Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Ukazała się monografia wsi Husów.

Recommended Posts

Falkhor    63

HusowMonografia2010.jpg

W ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 w zakresie małych projektów – Leader, została wydana publikacja pt. „Husów wieś na Pogórzu Dynowskim w ujęciu monograficznym”. Książka ukazuje archeologię Husowa, odkrycia, badania oraz osadnictwo prehistoryczne i współczesne. Ukazuje początki Husowa w świetle najstarszych źródeł historycznych, wieś w okresie staropolskim, czasy wojny i okupacji. Przedstawia codzienność miejscowości na początku XX wieku, dzieje parafii, miejscowe tradycje i obrzędy. Ukazuje faunę, florę i problemy z nią związane. Monografia wsi Husów przybliży nie tylko najmłodszemu pokoleniu, ale także dorosłym, bogate dziedzictwo tej miejscowości. Egzemplarze monografii zostały bezpłatnie przekazane do bibliotek szkolnych i publicznych na terenie powiatu łańcuckiego. Część nakładu została wysłana do Baryczy, Świdnicy, Tyńca, miejscowości do których w latach 1947-1949 przesiedleni zostali Husownianie.W ramach programu Leader na wydanie Monografii wsi Husów uzyskano dofinansowanie w wysokości 25 000 zł.

Mieszkańców Husowa - tych aktualnych, dawnych jak może również i przyszłych - zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

Urząd Gminy w Markowej, 1399, 37-120 Markowa, tel. 17 226 53 52, sekretariat@markowa.pl

HusowMonografia2010BIG.jpg

Artykuł pochodzi ze strony Lancut.org

Jeżyk    43

Bardzo się cieszę z tej publikacji. Jest to okazałe dzieło godne Husowa. Autorom tego nie tuzinkowego dzieła należą się słowa uznania. Monografia jest ładnie wydana i dobrze opracowana. Format A-4 i....3,5 kg wagi. Jest co wziąć do ręki. Wszystkie tematy sa dobrze i przystępnie opracowane, pisane językiem zrozumiałym. Czy ją mam ? Oczywiście ! Nie darował bym sobie tego. W porównaniu do innych książek tej klasy, cena 50 zl. jest ceną nie do odrzucenia. To prawie za darmo. Jeśli jednak mam być obiektywny, muszę wspomnieć też o pewnych jej brakach. Niestety, brakuje w niej kilku wątków istotnych dla pełnego obrazu historii Husowa. Do stworzenia tego dzieła nie zaproszono osób które te martwe obszary mogły by wypełnić. Gdyby nie to, ocenił bym to dzieło na 6+

Falkhor    63

Jeżyk - Cenne uwagi. Chyba łatwiej pisze się o historii Polski, niż o historii jej mniejszych fragmentów ;) Pracując kiedyś przy wydaniu podobnej publikacji ale o innym regionie widziałem, jak żywe spory potrafią się obudzić 8) Nie mniej - każdy ma prawo do własnej wersji wydarzeń, jeżeli nie ma twardych dowodów. Acz nawet i te twarde dowody mozna próbować podważać... Takie to barwne potrafią być 'historie' :D

Jeżyk    43

W dniu dzisiejszym otrzymałem od sołtysa wsi Husów, Pana Andrzeja Kisały,pismo następującej treści :

Szanowny Panie Józefie

Zostałem poinformowany że zamieścił Pan w internecie informację o tym, że monografia wsi Husów kosztuje 50 zł. Chciał bym poinformować że oficjalnej sprzedaży nie ma, a w/w kwota, którą jest połowa wartości druku, to darowizna na rzecz Stowarzyszenia im. Wincentego Stysia w Husowie. Zgromadzone pieniądze zostaną przeznaczone na dodruk, ponieważ książka cieszy się dużym zainteresowaniem. W związku z tym bardzo proszę o sprostowanie podanej przez Pana wiadomości. Planujemy utworzenie strony internetowej, gdzie autorzy poszczególnych rozdziałów będą mogli zamieszczać dodatkowe informacje, uzupełnienia, poprawić różnego rodzaju błędy wskazane przez czytelników. Wszystkie te informacje posłużą w przyszłości do opracowania rozszerzonej wersji monografii.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Kisała

`````````````````````````

Oczywiście że podaną wcześniej informację prostuję. Nie jest ona prawdziwa. Mój błąd wynikał z tego iż informacja ta pochodziła od osób trzecich, a jedynie takie były dostępne po wydaniu monografii.

Ani na stronce Gminy Markowa, ani na stronce Husowa, nie było ani słowem wspomniane o sposobie rozprowadzeniu monografii. Dowiedziałem się tylko pośrednio, że jest dostępna u Pana sołtysa i kosztuje 50 zł. I tą informacją się posłużyłem.

Być może była jakaś informacja umieszczona na tablicy ogłoszeniowej w Husowie, ale przecież nie mogłem z niej skorzystać gdyż dzieli mnie od Husowa 800 km. Więc docierały do mnie jedynie pośrednie informacje, jak się okazało, nie prawdziwe. Dla husowskiej emigracji Husów nie może zamykać się na granicy z Markową i Tarnawka. Temu "poszerzeniu granic' służy informacja i mediach. Tej jednak często brakuje. Ważne jest, że sprawa została wyjaśniona u źródła.

Cieszy mnie to co Pan sołtys napisał w końcowej części pisma. Trzeba rozmawiać, informować, uzgadniać.

To z braku rzetelnej informacji wynikają podobne nieścisłości.

Dodam jeszcze iż wraz z pismem Pana Andrzeja Kisały, otrzymałem zaproszenia na promocję monografii Husowa, która odbędzie się 28 listopada 2010 r.

w programie :

Powitanie gości

Wystąpienia autorów

Część artystyczna

Dyskusje tematyczne

Podpisywanie książek przez autorów

Po zakończeniu części oficjalnej, organizatorzy zapraszają na poczęstunek w Domu Weselnym w Husowie

``````````````````````````````

Cieszę się że temu ważnemu wydarzeniu kulturalnemu Husowa nadano właściwą rangę. Żałuję tylko że odbywa się ono w późno jesiennej porze i że dzieli mnie od Husowa kilkaset kilometrów

Józef Jeżowski

Jeżyk    43

Panie Józefie :D, nikt nie robi takiej promocji Husowa w Internecie jak Pan :(

B****u fajnie to brzmi "Panie Józefie" ale niech już będzie:shy:

Cieszę się skoro tak mój udział w forum jest odbierany. :)Husów, ten daleki od szosy, ale za to z wspaniałymi ludźmi.

Maćku, to świetnie:) niech pozostanie zapis tego ważnego wydarzenia kulturalnego Husowa . NFM Łancut dobrze służy miastu i okolicy a ja się cieszę że mogę tu funkcjonować:rolleyes: i dzielić się swoimi przemyśleniami

Jeżyk    43

Postaramy się być z redakcyjną kamera na tym wydarzeniu:)

Maćku trzymam za słowo :) W niedzielę w Domu Strażaka godz. 14 oo

(Dom Strażaka jest obok szkoły )

Falkhor    63

Bake

mammografii

Ty zbereźniku :)

Jeżyk - NFM jest skuteczniejsze niż poczta ;) Taka zima póki co nas nie powstrzyma :)

Jeżyk    43

I dla tego cenię to Forum. Forum ludzi otwartych i aktywnych, dzielących się swoimi przemyśleniami:)