Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

Recommended Posts

Falkhor    63

CentrumMarkowa2010-500x227.jpg

Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów ma powstać w Markowej do 2013r. 17 listopada br. został wyłoniony projekt architektoniczny obiektu. Inwestycja finansowana będzie przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, który na ten cel przeznaczy 6,5 mln złotych. Więcej info w serwisie CKG Markowa.

Artykuł pochodzi ze strony Lancut.org

Jeżyk    43

Ja mimo że jestem byłym mieszkańcem tej gminy, oceniam to jako szastanie społecznym groszem. Polskę ogarnęła ostatnio jakaś megalomania pomnikowa. Co jeden to większy i okazalszy. Nie liczą się koszty, liczy się gest samorządowców, wielkoduszny i wspaniałomyślny.

Czy to ma być miarą patriotyzmu ? Gdzie w takim razie miara człowieczeństwa ? Hospicja dwoją się i troją aby zdobyć grosik dla ludzi którym potrzeba zapewnić godną śmierć,środki przeciwbólowe, zagłodzone psy w schroniskach, brak miejsc w noclegowniach dla osób bezdomnych, czy w domach samotnych matek z dziećmi, służba zdrowia. Czy to co jest dziś w Markowej nie wystarcza aby uczcić pamięć odważnych markowian i nie tylko markowian. Ja uważam że jest to działanie na pokaz. Zobaczcie jacy jesteśmy wspaniali, co zbudowaliśmy. Czy nie warto nas wybrać na kolejną kadencję ?

Nasuwa mi się pytanie. Czy tego muzeum nie powinien zbudować Izrael, dla tych którzy ratowali życie Żydom ? Przecież ich stać na wieloletnią wojnę z Palestyną. Budują osiedla na ich ziemi. A może samorządowcy powinni przynajmniej zaproponować ambasadorowi Izraela w Polsce współudział w kosztach budowy muzeum. Zostało by trochę grosza w Sejmiku Podkarpackim

Co o tym sądzicie, jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii

wmula    2

Podejrzewam, że Żydzi nie zechcą wybudować; wystarczy zobaczyć, jak żałośnie wygląda synagoga w naszym mieście.

Co do budowania muzeum, to jeśli nie teraz, to kiedy? Na całym świecie antypolskie bydło śmie pisać o "polskich obozach śmierci", nawet szwaby się już ośmielają! Bredzi się o antysemityzmie AK, itp. Musimy pamiętać i przypominać o chlubnej historii, bo za 20 lat przeprosimy ustami jakiegoś Kwaśniewskiego za Auschwitz.

Poza tym, co to jest 6,5 mln? Nasz MDK ma zostać wyremontowany za 9 mln.

Falkhor    63

Jeżyku - Markowa jest pewnego rodzaju symbolem, śladem pamięci o wydarzeniu, które umacnia Polaków i bardzo jasno określa nasz region jako ten, który stać było na poświęcenie. Różnie osądzane, ale jednak poświęcenie. Dla mnie samego nie chodzi tu już koniecznie o to, że chroniono tutaj Żydów. Tylko ludzi po prostu.

Czy budować tutaj tak okazałe muzeum? Czy poszukać kogoś jeszcze do współfinansowania?

Myślę, że to co wspomniałeś o Izraelu jest warte uwagi. Udział w kosztach, oficjalnym otwarciu, promowaniu tego miejsca i jego historii... Pole działania jest bardzo szerokie.