Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

18.07.2010 Tak husowianie uczcili 600lecie Bitwy Grunwaldzkiej

Recommended Posts

Falkhor    63

OSPHUSOW600leciebITWYgRUNWALDZKIEJ2010-300x86.jpg

Uroczysta msza święta rozpoczęła husowskie obchody sześćsetnej rocznicy sukcesu wojsk polskich na polach Grunwaldy. Podczas uroczystego przemarszu zaprezentowała się orkiestra dęta, poczet sztandarowy OSP Husów, harcerze, mieszkańcy i goście - wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Grunwaldzki, gdzie odegrano i zaśpiewano pełną piersią hymn państwowy. Krótka relacja oraz galeria zdjęć z obchodów tutaj.

Artykuł pochodzi ze strony Lancut.org

Jeżyk    43

Z przyjemnością czytam te wiadomości i oglądam zdjęcia z uroczystości rocznicowych bitwy pod Grunwaldem, które odbyły się w Husowie, przy pomniku wzniesionym 100 lat temu przez naszych dziadków. To piękny a zarazem patriotyczny gest tamtych mieszkańców Husowa, którzy w ogromnej większości nie umieli czytać i pisać. Czuli jednak potrzebę podkreślenia ważności wiktorii grunwaldzkiej z przed 500 lat.

I na koniec moja osobista dygresja dotycząca pomnika grunwaldzkiego w Husowie. Jako kilkuletni chłopiec przechodziłem często obok tego pomnika z moim starszym o dwa lata bratem, idąc do mojego dziadka który mieszkał na górze Husowa. Miał duży sad, więc szliśmy zbierać jabłka papierówki,leżące w trawie. Zastanawiałem się wówczas co miał by znaczyć, czego dotyczyć ten kamienny pomnik. Intrygował mnie, ponieważ już wtedy uświadamiałem sobie że ta budowla ma jakieś znaczenie. Jakie ? Pytałem o to mojego brata, ale i jego wiedza w tej kwestii była znikoma. Wówczas nie było na cokole pomnika, tablicy z napisem, zresztą obydwaj nie umieliśmy jeszcze czytać, więc przez długi czas pozostało to dla mnie tajemnicą. Dopiero po pewnym czasie dowiedziałem się od rodziców, że jest to pomnik dla uczczenia zwycięstwa króla Władysława Jagiełły nad zakonem krzyżackim

Osobistymi wspomnieniami podzielił się były husowianin

Józef Jeżowski

Koszalin