Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Rocznica zamordowania rodziny Ulmów

Recommended Posts

maciej    32

W środę 23 marca w Markowej odbyły się już po raz kolejny uroczystości upamiętniające rodzinę Umów. W tym dniu odbyła się msza św. w Markowskim Kościele. Homilię wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Przemyskiej ks. Waldemar Janiga, który nawiązywał w niej do szlachetnych czynów zamordowanej rodziny.

Następnym punktem programu było złożenie kwiatów oraz oddanie hołdu pod pomnikiem Ulmów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicepremier Waldemar Pawlak.

Po oficjalnym złożeniu wiązanek pod pomnikiem głos zabrał wicepremier Waldemar Pawlak który mówił "...Tu ludzie w Markowej, świadomi zagrożenia, świadomi ryzyka ratowali się nawzajem. Potrafili sobie pomagać. Rodzina Ulmów jest wyjątkowym, niezwykłym przykładem...”. Słowa pozdrowienia od Jarosława Kaczyńskiego przekazał też Marek Kuchciński w specjalnym liście.

Następnym punktem programu było wysłuchanie informacji o procesie beatyfikacyjnym , które przedstawił ks. dr Józef Bar - Wikariusz Sądowy Metropolity Przemyskiego. Na zakończenie dzisiejszej rocznicy została otwarta specjalna wystawa „Samarytanie z Markowej” która ma za zadanie przybliżyć nam problem dawnych czasów.

[dailymotion xhsw8v]

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Jeżyk    43

RODZINA ULMÓW

Józef, Wiktoria z markowskiej ziemi

Żyli przed laty tu z dziećmi swymi

Tutaj wyrośli, tu się zrodzili

W trudzie i pracy życie spędzili

Na skraju wioski gdzie mała chatka

Sześcioro dzieci, ojciec i matka

Żyli w miłości,w zgodzie,szczęśliwie

Na swojej roli, markowskiej niwie

Dwojga rodziców pracą strudzeni

Na kilku morgach ojcowskiej ziemi

By swoim dzieciom dać utrzymanie

Proszą wciąż Boga, dopomóż Panie

Nadszedł czas wojny, krwawej pożogi

Germańska buta, okupant srogi

Wciąż sieje terror na polskiej ziemi

Rozpacz, niedola tu między swymi

Gwiazda Dawida wszyta w rękawie

Szerzy się przemoc, gwałt i bezprawie

Żydowska rasa w gettach zamknięta

Któż te okrutne czasy pamięta

Józef, Wiktoria zdjęci litością

Dają schronienie żydowskim gościom

Pod dach przyjmują ich bardzo skrycie

By przed zagładą ratować życie

Podstępna zdrada, podły uczynek

Sprawią że wkrótce pod ich budynek

O wczesnym ranku Niemcy się zjawią

W sposób okrutny Ulmów rozprawią

Najpierw dwóch żydów dosięgną strzały

Zbudzone dzieci bardzo płakały

Życie wnet kończą rodzice mili

A w łonie matki dzieciątko kwili

Wkrótce też dzieci dosięgnie kula

Malutki Franuś Basię przytula

W łzach stoi Stasia i Antoś mały

Władzio z Marysią drży w strachu cały

Słychać szczęk broni i głośne strzały

Padają dzieci, w tym Antoś mały

Wkrótce ich buzie tchną już spokojem

Po krótkim życiu z troską i znojem

Ulecą w niebo jak pańscy święci

Niech Bóg łaskawy ma ich w pamięci

Bo życie swoje za innych dali

Markowskie dzieci, duzi choć mali

Po krótkim życiu, śmiertelnym boju

Teraz zaznają szczęścia spokoju

A Matka Boska, najczulsza z matek

Wyciąga dłonie do swoich dziatek

Znowu są razem wraz z rodzicami

Z babcią i dziadkiem i z aniołami

Modlą się za tych którzy strzelali

Do dzieci Ulmów, gdy ci płakali

Rodzina Ulmów jest dziś symbolem

Tych którzy chcieli poprawić dolę

Żydowskiej braci co przed latami

Mieszkała wspólnie, tu razem z nami

Toczy się proces zacnej rodziny

Która przeżyła dni i godziny

W swojej chałupie na skraju wioski

Tu zostawili radości troski

Wkrótce zostaną oni świętymi

Dając świadectwo markowskiej ziemi

Że jej mieszkańcy, choć żyli w trudzie

To wyjątkowi wspaniali ludzie

Jeżyk 30. 03. 20111

Ps.

