Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

A bezpieczeństwo Twoich danych osobowych i zastrzezonych w FB lub NK?

Recommended Posts

Falkhor    63

FB_NK_DaneOsoboweSecutiry2010-500x170.jpg

 

Poraża łatwość, z jaką tak wiele osób udostępnia swoje dane - nie tylko imię i nazwisko. Adresy, numery kont, kody do drzwi, piny, hasła... Nie trzeba być 'geniuszem zbrodni' - wystarczy być 'ambitnym' przedsiębiorcą, który nabierze smaku na tony informacji o potencjalnych klientach, gdzie adres email wydaje się być najbardziej powszechny i najmniej szkodliwy (ktoś jeszcze nie przyzwyczaił się do spamu?). Stąd też furtka do phishingu, piramid finansowych. Także wymuszeń, zastraszeń, szantaży - niektóre z informacji są bardzo intymne, rodzinne. Skoro państwo chroni obywateli z wyprzedzeniem np. w dostępie do broni palnej albo obronie godności i nietykalności osobistej - to jak bronić głupotę lub naiwność w udostępnianiu tak ważnych informacji na forum publicznym? A może... nie bronić? Bądźmy odpowiedzialni?

Przykłąd z ostatnich dni:

Użytkownik zgadzając się, by aplikacja miała dostęp do jego danych, udostępniał jednocześnie unikalny numer Facebook ID. Osoba, która znała ten numer, mogła mieć dostęp do danych użytkowników: maila, daty urodzenia, miejsca zamieszkania, pracy, listy znajomych itp. Jak podaje Gazeta, dane te były widoczne nawet wtedy, gdy użytkownik miał je zastrzeżone. Problem dotyczy tych użytkowników, którzy skorzystali kiedykolwiek z aplikacji na Facebooku (quizy, gry, miejsca itp.).

Źródło:
money.pl

Gdyby nie szukać daleko - serwisy pośredniczące w poszukiwaniach pracy. One również mają bardzo cenne informacje, całe CV, metryki, kopie dokumentów, uprawnień. Pilnują ich chyba jednak lepiej niż FB czy NK. Zatem - im więcej masz danych - tym więcej płać na ich ochronę? FB czy NK raczej na brak pieniędzy narzekać nie powinny...

Artykuł pochodzi ze strony Lancut.org

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×