Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Szukam elektryka do naprawy gniazdka

Recommended Posts

maciej    32

Wczoraj w jednym gniazdku które mam w łazience, zaczęły dziać się ciekawe rzeczy ;) Mianowicie po włożeniu próbówki do jednej oraz drugiej dziurki, próbówka świeci w obydwu :/ Domyślam się że może to być wina jakiegoś przebicia, przepalenia kabla ? W każdym bądź razie poszukuje osoby która w rozsądnej (czyt. taniej) cenie naprawi mi tą usterkę.

psikuta    0

Elektrykiem nie jestem, ale zanimbym takiego wolal do gniazdka wylaczylbym korki, latarka w zeby i sam sprawdzil co jest grane. moze to cos w samym gniazdku.

maciej    32

Gniazdko odkręciłem, kable są ok. Po nowej dobudowie domu i malowaniu nie mam pojęcia gdzie znajdują się puszki w nowej części, o ile są, a więc do puszki nie zaglądnę, a bardziej na elektryce się nie znam :/

seba    15

Maciej , podłącz do tego gniazdka jakiś odbiornik prądu , jak działa to wszystko jest OK, a jak nie to Ci to naprawie .

Jeżyk    43

Maćku, to trudna sprawa. Skoro mówisz że gniazdo jest w porządku to jest podejrzenie że zwarcie jest w puszce. Tam jest wiele połączeń które przy słabym styku mogą się nagrzewać i powodować przebicie na przewód minusowy. Przyjrzyj się też ścianom. Jeśli w jakimś miejscu jest uszkodzona izolacja przewodu, to miejsce to będzie wilgotne (zjawisko elektrolizy) a przyłożona próbówka do ściany w tym miejscu będzie świecić. Może też być taka sprawa że ktoś wbijając gwóźdź w ścianę trafił na przewód i uszkodził izolację. Jeśli z tego gniazda był kiedyś duży i długotrwały pobór prądu, mogła się uszkodzić izolacja i dawać przebicie. Najgorsze jest to że nie możesz zlokalizować puszki. Tam najprościej i najłatwiej można się wiele dowiedzieć;)

Spróbuj też zlokalizować puszkę. Być może jest w linij pionowej od gniazda 15-20 cm. pod sufitem. Wystarczy palcem popukać w ścianę i tam gdzie jest puszka odgłos będzie inny. Zwróć też uwagę na przewody, czy są miedziane czy aluminiowe (te są kiepskie)

Ps.

Elektrykiem nie jestem , może tylko "złotą rączką"

maciej    32

Panowie dziękuje za cenne porady.

Seba w tym gniazdku już od roku czasu podłączam bojler do ciepłej wody oraz maszynkę do golenia. W zasadzie to tylko do tego mi służy i cały czas działało, aż do wczoraj. Włączam i nic an jedno ani drugie. Po sprawdzeniu próbówka jak pisałem wyżej obie dziurki świecą.

Czy w łazience będzie puszka ? Czy szukać po pokojach ?

darekielb    13

Zwróć też uwagę na przewody, czy są miedziane czy aluminiowe (te są kiepskie)

Przewody aluminiowe same w sobie nie są złe, ale ich połączenia z przewodami miedzianymi są kiepskie. Po jakimś czasie zaczynają się utleniać i pokrywają się warstwą tlenków, która zmniejsza skuteczność przewodzenia. Wtedy połączenia mogą się nagrzewać i powodować zwarcia itp.

Bojler ma dosyć duży pobór prądu, więc izolacja mogła się przepalić.

Puszka może być w zasadzie wszędzie. Jeśli nie wiesz jak była poprowadzona instalacja, to prawdopodobnie będziesz musiał wezwać fachowca z przyrządem do wykrywania przewodów, ale można spróbować poszukać na własną rękę ;)

Odkręć gniazdo i sprawdź z której strony do puszki (od gniazda) dochodzą przewody i może trafisz ;)

Guest Bake   
Guest Bake

Maciej ja widziałem jak elektryk w takiej puszcze pracuje, jeżeli nie masz o tym pojęcia nawet nie zaczynaj. Pogadaj z sebą, jak ma pojęcie naprawi w mig ;) Elektryka prąd nie tyka.

darekielb    13

To ja jeszcze zadam jedno pytanie ;)

Widział ktoś z was trzeźwego elektryka? ;) ja jednego spośród trzech, z jakimi miałem styczność ;)

Z tego, co słyszałem po spożyciu prąd jest mniej groźny :D

Guest Bake   
Guest Bake

U mnie jak gostek robił oświetlenie dość skomplikowane ledwo chodził, ja jeszcze z nim 0,7 wypiłem i wyłączałem korki ... czasami sam sie zastanawiam, jak ja mogę takie głupie rzeczy robić ;) cóż ;)

więcej nie będę ;)

ale światło działa.

Falkhor    63

Człowiek pod wpływem traci na oporze, więc mniejsza szansa zbyt długie oddziaływanie prądem ;)

Bake

U mnie jak gostek robił oświetlenie dość skomplikowane ledwo chodził, ja jeszcze z nim 0,7 wypiłem i wyłączałem korki ... czasami sam sie zastanawiam, jak ja mogę takie głupie rzeczy robić :Biggrin: cóż :Biggrin:

Noooo to teraz podepnij kino, plazmę, ładuj fona i tu nagle bzzz bzzzz i zapach grzanek ;)

seba    15

Nie ma sprawy Maciej , polecam się na przyszłość , i dzięki za sadzonki .