Jump to content
Sign in to follow this  
Joy_ride

Ksiądz proboszcz kontra mieszkaniec Rakszawy

Recommended Posts

Joy_ride    4
Przez posesje Sławomira Prucnala mieszkańcy Rakszawy zrobili sobie skrót do kościoła. Gdy ją ogrodził z ambony podczas mszy padły na ten temat ostre słowa. Jeszcze tej samej nocy ktoś pomalował mu sprejem elewacje.

Sławomir Prucnal: - Kazanie proboszcza wystarczyło by ktoś zniszczył mi dom.

Sławomir Prucnal: - Kazanie proboszcza wystarczyło by ktoś zniszczył mi dom.

- Robi krzywdę innym utrudniając przejście do kościoła! W tamtym roku byłem u niego święcić mu kapliczkę. Kto teraz do ciebie przyjdzie pod tę kapliczkę! – m.in. takie słowa miały paść z ambony podczas homilii wygłaszanych 30 maja przez proboszcza Józefa Filę.

– Mimo że z nazwiska mnie nie wymienił, to od razu wszyscy zorientowali się, że chodzi o moją osobę. Od tamtej pory odczuwam wrogość ze strony niektórych mieszkańców – mówi pan Sławomir

Zagrodził skrót do kościoła

Prucnal mieszka w Rakszawie jednak należy do parafii w Trzebosi i co niedziele uczęszcza do leżącej w jego sąsiedztwie kaplicy p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Jak podkreśla, jest osobą wierzącą i zaangażowaną w sprawy parafii. Na dowód tego pokazuje liczne podziękowania od proboszcza. Przed tegoroczną Wielkanocą ufundował witraż do kościoła wart 4 tys. zł.

Konflikt wybuchł, gdy ogrodził swoją działkę, przez którą niektórzy parafianie robili sobie skrót w drodze do kościoła.

– To jest moja własność. Nie zrobiłem nic złego, na wszystko mam dokumenty i wymagane pozwolenia. Zresztą do kaplicy prowadzi droga publiczna, z której każdy może korzystać, a nie jak do tej pory chodzić przez moje podwórze – przekonuje pan Sławomir.

Ultimatum

Pierwszej nocy po kazaniu nieznani sprawcy pomalowali sprejami elewację domu i budynku gospodarczego pana Sławomira. Pojawiły się też napisy "złodziej” i "zrób bramę”.

- Zrobiłem kosztorys, według którego pozbycie się mazideł i napisów będzie mnie kosztować blisko 7 tys. złotych – mówi Prucnal.

Sprawę prowadzi komenda policji w Rakszawie.

– Dochodzenie pod nadzorem prokuratury w Łańcucie jest w toku. Prowadzimy czynności wyjaśniające i przesłuchujemy świadków – potwierdza asp. sztab. Ryszard Tkacz.

Prucnal za pośrednictwem adwokata zwrócił się do proboszcza z żądaniem przeprosin, które powinien wygłosić na jednym z kazań w ciągu 14 dni od otrzymania pisma. Termin minął we wtorek. Przeprosin nie było.

– Nie pozostaje mi nic innego jak pozwanie do sądu proboszcza o zniesławienie. Nie atakuję Kościoła, tylko żądam przeprosin od księdza. Przez jego słowa stała mi się krzywda, a moje dobre imię, jakim cieszyłem się na wsi zostało zniszczone – mówi Prucnal.

Przeprosin nie będzie

Ksiądz Józef Fila, proboszcz parafii w Trzebosi przepraszać jednak nie zamierza i gotowy jest spotkać się z Prucnalem w sądzie.

– Byłem w kurii i rozmawiałem o tej sprawie z biskupem. Nie wymieniłem tego pana z imienia i nazwiska, bo takich przypadków jest więcej. Tą drogą, którą zagrodził pan Prucnal, przez wiele lat chodziły pogrzeby. Zresztą, jeżeli człowiek zagradza ludziom często starszym i schorowanym drogę do kościoła, to czy ja mam wejść do niego po kolędzie? – mówi proboszcz. – Jeżeli ktoś korzysta do woli z drogi publicznej, a sam zabrania drugiemu człowiekowi przejechać czy przejść przez posesję, to czy jest on w porządku? – kończy proboszcz.

Źródło

Moim zdaniem Pan Prucnal miał całkowite prawo ogrodzić swoją posesję.

Guest Bake   
Guest Bake

Ten pan na pewno jest z PEŁO!!!!

Oczywiście że ma, ale może to podobnie jak chyba w Stalowej Woli przyszedł księzulek postawił krzyż i rzekł tu będzie kościół i kto się temu sprzeciwia jest wrogiem KK. A była to działka UM :D

Pokazuje to oczywiście prawdziwy obraz chrześcijanina. Bo przecież ateiści mu nie wymalowali elewacji.

Zakłamanie i obłuda w imię Pana Boga.

Falkhor    63

Jeżeli ktoś użycza swojej działki - to może też zaprzestać użyczenia, zwłaszcza że nie zauważyłem jakichś podpisanych umów. Na dodatek jeszcze elewacje mu zniszczono... ciekaw jestem, czy na tych, którzy pomalowali elewację padły z ambony jakieś gromy?

