Jump to content
Sign in to follow this  
Szczus

Żołnierze Polscy z pod znaku Swastyki

Recommended Posts

Szczus    63

blogentry-2199-0-44991900-1363863651.jpg

 

Jeżeli jest ktoś spostrzegawczy to na głównej bramie jednostki wojskowej w Rzeszowie na ul.Lwowskiej jest Swastyka

 

Niżej przedstawię jeszcze parę innych odznaczeń wojskowych;

[attachment=680]

 

Oprócz związanej z nią wojskowością miala ona inne znaczenia mistyczne myślę że wy też macie wiedzę na ten temat i się nią podzielicie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bake   
Guest Bake

w Polsce ten symbol kojarzy się jednoznacznie.

 

Moja rodzina dużo wycierpiała podczas WWII. Moja rodzina nie była wyjątkiem.

 

Używanie ich(swastyk) w jakimkolwiek kontekście odbieram jako typowe polskie cwaniarstwo. Niedobrze mi się robi jak muszę patrzeć na ten znak w JAKIEJKOLWIEK formie i GDZIEKOLWIEK bo kojarzy mi się jednoznacznie.

 

 

 

Czy Polska armia używa tych odznaczeń do dzisiaj ?

 

Obecnie symbolem strzelców podhalańskich jest szarotka alpejska, umieszczana na mankietach, kołnierzach, rękawach umundurowania żołnierza.

 

 

Nie mamy 1915 roku, nie jesteśmy w Azji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
okura    4

A mnie się nie podoba obecne prawo - penalizujące wykorzystywanie swastyki. Zastanawia mnie jak całość reguluje ustawa, skoro za swastykę jaką ma szczus nie można karać prawnie, to czy swastyka np. buddyjska też jest tak chroniona? Czy gdybym miał w avatarze Buddę ze swastyką na brzuszku, to czy zainteresowałaby się tym policja? Jeżeli nie, to czy zainteresowałaby się gdyby tak wykadrować zdjęcie by było widać samą swastykę (zoom na brzuszek buddy). Co wtedy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Nazistowska swastyka ma konkretnie ustalony wzór - i jest odmienna od tej, którą mają/mieli Podhalańczycy.

Nie mniej sprawa bardzo istotna i z pewnością będę chciał dowiedzieć się o tym więcej. Jutro uzyskam więcej informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do... 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

Grafika w awatarze użytkownika "Szczus" to tak zwana "Podhalanka". Była ona używana przez podhalańczyków do czasów II wojny Światowej. Aby wyjaśnić symbolikę strzelców podhalańskich a w tym swastyki sięgnijmy do korzeni.

Twórca i pierwszy dowódca strzelców podhalańskich generał brygady ANDRZEJ GALICA był również pomysłodawcą symboli podhalańczyków nawiązujących do góralskiego folkloru, a mianowicie emblematu zwanego podhalanką, w kształcie wplecionej w gałązkę jedliny swastyki, kapelusza i peleryny, noszonych przy mundurach galowych.

Powszechnie uważa się, że swastyka to znak hitlerowców, lecz swastyka podhalańska nie ma z tym złowrogim symbolem nic wspólnego. Słowo „swastyka” wywodzi się z sanskrytu (svastika) i oznacza „wiodący do pomyślności” znaczy też „dobry znak”, „pomyślna wróżba”. Jest to symboliczny i ornamentalny znak w postaci równoramiennego krzyża o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Swastyka pojawiała się już w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej, nadal jest powszechnie stosowana jako symbol pomyślności w hinduizmie, dżinizmie

i buddyzmie.

Od 1935 czarna swastyka w białym kole, na karmazynowym tle stała się flagą narodową i oficjalnym symbolem hitlerowskich Niemiec. Na ziemie polskie swastyka przywędrowała dużo wcześniej, prawdopodobnie wraz z praindoeuropejskimi osadnikami i najdłużej zachowała się na Podhalu. Zwana przez górali „Niespodzianym Krzyżykiem”, z należną tajemnemu znakowi czcią, umieszczana była na chatach czy też narzędziach i sprzętach domowych, miała bowiem chronić od „złego”. Swastyka znalazła się również na odznakach pamiątkowych jednostek podhalańskich jako główny motyw, czasami stylizowanej formie z trapezowymi ramionami lub w kształcie skrzyżowanych ciupag.

Podhalanka naszywana na kołnierzach mundurowych kurtek i peleryn oraz na kapeluszach, jako element mocujący pióro orle lub jastrzębie, została wprowadzona rozkazem Ministra Spraw Wojskowych w dniu 21 czerwca 1919 r. a od 1927 roku także na rogatywki noszone do munduru służbowego.

