Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Które z religii i kultów wydają się atrakcyjne i dlaczego?

Recommended Posts

Falkhor    63

Czy ktoś się nad tym zastanawiał? Z różnych przyczyn - nawet czysto naukowych, rozważając za i przeciw dogmatom, systemowi wartości, modzie, nastrojowi i widzimisię. Może z powodu nudy? Kryzysu egzystencjalnego? Wewnętrznego rozdarcia? W kraju, gdzie oficjalnie przyjmuje się za fakt istnienie ponad 90% większości katolików, wydaje się to zbędne. Czy jest inaczej? Czy nawet katolik nie zastanawiał się, jak by to było, gdyby urodził się buddystą? Żydem? Muzułmaninem? Nie odchodząc daleko, może protestantem? 

Będąc osobą silnie wierzącą i praktykującą, trzeba dopuścić do siebie fakt istnienia innych religii. Naturalną koleją rzeczy jest ich porównanie - mnie wolno to, Tobie nie wolno tego. Ja nie mogę tego, a Ty masz tego w nadmiarze. Celem niniejszej dyskusji nie ma być obrażanie religii panujących na tym świecie, ale ich porównanie ze względu na szeroko rozumianą atrakcyjność. Tym szerszą, im więcej osób o różnych poglądach się wypowie i, oczywiście, jakoś swoje zdanie uzasadni.

Korzystając z Wikipedii można tu poglądowo podać rozróżnienie kultów:

• kult płodności – w tym kult urodzaju

• kult przodków– w tym kult bóstwa opiekuńczego dusz/duchów tychże

• kult boskiego przodka – założyciela lub pierwszego człowieka danej narodowości czy plemienia

[*]kult solarny, kult lunarny, niekiedy też kult innych ciał niebieskich

[*]kult Wielkiej Bogini – Pramatki

[*]kult Ziemi – kult agrarny

[*]kulty żywiołów – ognia (często powiązany z kultem solarnym), wiatru, wody (oceanów, jezior, rzek), zjawisk atmosferycznych – bóg/bogini gromu na ogół jest także bóstwem militarnym

[*]kult zwierząt – uważanych za obdarzone ponadnaturalnymi mocami

[*]kult roślin – często drzew lub ich grup – gajów, lasów, uważanych za święte lub stanowiące siedzibę bóstw.

[*]kult herosów – wojowników i wodzów, którzy po śmierci awansowali do roli bóstwa

[*]kult rzemiosła – częsty motyw "boskiego kowala", wyznawcy uważają, iż niektórych rzemiosł nauczyli ich przodków bogowie

oraz religii

5 Religie świata

5.1 animizm

5.2 babizm

5.3 bahaizm

5.4 buddyzm

5.5 chondogyo (czeondoizm)

5.6 chrześcijaństwo

5.7 dźinizm

5.8 islam

5.9 jazydyzm

5.10 judaizm (tzw. religia żydowska)

5.11 mandeizm

5.12 manicheizm

5.13 mazdaizm

5.14 mazdakizm

5.15 mitraizm

5.16 nowe ruchy religijne

5.17 hinduizm

5.18 kaodaizm

5.19 konfucjanizm

5.20 kościół scjentologiczny

5.21 santeria

5.22 shintō

5.23 taoizm

5.24 zaratusztrianizm

5.25 religie pierwotne

5.26 sikhizm

Jak widać od razu - jest tego całkiem sporo. Przeróżne genez, zasady postępowania, życie wieczne... Nie chodzi tutaj o sam fakt istnienia religii czy o jej zasadność. Po prostu - które z powyższych wydają się Wam - tak czy inaczej wierzącym, a także ateistom - interesujące i atrakcyjne? Nie chodzi w tym temacie również o udowadnianie bezsensowności danej religii albo jej stopnia przewagi lub słabości w odniesieniu do innych.

Z wielką chęcią poznam opinie wierzących na temat innych religii. Jeżeli porównania - to pozbawione wrogości, złośliwych emocji. Ciekawym odniesieniem mogą być gry komputerowe - jeżeli wybierasz boginię Nieba, to licz się z tym, że będziesz otrzymywać więcej kar od bogini Ziemi ;) Istotnie pytanie postawione w temacie może rzucić nowe światło na działalność różnych grup wyznaniowych oraz pewnego rodzaju grup fanowskich w Internecie.

