Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Zasadzenie Dębów Katyńskich w Albigowej

Recommended Posts

maciej    32

W kwietniu 2010 roku obchodziliśmy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Społeczny Program upamiętnienia Ofiar tej Zbrodni "KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"rozpoczął się już w 2008 roku.

"Celem społecznym akcji "KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic" - dowiadujemy się od organizatora akcji.

 

Gmina Łańcut także dołączyła do tego projektu, sadząc w każdej swojej miejscowości dęby katyńskie.

 

16 września 2011 roku w Albigowej na nieukończonym jeszcze nowym cmentarzu, posadzone zostały kolejne trzy młode drzewka upamiętniające lokalnych bohaterów. Przy tej okazji odsłonięta została także tablica upamiętniająca ofiary mordu katyńskiego w 1940 roku.

Na tablicy widnieją osoby Baran Franciszek, Kluz Jan oraz Mazanek Jan Walenty.

 

?

 

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęcia panoramicznego z tego wydarzenia. Przy tej okazji jest także możliwość zobaczenia terenu nowego cmentarza w Albigowej.  - Link

 

[nggallery id=203]

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×