Jump to content
Sign in to follow this  
KatMajster

Pytanie praktyczne - picie alkoholu w miejscu publicznym

Recommended Posts

KatMajster    0

A ja mam takie pytanie bo brak mi jednoznacznej odpowiedzi - picie piwa w torbie papierowej albo picie piwa ze skarpety na plaży albo picie piwa z butelki po kubusiu w kinie ja się pytam - jakie są granice prawa i jakie są możliwości by się napić a nie płacić?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Joy_ride    4

No w Heliosie piwo można pić, sprzedają przy kasach :D

Papierowa torba ewidentnie będzie wskazywała że w środku może być alkohol, najlepszym rozwiązaniem to byłoby przelanie piwa do butelki po soku jabłkowym, kolorystyka taka sama :rolleyes:

Co do legalności picia w miejscu publicznym w opakowaniu maskującym jak np. karton czy papierowy worek to też jestem strasznie ciekawy :D


Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Fragment ustawy

Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:

1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,

2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,

3) w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń,

4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej,

5) skreślony,

6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Źródło

 

Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie publicznie dostępne miejsca to miejsca publiczne wymienione w tej ustawy. Las, murowany śmietnik, przydrożne zarośla (ale nie drzewa przy drodze...) - te przynajmniej wg mnie to nie są miejsca publiczne wymienione w ustawie. Ale takim będzie bezpośrednia okolica przystanku autobusowego, park zamkowy w Łańcucie, place między blokami. Prawnikiem nie jestem, jak ktoś wie lepiej proszę poprawić, taka wiedza może się czasem przydać :rolleyes: Problemem może być rozumienie obiektu i środka komunikacji publicznej - czy jest to chodnik? Czy raczej dworzec PKS? :D

 

Zasłonięcie butelki czy umieszczenie alkoholu w innym pojemniku nie ma wpływu na uniknięcie kary. Karane jest spożywanie, nie posiadanie. Czyli nawet, gdybyś miał piwo w plecaku i po kryjomu podciągał go sobie wężykiem, policjant by to zauważył - mandat się należy. Jedyne co to taki sposób spożywania jest trudniejszy do namierzenia.

 

JoyRide

GDYBYŚ przyniósł swój alkohol do Heliosa i tam go spożył, policja może Cię ukarać.

Osoby, które spożywają napoje alkoholowe wbrew wymienionym zakazom - czy też np. spożywają napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania - podlegają karze grzywny. Usiłowanie dokonania tego wykroczenia jest również karalne.

Źródło

 

Ponadto

 

(...)

W ustawie lasy, plaże czy drogi poza teren zabudowanym nie występują. W związku z tym osoby niesiejące zgorszenia i pijące w tych miejscach nie powinny być karane przez policjanta - stwierdziła Agnieszka Hameleusz z Komendy Głównej Policji w wypowiedzi dla serwisu policyjni.pl

(...)nadkomisarz January Majewski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. - Nie można wypisać mandatu za picie alkoholu w miejscu, w którym nie zabrania tego ustawa.

Oznacza to, że napić się możemy na przykład w lesie kapturskim, na plaży nad zalewem na Borkach, czy w miejscach poza terenem zabudowanym.

Źródło

 

I jeszcze pamiętajmy o prawie miejscowym:

 

Co więcej, definicja ulicy zawarta w art. 4 ustawy o drogach publicznych określa, że ulicą jest droga na terenie zabudowanym. Wynika z tego, że na drogach gminnych, krajowych, ekspresowych i autostradach znajdujących się poza terenem zabudowanym picie alkoholu także nie jest zabronione.

Z takim pojęciem ulicy nie zgadza się Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. "To jest definicja na potrzeby ustawy o drogach publicznych. My definiujemy ulicę jako każde miejsce, które jest przestrzenią publiczną" – mówi serwisowi Policyjni.pl Kama Dąbrowska z PARPA. Tylko, że taka definicja ulicy nie istnieje w prawie.

Co na to Komenda Główna Policji?

Mimo istniejącej luki w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, policja ukarze nas za picie alkoholu na plaży czy w lesie.

- Należy zwrócić uwagę na przepis art. 14 pkt 6 wymienionej ustawy, gdzie ustawodawca, w drodze delegacji ustawowej, daje samorządom terytorialnym możliwość wprowadzenia zakazów spożywania alkoholu w innych miejscach - mówi dla Wiadomości24.pl asp. Małgorzata Gołaszewska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. - W celu ustalenia miejsc objętych ewentualnymi zakazami należy się zatem odwołać nie tylko do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ale również do aktów prawa miejscowego - tłumaczy.

Źródło

Share this post


Link to post
Share on other sites
Megg    9

o jej, to to jest aż takie nielegalne? :P

Ale z tym sokiem jabłkowym dobry pomysł :):)

Każde miejsce ma swoje przeznaczenie, jak pić piwo ze sklepu no to wychodzi na to że w domu....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Trzeba pić odpowiedzialnie - czyli po kryjomu w miejscach do tego przeznaczonych. Dzięki temu będą emocje i prawo nie będzie złamane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Megg    9

Trzeba pić odpowiedzialnie - czyli po kryjomu w miejscach do tego przeznaczonych. Dzięki temu będą emocje i prawo nie będzie złamane.

 

Hehe, ciekawe połączenie - odpowiedzialnie + po kryjomu :P czyli żeby podstawówkowych małolatów nie degenerować?? (na gimbaze za późno :P )

W miejscach do TEGO przeznaczonych to po co po kryjomu??? o0

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Ano tak, dokładnie tak, jak napisałem. Bo masz się wstydzić pić piwo w knajpie. Masz się wstydzić pić piwo na plaży.

Pić odpowiedzialnie - po kryjomu w miejscach do tego przeznaczonych. Taka skala absurdu może się w tym kraju objawić i nikt nie będzie zdziwiony ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×