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

okura    4

Po pierwsze, człowiek nie rodzi się katolikiem, muzułmaninem, protestantem itp. Człowiek po urodzeniu nie ma żadnych przekonań religijnych; można nawet powiedzieć, że człowiek rodzi się ateistą (jako że nie posiada wiary w boga czy też bogów).

A ciekawą religią jest buddyzm. Wystarczy popatrzeć na wyznawców; jak widzę poczynania chrześcijan i buddystów, to zdecydowanie bardziej wolę buddystów.

Ps. konfucjanizm to raczej kierunek filozoficzny, kanon postępowania wobec rodziców i państwa, niżeli religia per se.

Neołafita    42

Dwa w jednym:

50px-Broken_crossed_circle.svg.png

No zobaczymy te emocje :unsure:

Deserek:

Żyd może być katolikiem (a nawet więcej), polecam zapoznanie się z materiałami które samemu się podaje :lol2:

Piękny początek ale idźmy dalej...

Nie trzeba dopuszczać tego faktu (nie będę nawet palcem wytykał kto się w tym lubuje) można to uznać za bałwochwalstwo, czyli coś czemu określenie religii nie przysługuje.

Atrakcyjność czyli co? Czy pakiet dziewic jest wart niejedzenia skwarek albo czy lepsza jest podróż w towarzystwie anioła czy Walkirii, bo Charon chyba szans nie ma w takim plebiscycie.

No i perełka: ktoś słyszał o tych kultach? Może w szkole, pewnie nie pamięta... Co jakoś nie dziwi skoro wymieniono kulty pierwotne.

Brakło za to kultu maryjnego który jest jakby najpowszechniejszy. :rotfl:

Takich rzeczy jak literówki czy sformułowania na granicy (jak nie za) poprawności językowej to nawet nie wymieniam.

Falkhor    63

Atrakcyjność nie jest tutaj tematem - w to się nie wnika. Po prostu - co się komu podoba, co go do tego ciągnie. Czy to zastęp dziewic, czy awans na drabinie kolejnych wcieleń, czy piękne pole urodzajnej ziemi w zaświatach... Atrakcyjność jest pojęciem względnym.

Podobnie, jak styl pisania. Ja mam swój. Jak masz jakieś uwagi, Neołafito, spokojnie marudź na PW do mnie albo załóż oddzielny temat poświęcony krytyce mojej osoby i moich postów, dla wygody wszystkich. Sam nie stawiasz przecinków, nawet przed 'który'. Ale mnie Twój styl nie interesuje ponad miarę. Let it be :)

Okura - Dość często zastanawiałem się nad buddyzmem. Ciekawe jest to, że jako taki często występuje jako równoważnia dla pojęć opanowany, spokojny, zrównoważony. Nawet w filmach akcji buddyści walczą, biją, ale robią to ze... spokojem? trudno jest mi to wyjaśnić.

W samej Wiki jest jeszcze określenie

5.16 nowe ruchy religijne

co już zupełnie otwiera furtę na każde niemal objawienie senne :unsure:

Neołafita    42

Po pierwsze, człowiek nie rodzi się katolikiem, muzułmaninem, protestantem itp. Człowiek po urodzeniu nie ma żadnych przekonań religijnych; można nawet powiedzieć, że człowiek rodzi się ateistą (jako że nie posiada wiary w boga czy też bogów).

A ciekawą religią jest buddyzm. Wystarczy popatrzeć na wyznawców; jak widzę poczynania chrześcijan i buddystów, to zdecydowanie bardziej wolę buddystów.

Ps. konfucjanizm to raczej kierunek filozoficzny, kanon postępowania wobec rodziców i państwa, niżeli religia per se.

Który noworodek Ci to powiedział?

Buddyzm też jest określany jako system filozoficzno - etyczny.

Członków i doktryny ilu kościołów chrześcijańskich znasz?

Deserku porcja druga:

To nie post tylko artykuł. Meritum zaś deserku było, że piszesz jak analfabeta funkcjonalny... to, że do tego nijak się nie odniosłeś daje dużo do myślenia. Za to zadatki na polityka masz ;)

Co do przecinków, to kłamiesz no chyba, że jest jakiś naprawdę ciekawy błąd w systemie. No i jeśli o nich już mowa to mogę jeden z okolic "i" przygarnąć :)

Szto ty gawarisz? :unsure:

Falkhor    63

Trzymajmy się dalej oceny atrakcyjności.

Okura - Dziecko wielu rzeczy dopiero się uczy, jak nawet rozpoznawania dobra i zła. Wiara w bogów albo przekonanie o tym, że jest tylko tu i teraz też przychodzi z czasem.