Współcześni podhalańczycy nadal noszą kapelusze i peleryny. Zmienił się natomiast emblemat, zamiast podhalanki noszona jest szarotka, która też ma historyczny rodowód. Po raz pierwszy szarotka w formacjach podhalańskich została wprowadzona w kwietniu 1920 r. jako odznaka Szkoły Wysokogórskiej, gdzie w połączeniu z barwną parzenicą góralską naszyta była na lewym rękawie kurtki. Następnie szarotkę przyjmują na swoją odznakę pamiątkową żołnierze Batalionu Strzelców Podhalańskich l Dywizji Pancernej PSZ na Zachodzie. Po drugiej wojnie światowej szarotkę na kołnierzach peleryn i kapeluszach oraz jako naramienną odznakę rozpoznawczą nosili żołnierze Karpackiej Brygady WOP i Samodzielnego Batalionu Piechoty Górskiej KBW, późniejszej 5 Podhalańskiej Brygady Wojsk Obrony Wewnętrznej im. Ziemi Krakowskiej, a od sierpnia 1989 r. 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, który z chwilą powstania 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie został rozformowany. [align=justify] Dziś swastyka w formie skrzyżowanych ciupag występuje w odznace 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i nie ma to nic wspólnego z faszyzmem.[/align]

 

Mam nadziej że geneza powstania swastyki i wprowadzenia jej do symboliki wojsk górskich i podhalańskich wyjaśnia brak powiązań z hitlerowskimi Niemcami. Jest ona znakiem wywodzącym się w Polsce z Podhala jak i wojska podhalańskie.

 

Z podhalańskim pozdrowieniem kpt. Konrad Radzik

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bake   
Guest Bake

Historycznie ok.

 

Ale posługiwanie się tym znakiem po wojnie - szczególnie że z tego co widze na avatarze jest pochylony tak jak hitlerowska swastyka uważam za obrazę ofiar reżimu.

 

Symbol ten poprzez krew MILIONÓW ofiar jest naznaczony złem. I MOIM zdaniem nie powinien być symbolem niczego co polskie.

 

 

 

 

Ale od zawsze są dzieci które fapają do swastyk itp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczus    63

Bake awatar idzie do zmienia ze względu nawet na ciebie nie chce nikogo drażnić bo jest milion innych awatarów do wyboru... ale to nie zmienia faktu że ta swastyka nie ma nic wspólnego z faszyzmem lub nazizmem . W poście Falka wszystko jest pięknie opisane .

Herbu Brygady Strzelców Podhalańskich ze swastyką też nie zmienisz musisz po prostu inaczej podejść do tematu i na spokojnie go przeanalizować .

 

Swoją drogą Hitler można powiedzieć ukradł swastyke dla siebie na dlugie lata i jak widać widząc ją ludzie nadal mocno przeżywają i nie mogą się pogodzić z tym że ona oznacza całkiem coś innego jak Nazizm ,cierpienie ,śmierć ...

 

W polskim prawie nie ma nigdzie o tym że swastyka to znak zakazany ,zakazane jest propagowanie Nazizmu tu zacytuje Falkiego

Nazistowska swastyka ma konkretnie ustalony wzór

 

Jeszcze raz podziękowania dla Falkiego za fatygę i zainteresowanie tematem-dobra robota

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bake   
Guest Bake

różne są kupy małe duże te bardziej śmierdzące te mniej. Ale kupa to kupa.

BTW symbole związku radzieckiego powinny być zakazane jak swastyki.

Albo obydwa symbole dozwolone

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczus    63

komunizm traktowany jako totalitaryzm a więc jego znaków też nie wolno propagować . Bake masz bardzo skrajne poglądy na ten temat idąc twoim tokiem rozumowania zabrońmy budowania autostrad bo to hitlerowski wynalazek , zabrońmy używania niektórych leków bo ona zostały stworzone w Oświęcimiu,zabrońmy produkcji takim firmom niemieckim jak VieSSmann bo są dwa ss ...itd

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczus    63

dlatego zmieniłem awatar ale z drugiej strony patrząc ze względu na szacunek dla żołnierzy Polskich oddających życie dla ojczyzny nie powinieniem tego robić to byl ich znak rozpoznawczy i oni z nim się utożsamiali . A co z tymi co do dziś posiadają po dziadkach odznaczenia wojskowe za bohaterstwo w kształcie swastyki ?? Mają je zniszczyć spalić bo dużo osób nie potrafi rozróżnić swastyki nazistowskiej od Podhalańskiej?? Co z herbem 21 brygady Strzelców Podhalańskich?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczus    63

http://zapodaj.net/8a7c666fe339.jpg.html

mala reklama prosto z Rzeszowskiego rynku

 

 

 

 

także Bake proponuje omijać ul.Lwowską i rynek Rzeszowski dalekim lukiem żeby przypadkiem nie być narażonym na oglądanie takich właśnie znaków ;)

 

Ps. zdjęcie zrobione\wykonane przez Neofite

 

podziękowania za udostępnienie

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Neołafita    42

Zarówno ZSRR jak i III Rzesza miały w flagach czerwony, drudzy co gorsza z białym! To może i naszej flagi zakazać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest iri   
Guest iri

Śmieszna ta cała nagonka na swastykę. Gdziekolwiek zaprezentować ją to ludzie się oburzają, media ujadają, prokuratorzy ruszają do roboty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×