Czułem potrzebę napisania tego wiersza o rodzinie Ulmów, wszak był to obszar nie dostrzegany w poezji. Może dla tego że jest zbyt świeży, nowy. Jest to zapewne pierwsza tego rodzaju twórczość o wspaniałej rodzinie. Nie znalazłem w internecie utworów poruszających tę tematykę. Mam jednak nadzieję że zrobiłem początek, że pojawią się inne wiersze o rodzinie Ulmów. Ten temat zasługuje na to w szczególności. Żałuję że nie udało mi się zakończyć wiersza na rocznicę zamordowania rodziny Ulmów 23 marca.

Guest bartoszko   
Guest bartoszko

A co sądzisz o tym?

L. Krzemieniecka

O wielkim Stalinie

...Józef Stalin - już to imię znacie.

Ludowej Polski - wielki przyjaciel.

Jego armia, jego wola wzniosła

krwi ofiarą wolność nam przyniosła.

W pierwszych latach, gdy nam zbrakło zboża,

Stalin spichrze radzieckie otworzył,

słał transporty surowca i maszyn,

żeby przemysł ruszył w kraju naszym.

W Polsce szkoły i fabryki rosną,

rośnie szczęście i socjalizm rośnie.

Imię wodza pokoju - Stalina -

ludzie nasi powtarzają z ufnością.

Jeżyk    43

Słusznie Bake. :)Te dwie sprawy to dwie oddzielne kwestie.

A odpowiadając Bartoszko , cóż, był taki czas kiedy takie chwalebne poematy o wodzu Stalinie można było znaleźć niemal we wszystkich gazetach. Dobrze że to już minęło bo była to chęć manipulacji ludzkiej świadomości. Na szczęście nie wielu było takich którzy w to wierzyli.

Guest bartoszko   
Guest bartoszko

Przytoczyłem ten tekst celem porównania z Twoim, Jeżyku.

Oba utwory to peany na cześć... I oba prezentują ten sam poziom. To wierszyki na szkolną akademię do przedszkola. Rymowanki dla grzecznych dzieci. Nie wiem, może właśnie o to Ci chodzi.

okura    4

Co tam Ulmowie... Dla świata ważne, że "Złote żniwa" się sprzedają... Co nie?

Żal mi jedynie Polaków którzy są na tyle głupi by kupować książki pokroju żniw i tym samym dają łatwy zarobek.

Jeżyk    43

To znaczy że tragedia rodziny Ulmów nie wiele dla Ciebie Bartoszko znaczy. Cena ich życia i wielu innych Polaków to bagatelka

Tu słowa arcybiskupa Michalika dotyczące tego wydarzenia :

"Oni stają się wzorcem dla całej Polski, dla całego Kościoła. Wzorcem zachowania, że miłość zwycięża strach, zwycięża śmierć. Ratowali człowieczeństwo. Oddając własne życie uratowali imię człowieka - powiedział wczoraj o rodzinie Ulmów, arcybiskup Józef Michalik. Arcybiskup poświęcił w Markowej pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed 60 lat."

Myślę że warto o nich mówić i pisać. Zachęcam Cię do napisania poematu godnego Ciebie, na ten temat. Być może zrobisz to lepiej ode mnie. Jesteś Polakiem , patriotą a to zobowiązuje.

Pomnik w Markowej również jest peanem na ich cześć. Wkrótce bedzie tam coś znacznie okazalszego

Guest bartoszko   
Guest bartoszko

Do okura:

"Złotych żniw" nie czytałem, ale chyba nie jesteś tak naiwny, żeby uważać, że białe jest białe, a czarne jest czarne, że zacytuję klasyka.

