Jump to content
Sign in to follow this  
okura

Czy jesteś antyklerykałem?

Recommended Posts

okura    4

Czy jesteś antyklerykałem?

Antyklerykalizm (od "anty" i gr. klerikos, "mający władzę religijną") – ideologia społeczno-polityczna przeciwstawna, wroga wobec klerykalizmu, krytyczna wobec przywilejów lub władzy kleru i duchowieństwa (stąd nazwa) w przestrzeni publicznej poza miejscami kultu. Antyklerykalizm często mylnie utożsamiany jest z ateizmem.

Sprzeciw dotyczy, subiektywnie interpretowanych jako negatywne, wpływów hierarchów religijnych na zbyt luźno związane z religią i teologią dziedziny życia, takie jak polityka, kultura, edukacja i jest związany przede wszystkim z filozoficznymi i moralnymi podstawami determinującymi określone działania w tych dziedzinach. Jedynie sfery działalności socjalnej i humanitarnej wyjątkowo rzadko podlegają antyklerykalnej krytyce.

Antyklerykalizm krytykuje m.in.:

* łączenie religii z polityką (np. rozpoczynanie oficjalnych uroczystości państwowych od nabożeństwa lub modlitwy, święcenie przez osoby duchowne gmachów urzędów i innych państwowych obiektów);

* obecność religii w państwowych instytucjach (np. prowadzenie przez duchowych działalności religijnej w ramach państwowych instytucji, takich jak: szkoły publiczne [państwowe i prywatne], siły zbrojne itd.);

* nierówne (łagodniejsze) traktowanie instytucji wyznaniowych przez system prawny państwa (np. zwolnienia podatkowe, możliwość dostępu do mediów publicznych, prawo do umieszczania symboli religijnych w szkolnych salach lekcyjnych i środkach komunikacji publicznej);

http://pl.wikipedia.org/wiki/Antyklerykalizm

Szczus    63

nie nie jestem bo są dobrzy księża i dopóki będzie chociaż jeden dobry istniał to nie będę. Ostatnio na Podzwierzyńcu zmienili dobrego proboszcza na " kontrowersyjnego "i nie dziwie się ze ludzie się powoli buntują. Znam osobiście można powiedzieć ze kumpluje się z jednym księdzem co naprawdę jest ludzki i wierze że jest ich więcej. Na tace nie daje ale wspieram różne akcje społecznościowe dla ubogich i poszkodowanych przez życie to jest moja jałmużna . Ale zauważyłem jeden trend ostatnio ci co nie dają na tace najbardziej krzyczą że ksiądz sobie za ich pieniądze jeździ sportowym wozem ,kto chce ten daje kto nie daje niech nie płacze że są marnotrawione pieniądze bo to nie ich . Podam przykład z Rakszawy słynny "ksiądz"Rybka marnotrawił pieniądze parafian to i parafianie mu się odpłacili rzucając po groszu na tace co niedziela wiec da się walczyć z czarnymi owcami w każdym stadzie nie trzeba być z góry źle nastawionym do kleru bo to pewnego rodzaju odmiana "Faszyzmu"

Guest Bake   
Guest Bake

Szczus podczas wojny byli też dobrzy naziści - nawet w przemyślu był komendant który ratował ludzi z getta.

Czyli nie jesteś antynazistą bo był jeden czy 100 000 przypadków dobrych nazistów ?

Cały system jest zły i moim zdaniem daży do wykorzystywania ludzi. Trudno nei być antyklerykałem skoro co chwile dowiadujemy się różnych "ciekawostek".

Nie dajmy się omamić nagrodami po życiu, bo są tacy którzy dzięki takim obietnicom mają niebo teraz tu na ziemi.

okura    4

Pojęcie antyklerykalizmu to nie niechęć do jakiegoś księdza, lecz sprzeciw i wrogość wobec zbyt wysokiej pozycji i zbyt dużemu zakresowi wpływów kleru na władzę i funkcjonowanie państwa.

Rola księdza powinna ograniczać się na kościele, ew. pomocy innym.

Ciekawostka z Wikipedii:

[Armia turecka jest szóstą największą armią świata i drugą co do wielkości w NATO (po armii USA). Liczy 823 tys. zawodowych żołnierzy. Według konstytucji armia stoi na straży świeckości państwa. W drugiej połowie XX wieku kilkukrotnie dokonywała zamachu stanu (ostatni raz w 1997), obalając przy tym rządy, które uznawała za zbyt islamskie.

Szczus    63

nie ukrywam że jest sporo afer związanych z klerem ale zauważyłem ze coraz mniej pokazywani są z dobrej strony ci co naprawdę służą kościołowi trzeba odróżnić dobro od zła odpowiedzmy sobie na pytanie co będzie głośniejsza sensacja ksiądz który molestował dziecko gdzieś tam w Polsce czy zakonice które tworzą dom ,schronienie dla kobiet ukrywających się przed swoimi mężami którzy je gnębią?? Radio Maryja które nakazuje żyć w ubóstwie a ojciec dyrektor jeździ maybachem czy misjonarze w afryce zwalczający analfabetyzm i dający nadzieje na ludzkie życie ??? przykładów jest milion boli mnie to ze kler który powinien być przodownikiem prawdy często się nie przyznaje do swoich błędów a nawet zataja ... ale tak jak mowie to ludzie tworzą kościół a nie kler jeżeli ludzie będą fanatycznie za klerem stali to oni będą to wykorzystywać przeciwko nim jak przed wiekami w krucjatach jeżeli ludzie będą odróżniać dobro od zła to i kler będzie musiał iść w stronę ludzi i eliminować złe osobniki .

Szczus podczas wojny byli też dobrzy naziści - nawet w przemyślu był komendant który ratował ludzi z getta.

Czyli nie jesteś antynazistą bo był jeden czy 100 000 przypadków dobrych nazistów ?

Wiem o tym powinno się to nagłaśniać ale myślę ze nazistów dobrych była garstka a Księży myślę ze jest co najmniej ponad polowa wporządku

Antyklerykalizm- Okura wyjaśnij mi jeszcze jak oni działają tylko biernie czy w jakiś sposób czynnie??

Guest Bake   
Guest Bake

co do misjonacrzyw afryce....

JAKIM prawem jadą tam i narzucają swoją wiarę tubylcom?

okura    4

co do misjonacrzyw afryce....

JAKIM prawem jadą tam i narzucają swoją wiarę tubylcom?

Przypomina mi się film o przygodach Che Guevary (tak, tego mordercy itp). pt. "Dzienniki motocyklowe". Była tam pokazana misja katolicka, michę strawy od siostrzyczek otrzymywali tylko ci co uczestniczyli we mszy... :) Ciekawe ile w tym prawdy :)

Okura wyjaśnij mi jeszcze jak oni działają tylko biernie czy w jakiś sposób czynnie??

Zarówno biernie i czynnie.

Najlepszym przykładem czynnego udziału jest konkordat.

Ale to nie wszystko. Postanowiłem zrobić listę wpływu Kościoła i religii na niektóre sprawy w Polsce:

1. Służba księży w Wojsku Polskim. Tacy nie walczą - no bo czym? Kropielnicą i miotaczami paciorków? :P

Co najbardziej oburzające to to, ze pobierają tacy pensję państwową a potem niemałe emerytury wojskowe.

2. 1.04% każdego PITa na co idzie? Hmmm? http://www.youtube.com/watch?v=eIutfSaY8YA

3. Księża, biskupi odprawiają msze podczas uroczystości państwowych. Czy nie pozostaje to bez wpływu na polityków? Nie dosyć, ze bezpośrednio wywiera wpływ na polityków to jeszcze budzi społeczny nacisk na polityka by szedł zgodnie z linią Kościoła. Gdyby był prawdziwy rozdział państwa od kościoła, to politycy mogliby postępować bardziej zgodnie ze swoimi poglądami i sumieniem, a nie pod presją klechy i społeczeństwa.

4. Katecheci nauczają religii w szkołach publicznych, i biorą za to pieniądze z publicznej kasy (mimo, że wcześniej było w konkordacie ustalone, ze nie będą!). Mała uwaga: naukowcy nie pchają się ze swoimi księgami na ołtarze w kościołach, a jak już biorą pieniądze za badania, to służą całemu społeczeństwu, a jak wiemy bezpośrednia praca jest więcej warta niż modlitwy; szczepionka wynaleziona przez opłacanych naukowców też lepsza dla obywatela od zdrowaśki zmówionej przez księdza.

5. Obecność krzyża w sejmie narusza rozdział państwa od kościoła. Ciekawe co by się stało gdyby powiesić tam gwiazdę Dawida, Półksiężyc, czy inny symbol religijny. Pewnie od razu by zdjęto.

Sam krzyż został też zawieszony bez zezwolenia, czyli nielegalnie - jeżeli ja wybuduję sobie dom bez zezwolenia to czeka mnie kara i ewentualnie rozbiórka, dlaczego powieszenie krzyża ma być wyjątkiem? Prawo nie obowiązuje gdy w grę wchodzi religia? A może ludziom tak wypaczono pojęcia tego co legalne, a co nielegalne, że już się gubią...

6. Kto był najbardziej oburzony z powodu udziału Nergala w programie w TVP? Księża i biskupi. Pisali listy, były nawet sugestie o niepłacaeniu abonamentu - bo wiadomo, ze gdy chodzi o religię, to w TVP to wiadomo kto ma monopol...

7. Invitro - skoro tak wielu katolików w Polsce, to dlaczego krk stara się wpłynąć bezpośrednio na polityków, a nie na społeczeństwo które to wybiera swoich przedstawicieli?

8. Obraza uczuć religijnych - dlaczego tylko uczucia religijne mają być chronione prawnie? Co z innymi uczuciami? Chcąc bronić tychże "uczuć" dochodzi do naruszenia wolności słowa, a wolność słowa w krajach demokratycznych jest wyżej w hierarchii wartości niż uczucia religijne.

Ciekawostka: poczytajcie o tym co się działo w Polsce gdy do kin wchodził film "Dogma" http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1554

9. Krk proponuje teraz w zamian Funduszu Kościelnego wprowadzić dobrowolne odpisywanie 1% z PIT na Kościół... Ale żeby odpisać 1% z podatku, trzeba ten 1% odjąć z innych wydatków, jak szkoły, szpitale, wojsko, policja itp.

Przypomina mi się dowcip o Ukraińskim Celniku co chce kupić lek na pazerność... :D

10. Jakież było oburzenie duchownych gdy po expose premiera Tuska, usłyszeli, że księża będą normalnie płacić składki ubezpieczeniowe. A przypominam, że jeżeli ktoś nie płaci na coś, a korzysta z tego, to koszta usługi pokrywa reszta PŁACĄCYCH obywateli. Czyli to oburzenie śmiało można odbierać następująco "jak to? Już nie będą na nas płacić składek?"

11. Ciekawe jak nas odbierają inne kraje gdy w sejmie słyszy się nawoływanie z mównicy o modlitwę za deszcz.

12. Prymasowi abp Józefowi Kowalczykowi marzy się by każdy (nawet ateista) obowiązkowo uczęszczał na katechezę. (http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prymas-k ... omosc.html)

Uwaga: katecheza to nie to samo co nauka o religii. Katecheza to już indoktrynacja.

13. Zwolnienia podatkowe dla Kościoła.

Tego naprawdę jest więcej, a niektóre z powyższych tematów można jeszcze rozbić na kilka nowych podpunktów (np. zwolenianina podatkowe). Przedstawiłem kilka które przyszły mi pierwsze do głowy.

Szczus    63

. Służba księży w Wojsku Polskim. Tacy nie walczą - no bo czym? Kropielnicą i miotaczami paciorków? Animatedwink
Co najbardziej oburzające to to, ze pobierają tacy pensję państwową a potem niemałe emerytury wojskowe.

w wojsku walcząc na wojnie ,misji Kapelan podnosi morale żołnierzy czy to przez modlitwę czy nawet podnosząc na duchu żołnierzy których dręczy sumienie z powodu zabicia przeciwnika co jest bardzo ważne ty może tego nie zrozumiesz ale osoby wierzące potrafią się uporać dzięki temu ze swoja psychika ,drugie to w razie rany śmiertelnej może dać żołnierzowi wierzącemu możliwość ostatniego namaszczenia czy odpuszczenia grzechów Znam dwóch kapelanów którzy na zajęciach potrafią podnieść moje morale i pogadać co mnie gnębi w sprawach duchowych i bardzo sobie to cenie .A jeżeli chcesz przykładów z historii wziętych to poczytaj sobie o Księdzu Ignacym Skorupce .

3. Księża, biskupi odprawiają msze podczas uroczystości państwowych. Czy nie pozostaje to bez wpływu na polityków? Nie dosyć, ze bezpośrednio wywiera wpływ na polityków to jeszcze budzi społeczny nacisk na polityka by szedł zgodnie z linią Kościoła. Gdyby był prawdziwy rozdział państwa od kościoła, to politycy mogliby postępować bardziej zgodnie ze swoimi poglądami i sumieniem, a nie pod presją klechy i społeczeństwa.

Z tego co wiem to nikt nikomu na sile nie karze uczestniczenia w mszach być może politycy uczęszczają bo chcą przyciągnąć wyborców ale nie widzę tu winy kościoła. A odprawiają msze bo taka jest potrzeba społeczna skoro tłumy ludzi w niej uczestniczą

nie mam czasu na wszystkie postulaty napisać swoje argumenty ale Polska to demokratyczny kraj skoro wybory wygrywa PO a nie np Palikot to widać ze większości państwa odpowiada państwo Chrześcijańskie a nie świeckie a to ze mniejszość się przeciw temu buntuje ma do tego prawo ale w demokracji większość się liczy

Zarówno biernie i czynnie.
Najlepszym przykładem czynnego udziału jest konkordat.

konkordat antyklerykanie wprowadzili z kosciolem??bo ja sie w tym nie orientuje??

i czy te postulaty sa bierne czy sa przedstawiane gdzies w odpowiednich miejscach do tego ??

Neołafita    42

Ale to nie wszystko. Postanowiłem zrobić listę wpływu Kościoła i religii na niektóre sprawy w Polsce:

1. Służba księży w Wojsku Polskim. Tacy nie walczą - no bo czym? Kropielnicą i miotaczami paciorków? :)

2. 1.04% każdego PITa na co idzie? Hmmm? http://www.youtube.com/watch?v=eIutfSaY8YA

4. Katecheci nauczają religii w szkołach publicznych, i biorą za to pieniądze z publicznej kasy (mimo, że wcześniej było w konkordacie ustalone, ze nie będą!). Mała uwaga: naukowcy nie pchają się ze swoimi księgami na ołtarze w kościołach, a jak już biorą pieniądze za badania, to służą całemu społeczeństwu, a jak wiemy bezpośrednia praca jest więcej warta niż modlitwy; szczepionka wynaleziona przez opłacanych naukowców też lepsza dla obywatela od zdrowaśki zmówionej przez księdza.

5. Obecność krzyża w sejmie narusza rozdział państwa od kościoła. Ciekawe co by się stało gdyby powiesić tam gwiazdę Dawida, Półksiężyc, czy inny symbol religijny. Pewnie od razu by zdjęto.

Sam krzyż został też zawieszony bez zezwolenia, czyli nielegalnie - jeżeli ja wybuduję sobie dom bez zezwolenia to czeka mnie kara i ewentualnie rozbiórka, dlaczego powieszenie krzyża ma być wyjątkiem? Prawo nie obowiązuje gdy w grę wchodzi religia? A może ludziom tak wypaczono pojęcia tego co legalne, a co nielegalne, że już się gubią...

6. Kto był najbardziej oburzony z powodu udziału Nergala w programie w TVP? Księża i biskupi. Pisali listy, były nawet sugestie o niepłacaeniu abonamentu - bo wiadomo, ze gdy chodzi o religię, to w TVP to wiadomo kto ma monopol...

7. Invitro - skoro tak wielu katolików w Polsce, to dlaczego krk stara się wpłynąć bezpośrednio na polityków, a nie na społeczeństwo które to wybiera swoich przedstawicieli?

8. Obraza uczuć religijnych - dlaczego tylko uczucia religijne mają być chronione prawnie? Co z innymi uczuciami? Chcąc bronić tychże "uczuć" dochodzi do naruszenia wolności słowa, a wolność słowa w krajach demokratycznych jest wyżej w hierarchii wartości niż uczucia religijne.

Ciekawostka: poczytajcie o tym co się działo w Polsce gdy do kin wchodził film "Dogma" http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1554

9. Krk proponuje teraz w zamian Funduszu Kościelnego wprowadzić dobrowolne odpisywanie 1% z PIT na Kościół... Ale żeby odpisać 1% z podatku, trzeba ten 1% odjąć z innych wydatków, jak szkoły, szpitale, wojsko, policja itp.

Przypomina mi się dowcip o Ukraińskim Celniku co chce kupić lek na pazerność... :D

10. Jakież było oburzenie duchownych gdy po expose premiera Tuska, usłyszeli, że księża będą normalnie płacić składki ubezpieczeniowe. A przypominam, że jeżeli ktoś nie płaci na coś, a korzysta z tego, to koszta usługi pokrywa reszta PŁACĄCYCH obywateli. Czyli to oburzenie śmiało można odbierać następująco "jak to? Już nie będą na nas płacić składek?"

