Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Bake

Czy za poświęcenie np. szkoły, mostu drogi są pobierane opłaty przez Kosćiół?

Recommended Posts

Guest Bake   
Guest Bake

Witam

Dowiedziałem się że taka usługa poświęcenia obiektu przez biskupa kosztuje i to duże pieniądze.

Może ktoś potwierdzić/ zaprzeczyć?

I jeżeli to prawda to z jakich pieniędzy coś takiego jest opłacane?

Pozdrawiam

darekielb    13

nie miałem z tym styczności osobiście, ale podejrzewam, że takie opłaty są pobierane. Nie uwierzę żeby robili to z darmo :)

Z jakich pieniędzy? zapewne podatników :P

Falkhor    63

Może nie tylko o pieniądze tu chodzi, takie z ręki do ręki, ale też takie 'usługi', jak załatwianie jakichś spraw, szybkie decyzje... Też jestem ciekaw, czy coś ktoś o tym wie :) Też mi trudno uwierzyć, że wszystkie poświęcenia odbyły się bez stawek na wejściu 8)

Jeżyk    43

Temat bardzo trudny do wyjaśnienia:( ale jeśli by faktycznie tak było to...... ręce opadają. Super kapitalizm, nic za darmo:( pazerność najwyższych lotów. Ja myślę jednak że te poświęcenia są za darmo:) Inaczej to było by już dno:shy:

strzelec    0

Nie chcę Was martwić i do końca podburzać wiary w księży, ale "chodzą po wsi słuchy", że za poświęcenie mostu Budy Łańcuckie-Korniaktów msza "kosztowała" ok 7 tys. zł plus oczywiście przyjecie Bpa. i jego świty (obiad - zapewne wystawny i takie tam...)

Nie wiem ile w tym jest prawdy, nikt przecież świecki przy tym nie był, ale ziarno prawdy w każdej plotce jest!

Joy_ride    4

A po jaką cholerę cokolwiek święcić ? Czy po takiej poświęconej drodze czy tez moście będzie się jeździło inaczej niż po niepoświęconej ? :)

Jak ksiądz woła za dużo to poprosić grekokatolickiego lub prawosławnego :D

Falkhor    63

7.000?? To ja bym poprosił jeszcze o jedno... że to idzie na sieroty, chorych i głodnych :)

Guest Bake   
Guest Bake

Ciekawe czy to idzie z naszych podatków... zamiast robić drogi pieniadze są po prostu MARNOTRAWIONE rozkradane...

etna9    0

Ja słyszałam o dużo większej kwocie, podobno od 10 tys. zaczyna się negocjacje przecież to czcigodna osoba Bpa ma przyjechać poświęcić. Dla mnie nie ma różnicy jaki rangą duchowny święci ja mogę jeździć po nie poświęconej. Napawa mnie złością fakt, że potrafi się lekką ręka wydać pieniądze - parafian/podatników na tego rodzaju fety zamiast spożytkować je np. na paczki świąteczne dla ubogich rodzin.

Jeżyk    43

Psujemy sobie nerwy a temat jest nadal......teoretyczny, hipotetyczny. Brak dowodów:( Ale tę kwestię z łatwością wyjaśnili by radni. To oni udzielają absolutorium wójtowi czy komuś podobnemu. Chyba że odbywa sie to w ciemno, bez szczegółów

waszak    15

Masz rację Jeżyk. Cały czas bazujemy jedynie na plotce.

Szukałem w internecie informacji na ten temat i nic nie znalazłem. Częstotliwość takowych poświęceń nie jest na tyle duża aby trudność sprawiło dochowanie w tajemnicy odbytej transakcji. Mimo wszystko można opierać się jedynie na spekulacji. W takich sprawach najlepiej powstrzymywać się od osądów, niemniej mając taką pogłoskę cały czas na uwadze bo to istotny problem i niestety mający znamiona prawdopodobieństwa.

Falkhor    63

Ciekawe pytanie - jak się potem takie koszty księguje? 8) Ktoś ma jakieś pomysły? Fundusz reprezentacyjny? 8)

Falkhor    63

Bake

Konto 76-1 Pozostałe koszty operacyjne ?

I tam ma stanąć pod takim zapisem 7-10 tysięcy złotych?

To chyba już nie chce wiedzieć, ile poszło na materiały biurowe.

8)

Falkhor    63

Bueheheh ;) KARY? GRZYWNY? Nie sądzę, aby to wyglądało DOBRZE w finansach jakiegokolwiek samorządu :) Prędzej już ten fundusz reprezentacyjny albo te materiały biurowe...

Poza żartem - wierzyć się nie chce, że już rzeczywiście to co łaska to jest raczej co łaska określenie, aniżeli jakakolwiek co łaska (taka teoretyczna) :/

Bake - W nawiązaniu do tematu ILE ZA TO... Msza gregorianka u Sercanów to NIE MNIEJ NIŻ 1500zł w Krakowie. Oparte to jest na oficjalnym druku, który wysyłają do osób, którzy już coś kiedyś u nich zamawiali...

:aniol: