Jump to content
Dominik

OpenStreetMap - mapuj i korzystaj

OpenStreetMap - dla Ciebie  

7 members have voted

1. 1. Będziesz korzystał, z tej mapy ?

• Tak
      5
    • Nie
      2
  2. 2. Dołączysz do społeczności "mapowiczów" ?

• Tak
      3
    • Nie
      4

Recommended Posts

Guest qwqw   
Guest qwqw

Byłem wczoraj na wycieczce i miałem okazję wytestować OsmAnda na telefonie. Największa wada to zużycie energii, bateria nie trzyma zbyt długo z włączoną aplikacją, ale trzeba przyznać, że ma szereg zalet w porównaniu do map od googla. Liczę, że poprawią wydajność, ponieważ aplikacja zapowiada się świetnie.

danny    15

Faktycznie, szybko nowe rzeczy się pojawiają.

Sama mapa jest fajna, to czego może brakować to infrastruktury wokół mapy, tj odnajdywania najkrótszej trasy z punktu A do B (samoch, rowerem i na nogach) , tworzenie własnych tras i zapisanie ich (np własne trasy rowerowe, czy znane szlaki turystyczne) a potem funkcja udostępniania na stronie, itp.

Edited by danny

Guest Gość lubiący OSM   
Guest Gość lubiący OSM

Generator mapek ale tylko z markerem: http://osm.trail.pl/maptool

Serwisy do wyznaczania tras to:

-http://open.mapquest.com/

-http://map.project-osrm.org/

Więcej na: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Routing + porównanie http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Routing/OnlineRouters

Prawda jest taka, że osm.org jest dla mapowiczów. Dla koncowego użytkownika są inne serwisy.

danny    15

OK dzieki. Czyli są zewnętrzne serwisy. W takim razie jak w lecie rowerem będę jeździł to wyprubuję i zapisze swoje trasy.

Guest realista   
Guest realista

Mogliby wreszcie naprawić poprawne wyszukiwanie adresów. Bo po co komu taka mapa, skoro adresu szukajka nie może odszukać?

Zwłaszcza powinni kłaść nacisk na nawigacje samochodowe - bo to z myślą o nich tworzy się osm. Niech będzie konkurencją dla płatnych (po kilkaset zł) map samochodowych. Ja testowałem na androidzie, i przyznam, że chwilami osm pomijała ulice którymi szybciej by się dotarło na miejsce (np. pomija w łańcucie ulice tkacką). A przy skrzyżowaniach zamiast "za 30 metrów skręć w prawo" to angielski lektor mówi "za 30 (bez jednostki miary) lekko skręć w prawo".

Guest nn   
Guest nn
Mogliby wreszcie naprawić poprawne wyszukiwanie adresów. Bo po co komu taka mapa, skoro adresu szukajka nie może odszukać?

Zwłaszcza powinni kłaść nacisk na nawigacje samochodowe - bo to z myślą o nich tworzy się osm. Niech będzie konkurencją dla płatnych (po kilkaset zł) map samochodowych. Ja testowałem na androidzie, i przyznam, że chwilami osm pomijała ulice którymi szybciej by się dotarło na miejsce (np. pomija w łańcucie ulice tkacką). A przy skrzyżowaniach zamiast "za 30 metrów skręć w prawo" to angielski lektor mówi "za 30 (bez jednostki miary) lekko skręć w prawo".

Każdy może pomóc w mapowaniu. Zamiast narzekać to mógłbyś pomóc.

maciej    32

Szkoda, że na tej mapie nie ma warstwy jak na google maps, czyli widoku satelitarnego. Chętnie bym pomógł np oznaczać budynki itp. ale widząc okoliczne miejscowości to nic oprócz dróg na nich nie ma. 

Guest mmmm   
Guest mmmm
Każdy może pomóc w mapowaniu. Zamiast narzekać to mógłbyś pomóc

nie chodzi o mapowanie, lecz o odszukiwanie adresów. mimo, ze sa poprawnie oznaczone budynki to zarówno osm.org jak i osmand nie wyszukuja ich poprawnie w zakladce "szukaj".

mapowalem swego czasu na osm, ale sobie opuściłem, bo po co mapowac godzinami, skoro psu na budę mapa która nawet adresów nie potrafi odszukać.

Guest Lucek   
Guest Lucek
nie chodzi o mapowanie, lecz o odszukiwanie adresów. mimo, ze sa poprawnie oznaczone budynki to zarówno osm.org jak i osmand nie wyszukuja ich poprawnie w zakladce "szukaj".

mapowalem swego czasu na osm, ale sobie opuściłem, bo po co mapowac godzinami, skoro psu na budę mapa która nawet adresów nie potrafi odszukać.

