Jump to content
Sign in to follow this  
Pratt

Monitory LCD vs LED

Recommended Posts

Pratt    57

Mam pytanie dotyczące rozdzielczości monitorów. Jak to się dzieje, że dostępne monitory LED w cenach 350zł mają tak niskie rozdzielczości 1366x768, gdy tymczasem LCD w tej samej cenie mają minimum 1440x900 i większe? Po co pchać się w LED tak niskiej rozdzielczości skoro mozna kupić LCD z większą rozdzielczością?

Może mi to ktoś wytłumaczyć...?

l__s2    15

Cena :)

Jak na razie taniej jest wsadzić w monitor czy telewizor matrycę ze zwykłym podświetleniem jarzeniowym, niż na LED-ach. I dzięki zaoszczędzonych pieniądzach w tej samej cenie jest matryca o większej rozdzielczości.

DjDaniel    1

Ludzie, rodzielczośc nie ma nic do podświetlenia :) LCD od LED nie różnią się niczym, poza elementem który podświetla nieraz te same matryce.

Jednak nie zapominajmy. Mimo wszystko światło z diód stosowanych w monitorach LED, ma to do siebie, że kolory z matrycy są bardziej intesywne. Warto też wspomnieć, że dzięki diodom unikamy wysokiego napięcia w monitorach (do zasilania świetlówek), oraz mimo wszystko ograniczamy zużycie energii.

l__s2    15

Wiem doskonale, że taka sama matryca może działać na jarzeniówkach i na LED-ach.

Pratt pytał o różnicę w cenie.

I dzięki temu, że zastosowanie LED-ów do podświetlania jest minimalnie droższe, to w tej samej cenie przy jarzeniówkach dostaniesz matrycę o większej rozdzielczości.

Pratt    57

Szkoda, że LCD (nie led) z rozdzielczościami powyżej 1440x900 strasznie cięzko znaleźc w przystepnej cenie.

Obecnie siedzę na pożyczonym Flatronie DM2350D w rozdzielczości 1920x1080, ale nie ma tej ostrości do której przywykłem. Mimo kręcenia opcjami i kalibracjami, to nadal nie to...

A duża rozdzielczość to jednak komfort, edycja zdjęć czy rozmiary pulpitu robią wrażenie :)

Edited by Pratt

l__s2    15

Ja jakieś 3 lata temu kupiłem w Rzeszowie w pewnym sklepie "nie dla idiotów" LCD-ka 20 cali, rozdzielczość 1600x900 za jakieś 500 zł w promocji. Szału nie robi, ale też nie jest zły.

Ale trzeba się będzie rozejrzeć za czymś większym i w pełnym HD, bo na CAD-a już się robi dla mnie za mały.

A jak się przesiadłem na niego z 17 CRT to nie wiedziałem w którą stronę patrzeć :)

W dzisiejszych czasach to właściwie tylko 27 cali kupować, jeśli myśli się o pracy w CAD czy czymkolwiek tego typu. No dobra, 24 cale jeszcze wystarczą do Internetu czy multimediów.

Ale oprócz wielkości jest jeszcze typ matrycy...

Neołafita    42

Tanie monitory mają tylko wejście analogowe (co jest paranoją) więc można je o kant d...(olnych pleców) rozbić.

PS: nie zapominajcie, ze można mieć więcej niż jeden monitor.

l__s2    15

O dwóch monitorach też myślałem, ale na moje aktualne potrzeby wystarcza jeden. Chociaż praca na dwóch jest bardzo wygodna.

Guest Bake   
Guest Bake

kurcze a ja mam 19 lcd już kilka ładnych lat (dałem 820 zł :D ) 1440:900 chyba rozdziałka.

Szczerze nie wyobrażam sobie siedzenia przy monitorze 24 .... filmy oglądam na tv, przed kompem praktycznie tylko gram czasami w BF3 i ćwicze na gitarze. DO tego 24 to chyba za dużo, szyja by bolała :D

p.s mój pierwszy moniak to monochromatyczna 14 przy 486 33 Mhz 4MB Ramu dysk 255 MB ;]

Falkhor    63

Bake - Jeśli chodzi o te cale to zależy wiele, jak daleko od niego siedzisz ;)

Bez wnikania w technikalia - mam lapka z LED i standard LCD przy stacjonarnym. I wiecie co... nie odczuwam różnicy.

l__s2    15

Falkhor, z LEDami to jest jeszcze taka sprawa, że w lapku masz pewnie takie LEDy co podświetlają tylko na krawędziach, bo jak masz matrycę z pełnym podświetleniem LED to jest widoczna różnica. Wtedy standardowe jarzeniówki w LCD się chowają :)

Jozku    4

Jestem właścicielem IPS po awarii LCD. Różnica kolorów - bardzo duża.

Bake - jest ok, dopóki nie spróbujesz czegoś lepszego. Po panoramicznej 24 w pracy już nie wyobrażam sobie pracy na czymś mniejszym. Gry w BF3 też ]:->

l__s2    15

Mnie też odrzuca w domu jak na 20" TN odpalę AutoCada, po chwilowym korzystaniu z 24" IPS na polibudzie :)

Edited by l__s2