Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Wywiad podsumowujący 2011 rok - Stanisław Gwizdak

Recommended Posts

maciej    32

Od dziś cyklicznie na portalu Lancut.org, będziemy publikować wywiady z ciekawymi, ważnymi dla naszego regionu osobami z naszej okolicy.

 

Dziś prezentujemy pierwszy wywiad, przeprowadzony w styczniu 2012 roku z Burmistrzem Miasta Łańcuta Stanisławem Gwizdakiem, którego zapytaliśmy o zrealizowane plany oraz inwestycje w minionym 2011 roku.

 

?

 

Maciej Wróbel : Jak pan podsumuje 2011 rok ?

 

Stanisław Gwizdak : Ubiegły rok muszę powiedzieć, że był rokiem inwestycji, mieliśmy jeszcze trochę rozpoczętych prac z roku 2010, które zakończyły się w roku 2011. Była to termomodernizacja dwóch szkół, na Podzwierzyńcu i szkoły podstawowej nr 3 na Przedmieściu. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków z Unii Europejskiej. Dodatkowa kwestia która została dokończona, to założenie kolektorów słonecznych na MOSiR, które mają wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania basenu, przede wszystkim, aby obniżyć rachunki za gaz.

W roku 2011 sporo działo się na drogach miejskich i powiatowych. Wspólnie z powiatem łańcuckim remontowaliśmy ulice Kościuszki, Piłsudskiego, Cetnarskiego. Widać teraz odnowione ulice, zarówno chodniki jak i asfalt oraz lampy.

Dodatkowo sami wyremontowaliśmy ulice Moniuszki, Jagielońska, Dolniańska, Łysa Góra, Sońskiego ze środków tzw. "schetynówek". Koszt miejskiej inwestycji wyniósł 2,5 mln zł, w tym około 1 mln zapłaciło miasto.

Cały czas budujemy filię Domu Kultury na Podzwierzyńcu. Wydaliśmy już na ten cel 1,7 mln zł, inwestycja rozpoczęła się jesienią 2012 roku. W tej chwili jest to już zadaszony budynek. W 2012 roku będziemy kontynuować tę inwestycję.

 

MW : W nawiązaniu do budowanej Filii MDK, czytelnicy naszego portalu mają wątpliwości, czy nowy budynek nie przyczyni się do tego, że większe wydarzenia które obecnie są realizowane w MDK zostaną przeniesione do nowego obiektu ? Czy potwierdza pan te obawy ?

 

SG : Nie potwierdzam tych informacji. Filia MDK na Podzwierzyńcu już była, teraz budujemy nowszy budynek. Nie ma obaw takich, że imprezy zostaną przeniesione w tamto miejsce. Na pewno obiekt musi być jakoś zagospodarowany, na pewno jakieś imprezy będą się również odbywały na terenie dzielnicy, lecz nie odbędą się one kosztem MDK w centrum miasta.

 

Pod koniec roku udało nam się podpisać umowę z PARP na uzbrojenie terenów które mamy pod przedsiębiorczość. Jest to 9 ha, mieszczące się na Podzwierzyńcu, inwestycja rozplanowana jest na 2012-2013 rok. Kwota zagospodarowania wyniesie prawie 5 mln złotych.

 Sądzę, że rok 2011 ze względu na zaplanowane inwestycje, poszedł po naszej myśli.

 

MW :  Z jakiej inwestycji zrealizowanej w 2011 roku jest pan, jako burmistrz najbardziej dumny w naszym mieście ?

 

SG : Przede wszystkim z inwestycji drogowych, że udało nam się te główne drogi wjazdowe, wyjazdowe z miasta wyremontować

 

MW : Jakie inwestycję w Łańcucie zostaną zrealizowane w 2012 roku ?

 

SG : Co będzie nas czekać w 2012 roku sami do końca nie wiemy. Pozostała jeszcze do wyremontowania ulica Kraszewskiego, w kierunku na Krzemienicę. Jest to droga wojewódzka. Jesteśmy obecnie na etapie projektowania i mam nadzieję, że wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich uda nam się w 2012-2013 roku zakończyć tą inwestycję. Droga jest teraz w fatalnym stanie.

Jak już wspomniałem przedtem, dużą inwestycją jest budowany obszar pod przedsiębiorczość oraz dalsza rozbudowa Filii MDK.

Przygotowujemy się na kolejną inwestycję, gdyż jak słyszeliśmy końcem września mają się pojawić jeszcze środki z UE na termomodernizacje szkół. Chcemy złożyć wniosek na szkole nr 2, która jeszcze została nam do zrobienia.

 

MW : Czy ma pan obawy w nowym roku, dotyczące zakończenia zaplanowanych inwestycji ?

 

SG : Czytając media i słysząc nowe pomysły ministra Rostowskiego, prawdopodobnie budżet miasta trzeba będzie trochę przebudować. Informacje z Polski nie zapowiadają się optymistycznie, ale ja jestem dobrej myśli, że wszystko powinno być dobrze.

 

MW : Dziękuję za rozmowę.

 

SG : Dziękuję.

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Share this post


Link to post
Share on other sites
aserty    1

hehe wspolnie z powiatem i wspolnie z marszalkiem:) ciekawe ile wkladu wogole miasta bylo? czy jedyny wklad to ten ze drogi znajduja sie na terenie miasta?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczus    63

burmistrz nie ma bezpośredniego wpływu na gminę wiejska Łańcut pośredni tak np, poprzez budowę skrzyżowania e 4 z drogą prowadzącą do Soniny .Musisz bardziej szukać wśród radnych gminy lub Wójta

Share this post


Link to post
Share on other sites
coliborn    3

 

hehe wspolnie z powiatem i wspolnie z marszalkiem:) ciekawe ile wkladu wogole miasta bylo? czy jedyny wklad to ten ze drogi znajduja sie na terenie miasta?:)

 

Jeżeli dobrze pamiętam to było info mówiące, iż finansowanie jezdni było pół na pół, a w przypadku chodników miasto pokrywało 3/4 kosztów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczus    63

do adminów -istnieje taka możliwość aby to forumowicze zadawali pytania burmistrzowi?? Lub tak jak jest w innych miastach organizowane są czaty z Burmistrzami??

Share this post


Link to post
Share on other sites
maciej    32

Każde pytanie lub problem dotyczący naszego miasta, powiatu jaki będą mieli nasi czytelnicy, przedstawimy osobom które powinny go rozwiązać.

Można pisać bezpośrednio do burmistrza, lub za pomocą naszej redakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×