Do Jeżyka:

W mojej wypowiedzi chodziło mi raczej o warsztat wiersza, o emocje, które budzi (lub raczej, których nie budzi). Ma utrwalać tylko naszą megalomanię, w moim mniemaniu. Nie na tym chyba polega patriotyzm.

Tragedia Ulmów jest ważna, jak każda inna ludzka tragedia.

okura    4

@bartoszko

Nie uważam, ze Polacy to naród wybrany i, że obywatele świecą przykładem.

Wkurza mnie, że tak jakoś usilnie w mediach trąbią o "polskim antysemityzmie" a cisza na temat innych krajów.

Jaki naród rozpętał IIWŚ i kogo obrał sobie głownie za cel eksterminacji? /Pytanie retoryczne/

Kto z zachodnich krajów deportował swoich żydów do obozów?

Który zachodni kraj odesłał od swoich granic statek z uchodźcami żydowskimi? http://jasiokatafol.blog.onet.pl/MS-St- ... 23750484,n

Na dodatek często można wyczytać w mediach bzdury jak określenia typu "polskie obozy koncentracyjne" - albo pismaki nie kumają czyje były obozy, albo wydaje im się, ze jeżeli obóz znajduje się na terytorium Polski to są to "polskie obozy" - efekt jest taki, że promuje się stereotyp Polaka antysemity.

Guest bartoszko   
Guest bartoszko

Ok, zgadzam się. Też mnie to wkurza. Nawet, jeśli Zachód ma gdzieś to, co się u nas działo, to o takiej sprawie powinni mieć elementarną wiedzę. Nie chcę właśnie, żebyśmy robili z siebie naród wybrany, jak to nazwałeś.

PS

Link nie działa.

Neołafita    42
@bartoszko

Nie uważam, ze Polacy to naród wybrany i, że obywatele świecą przykładem.

Wkurza mnie, że tak jakoś usilnie w mediach trąbią o "polskim antysemityzmie" a cisza na temat innych krajów.

Jaki naród rozpętał IIWŚ i kogo obrał sobie głownie za cel eksterminacji? /Pytanie retoryczne/

Kto z zachodnich krajów deportował swoich żydów do obozów?

Który zachodni kraj odesłał od swoich granic statek z uchodźcami żydowskimi? http://jasiokatafol.blog.onet.pl/MS-St- ... 23750484,n

Na dodatek często można wyczytać w mediach bzdury jak określenia typu "polskie obozy koncentracyjne" - albo pismaki nie kumają czyje były obozy, albo wydaje im się, ze jeżeli obóz znajduje się na terytorium Polski to są to "polskie obozy" - efekt jest taki, że promuje się stereotyp Polaka antysemity.

No a co mamy na własnym podwórku?

Jazdę po faszyzmie, gdy tymczasem z Faszystami łączyły nas relacje co najmniej dobre!

Neołafita    42
http://adonai.pl/ludzie/drukuj.php?id=168

chyba sam znalazłem odpowiedz 

Ale to nawet w wiki jest ta osoba podana.

PS: jeszcze trochę poezji

Bije godzina niezapomniana

Zakręt historii - druga zmiana

Trzeba zwycięstwu drogę torować,

Marsz rozpoczęty, Partio prowadź!

Razem w śpiewie i razem w gniewie

Gniew - proch, śpiew - zarzewie,

Niesie sztandar dłoń pracowita

Gra maszynami Rzeczypospolita.

Praca, praca - cel przed nami,

Równy krok z przodownikami,

Rewolucja zapala ziemię

Walka trwa - wróg nie drzemie.

Chowa spekulant worki w sklepie,

Kołtun z trwogi pacierze klepie

Warchoł w Londynie wlepia ślepie

- Przyjdzie Anders, będzie lepiej!

W maglu szepcą ciemne kumoszki

- Cukru nie będzie, chleb jest za gorzki

Wiedźmy po domach straszą dzieci,

- Masła nie ma, wzięli "Sowieci".