W tym temacie interesuje mnie szczególnie kierunek oparty na ocenie swojego wierzenia/ateizmu wobec innych religii - trochę tak, jak masz swoje ulubione i jedyne auto, ale czytasz i oceniasz inne. I gdyby coś gdzieś jakoś - to jakie inne by Cię interesowało? Możesz się tak określić?

Ja byłbym zainteresowany buddyzmem :)

Za PWN

Samodoskonalenie duchowe sprzyja osiąganiu coraz wyższego bytu, najłatwiej je osiągnąć w izolacji od świata, w obrębie gminy zakonnej. Klasztory są jedynymi zorganizowanymi instytucjami buddyzmu; pierwsze gminy zakonne (sangha) męskie, potem także żeńskie, powstawały za życia Buddy. Dyscyplina zakonna obejmuje ćwiczenie się w 3 podstawowych cnotach buddyzmu: majtri — uczucie przyjaźni do wszystkich stworzeń, ahinsie — nieszkodzeniu nikomu, i karunie — miłosierdziu, oraz w technikach medytacyjnych; poza tym obowiązuje opanowanie zmysłów i abstynencja seksualna.

(...)

Buddyzm różni się od innych religii tym, że nie ma do niego żadnego formalnego przyjęcia, wyznania wiary, rytuału i duchowieństwa, nie istnieją też żadne ograniczenia kastowe czy rasowe: buddystą jest ten, kto żyje wg zasad buddyzmu.

Łatwo by nie było 8)

W odniesieniu do kultów i klimatów fantasy - zapewne kult Ziemi i Zywiołów :unsure:

okura    4
Żyd może być katolikiem

Żyd jako grupa etniczna może być kim chce, ale żyd jako wyznawca religii mojżeszowej, nie może być katolikiem tak jak, katolik nie może być żydem.

żydem jako wyznawcą religii mojżeszowej może zostać każdy, tylko nie katolik - wiem bo słyszałem audycję w jakiejś religijnej stacji.

Okura - Dość często zastanawiałem się nad buddyzmem. Ciekawe jest to, że jako taki często występuje jako równoważnia dla pojęć opanowany, spokojny, zrównoważony. Nawet w filmach akcji buddyści walczą, biją, ale robią to ze... spokojem? trudno jest mi to wyjaśnić.

Jest kilka gałęzi Buddyzmu, każda bardziej popularna w innej części świata. Buddyzm tybetański to nie to samo co np. na Sri Lance, czy w Japonii.

Czytając książkę o Buddyzmie i Buddzie czar trochę pryska, nie jest to tylko taka ładna i prosta forma jak w mediach się prezentuje - zalatuje folklorem sporo, wiara w jakieś półwęże Naga itp. - no może to zależy od odmiany buddyzmu, np. buddyzmie Zen chyba nie ma tyle odniesień do takich rzeczy.

Co do spokoju to rzeczywiście buddyzm najczęściej przedstawiany jest jako oaza spokoju (wspomniane zen). Mała agresja buddystów - słyszałem tylko o jednym ataku bombowym przeprowadzonym przez buddystów (może nawet to i był jeszcze jakiś inny odłam czy sekta). Często też słyszy się o samospaleniach buddyjskich mnichów w formie protestu, mnisi są najczęściej wegetarianami (a nawet weganami) czyli mają na względzie cierpienia zwierząt - słyszał ktoś o wegetariańskim księdzu?

Falkhor    63

Okura - Jeśli mowa o samospaleniu - zarówno w TV jak i Internecie można było trafić na nagranie, gdzie mnich podpala się i ze stoickim (!) spokojem płonie. Jedno ze zdjęć jest nawet więcej niż bardzo znane. Przechodzi to moje najśmielsze wyobrażenia odnośnie zapanowania nad sobą, swoim ciałem i umysłem.

Co do spokoju to rzeczywiście buddyzm najczęściej przedstawiany jest jako oaza spokoju (wspomniane zen). Mała agresja buddystów - słyszałem tylko o jednym ataku bombowym przeprowadzonym przez buddystów (może nawet to i był jeszcze jakiś inny odłam czy sekta). Często też słyszy się o samospaleniach buddyjskich mnichów w formie protestu, mnisi są najczęściej wegetarianami (a nawet weganami) czyli mają na względzie cierpienia zwierząt - słyszał ktoś o wegetariańskim księdzu?

