Jump to content
Sign in to follow this  
Falkhor

Skarga na 'pracę' listonosza?

Recommended Posts

Falkhor    63

Skrzynki-300x136.png

Mój listonosz zostawia mi awizo bez dzwonienia czy pukania do domu. Ostatnio przyłapałam go na tym i mówię „Proszę paczkę!” a on, że jej nie ma! Skandal! Czy mogę złożyć skargę w tej sprawie do UP?

Maria z Łańcuta, 27 lat

W zasadzie listonosz powinien podjąć próbę dostarczenia przesyłki do adresata po wskazany na przesyłce adres. Jeżeli listonosz nie zastanie adresata ani osoby, która w jego imieniu może odebrać przesyłkę ( np. dorosły domownik ), to powinien zostawić awizo czyli informację o tym, że przesyłka oczekuje na odbiór przez adresata w urzędzie pocztowym. W przypadku gdy listonosz nie podejmuje próby doręczenia przesyłki, nieprawidłowo wykonywana jest usługa pocztowa.

W przypadku doręczenia przesyłki listowej z opóźnieniem adresatowi lub nadawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi z tytułu opóźnionego doręczenia przesyłki listowej.

Skargę wnosi się nie wcześniej niż 5 dnia od dnia nadania przesyłki listowej – w przypadku przesyłki listowej najszybszej kategorii; 7 dnia od dnia nadania przesyłki listowej – w przypadku przesyłki listowej niebędącej przesyłką najszybszej kategorii oraz nie później niż po upływie 30 dni od dnia nadania przesyłki listowej. Skargę można wnieść w każdej placówce operatora publicznego, w formie pisemnej, ustnej do protokołu, elektronicznej bądź w innej, która ujawnia wolę skarżącego w sposób dostateczny. Placówka operatora publicznego, w której została wniesiona skarga, przekazuje ją niezwłocznie do jednostki organizacyjnej właściwej do rozpatrzenia skargi. Jednostka ta, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania skargi, udziela na nią odpowiedzi w formie pisemnej.

Skarga powinna zawierać:

1) imię i nazwisko albo nazwę skarżącego oraz jego adres;

2) określenie rodzaju przesyłki listowej, której dotyczy;

3) uzasadnienie skargi;

4) datę oraz podpis skarżącego.

Radca prawny Paweł Trzeciak - Kancelaria Radcy Prawnego, ul. 3 Maja 11/9, Rzeszów

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

maciej    32

tak pytanie tylko jak udowodnić że listonosz nie zapukał nawet do drzwi

Fakt faktem, często to nie taka prosta sprawa, ale co raz częściej ludzie montują monitoring koło domu, no i jeszcze zostają inni świadkowie typu sąsiad który własnie był obok ;)

Pratt    57

nie zdziwiłbym się gdyby po takiej skardze nagle przestały docierać do tej osoby przesyłki listownie nierejestrowane... no wiecie taka polska zemsta listonosza.

ps. ciekawa sprawa tego pana Marii.

--

Błąd językowy. Dziękujemy za uwagę.

Edited by maciej
Dziękujemy za uwagę

seba    15

To co mogę zrobić kiedy kilka razy prosiłem listonosza o pozostawianie poleconych u sąsiadki a koleś zostawia awiza , do sąsiadki ,która ma upoważnienie nie zapuka , ma drzwi na wyciągnięcie ręki , tylko pójdzie na półpiętro i zostawi awizo , no czysta złośliwość , na pewno myśli sobie : a niech biega na poczte i stoi w BAAAAARDZO DŁUUUGICH kolejkach jak go nie ma w domu .

Guest Bake   
Guest Bake

Ba, mi kurier zostawił raz paczkę około 1 km od mojego domu, szukał szukał, nie mógł znaleźć i zostawił u kogoś z podobnym nazwiskiem. I to opłaconą.

A w Łańcucie bardzo sympatyczny Pan rozwozi paczki z PP takim pomarańczowym lublinem

l__s2    15

Ten miły Pan z lublina zostawił mi raz awizo w skrzynce i paczkę na skrzynce. Paczke znalazł sąsiad, a miły Pan wpadł wieczorem przestraszony, że gdzieś mi paczke zgubił :)

l__s2    15

tak, sąsiad oddał jak wróciłem, chociaż mialem ochotę sie wybrać po paczkę na pocztę, ale listonosz mnie uprzedził,grzecznie przeprosił za kłopot i zabrał awizo

Guest Bake   
Guest Bake

Każdemu się zdarzają błędy, gorzej się do nich przyznać i przeprosić.

