Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Gminne obchody 3 Maja w Kraczkowej

Recommended Posts

maciej    32

W dniu wczorajszym w Kraczkowej odbyły się Gminne obchody 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, następnie zgromadzeni udali się na pobliskie boisko sportowe w Kraczkowej, aby uroczyście uczcić Uchwalenie Konstytucji.

 

Obchody składały się z dwóch części. Najpierw miały charakter oficjalny w którym wysłuchaliśmy przemówień, wierszy, pieśni oraz inscenizacji dotyczących święta. Następnie zespoły z okolicznych miejscowości uatrakcyjniły popołudnie mieszkańcom oraz przybyłym gościom prezentując taneczne oraz wokalne umiejętności.

 

"W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy." (informacja z wikipedii)

Zapraszamy już wieczorem na video-relacje z tego wydarzenia.

 

[nggallery id=143]

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×