11. Ciekawe jak nas odbierają inne kraje gdy w sejmie słyszy się nawoływanie z mównicy o modlitwę za deszcz.

12. Prymasowi abp Józefowi Kowalczykowi marzy się by każdy (nawet ateista) obowiązkowo uczęszczał na katechezę. (http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prymas-k ... omosc.html)

Uwaga: katecheza to nie to samo co nauka o religii. Katecheza to już indoktrynacja.

13. Zwolnienia podatkowe dla Kościoła.

Tego naprawdę jest więcej, a niektóre z powyższych tematów można jeszcze rozbić na kilka nowych podpunktów (np. zwolenianina podatkowe). Przedstawiłem kilka które przyszły mi pierwsze do głowy.

Się odniosę do paru punktów:

ad1: Ciekawi mnie to, że nakłady na ordynariat prawosławny to coś koło 25% tego rzymskokatolickiego - wydaje mi się, ze proporcje wiernych są ciut inne :D Gorsze jest to, że takie emerytury pobierają kolaboranci i kaci, może zacząć porządek od tego? :rant:

ad3: Sumienie u polityków? :lol2: Ale jak rozumię Twoim zdaniem jedyną presją na polityka powinny wywierać polskojęzyczne media? :gwizd:

ad4: Wiesz jakie bzdurne badania potrafią być finansowane? Sczepionki zaś zasadniczo podaje się zdrowym :P

ad5: Rozdział powinien też obejmować kirkuty, dziwnie hołubione przez towarzyszy. Słaby przykład, prawo budowlane czego innego tyczy... a poza tym czy rozebrano most w stolicy? :D

ad6: Dajmy program np Bublowi i zobaczmy kto będzie oburzony :D

(swoją drogą co tak w TV do głębi poruszyło premiera, że aż w ekspoze wspominał? :blabla: )

ad7: Reklama dźwignią handlu.

ad8: a czemu istnieje "kłamstwo Oświęcimskie", że już o zakazie głoszenia (zwykle jednostronnie stosowanym) określonych poglądów nie wspomnę?

ad9: Chyba nie do końca wiesz o czym mówisz. Chociaż... patrząc wyżej to masz ludzi za bydło na którym politycy mają jeździć wiec kto wie.

ad10: Wolę już rodzimych księży finansować od rosyjskich oligarchów.

ad11: Nie wiem jak inne kraje ale taki Teksas pewnie gotów modlić się wspólnie :) Ale to przecież jakaś zacofana prowincja tylko.

ad12: Tylko gdzie nie ma indoktrynacji? :banplease:

ad13: Patrz ad10, tylko zastąp rosyjskich zagranicznymi. 8)

:amen:

Jeżyk    43

Nie, nie jestem antyklerykałem:) To oznaczało by że odrzucam wszystko w czambuł, co związane jest z duchowieństwem. To było by dla ogromnej większości dobrych kapłanów nie uczciwe. Nie chcę tu wymieniać wspaniałych postaci które na trwałe zapisały się w historii kościoła w naszym kraju. Czy można to odrzucić, nie zauważać, nie doceniać ?

Oczywiście, sa i błędy, zaniedbania, nie godne kapłana, i też je dostrzegam, czasami krytykuję. Kapłanom też trzeba niekiedy przypomnieć że czynią źle, jeśli to się zdarza. Nie po to aby ich zglebić, poniżyć, tylko po to aby się opamiętali i zawrócili z złej drogi. Uważam zresztą że taka bezgraniczna służebność nie służy dobrze księżom, bo moze to wzbudzić przekonanie że są nieomylni i tylko oni mają rację, zwłaszcza w sprawach nie związanych z nauką kościoła, gospodarczych, finansowych, czy troski o mienie parafii. W niektórych zachowaniach księży takie postawy się przejawiają.

Podoba mi się to co napisał Szczus:):P Mądrze i z rozwagą

okura    4

ad1: Ciekawi mnie to, że nakłady na ordynariat prawosławny to coś koło 25% tego rzymskokatolickiego - wydaje mi się, ze proporcje wiernych są ciut inne :) Gorsze jest to, że takie emerytury pobierają kolaboranci i kaci, może zacząć porządek od tego? :rant:

Słusznie, rażąca dysproporcja.

ad4: Wiesz jakie bzdurne badania potrafią być finansowane? Sczepionki zaś zasadniczo podaje się zdrowym :P

Z niejednego głupiego badania może coś wyniknąć, z modlitwy nic nie wyniknie.