Tłuste dewotki straszą głodem,

- Zatruł antychryst chleb i wodę

Pasibrzuch wiejski chłopów judzi

- Na Sybir będą wywozić ludzi

Żyje, mąci, knowa podziemie,

Walka trwa dalej, wróg nie drzemie,

Kto nie z nami, będzie z nami,

Kto przeciw nam - piła go złamie!

Który tam? Z drogi. Partia kroczy,

Twoja partia ludu roboczy

Wspólnie pracować, wspólnie budować

Maszerować! Partio, prowadź!

Razem w gniewie i razem w śpiewie,

Gniew - proch, śpiew - zarzewie,

Gniew, śpiew, dłonie żylaste,

Czerwień sztandarów - płomień nad miastem,

Wola - stal, cel dnieje

Wspólny marsz - droga szeroka

Po nocy dzień, dzień - epoka

W ogniu walki ten dzień hartować,

Nasze zwycięstwo! Partio prowadź!

Guest Gość   
Guest Gość

Postawa Ulmów to świdectow olbrzymiego poświęcenia, poświęcenia, które pewnie nie było standardem ale zdarzało się znacznie częściej niż wydawanie Żydów. I szkoda, że pojawiaja się polskie filmy mówiące o czarnych czynach Polaków, a zapominające o tych chwalebnych. Szkoda, że sami sie biczujemy. Kto słyszał o Jedwabnym (ciagle nie do końca wyjaśnionym) a kto o Ulmach.

Do Jeżyka,

prosze się nie obrazić ale bartoszko ma rację poezja to nie rymowanka.

Jeżyk    43

"Gościu", usiądź  przy mnie

Szepnę  Ci na ucho

Cenię Twoje zdanie

Ale nie posłucham

Ech, i znowu wyszło do rymu :(

Dla czego miał bym się obrażać. ;) Szanuję Wasze zdania, macie do niego prawo. Bynajmniej nie oczekuję aby to co napiszę, każdemu z ok. 2500 forumowiczów  się podobało. Jednym sie podoba , innym nie. I to są barwy życia :rolleyes:

To nie w rymach jest sens tego wiersza, ale w treści. Można go potraktować jako opowiadanie o dramatycznym wydarzeniu

Jesteś zachwycony i pełen podziwu dla postawy Ulmów, napisz coś o nich,nie koniecznie z rymem. Chętnie też przeczytam Twój wiersz o rodzinie Ulmów, już prawidłowy, bez rymów, lub inne opowiadanie :) Takie urozmaicenie wątków będzie mile widziane

Guest Kryształowy Jednorożec   
Guest Kryształowy Jednorożec

Mój wiersz:

"zdjęcia"

Ulmowie 

żydzi

hitlerowcy

śmierć.

cebula.

...

Pozdrawiam

Szczus    63

Polacy stanowią największą liczbę wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.

liczba odznaczeń to 6339 a jesteśmy sobie w stanie wyobrazić ilu zginęło i nie wyszło na jaw ,ostatnio słyszałem że pomoc Żydą niosło około 2 mln Polaków ale i tak temat pierwszy w tv będzie Jedwabne(gdzie nigdy nic konkretnego nie udowodniono). Nie możemy porównywać innych Państw do nas .U nas za jakąkolwiek pomoc Żydą była kula w łeb a w innych państwach;

Jak karano za pomaganie Żydom w innych krajach? W Norwegii, która liczyła około 2 000 Żydów, nie zanotowano ani jednego przypadku. W Danii, jeden człowiek o nazwisku Heiteren został zabity, gdy pomagał Żydom dostać się na prom, którym mieli płynąć do Szwecji. Liczba Żydów w Danii wynosiła 6 000.

