Jump to content
Sign in to follow this  
l__s2

DVB-T czyli Naziemna Telewizja Cyfrowa w Łańcucie

Recommended Posts

okura    4

A jakie to płatne kanały? Czy to będzie tak jak z autostradami: finansowane za publiczne pieniądze, a i tak płatne...?

ile muxów można nadawać?

l__s2    15

W Polsce jak dobrze kiedyś czytałem ma być uruchomionych siedem MUX-ów. Bezpłatne mają być MUX-y 1, 2 i 3. A pozostałe mają być płatne. Chcesz oglądać, to płacisz. Nie chcesz to masz tylko bezpłatne kanały. A jakie to będą kanały i ile ich będzie, to będzie wiadomo pewnie dopiero jak wystartue MUX 1, 2 i 3. Czyli po całkowitym wyłączeniu analogu. A to nastąpi:

Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

okura    4

Przyznam, że ilość tych kanałów jest marna, mizerna, beznadziejna.

Satelita to dopiero moc kanałów.

danny    15

Okura skończ trollować z tym satelitą ;) Pomyśl inaczej - Dvb-t to rozwój naszej narodowej telewizji Polskiej, a nie konkurencja wobec satelity. Przynajmniej na obecnym etapie, bo potem mogą dodać również inne kanały, jak wyłączą całkiem analogówkę, co za problem dodać angielskojęzyczne kanały - śiwetny pomysł na rozwijanie umiejętności językowych ludzi. Dodatkowo pomyśl że tv się rozwija, a raczej próbuje dorównać zagranicy, tam rozwija się naziemna telwizja jak powiedział Maciej, nie myślą o jej wyłączeniu.

Na razie u nas jest posucha, bo nadawcy nie pchają się w związku małym pokryciem kraju. Ale jak wiesz to się zmieni i za niedługi czas będzie już 50%. Nikt nie zmusza cię do kupowania tunera dvb-t, siedź sobie na tej saletitce, ale wiedz że wyłączenie analogowej to fakt i nic to nie zmieni.

Co do płatnych kanałów. To może być dobry sposób na finansowanie narodowej TV. W końcu każdy wie jak jest z abonamentem, to fikcja. A tak kodowanego, płatnego kanału nie ukradniesz. Będzie większa ściągalność kasy o ile ludzie zdecydują się na płatne kanały oczywiście. Ale jeśli zapewnią ładne kanały HD to może być zapotrzebowanie.

Co do Japonii to tam są dwie generacje do przodu. Testują już Ultra HD, a w oficjalnej telewizji puszczali obraz jak z Bluray kiedy u nas nikt o tym nie słyszał.

Wiem że goście przechwytują obraz z dvb-t ale nie wiem czy normalny tuner w tanim tv to potrafi.

okura    4

Danny, już nie mogę się doczekać Polsatu w HD, reklamy w high definition, to będzie to ;)

To samo TVP, "Ranczo", "ojciec mateusz" w HD będzie takie, że oko wymięknie...

l__s2    15

O obrazie HD w darmowych MUX-ach można raczej zapomnieć. Raz to mało miejsca w paśmie, a dwa to jest mało prawdopodobne aby Polsat czy TVP puściła całkiem darmo kanały HD na których zarabiają na satelitarnych platformach cyfrowych. Polsat HD jest nadawany testowo tylko w Warszawie w DVB-T, ale jest on tam z innych względów. I prawdopodobnie nigdzie indziej nie będzie.

okura    4

Właśnie sprawdzałem czy u mnie jest sygnał w zasięgu: NI MA.

W du.e se wsadzić to DVB-T. Że na takie rzeczy idą moje pieniądze.

Jeżeli ktoś się jara tym DVB-T, to najprawdopodobniej pracownik TVP, lub jakiś monter/sprzedawca sprzętu.

Guest Bake   
Guest Bake

właśnie O CO CHODZI! przecież mały talerz i po sprawie a nie takie piechdolety

danny    15

właśnie O CO CHODZI!

Ano chodzi.

Wynikiem ustaleń międzynarodowych jest także decyzja, że telewizja analogowa na terenie Europy powinna zniknąć najpóźniej w 2015 roku, w którym nastąpi zaprzestanie ochrony prawnej emisji analogowych przed zakłóceniami. Każda administracja państwowa może niezależnie ustalić własny, wcześniejszy termin.

W Polsce, zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ostatni nadajnik telewizji analogowej zostanie wyłączony nie później

niż 31 lipca 2013 roku.

Guest Bake   
Guest Bake

no to niech zniknie, nei nadają tylko sat i po problemie. taniej wychodzi albo tanio, idealny obraz zero problemow

Tomi    0

Witam

Mam pytanie, na czym stoimy w tej chwili z TV cyfrową naziemną ? Mieszkam na Podzwierzyńcu 4 piętro blok. Na balkonie zwykla antena siatka skierowana na Rzeszów. Co mi łapie na matki TV to pakiet TVP 1, 2, info, kultura, historia.

Co by mnie interesowało to Polsat TVN i TV4 do szczescia nic wiecej.

Także pytanie: Kiedy ostatecznie możliwy będzie odbiór reszty cyfrowych kanałów ? Doczytałem, że niby z leżajska, ale kiedy ?

Fajnie było by do świąt żeby chodziło ;) zastanawiam sie nad kupnem jakiegoś tunera, niechce mi sie zmieniać TV.

l__s2    15

Leżajsk ma wystartować na 61 kanale do 31 grudnia 2011, ale może puszczą testowo na święta, tak jak to zrobili w tamtym roku z Suchą Górą.