Słaby przykład, prawo budowlane czego innego tyczy...

Analogia. Dlaczego tzw. 'eksperci' ostatnio nie zwrócili uwagi na ten fakt nielegalności krzyża ze względu na umieszczenie go bez zezwolenia?

ad6: Dajmy program np Bublowi i zobaczmy kto będzie oburzony :)

A może buddystom? Niechaj kilka razy do roku mają możliwość zrobienia programu o swoich wierzeniach.

ad8: a czemu istnieje "kłamstwo Oświęcimskie", że już o zakazie głoszenia (zwykle jednostronnie stosowanym) określonych poglądów nie wspomnę?

Jak najbardziej popieram depenalizację tzw. 'kłamstwa Oświęcimskiego'.

ad10: Wolę już rodzimych księży finansować od rosyjskich oligarchów.

Jaśniej proszę.

ad11: Nie wiem jak inne kraje ale taki Teksas pewnie gotów modlić się wspólnie :D Ale to przecież jakaś zacofana prowincja tylko.

Znaczy się w kongresie się modlą o deszcz?

A Texas to w rzeczy samej zacofana prowincja, której owocem jest m.in. ten od Hop Coli.

pzdr

wysoczanin    1

Z niejednego głupiego badania może coś wyniknąć, z modlitwy nic nie wyniknie.

Teraz trochę przesadziłeś. Możesz mieć swoje zdanie w kwestii księży. Może nawet z niektórymi z tych 10 pkt można się zgodzić. Ale nie podoba mi się że wyśmiewasz wartość modlitwy w tym miejscu gdzie cytuję czy też w miejscu gdzie wspominasz o modlitwie za deszcz. Otóż trochę zastanów się nad tym głębiej. Czy naprawdę uważasz że nie ma nikogo lub niczego odpowiedzialnego za pogodę słoneczną czy deszczową, ciepła czy zimną? Czy uważasz że to sie wszystko ot tak samo z siebie kręci?

Pomieszałeś trochę kwestię księży z kwestią wiary. A to odrębne sprawy. Pozdrawiam

Guest Bake   
Guest Bake

a ja sie tylko wtrącę - bardzo jest dla mnie dziwne i zaskakujące że jak podejrzewam młody chłopak, woli łożyć na bezużytecznych księży niż wspierać badania naukowe.

Dzięki nauce jesteśmy tu gdzie się znajdujemy - żyjemy komfortowo mamy rozwiniętą medycynę.

Co mamy dzięki księżom? 1000 lat ciemnoty? palenia na stosie inaczej myślących? czy tysiące gwałconych dzieci w obecnych czasach ?

Jeżyk przykładów takich księzy jest naprawdę BARDZO dużo, nie rozumiem także oburzenia że media nagłaśniają takie sprawy - mają je zatajać ? od tego są i chława im za to. Może dzięki nim więcej ludzi zacznie MYŚLEĆ SAMODZIELNIE.

edit. Wysoczanin.... NIE MA NIKOGO ODPOWIEDZIALNEGO ZA POGODĘ.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Meteorologia - nauka zajmuje się przewidywaniem pogody. "Pogoda" to bardzo skomplikowany proces

Szczus    63
Tacy nie walczą - no bo czym? Kropielnicą i miotaczami paciorków?

tu widzę kolejny przykład ze po prostu z takich wartości dla człowieka wierzącego po prostu sobie kpisz. Dla ciebie może nie ma to znaczenia ale dla wielu ma duże np jak by ktoś obrażał twoja mamę to czul byś wkurzony i choć by to był twój kolega staną byś w obronie matki bo tak nakazuje etyka,sumienie.Identycznie jest z religią ,modlitwą ,symbolami dla człowieka wierzącego . Skoro walczysz o państwo świeckie to nie możesz obrażać symboli i uczuć religijnych kpić z żadnej wiary nie ważne czy to chrześcijaństwo ,islam czy świadkowie jehowi itd... to tak jak byś walczył o tolerancje rasową a naśmiewał się z białych . Skoro masz argumenty co niektóre pewnie słuszne to przedstawiaj je ale nie gardząc wartościami religijnymi modlitwą ,a nawet paciorkami w rożańcu

Guest Bake   
Guest Bake

Szczus troszkę naginasz słowa okury. Nikogo nie obraża. Czy pianie że moim zdaniem modlitwa to strata czasu - to już obraza uczuć religijnych? nie przesadzacie troszkę?paciorki? nie napisał że z różańca przede wszystkim :D

tam gdzie brak argumentów pojawiają się własnie takie.