Jakby sobie tak wyobrazić całą planetę buddystów... :unsure: Ten spokój i brak agresji jest zupełnie nieprzystający do warunków w Polsce. Zadeptali by takiego. Zapluli i jeszcze do sądu podali, że się nie socjalizuje :)

Neołafita    42
Żyd może być katolikiem

Żyd jako grupa etniczna może być kim chce, ale żyd jako wyznawca religii mojżeszowej, nie może być katolikiem tak jak, katolik nie może być żydem.

żydem jako wyznawcą religii mojżeszowej może zostać każdy, tylko nie katolik - wiem bo słyszałem audycję w jakiejś religijnej stacji.

Jest kilka gałęzi Buddyzmu, każda bardziej popularna w innej części świata. Buddyzm tybetański to nie to samo co np. na Sri Lance, czy w Japonii.

Czytając książkę o Buddyzmie i Buddzie czar trochę pryska, nie jest to tylko taka ładna i prosta forma jak w mediach się prezentuje - zalatuje folklorem sporo, wiara w jakieś półwęże Naga itp. - no może to zależy od odmiany buddyzmu, np. buddyzmie Zen chyba nie ma tyle odniesień do takich rzeczy.

To pojęcie jest szersze ale tylko w języku potocznym. Tak wiec patrz punkt 5.10.

Ojciec M. M. Kolbe ze spokojem oddał życie za inną osobę, buddystą nie był :unsure:

KatMajster    0

Skoro chrześcijanie tez mogli naparzać w imie wiary to ja tak naprawdę nie widze przeciwskazań bym mógł w alternatywnym wymiarze zostać muzułmaninem.

klocek    0

kult roslin wydaje mi sie atrakcyjna alternatywa dla kultu niewiadomoczego niewiadomo gdzie sie znajdujacego i niewiadomo jak na nasza sytuacje wplywajacego...

szud aj    1

hehe aż złapałem się za głowę czytając Wasze wypowiedzi o buddyzmie ;) tak się składa, że posiadam sporą wiedzę na ten temat i myślę, że przede wszystkim trzeba by sporostować, że:

- istnieje buddyzm klasztorny i świecki: mnisi sobie żyją w klasztorach, deklarują że nie będą pić alkoholu, uprawiać seksu itd., a buddyści świeccy też praktykują w sensie medytacje itd. ale nie są ograniczani różnymi 'zakazami' i moga prowadzićnormalne życie rodzinne, chodzić do pracy itd.

- mówiąc o wierze w Nagów, półwęże czy jakieś inne istoty - weźmy pod uwagę, że jest to naleciałość kulturowa, głównie Tybetu, tam przed buddyzmem przeważała religia Bon - stąd buddyzm tybetański w swej czystej postaci jest bardzo bogaty w różne symbole. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę, że w Tybecie w XX wieku żyło się tak jak w średniowiecznej Europie, analfabetyzm itd. to już wiemy skąd tyle przesądów u prostych ludzi-buddystów.

- posłużę się tutaj cytatem:

czyli: w Tybecie będzie buddyzm tybetański, w Japonii buddyzm zen - bardzo się od niego różniący, w Chinach jeszcze inny.

- warto zwrócić uwagę w jakis sposób ukształtował się i jak funkcjonuje 'buddyzm na Zachodzie' Diamentowej Drogi, czyli głównie w Europie ale też w obu Amerykach, Rosji, Australii. Nie mam tu na myśli owej 'mody' na buddyzm i jogę ale na autentyczny buddyzm, który praktykuje tysiące ludzi. Ludzie Zachodu są zazwyczaj wykształceni, także nie miałoby sensu jakby i tutaj przestrzeganoby tej całej otoczki kulturowej Tybetu.

pi0trek    53

czyli wybieramy to co nam pasuje, a odrzucamy to czego nie chcemy praktykować? Super! Nie tak jak w tym naszym katolicyźmie! Mi odpowiada! Gdzie się można zapisać!?

