Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Święto 3-go Maja w Łańcucie

Recommended Posts

maciej    32

Tradycyjnie jak co roku mieszkańcy Łańcuta uczcili święto 3-go Maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, następnie pod tablicą upamiętniającą setną rocznicę uchwalenia konstytucji, delegacje złożyły pamiątkowe wieńce i kwiaty.

 

„W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.” (informacja z wikipedii)

 

[oqeygallery id=14]

 

Reporter : Jakub Kucha

 

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Share this post


Link to post
Share on other sites
pi0trek    53

I jak co roku impreza dla starych pierdzieli. A może by ktoś pomyślał o dzieciach i młodzieży? Zainteresować ich w jakiś sposób tym swiętem a co za tym - całą historią :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×