W Holandii, w której zamieszkiwało 140 000 Żydów, osoby, które im pomagały, były wysyłane do obozów koncentracyjnych, a ich majątek był konfiskowany. W Belgii, która była domem dla 90 000 Żydów, kilka tysięcy ukryło się wśród gojów, ale w tym kraju nie było aresztowań za taki czyn. We Francji, liczącej 270 000 Żydów, Francuz pomagający Żydowi był internowany w obozie, a kilku księży z diecezji lyońskiej zostało aresztowanych za ukrywanie żydowskich dzieci. We Włoszech (kraju sprzymierzonym z Niemcami), gdzie mieszkało 50 000 Żydów, istniały przepisy antyżydowskie, lecz nie dopuszczały one ludobójstwa. Gdy rząd Mussoliniego został obalony 25 lipca 1943 roku i zastąpiony rządem marszałka Badoglio, Niemcy natychmiast rozpoczęli działania przeciw Żydom zamieszkującym na terenach przez nich kontrolowanych. Lecz wielu Żydów zdołało się ukryć, z tego 3 000 w Watykanie. Nie było przypadku skazania na śmierć Włocha, który ukrywał Żyda.

Jak widać, nie można porównywać sytuacji w Polsce, gdzie 2 500 Polaków zginęło za pomaganie Żydom, a Europą Zachodnią, gdzie na wszystkie kraje razem wzięte (Danię, Norwegię, Holandię, Francję i Włochy) miał miejsce jeden przypadek śmierci, Duńczyka, który pomagał Żydom wsiąść na prom do Szwecji.

Ponadto, we Francji rząd Petaina-Lavala aktywnie pomagał w chwytaniu Żydów i wysyłaniu ich do obozów zagłady, a robił to z własnej inicjatywy, zanim otrzymał rozkazy niemieckie. A mimo to amerykańscy Żydzi oskarżają o antysemityzm Polaków, a nie Francuzów.

danny    15

Są pewne teorie dlaczego z Polaków chcą zrobić antysemitow, ale to są teorie na razie spiskowe;) więc na razie temat zostawię.

Z tego co czytałem z książek, to głowa rodziny Ulmów garbowal skóry, cała rodzina się tym zajmowała. Żydzi którzy ukrywali się w ich domu też pomagali. Widać było po jakimś czasie, że ta rodzinka nie mogła tyle pracy wykonać, ktoś musiał im pomagać... Może ktoś się dowiedział, nie mógł znieść i z zawiści doniósł, bo inny miał lepiej? Kto wie.

Neołafita    42

liczba odznaczeń to 6339 a jesteśmy sobie w stanie wyobrazić ilu zginęło i nie wyszło na jaw ,ostatnio słyszałem że pomoc Żydą niosło około 2 mln Polaków ale i tak temat pierwszy w tv będzie Jedwabne(gdzie nigdy nic konkretnego nie udowodniono). Nie możemy porównywać innych Państw do nas .U nas za jakąkolwiek pomoc Żydą była kula w łeb a w innych państwach;

No gros czy cała przecież nie napiszą książki o żydowskich smalcownikach, no chyba że uda się z nich zrobić ofiary antysemityzmu <_<

Włochy te ustawy wprowadziły pod naciskiem sojusznika (i jak się można domyślać przestrzeganie było włoskie), Hiszpania zaś żydów wręcz ratowała. 

To takie uzupełnienie odnośnie prawdziwości oskarżeń faszyzmu o wszelkie (w tym zmyślone) zbrodnie tego świata.

Szczus    63

my sami sobie strzelamy w nogę od bitwy pod Wiedniem 1683 r cały czas się bronimy,dziś przed zarzutami innych  typu Erika Steinbach , Jedwabne ,polskie obozy śmierci  ,  Zaolzie , banderowcy,Wilno i tysiące innych spraw w których byliśmy poszkodowanymi a nie agresorami .  

To tak jak by pedofil oskarżył swoją ofiarę o to że go podrapała.

Może zacznijmy atakować wyrzutami o wszystkie krzywdy jakie Polacy doznali zróbmy Polonizm na wzór antysemityzmu.

• Like 1

Neołafita    42

Wszystko możliwe  :unsure:

A może nie tylko wyrzutami? 

Niech inni skamlą o litość.

PS: z cyklu dajcie tu jakąś muzyczkę:

• Like 1

Szczus    63

musimy mówić o tym co dobre i podawać przykłady Ulmów a nie tylko trąbić o pojedynczych kontrowersyjnych incydentach 

Edited by Szczus