Edited by pi0trek

Falkhor    63

pi0trek - Można założyć, że ZAWSZE wybieramy to, czego chcemy. Nawet religię, którą chcemy wyznawać. Jest to do zrobienia ;)

szud aj    1

Wiadomo, że jest do zrobienia - że wybieramy sobie religię ale często nie jest to łatwe, jeśli jesteśmy wychowani od niemowlaka w danej wierze, wierzymy w Boga-stwórcę, piekło, niebo itd. I nagle zmieniamy całkowicie nasz pogląd na Te sprawy. No i wpływ otoczenia, ostracyzm, potępienie itd ;)

Po jakim czasie zauważyłem wpływ? Trudne pytanie. Myślę, że coś się zaczęło zmieniać jak uświadomiłem sobie uniwersalność buddyjskich nauk, np. nietrwałość wszystkich rzeczy czy przyczynowość wszystkich zjawisk czyli tzw. prawo karmy. Albo jak dowiedziałem się, że fizyka kwantowa zaczyna dochodzić do tych samych wniosków jakie mają w sobie buddyjskie poglądy mające bagatela około 2500 lat no to...trochę szok :)

Wiadomo, im bardziej regularnie siadasz do medytacji - tym bardziej ona wpływa na Twoje życie. Ale bez zrozumienia nauk buddyjskich sama medytacja będzie tylko zwykłym siedzeniem, relaksem.

No i nie ma uniwersalnego czasu po którym będziemy się 'czuć lepiej'. Jeden będzie to odczuwał po pierwszej medytacji, drugi po kilku miesiącach itd.

Guest anaruk chłopiec z polandii   
Guest anaruk chłopiec z polandii

Nie wiedziałme gdzie więc tutaj napiszę:

Co myślicie o niezarejestrowaniu przez ministerstwo Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti?

Osobiście nie rozumiem dlaczego nie zarejestrowano tego związku.

Przecież kwestie wiary nie mogą podlegać analizie, religia z definicji opiera się na wierze, wiary nie da się zmierzyć, zważyć itp.

Dlaczego jednych traktuje się poważnie (Kościół katolicki itp), a inne religie w Polsce mają pod górkę?

Dzisiaj PKLPS, a co jutro? Czy to nie jest tak, jak 2000 lat temu z chrześcijaństwem?

maciej    32

Nie wiedziałme gdzie więc tutaj napiszę:

Co myślicie o niezarejestrowaniu przez ministerstwo Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti?

Osobiście nie rozumiem dlaczego nie zarejestrowano tego związku.

Przecież kwestie wiary nie mogą podlegać analizie, religia z definicji opiera się na wierze, wiary nie da się zmierzyć, zważyć itp.

Dlaczego jednych traktuje się poważnie (Kościół katolicki itp), a inne religie w Polsce mają pod górkę?

Dzisiaj PKLPS, a co jutro? Czy to nie jest tak, jak 2000 lat temu z chrześcijaństwem?

Nie ma się co dziwić decyzji. Jak można zarejestrować coś co obraża i ośmiesza w oczywisty sposób inną religię. Wiara wiarą, ale nikt mi nie wmówi, że można wierzyć w takie bzdury... Takie jest moje zdanie na ten temat. Bądźmy poważni.

Guest screengrab   
Guest screengrab

@maciej. Powaga nie ma nic do rzeczy, nie możesz wniknąć do czyjegoś umysłu i stwierdzić z całą pewnością co kto myśli. Chodzi o równe prawa; albo wszystkie religie będą traktowane tak samo w świetle prawa, albo niechaj żadna nie ma specjalnych praw. Zwróć uwagę, że chrześcijaństwo było postrzegane przez żydów jako pewnego rodzaju sekta, przez pierwsze wieki chrześcijanie byli również prześladowani. Ale żeby nie cofać się aż 2000 lat wstecz; popatrzmy na obecnie stosunkowo młode religie, które są uznawane przez rządy wielu krajów, jako przykład: mormonizm, scjentologia, odłamy kryszny i innych religii.

Guest bartoszko   
Guest bartoszko

Skoro można wierzyć w grzech pierworodny, niepokalane poczęcie, chodzenie po wodzie, niebo, piekło, szatana, reinkarnację, 72 dziewice itp. to i w Latającego Potwora Spaghetti można.

Falkhor    63

Wierzyć można we wszystko zatem. Pytaniem jest jednak - czy warto, czy ma to cel, czy czemuś służy. Jeśli wiara w potwora spaghetti ma za cel dobre samopoczucie - to skoro to komuś wystarcza...

;)

• Like 1

maciej    32

Wierzyć można we wszystko zatem. Pytaniem jest jednak - czy warto, czy ma to cel, czy czemuś służy. Jeśli wiara w potwora spaghetti ma za cel dobre samopoczucie - to skoro to komuś wystarcza...

;)

Po części zgadzam sie z tym stwierdzeniem. Jeżeli ktoś wierzy w tego potwora spagetti i poprawia mu to nastrój, humor z groteskowych "przykazań" to nic mi do tego. Ale, żeby to nazywać religią to już coś nie tak.