na NK faktycznie światowiec, obraca się wśród jakiś biznesmenów itp. Gdzieś na zachodzie w jakiejś firmie konsultingowej itp. Na foto to wyglądało bardzo "biznesmenowo", ale może to być zwodnicze, bo byle przedstawiciel w krawacie wygląda "biznesowo", a trudno go za takiego uznać.

W każdym razie facet o którym mówię, był synem nauczycielki więc to wszystko tlumaczy...

 

Z kolei drugi, który też bardzo dobrze się uczył (i jak dostał np. 3 to potrafił się popłakać na korytarzu), dzisiaj pracuje w "śrubach" ;) Tak więc nie wiadomo gdzie kogo rzuci.

Gdybym mógł się cofnąć w czasie to bym wkuwał ile się da, bo pasja i zainteresowanie światem nie budzi się w dziecku, ale w dorosłym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
KatMajster    0

psikuta

bo pasja i zainteresowanie światem nie budzi się w dziecku, ale w dorosłym.

To ja chyba bylem dorosły wczesniej :D :D :D :D

 

Kwasek - pomysł nie jest zły. Autostrady tez nie sa zle. Ale autostrady i pomysły realizowane w Polsce są inne niz te ktore są na zdjęciach w google :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja chyba bylem dorosły wczesniej :) :) :D :D

 

Mam rozumieć, że z wielką chęcią uczyłeś się matematyki, zgłębiałeś zasady ortografii, anatomię człowieka na biologii, wzorów fizycznych, związków chemicznych ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×