Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

I Konfrontacje Fotograficze w Łańcucie

Recommended Posts

maciej    32

W związku ze zbliżającymi się w naszym mieście Pierwszymi Konfrontacjami Fotograficznymi, nasz korespondent przeprowadził krótki wywiad z organizatorem tej imprezy, panem Edwardem Sońskim – instruktorem fotografii w Miejskim Domu Kultury.

wystawa1-500x364.jpg

Maciej : Witam serdecznie.

Edward Soński : Witam.

M : Czym dla pana jest fotografia ?

ES : Pracuje w Miejskim Domu Kultury jako instruktor już trzydzieści lat. Fotografia jest moją pasją, zawodem, sposobem na życie - bez aparatu praktycznie nie ruszam się nigdzie. Przyzwyczaiłem się, że muszę go mieć przy sobie.

M : Skąd pomysł na I Konfrontacje Fotograficzne w Łańcucie ?

ES : Jest duża grupa młodych ludzi którzy przychodzą na nasze kółko, zajęcia foto-klubu, dużo fotografują, razem doszliśmy do wniosku, że dobrze by było zorganizować wystawę prezentującą dorobek fotograficzny członków klubu, skonfrontować osiągnięcia, wymienić doświadczenia, zintegrować grupę. Dać młodym ludziom szansę pokazania się szerszej publiczności.

WDK w Rzeszowie organizuje co roku Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne, którą mają zasięg wojewódzki. Warto zrobić takie makro konfrontacje w skali naszego miasta i powiatu.

M : Zdjęcia wykonali ?

ES : Zdjęcia wykonali członkowie Foto-Klubu MDK. Jest to grupa młodych kreatywnych ludzi uczących się, studiujących , pracujących dla których fotografia to hobby, pasja, środek wypowiedzi artystycznej. W tym się po prostu realizują.

M : Następne pomysły na promowanie w naszej okolicy fotografii ?

ES : Odnośnie konfrontacji, nazwaliśmy wystawę jako pierwsze Konfrontacje, czyli, że można to kontynuować w przyszłości. W przyszłym roku zaprosimy do udziału wszystkich fotografujących z naszego regionu i nie będziemy się zawężać tylko do samych członków Foto-Klubu . Może uda się nadać imprezie większą rangę i przeprowadzić w formie konkursu z nagrodami i wyróżnieniami. Dużym problemem jest znalezienie sponsora, ale jest to do zrobienia i na pewno była by to bardzo ciekawa wystawa połączona z pokazami diaporam cyfrowych, etiud fotograficznych, prezentacji multimedialnych.

M : Jeszcze jakieś pomysły ?

ES : Pomysłów jest cała masa. Chcemy zrobić wystawę o Łańcucie, tytuł roboczy "Łańcut - miasto w którym żyjemy" - czyli na tej wystawie mogło by być wszystko co związane z Łańcutem. Pejzaż miejski, ludzie, imprezy, wydarzenia, architektura, zabytki, przyroda. Łańcut to nie tylko park, zamek czy powozownia. Łańcut to miasto zabytkowych kamieniczek, alei, pomników przyrody, ogrodów, urokliwych zaułków i detali architektonicznych ginących powoli z pejzażu miasta. Mamy w Łańcucie zabytkowy cmentarz, lasek Bażantarnia, rezerwat Dębnik na Podzwierzyńcu. Pięknym i magicznym wręcz miejscem jest starorzecze Wisłoka w dzielnicy Kąty. Tematów do fotografowania jest wiele liczę więc na kreatywność, świeżość spojrzenia i pomysłowość naszych klubowiczów. Myślę że materiał z takiej wystawy można by wykorzystać do promocji naszego miasta w różnych wydawnictwach, folderach, pokazach multimedialnych, do ilustracji stron internetowych itp..