Ale tacy zwykli listonosze nie paczkowi mnie wkurzaja. Da listy do mnie do sąsiada a potem upomnienia o zapłate przychodzą. Albo ani puka ani dzwoni, wchodzi do domu rzuci na stoliku i go nie ma

Pratt    57

Oj przesadzasz, nie słyszałem jeszcze o kradzieżach skrzynki. Jak dobrze przymocujesz do płotu czy drzwi, to nikt nie będzie ci wydzierał tej skrzynki.

waszak    15
taaa, będzie jakiś zjazd młodzieży

Na pewno nie katolickiej:D

Nie kupuj skrzynki bo ukradną. Nie montuj bramy bo z zawiasów wyrywają. Po co Ci i szyby w oknach skoro w każdej chwili ktoś może wybić kamieniem? :)

Edited by waszak
  • Like 1

Guest Bake   
Guest Bake

waszak, bramka zaspawana :)

skrzynke ukradną , poza tym ani poleconego tam nie wrzuci, ani przekazu. A zwykle listy ktore do mnie przychodzą to spam.

Pratt    57

Kilka miesięcy temu słyszałem coś w radiu gadankę, ze mają zmienić przepisy tak, że nawet polecone będzie listonosz mógł wrzucać do skrzynki pocztowej.

Jak oglądam amerykańskie filmy i widzę te ich skrzynki pocztowe to zastanawiam się czy nikt nie okrada takich rzeczy?

marekapn    3

Kilka miesięcy temu słyszałem coś w radiu gadankę, ze mają zmienić przepisy tak, że nawet polecone będzie listonosz mógł wrzucać do skrzynki pocztowej.

Jak oglądam amerykańskie filmy i widzę te ich skrzynki pocztowe to zastanawiam się czy nikt nie okrada takich rzeczy?

Podejrzewam że nie :) tylko my niestety mieszkamy w polsce, koleżanka byłą za granicą i tam jak ktoś chce sprzedać auto to stawia je przy drodze z kluczykami, zainteresowany może sobie usiąść, odpalić, sprawdzić czy wszystko działa, nawet może zrobić rundkę żeby wszystko posprawdzać, jak auto zginie to od razu wiadomo że turysta z polski :) więc z takimi skrzynkami u nas by nie wypaliło, chyba że przed skrzynką monitoring :D ja mam takiego listonosza że nawet nie wiem jak wygląda awizo :P zawszę wszystko dostanę, czasem pomyli się i da mi listy sąsiada a jemu moje ale wymieniamy się potem :P Edited by marekapn

Falkhor    63

Bake - Ten listonosz z Lublinem... o ile to faktycznie ten sam (taki większy jegomość, ciągle się uśmiecha?) - to na prawdę fajny przykład listonosza z powołania ;) ;)

Jeśli ktoś złapie listonosza - najlepiej mieć świadka, który potwierdzi sytuację - to tak znając polskie realia, że moje oświadczenie to za mało na wszystko, chyba, żeby pokazać badania wariografem ;) ;)

Pratt    57

Bake, możesz też zawsze przyspawać skrzynkę :) Skoro z płotem pomogło to i może ze skrzynką zadziała.

Falkhor    63

Zawsze jakimś, ale obecnie kłopotliwym rozwiązaniem - jest korzystanie z innych firm kurierskich. Jednak dla osoby, która ma firmę - przejście na sporo ale jeszcze nie ogromnie wiele przesyłek za pośrednictwem kuriera to drogi biznes. Poczta Polska broni się jeszcze tym, że... jest TANIA. Kartkami pocztowymi czy małymi listami kto zaśmieca wóz kuriera? U mnie listonosz się zmienił... bo chyba zbyt często zostawiał awizo - teraz jest miły pan, który zawsze dzwoni i nie ma tylko awizo.

Guest Bake   
Guest Bake

jeżeli ktoś prowadzi biznes w którym czesto wysyła paczki, zazwyczaj ta opłata jest przerzucana na klienta :) - sklepy internetowe, allegro. A kurier to sprawa pewna, poczta nie.

Sign in to follow this