Jump to content
Sign in to follow this  
l__s2

DVB-T czyli Naziemna Telewizja Cyfrowa w Łańcucie

Recommended Posts

więcej osób ma starą antenę w piwnicy nawet niż satkę.

Kłóciłbym się z tym stwierdzeniem :)

Z resztą ostatnio byłem w sklepie elektronicznym i ludzie często pytali o nowe anteny naziemne - więc wcale nie jest to tak, że każdy ma antene do odbioru sygnału naziemnego. Jeżeli już mają starą antene, to najczęściej jest to stara "polsatówka", a te nie nadają się zbytnio do odbioru DVB-T.

Satki wiszą niemal na każdym domie, a koszta anteny z dekoderem też nie są takie duże.

Zobaczymy jak będzie z odbiorem DVB-T w miejscowościach niżej położonych, jak Markowa, Wysoka, a co dopiero Handzlówka.

Może być nawet taki tuner DVB-T za 60zł na USB do kompa - to już nawet abonamentu nie trzeba...

Otóż trzeba wtedy abonament :)

Gdyż po podłączeniu do komputera takiego tunera, twój komputer staje się urządzeniem umożliwiającym odbiór sygnału radiowo-teliwizyjnego, a w myśl ustawy staje się przez to urządzeniem podlegającym obowiązkowi płacenia abonamentu.

U nas jeszcze tego nie respektują (bo i trudno), ale czytałem, ze np. w UK takie rzeczy są już ścigane (korzystanie z takich rozwiązań bez płacenia).

Edited by Adelante Comandante!

danny    15
Jeżeli już mają starą antene, to najczęściej jest to stara "polsatówka", a te nie nadają się zbytnio do odbioru DVB-T.

Nadaje się.

Falkhor    63

Adelante - Nie zauważyłem, żeby polskie prawo już się na tyle zaktualizowało, by definitywnie włączyło odbiorniki na bazie komputerów osobistych do urządzeń objętych abonamentem :D Gdzie ta ustawa?

Poza tym chyba znajdujemy się w jakichś dwóch bardzo różnych regionach - u mnie praktycznie nikt nie ma satelitówek.

Nie chce mi się przytaczać artykułów, ale takie jest prawo - czytałem o tym kiedyś. Całe twierdzenie jest oparte na prostym rozumowaniu: ustawodawca ustalając abonament, musiał jakoś zdecydować co jest radioodbiornikiem czy telewizorem.

Gdy ustatali takie terminy, za wyznacznik brali to czy urządzenie jest zdolne do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego.

Czyli jeżeli podepniesz do komputera taki tuner to już masz urządzenie podlegające ustawie. Za to całkowicie legalnie i za darmo możesz oglądać programy telewizyjne i radiowe przez internet.

Poza tym chyba znajdujemy się w jakichś dwóch bardzo różnych regionach - u mnie praktycznie nikt nie ma satelitówek.

Może mają kablówkę?

W moim rejonie prawie każdy ma satkę.

Edited by Adelante Comandante!

l__s2    15

U mnie na 30 mieszkań w bloku, w 6 mieszkaniach mają satelity. Zresztą nawet jak masz jakiś pakiet z satelity to i tak musisz płacić też ten obowiązkowy abonamentu. Także jak ktoś nie ma za dużych potrzeb co do tv to to co oferuje NTC w zupełności mu wystarczy. I nie płaci 2 razy.

Wysłane za pomocą Tapatalk 2

ps. Falkhor, mała ściągalnośc i coraz większe przerzuacanie się ludzi na interent (kosztem tradycyjnych tv) jest przyczyną kombinacji TVP by przerzucić abonament na rachunek energetyczny, czy nawet do PITa dopisywać. Takie matactwa już im w głowach.

U mnie na 30 mieszkań w bloku, w 6 mieszkaniach mają satelity.

Bez problemu starczy, wystarczy konwenter octo (na 8 kabli) za około 110 zł, i z jednej satki masz już 8 mieszkań podpiętych :)

Zresztą nawet jak masz jakiś pakiet z satelity to i tak musisz płacić też ten obowiązkowy abonamentu. Także jak ktoś nie ma za dużych potrzeb co do tv to to co oferuje NTC w zupełności mu wystarczy. I nie płaci 2 razy.

Pisałem o tym wczesniej dwa razy: gdyby TVP zamiast naziemnej, przerzuciła się na satkę w formie niekodowanej, to sygnał byłby w ramach 1 abonamentu.

l__s2    15

Bez problemu starczy, wystarczy konwenter octo (na 8 kabli) za około 110 zł, i z jednej satki masz już 8 mieszkań podpiętych

Ale jak już jest instalacja zbiorcza pod NTC to nikt nie będzie robił komuś specjalnie kolejnej instalacji pod satelite. Poza tym te 6 mieszkań ma anteny na balkonach i tylko dla siebie.

Pisałem o tym wczesniej dwa razy: gdyby TVP zamiast naziemnej, przerzuciła się na satkę w formie niekodowanej, to sygnał byłby w ramach 1 abonamentu.

Tak się nigdy nie stanie, nie po to od x lat ładują kasę w naziemne nadajniki, by teraz przechodzić na satelitę, Zresztą cała Europa przechodzi na DVBT, a FTA jest co najwyżej dodatkiem w innych krajach.

Falkhor    63

Adelatne - Wiem o tych matactwach dlatego chcę w końcu zobaczyć faktyczny akt prawny, który równa TV, PC a może nawet konsole w prawie i obowiązku do opłacania abonamentu RTV. Póki co - nigdzie takiego nie widziałem. A już wchodzi TV na tablety i urządzenia przenośne, więc... temat nośny ;)

Pisał o tym l__s2 - masz satkę to jeszcze łatwiej wymierzyć Ci ściągalność za abonament RTV. Dlatego jeśli już chcieć oglądać TV publiczne - to nie satka (ach, ten nasz rząd) tylko dekoder wbudowany lub zewnętrzny za kilkadziesiąt złotych i jest.

Falkhor    63

U rodziny miałem okazję pooglądać sobie ostatnio cyfrówkę publiczną. Powiem - no wow, fajne to (jakość, ilość). Ale ja dalej nie mam i nie będę miał TV, bo nikt nie oglądał i trzeba go było sprzedać i wyrejestrować.