Guest Bake   
Guest Bake

Tym bardziej ze ten facet pomagał i kościołowi i proboszczowi. Byle kto nie daje 4 000 zł na ołtarz...

SunShine    0

Tak to są katolicy... Kościół robi ludziom wódę z mózgu. Tylko to co ksiądz na ambonie powie albo w radiu jest święte i prawdziwe...

Scyzoryk się w kieszeni otwiera. Mam nadzieje że złapią wandali. Jakby mi łazili po posesji też bym zagrodziła! Myślałam że nasz proboszcz jest niepoważny ale tam widzę też nie wesoło.

maciej    32

Kościół to bagno... co widać po powyższym tekście.

Uważam to stwierdzenie za całkowicie niesprawiedliwe i zakrawając manipulacją słowną.

Jeżeli wypowiadamy się w tym wątku o danej sytuacji to uszanujmy innych, którzy całkowicie mogą być inni. Stwierdzenie w sposób ogólny co do Kościoła w ten sposób na podstawie tej sytuacji uważam za oszczerstwo.

Guest Bake   
Guest Bake

Maciej... oszczerstwo?

Wykorzystywanie sexualne nieletnich ukrywane przez KK, walka o władzę i pieniędze, ucisk zwykłego szarego człowieka , jego wyzysk, wzywanie do nienawiści na tle wyznaniowym (np. RM) to codzienność.

Godzio ma wiele racji.

Oczywiście nie można uogólniać bo sam znam 1 księdza który jest w porządku. Czyli wyjątki są i są ludzie którzy faktycznie poświęcają się kapłaństwu w 100%, śmiem zaryzykować stwierdzenie że jest to promil spośród całości. Ewentualnie niewielki procent ale jest.

SunShine komentarze są po prostu GENIALNE :D

Falkhor    63

Danny - Jeżeli sprawa drogi nie została nigdy uregulowana, tylko 'bo tam się chodzi i chodziło', to można zapytać - dlaczego proboszcz już dawno nie załatwił tego sądowo, zgodnie z prawem - dokument, użytkowanie wieczyste, status drogi jako jedynej dostępnej między posesjami itd.? Przecież to by było nawet dla spokoju parafian... Dlatego dla mnie ta sprawa wydaje mi się o tyle dziwna. Czasem, gdy droga przebiega w czyjejś posesji - gmina decyduje o drodze. Czasem - właściciel. Ale proboszcz? Biskup? na to są zwykłe, ziemskie przepisy.

Co do uogólniania - Bake dał się troszkę zreformować :aniolek: i zauważa, że wszystkich katolików do jednego worka wrzucić nie można i kosztuje to kilka stuków w klawiaturę więcej, no ale co widać w wypowiedziach to widać i o tym nie ma co gadać.

A stwierdzenie 'Boże, chroń nas od katolików' lepiej zamienić na 'Boże, chroń nas od katoli'.

:D

Jeżyk    43

Kościół to bagno... co widać po powyższym tekście.

Uważam to stwierdzenie za całkowicie niesprawiedliwe i zakrawające na manipulację słowną.

Jeżeli wypowiadamy się w tym wątku o danej sytuacji to uszanujmy innych, którzy całkowicie mogą być inni. Stwierdzenie w sposób ogólny co do Kościoła w ten sposób na podstawie tej sytuacji uważam za oszczerstwo.

Maćku, to samo miałem napisać. Wszelkie uogólniania są krzywdzące. Trzecia Rzesza zrobiła wiele zła, ale i tam nie wszyscy przecież byli zbrodniarzami

A co do tego księdza to rzeczywiście uwierzył w siebie, że tylko on ma rację. Wszystko inne się nie liczy. Księża powinni być szczególnie ostrożni w wypowiadaniu takich teorii. Chyba dziecko z podstawówki uznało by że ks. nie ma racji. Po co walczyć o niesłuszną sprawę, i podrywać autorytet kapłana

Guest Bake   
Guest Bake

Jeżyk każdy kto uwierzył w ideologię III rzeszy każdy kto był w partii jest winny.

Jeżyk    43

Jeżyk każdy kto uwierzył w ideologię III rzeszy każdy kto był w partii jest winny.

To prawda Bake, jednak wielu było takich którzy bynajmniej nie utożsamiali się z tą ideologią. Byli jedynie obywatelami Niemiec rządzonych przez ideologicznych fanatyków

Eisenhower    2

Nie zagłębiam się w podłoże sporu, bo jeszcze ktoś przyjdzie w nocy i napisze mi coś na ścianie. :D

Natomiast wpływ, jaki na ludzi wywierają mentorzy poszczególnych kościołów, pozwala jedynie utwierdzić mnie w przekonaniu - KAŻDA religia, w mniejszym lub większym stopniu, jest szkodliwa.

danny    15

Eisenhower

A więc dla Ciebie Religia to jakiś ksiądz w (za przeproszeniem) w jakiejś pipidówie? My tu na ziemi jesteśmy "tylko" ludźmi. Zbłądzić każdy może. Politycy biora łapówki więc KAŻDA polityka jest szkodliwa.. ?

waszak    15
A więc dla Ciebie Religia to jakiś ksiądz w (za przeproszeniem) w jakiejś pipidówie?

Danny, nie chcę być niegrzeczny, ale - czytaj dotąd aż zrozumiesz co napisał Eisenhower.