Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Sushi i kuchnia Dalekiego Wschodu.

Recommended Posts

Falkhor    63

Sushi-500x189.jpg

Kto z Was miał okazję zjeść prawdziwe sushi? Ostatnio wybrałem się do rzeszowskiej restauracji, by przede wszystkim z ciekawości spróbować tej orientalnej potrawy, która nie jest wyjątkowa jedynie ze względu na składniki, ale także sposób ich przygotowania, podania a nawet procesu konsumpcji. Ryba maślana, wodorosty, wasabi, marynowany imbir, słodkie tofu... maki, nigiri, nori... plus obsługa pałeczek, zielona herbata z prażonym ryżem i zupa z glonów. Ot, przykładowy posiłek. Do tego flakonik podgrzanej sake...

Głównie interesują mnie doświadczenia z sushi, ale jeżeli ktoś zna coś równie jednoznacznie azjatyckiego (a sushi jest chyba poza sake najbardziej kojarzone z Japonią), co to - czekam na opinie a może nawet przepisy?

Artykuł pochodzi ze strony Lancut.org

Guest Bake   
Guest Bake

Jadłem.... zjadłem jak najwięcej bo szkoda było wyrzucić bo drogie ;)

jak dla mnie - KOSZMAR

schabowy RZĄDZI!

Jozku    4

Hmm a mnie smakowało, nawet bardzo. Odradzam jedynie zamawianie zupek, rzadko są zjadliwe. Inne orientalne? Choćby ośmiorniczki :-

darekielb    13

Przyznam się, że jeszcze nie miałem okazji jeść sushi. Dobre to jest ? ;)

nie tylko Ty :)

Ale nie mam zamiaru tego zmieniać. Ja wolę coś "normalnego" :)

Bake dobrze mówi

Porządnego schabowego nic nie zastąpi :eatingtime:

Raviol    0

Miałam sushi kilkakrotnie "w ręku" ale sama dotąd nie próbowałam. Powiem tylko, że na jednym z konwentów poświęconych anime/mandze i kulturze japońskiej, obento (jap. drugie śniadanie) z sushi zrobione przez moje koleżanki rozchodziło się równie szybko co kiełbaski z grilla, z sąsiedniego stoiska ^^ Miłośników na to nie brakuje ;]

Falkhor    63

Szczerze - trudno byłoby mi się przestawić na wyłącznie takie jedzenie. Tradycje ziemniaka, schabowego i kapusty w Polsce są już chyba przenoszone genetycznie ;) Idąc na sushi w 4 osoby wydaliśmy 107zł. Czy się najedliśmy? Absolutnie. Czy spróbowaliśmy czegoś nowego? Zdecydowanie tak... Bilans? Ciekawostka, ale nie sposób na zmianę diety :D Sushi jak dla mnie pozostanie tylko i wyłącznie ciekawostką z jakimś takim snobistycznym zacięciem 8) Jeśli już będę szukał dalej w tych szerokościach geograficznych - popatrzę na inne dania.

Guest Bake   
Guest Bake

Dokładnie, ciekawe jest eksperymentowanie z jedzeniem ;) na pewno po jedzeniu można wiele o danej kulturze powiedzieć, np polska

schabowy i seta wódki - od razu widać że w Polsce mieszkają dobrzy ludzie.

Falkhor    63

Bake... To nie wiem, jak to dokładnie odnieść do Japończyków. Jedząc glony - co one mówią o człowieku? Serek tofu? 8) No albo te ryżowe wałki z mięchem ryb na wierzchu?

A jeszcze mi się przypomniało... fajna rzecz jedzenie pałeczkami. Sporo ruchu, ruch to zdrowie, już podczas jedzenia spala się trochę kalorii ;)

Jozku    4

Odrobina wprawy i skuteczniejsze od widelca, polecam poćwiczyć na zielonym groszku ;-)

Sushi, fajne ale rzeczywiście jest sporo ciekawszych azjatyckich dan (których niestety nie miałem okazji jeszcze spróbować)

Falkhor    63

Jozku - A co takiego jeszcze poza sushi być proponował z tej kuchni azjatyckiej? Przeglądałem wiele rzeczy i trudno znaleźć coś, co w miarę komfortowo można przyrządzić w domu - szczególnie ze względu na jakieś specyficzne grzyby albo ryby, których u nas się nie kupi a nawet przyprawy.

