Jump to content
Sign in to follow this  
Adelante Comandante!

Podatek od pożyczki?

  

4 members have voted

 1. 1. Czy pożyczki nieoprocentowane powinny być objęte podatkiem?

  • Tak
   1
  • Nie
   3


Recommended Posts

Proste pytanie do forumowiczów.

 

 

Poruszam temat, bo obecnie trzeba płacić taki podatek, od pożyczek nieoprocentowanych (nie lichwiarskich) zaciągniętych np. u znajomych.

 

Obecność takiego podatku argumentuje się tym, że pożyczkobiorca wzbogaca sie. Ale jak tutaj się niby wzbogaca, skoro zwraca całą sumę bez żadnych odsetek?

 

Podobnie podatek od czynności cywilno prawnych - kupisz samochód płacisz podatek 1-2% kwoty wartości samochodu, bo "wzbogaciłeś się". Zdrowy rozum mówi, ze człowiek kupujący używany samochód tak naprawdę zbiedniał o wydane pieniądze, a samochód raczej nie będzie miał większej wartości niż pieniądze za niego zapłacone.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falkhor    63

Pożyczka bez procentu = przepływ pieniędzy ale bez zysku. Kasa idzie A do B i wraca od B do A, bez dodatkowych kosztów/zysków.

Dlatego pchanie podatku do takich pożyczek jest krokiem w stronę tego, by opodatkować... posiadanie pieniędzy.

B):ph34r::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jarucha    30

Może dostane baty za to co powiem, ale ten podatek to forma walki z praniem pieniędzy. Gdyby go nie było to każde lewe pieniądze można było by wykazywać jako pozyczka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 098765   
Guest 098765

Nie wiedziałem gdzie to dać, więc daję tutaj (można wydzielić nowy temat).

Co sądzicie o pomysłach zagarnięcia pieniędzy z OFE?

oto ciekawy tekst który znalazłem na onecie:

 

 

Wyszukane w sieci:
Robiłem w życiu różne rzeczy: konspirowałem przeciw komunistom, byłem dziennikarzem, managerem, przedsiębiorcą...
Mieszkałem w kilku krajach, najdłużej 7 lat w USA; w 1996 wróciłem do Polski, gdzie również robię sporo różnych rzeczy, m.in. piszę tego bloga...


Przekręt Nr 1 w historii Polski
Po ogłoszeniu pomysłu “emerytury programowanej” przez OFE, czyli wypłacanej przez 10-16 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, wszyscy w zasadzie osłupieli. Nikt nie rozumie o co chodzi. Nikt nie spodziewał się tak niebywałej i bezczelnej prowokacji. Jakby OFE zależało, żeby politycy MUSIELI je zlikwidować. I to jest - moim zdaniem - jedyne racjonalne wytłumaczenie tego kroku. “Rynki finansowe” uznały, że zyski zostały już zrealizowane i pora ten cyrk zamknąć, bo zaczyna się wypłata świadczeń.
Wprowadzeniu OFE towarzyszyła euforia emerytur pod palmami.

Jestem akurat ze środowiska, które od początku było przeciw OFE: z powodów ideologicznych (podatek pod przymusem państwa na rzecz prywatnych firm), zdroworozsądkowych (gigantyczne, niespotykane prowizje i koszty transakcyjne systemu) i ekonomicznych (OFE kupowały głównie obligacje rządowe pobierając za to gigantyczne prowizję - rząd wprowadził do systemu zupełnie zbędnego pośrednika, który inkasował od polskiego podatnika miliardy złotych za nic - te same obligacje Pani na poczcie sprzedaje za prowizję 0%!).

Sojuszników to za wielu nie mieliśmy. A “oszołom”, “oszołomstwo”, to słowa do których w kontekście OFE się przyzwyczailiśmy.

Po ogłoszeniu pomysłu “emerytury programowanej” przez OFE, czyli wypłacanej przez 10-16 lat po osiągnieciu wieku emerytalnego, wszyscy w zasadzie osłupieli. OFE mówią, że owszem, mogą też poza tym horyzontem - jak im się dodatkowo zapłaci albo wykupi ubezpieczenie “od długowieczności”!!! Nikt nie rozumie o co chodzi. Nikt nie spodziewał się tak niebywałej i bezczelnej prowokacji.

Jakby OFE zależało, żeby politycy MUSIELI je zlikwidować.

I to jest - moim zdaniem - jedyne racjonalne wytłumaczenie tego kroku. “Rynki finansowe” uznały, że zyski zostały już zrealizowane i pora ten cyrk zamknąć, bo zaczyna się wypłata świadczeń.

OFE zarobiły przez te wszystkie lata na czysto, dla siebie miliardy złotych. Teraz przychodzi czas wypłat dla emerytów - czas zwijać interes. Zyski zostały zrealizowane.

To zresztą nie jedyne koszty, które poniósł podatnik - sam system komputerowy dla ZUS, który ZUS był w ogóle niepotrzebny,ale OFE niezbędny - kosztował 5 miliardów złotych!

Nie wiem czy od początku taki był biznes plan interesu OFE - zamknąć po zrealizowaniu odpowiednich zysków. Wielu ludzi zapewne popierało go z powodu braku znajomości rzeczy. Niemniej uważam, że nie można tak zostawić transferu kilkunastu miliardów złotych od polskiego podatnika do prywatnych kieszeni.

OFE to największy przekręt w historii III RP i ci którzy go umożliwili powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. Nie twierdzę, ze byli w spisku, którego efekty się własnie materializują. Zapewne “nie wiedzieli, że tak się to skończy” i pewnie to jest prawda. Tylko jeśli brak im kompetencji - to nie powinni pchać się na najwyższe urzędy w Polsce. A jeśli się pchali - niech za to odpowiadają.

Nie może być tak, że Rzeczpospolita zmusiła pod groźbą więzienia swoich obywateli, żeby nie wiadomo za co, napchali miliardami złotych prywatne firmy i żeby było to bezkarne i odpowiadali tylko “przed Bogiem i historią”. Powinien się tym zająć Trybunał Stanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×