BTW. Biali nie potrafią skakać :P

wysoczanin    1

edit. Wysoczanin.... NIE MA NIKOGO ODPOWIEDZIALNEGO ZA POGODĘ.

Chyba się nie rozumiemy - nie mówiłem o przewidywaniu pogody, swoją drogą skoro są tak dobrzy to czemu nie potrafią przewidzieć powodzi, tsunami, suszy, tornada itd. odpowiednio wcześniej - tylko o KSZTAŁTOWANIU się pogody. Czyli uważasz że się to wszystko ot tak samo kręci? OK Twoja sprawa. Ja uważam że nie - ale to też moja sprawa i coś czuję że ani Ty mnie ani ja Ciebie nie przekonam.

maciej    32

Zgadzam się z wysoczaninem w tym przypadku, możesz mieć swoje zdanie na temat ludzi, ale nie wchodź w wiarę, bo jest to już nie fair. Dla mnie osobiście modlitwa dużo znaczy i już nieraz mi "pomogła" więc nie pisz bzdur, tylko zachowaj to dla siebie...

Śmierć nas wszystkich zweryfikuje.

Guest Bake   
Guest Bake

wysoczanin dokładnie to indywidualna sprawa każdego człowieka. Moim zdaniem człowiek który myśli że coś tam jest ma lepiej. Nie daje do siebie dopuścić prostych myśli - świat ma miliardy lat, ludzkość rozwijała się miliony lat od prostych form życia. Jesteśmy niczym mrugnięcie oka w skali wszechświata i tylko ludzka buta chce udowodnić że jesteśmy unikalni i że to dla ludzkości powstał cały wszechświat.

Ciężko też człowiekowi pojąć to że po śmierci będzie pustka - taka sama jak przed urodzinami.

Dlatego wiara w jakąkolwiek religię daje ludziom spokój ducha i pozwala zachować pozory swojej unikalności - unikamy myśli że jesteśmy w gruncie rzeczy nieistotni i przeminiemy.

Edit. Maciej dla Ciebie modlitwa dużo znaczy - TWOJA sprawa. WYDAJE Ci się że Ci dużo pomogła - także Twoja indywidualna sprawa. Ale moim zdaniem modlitwa nic nie daje i nic nie dała ludzkości. Ludzkości pomogła nauka która z wiarą nie ma nic wspólnego. Kościół jedynie hamował rozwój nauki na co jest WIELE przykładów.

Szczus    63
Szczus troszkę naginasz słowa okury. Nikogo nie obraża

no tak nie chodziło mi o obrażanie może źle ująłem ale kpienie takie patrzenie z góry z pogarda dla modlitwy po prostu tak odczułem jak to przeczytałem. A ogólnie mówiąc debata jest ciekawa

wysoczanin    1

Edit. Maciej dla Ciebie modlitwa dużo znaczy - TWOJA sprawa. WYDAJE Ci się że Ci dużo pomogła - także Twoja indywidualna sprawa. Ale moim zdaniem modlitwa nic nie daje i nic nie dała ludzkości. Ludzkości pomogła nauka która z wiarą nie ma nic wspólnego. Kościół jedynie hamował rozwój nauki na co jest WIELE przykładów.

No to jest nas już co najmniej dwóch bo ja również mogę z całym przekonaniem potwierdzić wagę i sens modlitwy. Jeżeli chodzi o naukę i że ludzkości wiele dała to oczywiście fakt bezsporny - ale tu znowu zahaczamy o tą drugą stronę tak jak w przypadku pogody. Dzięki KOMU lub CZEMU ludzie mogli tak wiele osiągnąć i tak wiele wynaleźć i tak daleko zajść w wielu dziedzinach? Czy to znowu ot tak sami siebie - czy jest jakaś "siła" która daje im takie talenty, zdolności możliwości? Jedni będą za to dziękować Allahowi, inni Buddzie a jeszcze inni Bogu. I tu jednak dochodzimy do kwestii wiary - przynajmniej ja.

Neołafita    42

Słaby przykład, prawo budowlane czego innego tyczy...

Analogia. Dlaczego tzw. 'eksperci' ostatnio nie zwrócili uwagi na ten fakt nielegalności krzyża ze względu na umieszczenie go bez zezwolenia?