Chcemy także zaprosić na Foto-Klub kilku artystów, żeby to troszeczkę rozkręcić, rozruszać. Jest tak, że się spotykamy jestem ja i grupa, może mają mnie już serdecznie dość (śmiech rozmówcy - przyp. redakcji). Chcemy zrobić parę spotkań z fotografikami z regionu. Najbliższe takie spotkanie z Michałem Drozdem - artystą fotografikiem Rzeszowskim. Potem z Panem Mariuszem Twardowiczem który robi wspaniałe makrofotografie, Wstępnie się już zgodził na spotkanie autorskie z pokazem zdjęć, bardzo ciekawy człowiek i pasjonat fotografii przyrodniczej.

To takie najbliższe plany, poza tym to plenery. Jest tu problem gdyż MDK nie ma samochodu, takiego busa, żeby 20 osób wziąć, trzeba wynajmować, a to się wiąże z kosztami. Jeździmy wiec prywatnymi autami. Chcemy sfotografować na wiosnę rezerwat przyrody Husówka, jak zaczną się pierwsze kwiaty wiosenne. Jest to ładne miejsce mało znane i blisko Łańcuta. Następnie rezerwat Zmysłówka, piękny obszar lasu bukowego.

M : Czy w planach jest już termin takiej wystawy o Łańcucie ?

ES : Planujemy w ramach cyklicznej imprezy organizowanej przez MDK Łańcuckiej Jesieni Kulturalnej .

M : Foto-Klub działa w MDK, a wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej

ES : Ze względów technicznych, galeria Domu Kultury jest niedostosowana do wystawiania fotografii. Muszą być szyby, antyramy, stelaże, aby odpowiednio prace wyeksponować. Nasza galeria (MDK- przyp. redakcji) jest wykorzystywana na wystawy cykliczne, trudno więc trafić na wolny termin. Dzięki dobrej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną wystawę udało się nam zorganizować właśnie tam. Następną edycję myślę, że przeprowadzimy już w Domu Kultury.

M : Foto-Klub cieszy się co raz większym zainteresowaniem, jak pan sobie z tym poradzi ?

ES : Rzeczywiście , ilość chętnych przerosła moje oczekiwania. Wprawdzie cieszę się, że tak wielu młodych ludzi pasjonuje się fotografią, jednak pracownia fotograficzna nie jest przystosowana do prowadzenia zajęć w tak licznej grupie. Jest to małe pomieszczenie po dawnym magazynie, usytuowane w pasażu szatniowym. Mam nadzieję , że po przeprowadzeniu planowanej w najbliższych latach modernizacji budynku MDK uda się wygospodarować pomieszczenie na pracownię fotograficzną z prawdziwego zdarzenia, wyposażoną w niezbędny sprzęt, komputer z dużym monitorem, oprogramowaniem do obróbki zdjęć, rzutnikiem multimedialnym, ekranem projekcyjnym, nowymi aparatami, obiektywami. Póki co działamy w „podziemiu”, spotykamy się w każdy piątek , uczymy się technik fotograficznych, oglądamy zdjęcia, dyskutujemy. Bierzemy również udział w konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Czasem je wygrywamy.

Wszystkich chętnych, kreatywnych fotografów zapraszamy do MDK-u na nasze zajęcia w każdy piątek tygodnia w godzinach od 16 do 20.

M : Dziękuje serdecznie za rozmowę.

ES : Dziękuje. Zapraszam na piątkowe Konfrontacje.

Zapraszamy na specjalny wątek na Facebooku poświęcony temu wydarzeniu. Jeżeli poosiadasz konto na FC dopisz się do listy uczestników - link

konfrontacje-2.jpg

konfrontacje-1-e1297280061759-1024x272.jpg

Wywiad przeprowadzony 08.02.2011 r.

Artykuł pochodzi ze strony Lancut.org

Falkhor    63

Edward Soński to bardzo wytrwały człowiek :P Tyle lat działać w tym naszym mieście i nie uciec ze swoim talentem :D Nie mówiąc już o tym, jak bardzo miasto i region korzysta z jego fotografii, trudno znaleźć jakąś publikację, w której nie ma zdjęć wykonanych przez tego człowieka. Wielkie wyrazy uznania, miło, że kółko się rozkręciło i że ma... tendencję jeszcze bardziej rozkręcającą :D