Sushi to dla mnie dlatego tez snobizm, bo jest to potrawa tradycyjna, ale nie wydaje mi się, by przeciętni Azjaci się w to bawili i jedni raczej kurczaka z ryżem :) Stąd też ja szukałem głównie dań dość prostych, np. zupa rybna z pierożkami mięsnymi 8)

Guest Bake   
Guest Bake

Ja wczoraj - nie do końca na trzeźwo kupiłem krewetki i paluszki krabowe, teraz nie wiem co z tym zrobić ;) pewnie trzeba będzie znowu się napić i zobaczyć czy dobre :)

Jozku    4

Falku - generalnie samemu nigdy nie przyrządzałem, w każdym razie odradzałbym wszelkie kraby, krewetki i inne sprzedawane u nas - po prostu nie mają smaku. Zdarzyło mi się jeść w kraju nadmorskim i różnica jest kolosalna - u nas to po prostu smakuje jak ryba...

Do kupienia są tak zwane zestawy do własnoręcznego sushi, ponoć niezłe, sam nie wypróbowałem.

Inne dania - jeśli dobrze zrobione - lody o smaku zielonej herbaty :-)

Falkhor    63

Jozku - Masz sporo racji... Nie jest tajemnicą nawet to, że w polskich sklepach nawet same RYBY to nie te ryby, co w opisie w chłodni. Zaczęło się od tego, że nad samym polskim Bałtykiem zaczęto sprawdzać, co to tak na prawdę za ryby widnieją nie tylko w menu, ale na talerzach. I wychodziły oceaniczne jaja :) Stąd też ja nie mam zamiaru eksperymentować z tym, co jest szczególnie w supermarketach. Chociaż np. w Almie można kupić dość rzadkie ciekawostki (no np. pastę z zielonych pomidorów i gruszek :) ).

Ciekawią mnie te grzyby, które widzę od czasu do czasu w sklepach...

A i jeszcze - w Delikatesach Centrum zauważyłem ostatnio jakiś boom na RYBY, szczególnie wędzone. Karmazyn - kto o nim wcześniej słyszał, a kto WIDZIAŁ w Łańcucie? Ryba maślana - szok :)

Jozku    4

Szaleństwo ;-)

Z grzybków znam tylko mung, można kupić zasuszone i potraktować troszkę jak nasze rodzime. Jak dla mnie - mało rewelacyjne - nikły smaczek (choć charakterystyczny), gryzione trochę jak podpinki (w smaku zupełnie inne), czasami dodawane do niektórych dań typu "gotowce".

Falkhor    63

Jozku - Ja próbowałem jakichś grzybów mun... W Rzeszowie w jednej z restauracji sygnujących się jako wietnamska - :) - spróbowałem ich z ryżem i kurczakiem. Szczerze - zupełnie bez charakteru. Zwykłe grzybki.

Jedyne, z czym jeszcze chcę poeksperymentować, to sosy rybne, zupy rybne. Ciekawość :)

Falkhor    63

Wczoraj zastołowałem się w - ponoć - tajskiej restauracji w centrum handlowym Millenium Hall (tutaj strona www). Zamówiłem ostrą zupę pekińską oraz wołowinę z makaronem i mlekiem kokosowym. Przyznam... że ciekawe. I za te pieniądze, jak już zjadłem, to byłem FULL (po dniu pracy!). Szybka obsługa ale wygląd lokalu... żadnego klimatu.

Falkhor    63

Za wołowinę zamrożoną 'gang pat nua' w czerwonym curry z mlekiem kokosowym i azjatyckimi warzywami ( 8) 8) 8) ) dałem 19zł. Za zupę 6zł.

Najadłem się tym BARDZIEJ niż dużą pizzą :P