Spróbuj jeszcze przeszukać kanał 36, nadają na nim kanały które Cię interesują z Kielc. Mimo dużej odległości (około 120 km po linii prostej) mi Kielce lepiej odbierają od Suchej Góry (około 45 km).

Tomi    0

troche nie rozumiem tego ... na kanale tym czy tym tzn 61 czy tam 36. Ja w tv matki pyknąłem auto szukanie i zapisywanie odrazu no i poustawiało cos tam samo na kanałach jakiś tam 900 coś ;) No dobra ale przeszukał bym ok świąt no tylko że jak mówisz kielce to chyba muszę antene przekręcic

A znasz się coś na tunerach dvb-t ? Myślałem nawet o takim najtańszym za pół stówy na allegro bo niechce tv zmieniac chociaz mam 14 " albo no niewiem pod usb do lapka tez cos taniego

l__s2    15

Na pewno w tv jest opcja "ręczne szukanie", tam wybierasz kanał i tv szuka. A anteny nie musisz raczej przekręcać. Ja mam dwie anteny kierunkowe, jedna skierowana na Rzeszów, a druga na Leżajsk. I na takim zestawie bez problemu mi łapie sygnał z Kielc. Zresztą z Rzeszowa to mi łapie nawet na kawałku kabla podłączonym do telewizora.

Myślę, że Twoja siatkowa skierowana na Rzeszów powinna bokiem złapać Kielce. Nadajnik w Kielcach na górze Święty Krzyż jest jednym z najlepszych w Polsce, jeżeli chodzi o zasięg i pokrycie terenu i przez to nawet u nas nie ma większego problemu z odbiorem.

Bez prób niczego się nie dowiesz ;)

danny    15

Pozwolę sobie odezwać w tym temacie po dłuższej przerwie. Właśnie zakończony został etap wdrażania mux-1, jest kilka nowych nadajników w okolicy od krótkiego czasu. Spokojnie mogę polecić już zmianę z analogowego odbiornika na dekoder cyfrowy, który to nawet może lepiej odbierać. Dodatkowo dzisiaj wprowadzono TVP1 HD a jutro pojawi się TVP2 HD, w sam raz na Euro 2012.

Ja sam odbieram już na cyfrowym dekoderze, jest 18 kanałów, plus 2 odmiany HD. Myślę że doszliśmy już do takiego momentu że nie ma co się zastanawiać.

• Like 1

Ja odbieram DVB-T już kilka miesięcy bez problemów. Dobra rzecz,a o tych kanałach HD nie wiedziałem, idę zobaczyć ;-)

No TVP1 HD TEST jest, ale trafiłem na (bez żartów) Modę na sukces odc. 5660 nadawaną w 4:3 - zobaczę więc później jak to wygląda.

Edited by TheClairvoyant

Falkhor    63

Danny - Kilka nowych nadajników? A dokładniej? Bo mnie interesuje oczywiście i Łańcut ale też i okolice Leżajska (południe).

danny    15

@Falkhor

Tu http://www.emitel.pl...a/mapa-obiektow masz mapkę obiektów, niestety nie ma tam grubej kropki na Leżajsku, pewnie jest on mniej ważnym nadajnikiem retransmisyjnym. Tu http://forum.emitel....wforum.php?f=28 poczytasz o każdym nadajniku w podkarpackiem.

Generalnie muszisz ustawić antenę tak, aby złapać za jednym razem mux 1 i 3 bo mux 2 jest łatwy do odebrania. Ale to oczywiście bardzo zależy od położenia domu, w każdym miejscu będzie inny azymut. To jaki mux nadaje nadajnik jest podany po kliknięciu na nadajnik w pierwszym linku tego postu.

Najważniejszym jest to że nie trzeba w ogóle zmieniać anteny, odbierzesz na zwykłej siatce, chyba że będą komplikacje, to są inne metody.

Mówiąc o nadajnikach to na pewno trzeba samemu próbować z którego najlepiej łapie, niestety. Ale jak już to Rzeszów, Krosno, Kielce, Tarnobrzeg, Tarnów, ew, Przemyśl no i sam Leżajsk.

Edited by danny
  • Like 1

Z kupowaniem 'specjalnych' anten jest teraz cała akcja propagandowa, bo chcą zarobić. Moja 15 letnia siateczka odbiera wszystkie 3 multipleksy na raz, podejrzewam, że Krośnieński jakoś z odbić fali, ale jednak odbiera i to w bardzo dobrej jakości i z niezłymi parametrami. No i w końcu posiedziałem chwilę przy TVP1 i naprawdę widać różnicę między HD a zwykłymi kanałami. Telewizji oglądam tyle co kot napłakał, ale fajnie byłoby mieć więcej kanałów w takiej jakości. Dodam, że zanim kupiłem tuner DVB-T, to 'jedynki' nie miałem prawie w ogóle ;-)

Falkhor    63

Z tymi antenami... to dokładnie tak, jak mówicie. W MM widziałem jakieś cudo, super konstrukcja, mega wzmacniacz itp. Wziąłem, na szczęście, na wymówienie. No i okazało się na miejscu, że antena z 20letnim stażem wymiata w porównaniu do tej mega nowości.

Danny - Dzięki za posta. Racja, Leżajsk na razie czeka na swój wielki nadajnik. Ale na szczęście sytuacja ta, w skali kraju, zmienia się dość szybko.