Jump to content
OneSilverDollar

Bierzmowanie warunkowe - zobowiązanie kandydata?

Recommended Posts

Sorry, ze napisze post pod postem, ale czytam gazetke parafialna i zdenerował mnie jeden artykuł o bierzmowaniu w tym roku a mianowicie po co oni pisza o "Sporo, bo 21 osób przyjmie sakrament bierzmowania warunkowo, tzn.

kandydat zobowiązał się wykazać

swoją dojrzałość poprzez konkretne

zobowiązanie, którego się podjął.

Zostało ono zapisane w kartotece

parafialnej. Siedem osób zaświadczyło poprzez swoją postawę i podejście do formacji o braku gotowo-

ści do przyjęcia sakramentu bierzmowania w tym roku"

No po co? Żeby ich piętnować? Po co ma wiedziec o tym całe miasto? Dla mnie to na zasadzie takiej jakby napisali o tych co nie zdali matury ewentualnie egzaminu zawodowego. Dobrze, zejeszcze nie podali nazwisk:/

Edited by Falkhor
Temat wydzielony z innego wątku.

Guest Bake   
Guest Bake

Ciekawey temat, neich mod wydzieli go.

Teraz co robią z bierzmowaniem to szopka, kilak lat jakiś przygotowań, spowiezi itp. A każdy w to się bawi bo chce mieć ślub kościelny - taka prawda :)

a wydaje mi się że to wszystko ma skótek odwrotny do zamierzonego

Falkhor    63

Warunkowo?

Patrząc przez pryzmat studiów - nie dajesz rady, ale idź rok dalej?

Zastanawiające...

Dwa światy    0

Mało tego, kandydat przed przystąpieniem powinien także potwierdzić notarialnie że do końca swego żywota , będzie siedem razy w tygodniu na mszy ,będzie się wystrzegał bogactwa , wszelkich używek, dobroci, seksu przed małżeńskiego i na boku, będzie ciężko pracował, a w przypadku gdy wyniosą go nogami do przodu,cały swój dorobek życiowy pozostawi miejscowemu proboszczowi....

Guest Gość   
Guest Gość

Haha ja przyjąłem warunkowo :)

Warunek:
-wszystkie drogi krzyżowe

-wszystkie gorzkie żale

- 10 mszy (od czasu spotkania)

Dla mnie to jest chore, przecież i tak 80% osób po takim przygotowaniu "hardkorowym" nie będzie później miała sympatii do tego Kościoła, a nawet może się odwrócić całkowicie od Boga.

pi0trek    53

To co teraz Kocur wyprawia to przechodzi już wszelkiego rodzaju inne przegięcia naszej parafii. Teraz jest jeszcze taka akcja, że jak przychodzi para bez ślubu i chce ochrzcić dziecko to musi podpisać zobowiązanie że w ciągu roku ślub weźmie. A podobno małżeństwa zawarte pod przymusem są nieważne....

Jeżyk    43

Ja przytoczę ciekawy wątek z Dziejów Apostolskich 8.1-20

"(14) Kiedy apostołowie znajdujący się w Jerozolimie dowiedzieli się, że w Samarii przyjęto słowo Boże, wysłali tam Piotra i Jana, (15) którzy modlili się nad nimi, aby otrzymali Ducha Świętego dotychczas bowiem na nikogo z nich nie zstąpił, byli tylko ochrzczeni w imię Jezusa. (17) I wtedy ci, na których wkładali ręce, otrzymywali Ducha Świętego. Kiedy Szymon zobaczył, że przez wkładanie rąk apostołowie udzielają Ducha Świętego, przyniósł im pieniądze i powiedział: (19) "Udzielcie i mnie tej władzy, abym przez wkładanie rąk mógł także udzielać Ducha Świętego". (20) Wtedy Piotr powiedział do niego: "Niech zginą twoje pieniądze i ty razem z nimi, sądziłeś bowiem, że dar Boży można nabyć za pieniądze. (21) Nie możesz mieć żadnego udziału w tym dziele, gdyż w sercu twoim nie ma szczerości wobec Boga. (22) Odwróć się od tego zła i proś Pana, a może ci przebaczy zamiar, który zrodził się w twoim sercu. (23) Bo widzę, że jesteś pełen żółci i uwikłany w nieprawości". (24) Szymon odpowiedział na to: "Módlcie się za mnie do Pana, aby nie spotkało mnie to, o czym mówiliście". (25) Kiedy już dali świadectwo słowu Pańskiemu, które głosili, udali się w powrotną drogę do Jerozolimy, w wielu jeszcze wioskach samarytańskich głosząc dobrą nowinę."

Ps.
Zastanawiam się jak w kontekście słów św. Piotra ma się zwyczaj zamawiania Mszy św. ? Co o tym sądzicie. Czy księża  nie powinni postępować tak jak św. Piotr ?
Definicja jest tu jednoznaczna, a jednak....... można ją ominąć

Edited by Jeżyk

Neołafita    42

Haha ja przyjąłem warunkowo :)

Warunek:

-wszystkie drogi krzyżowe

-wszystkie gorzkie żale

- 10 mszy (od czasu spotkania)

Dla mnie to jest chore, przecież i tak 80% osób po takim przygotowaniu "hardkorowym" nie będzie później miała sympatii do tego Kościoła, a nawet może się odwrócić całkowicie od Boga.

Zmuszał Cię ktoś by iść?

To co teraz Kocur wyprawia to przechodzi już wszelkiego rodzaju inne przegięcia naszej parafii. Teraz jest jeszcze taka akcja, że jak przychodzi para bez ślubu i chce ochrzcić dziecko to musi podpisać zobowiązanie że w ciągu roku ślub weźmie. A podobno małżeństwa zawarte pod przymusem są nieważne....

Jest tam też napisane gdzie ma brać czy można zrobić psikusa i wziąć u popa albo jeszcze lepiej mułły/imama? 

Guest dysanik   
Guest dysanik

A co w tym tak bulwersującego? Gdzie tutaj masz przymus?

Jako niewierzący uważam, że to normalka: albo jest się katolikiem (czyt. praktykującym), albo się nie jest. Kropka koniec.

Chrzcząc dziecko czy będąc chrzestnym człowiek zobowiązuje się należycie wychowywać dziecko w wierze, zgodnie z zasadami Kościoła.

Jak rodzice mogą wychowywać dziecko "w wierze" skoro sami żyją bez ślubu? (niezgodnie z nauczaniami Kościoła). To coś jak wegetarianin wcinający mielonego czy schabowego...

Nie pasuje to zmienić wyznanie albo zalożyć własną religię - nikt nie trzyma siła w Kościele.

Wyobraźcie sobie, że ktoś chce się zapisać do kółka szachowego i grać "po swojemu"...

Adminie/moderatorze - przepuść post.