To korzystając z tej analogi można mówić o zasiedzeniu.

ad1: No to czego antyklerykałowie nie zaczną od tego? Skoro per dusza prawosławny jest droższy? No i jeszcze za religię propagujące skrajny pacyfizm się powinni wziąć. :D

ad4: Tak, może coś wyniknąć szkodliwego.

ad6: Nie mam nic przeciwko zmianie obecnej sytuacji gdy w TVP jest KRzK, i trochę prawosławia, zaś w pozostałych mediach w zasadzie wyłącznie wyznawcy "praw człowieka" :)

ad10: Przeoczyłeś informacje o wspaniałym geście premiera w sprawie anulowania zaległości za tranzyt gazu? Naprawdę grosze :P

Sięgając zaś wcześniej to elektryk w sumie im jeszcze lepszy prezent zrobił :rifle:

ad11: Ja poproszę takie zacofanie jak w Teksasie i biedę jak w Emiratach :ok:

Jaka Hop Cola?

Guest Bake   
Guest Bake

wysoczanin taka filozofię moze sobie wymyślić każdy że to Bóg daje talenty. Ale dla człowieka mocną stąpającego po ziemi to po prostu zwykłą bzdura , dorabianie sobie ideologi tak gdzie nie trzeba... Tutaj tak jak piszesz jest kwestia wiary.

Każdy może sobie wierzyć w co chce. Pozostaje tez kwestia tego dlaczego Bóg pozwala na niektóre rzeczy skoro tam jest. Szkdoa pisania

po prostu

Dzięki KOMU lub CZEMU

dzięki SOBIE swojej zaradności swojej inteligencji i niejednokrotnie odrzuceniu wierzeń narzucanych przez wierzących. Kopernik Galileusz itd...

Jezeli zechcesz wszędzie Boga znajdziesz - taka jest natura wierzenia :P i możesz to robić. Tylko dzięki temu ludzkość nei pójdzie do przodu. Idzie dzięki ludziom którzy porzucają utarte wzorce i prą do przodu bez względu na wszystko.

Jeżyk    43

Myślę że możemy tu sobie powiedzieć o prawie każdego z nas do własnych poglądów. Bynajmniej nie uważam Bake, czy Okurę, którzy maja w tej kwestii inne poglądy jak ja, za kogoś mniej wartościowego. Bynajmniej. Są wartościowymi osobami i często podziwiam ich wypowiedzi na Forum.

Co do antyklerykalizmu. W żadnej mierze do tej opcji należeć nie mogę, z tych samych względów że nie mogę być np. anty- Bake czy anty- Okura, bo oni mają inne poglądy w sprawach wiary w Boga. To obszar bardzo osobisty.

Jeśli miał bym się zapisać do jakiejkolwiek opcji "anty" to byli to byli by to np. antyfaszyści, antyrasiści, i być może znalazło by się kilka innych przymiotników o tym znaczeniu:)

Jozku    4

Ciekawa sprawa :-)

Ok, czy technologia i nauka to pójście do przodu? Dla mnie bardziej do przodu będzie, jeśli ludzkość jako taka się zmieni...

Modlitwa - jeśli ktoś się modli i uważa, że stało się dzięki temu coś, co wcześniej nie miało miejsca to byłby dowód na działanie. Dowodów rzeczowych nie znajdziecie w żadną ze stron.

Księża w wojsku - od momentu uformowania pierwszego regularnego oddziału wojska wiadomo, że morale są bardzo ważnym elementem każdej walki.

Krzyż w sejmie - możemy chcieć (lub nie), ale historia uczy, że siłę naszego kraju budowano na chrześcijaństwie i to ono nas w pewnym momencie (to zacofane średniowiecze) wyciągnęło z zacofania. Dopóki mamy większość wierzących nie widzę powodu aby taki symbol nie miał się tam znajdować.

Błędy Kościoła jako instytucji często zawdzięczamy jednostkom, ludziom jak my.

I niestety chłopaki muszę zgodzić się z kilkoma przedmówcami - niektóre teksty powyżej SĄ naśmiewaniem się z religii i przekonań. Nie podoba mi się to.

wysoczanin    1

Poprzednie dwie wypowiedzi są bardzo rzeczowe i wyważone i w zasadzie nic dodać nic ująć. Jednakże... Bake uważam Twoje sformułowanie że to wszystko co ludzie osiągnęli zawdzięczają sobie i tylko sobie za lekko egoistyczne - delikatnie mówiąc. Ale tak uważasz - OK.