Jump to content
Sign in to follow this  
maciej

Szkoły pomogą wkroczyć młodzieży na drogę sukcesu

Recommended Posts

maciej    32

Wiedza na temat naszych mocnych stron, ale i preferencji zawodowych w czasach kryzysu na rynku pracy jest kluczowa, aby właściwie wybrać przyszłościowy zawód, jeszcze w czasie nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Osoby, które dokładnie wiedzą, co chcą robić i jakie mają do tego predyspozycje prawie zawsze osiągają sukces. Dlaczego więc nie uczymy tego w szkołach ?

Wiedza, jaka zostaje dostarczona uczniom w czasie nauki w szkole ponadgimnazjalnej jest ważna, niewiele jednak osób będzie z niej w stu procentach korzystać pracując zawodowo. Młodzież, mając te kilkanaście lat nie jest w stanie sama określić, które z przedmiotów, których obecnie się uczą będzie dla nich kluczowych w czasie pracy. Dlatego też uczą się przedmiotów, które po prostu bardziej lubią i łatwiej jest się ich nauczyć. W większości przypadków nie patrzą, jakie ten wybór będzie miał konsekwencje. Przecież przedmioty, których się uczą zapewne wybiorą na maturze a to znów warunkuje, na jakie kierunki studiów zostaną przyjęci. Bez wiedzy na temat tego, czy rzeczywiście moje upodobania dotyczące przedmiotów w szkole będą odpowiadać moim predyspozycjom zawodowym, młodzież nie jest w stanie określić swojej długoterminowej ścieżki kariery.

To, że młodzież woli uczyć się jednego przedmiotu bardziej od drugiego nie jest złe. To dzięki temu mają szanse pracować z pasją i realizować się w pracy zawodowej. Większość nie ma jednak wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę dysponują. Zna swoje preferencje dotyczące obszarów nauki, nie ma jednak wiedzy o predyspozycjach czy preferencjach zawodowych. Dlatego też KluczDoKariery.pl – profesjonalny portal e-doradztwa zawodowego, zdecydował się pomóc młodzieży w określeniu ich ścieżki kariery. Od czerwca 2012 roku ruszyła bowiem ogólnopolska kampania społeczna „Świadomie wybieram przyszłość”. W pierwszych trzech miesiącach (1 czerwca– 31 sierpnia) wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z Polski mogą zgłaszać chęć udziału w kampanii poprzez zadeklarowanie się do udziału w formularzu na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl.

We wrześniu szkoły otrzymają loginy i hasła dostępu do kwestionariusza obszarów i kompetencji zawodowych dla wszystkich uczniów oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli np. proponowany scenariusz lekcji dotyczącej doradztwa zawodowego. Uczniowie natomiast od września do grudnia 2012 roku będą wykonywać kwestionariusz oraz brać udział w lekcjach dotyczących świadomego podejmowania decyzji zawodowych.

„Wierzymy, że uświadamianie młodzieży ich możliwości i umiejętności zawodowych jest kluczem do sukcesu w ich karierze zawodowej. Chcemy przez to wpływać na gospodarkę polski i poziom bezrobocia, w szczególności w grupie osób młodych” – podkreśla Rafał Żmuda, właściciel KluczDoKariery.pl

Kampania pilotażowa odbyła się w 2011 roku w województwie podkarpackim i obejmowała jedynie uczniów ostatnich klas. Wówczas wzięło w niej udział prawie 50% wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z regionu oraz prawie 11 tysięcy maturzystów.

Głównym partnerem kampanii jest firma Postivo.pl. Szkoły zainteresowane udziałem w kampanii mogą zgłosić chęć udziału do 31 sierpnia za pomocą formularza dostępnego na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl.

Artykuł pochodzi z portalu Lancut.org

Wszystkie takie akcje, czy "inkubatory przedsiębiorczości" to sobie można o cztery litery rozbić.

Zamiast tworzyć jakieś idiotyczne programy, należy wprowadzić w szkołach średnich lekcje z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy setki tysięcy ludzi nie czekałoby aż praca spadnie im z nieba, tylko zaczęli by sami kombinować. Obecnie nawet nie próbują gdyż odstrasza ich polska biurokracja oraz nieznajomość procedur.

Często widzę bardzo pracowitych ludzi, którzy mogliby prowadzić własne małe działalności (firmy jednoosobowe itp), ale napotykają na mur biurokracji.

Edited by Adelante Comandante!
  • Like 1

Guest Bake   
Guest Bake

5 który czyta te Macieja przedruki :)

Faktycznie biurokracja przeraża w Polsce....

Falkhor    63

Te programy to taki półśrodek i narzędzie do skuteczniejszego wyciągania kasy z UE dla firm zajmujących się wszelakimi szkoleniami... Lepiej faktycznie byłoby pomyśleć o unijnym wsparciu EDUKACJI. Ukierunkować ją na szybki start człowieka w przedsiębiorczość, zaradność, samozatrudnienie. To byłaby fantastyczna sprawa - a tak, często odwiedzając przeróżne targi i akcje promocyjne tego typu... mam wrażenie iż para i kasa idzie w gwizdek.

bożysław    0

Ja się z uwagą przyglądam takim programom: http://www.kierunekrozwoju.pl/pl/aktualnosci/sztuka-planowania-rozwoju-kariery-zawodowej Moj syn co prawda dopiero kończy gimnazjum ale mam glębokie przeświadczenie, że to jest własnie czas aby planować już ścieżkę rozwoju. Co prawda nie wiem w jaką stron on chce iść, ale zapisałem go na zajęcia dodatkowe (informatyka) licząc, że to mu pomoże i się do czegoś przyda. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Pewnie gdybym nie widział u niego zainteresowania programowaniem, to bym siię na to nie porywał, a tak - było jakoś łatwiej. Czy jednak pójdzie w tym kierunku, tego nie wiem. Będę szczęśliwy jeśli będzie po prostu wiedział wcześniej niż ja co chce w życiu robić. Nie ważne co to będzie. Ważne by jak najszybciej podążał w wybranym kierunku i nie tracił czasu.