Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

68. rocznica zbrodni na rodzinie Ulmów z Markowej

Recommended Posts

maciej    32

Dziś mija 68. rocznica zamordowania przez Niemców ośmiorga Żydów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów, Józefa, jego ciężarną żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci.

 

Wczoraj w Markowej odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające tą szczególną okazję. Msza święta, złożone wieńce przy tablicy upamiętniającej śmierć rodziny Ulmów to ważny element naszego patriotyzmu.

 

 - Kościół nie może zrezygnować, musi dać świadectwo. Świadectwa w trudnościach są szczególnie cenne, jeśli są nawet krwawe przynoszą chwałę Kościołowi, chwałę miejscowości, chwałę ludziom - mowił abp. Józef Michalik, który przewodniczył Mszy Świętej w markowskim kościele.

 

Następnie w w Domu Wspólnoty Markowskiej odbyła się dalsza cześć uroczystości. Wspólne podpisanie aktu erekcyjnego budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów, było głównym punktem wczorajszego wydarzenia. Całe przedsięwzięcie ma zostać zakończone w 2013 r., otwarcie przewidziano na marzec 2014 r.

 

Treść aktu przedstawiła przybyłym gościom Anna Kowalska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego

 

Anna Kowalska - Rocznica w Markowej

 

Słowa uznania i podziękowania dotyczące tego znaczącego kroku w stronę budowy muzeum, przedstawiła Teresa Kubas-Hul - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego

 

Teresa Kubas-Hul - Rocznica w Markowej

 

 - O takich wydarzeniach nie należy mówić, o nich trzeba głośno krzyczeć na całym świecie - podkreślił Eli Bartłomiej Zolkos reprezentujący Żydowską Gminę Wyznaniową.

 

- W miejscu, w którym zamordowano rodzinę Baranków, która razem z Ulmami i Kowalskimi jest wspominana na tych uroczystościach, zachowały się drzwi z otworami po pociskach wystrzelonych w stronę Polaków, którzy ukrywali Żydów - poinformował Mateusz Szpytma, historyk IPN, wskazując fakt, że będzie to pierwsza oryginalna pamiątka umiejscowiona w nowym muzeum.

 

Z okazji 68. rocznicy, NBP po raz drugi wyemitował specjalną monetę „Polacy ratujący Żydów”, to trzy rodziny: Ulmów, Kowalskich i Baranków” o nominałach 2 złote ze stopu Nordic Gold oraz 20 złotych ze srebra.  W sumie wyemitowano 40 tys. srebrnych monet oraz 800 tys. monet dwuzłotowych.

 

Pamiątkowe monety oraz upominki zostały wręczone 20 potomków rodzin, które ratowały Żydów.

 

Krótkiego wywiadu udzielił nam dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie, Karol Wit Wojtowicz

 

Karol Wit Wójtowicz - Rocznica w Markowej

 

[nggallery id=287]

 

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×