Może jakiś przykład? Tak w ogóle to osmand i nominatim (czyli wyszukiwanie adresów w OSM) aktualizuje się raz w miesiącu.

Szkoda, że na tej mapie nie ma warstwy jak na google maps, czyli widoku satelitarnego. Chętnie bym pomógł np oznaczać budynki itp. ale widząc okoliczne miejscowości to nic oprócz dróg na nich nie ma. 

Jest Bing w edytorze. Chyba, że chodzi Ci o przyglądanie mapy to w sumie jest kilka stron gdzie mozna oglądać OSMa oraz zdjęcia nie pamiętam nazw, ale mozna pogooglać. Napewno jest na stronie UMP http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/. Tu jest OSM, Google i oczywiście UMP.

Guest tomek   
Guest tomek

Jeszcze niedawno wszyscy mówili, że to kiepska mapa,  a tu patrzcie kilka osób w parę dni zrobiło świetną mapę, która pewnie za miesiąc będzie najdokładniejszą mapą Łańcuta. Może warto aby na lancut.pl ktoś tę mapkę umiesił? Może warto napisać do UM? Bo ta ich "interaktywna" mapa jest słaba.

Guest mmmm   
Guest mmmm
Może jakiś przykład? Tak w ogóle to osmand i nominatim (czyli wyszukiwanie adresów w OSM) aktualizuje się raz w miesiącu.

proszę bardzo, wpisz w osm: "Żołynia, Rynek 22, 37-110" życzę powodzenia jeżeli osm znajdzie i wskaże Ci ten adres. Problem wyszukiwania był już wielokrotnie poruszany w środowisku OSM, ale z mizernym skutkiem, jak nie działało porawne wyszukiwanie, tak nadal nie działa.

Wpisz jakiś adres ze wsi (nie miasta), i zobacz czy ci znajdzie wyszukiwarka czy osmand wskazany adres... powodzenia...

Guest Gość Lubiący OSM   
Guest Gość Lubiący OSM
proszę bardzo, wpisz w osm: "Żołynia, Rynek 22, 37-110" życzę powodzenia jeżeli osm znajdzie i wskaże Ci ten adres. Problem wyszukiwania był już wielokrotnie poruszany w środowisku OSM, ale z mizernym skutkiem, jak nie działało porawne wyszukiwanie, tak nadal nie działa.

Wpisz jakiś adres ze wsi (nie miasta), i zobacz czy ci znajdzie wyszukiwarka czy osmand wskazany adres... powodzenia...

Źle wpisujesz. Powinno się wpisywać w wyszukiwarce "Ulica Numer, Miejscowość" Np. http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Rynek+22%2C+%C5%BBo%C5%82ynia&viewbox=-228.7%2C78.91%2C228.7%2C-67.6

Co do OsmAnda to zmiana jest zbyt nowa, aby się tam adres pojawił. Poczekaj na aktualizację mapy.

Guest mmmm   
Guest mmmm

szczerze to jest to śmieszne. google znajdzie niezależnie jak wpiszemy.

A jak wyglada wyszukiwanie na wsiach? przecież tam nie ma ulic. co mam wpisać by odszukać np. sonina 100 ?

Guest Gość lubiący OSM   
Guest Gość lubiący OSM
szczerze to jest to śmieszne. google znajdzie niezależnie jak wpiszemy.

A jak wyglada wyszukiwanie na wsiach? przecież tam nie ma ulic. co mam wpisać by odszukać np. sonina 100 ?

Z adresami bez ulicy jest nadal problem, który liczę, że zostanie rozwiązany.

Owszem, śmieszne. Niestety brakuje programistów do rozwoju tej aplikacji. No i jakby nie było google ma wprawę w dopasowywaniu wyników. Ale można spokojnie sobie wyszukać "Biedronka, Warszawa" i też działa

Guest blahblabh   
Guest blahblabh

@mmmm.

Co do wyszukiwania adresów wsiowych, to wyczytałem, ze problem wyszukiwania adresów ma być rozwiązany w następnej edycji map dla osmand.

@maciej, a jaka konkretnie okolica Cię interesuje, by pozaznaczać budynki itp?

maciej    32
@maciej, a jaka konkretnie okolica Cię interesuje, by pozaznaczać budynki itp?

Jako, że mieszkam w Albigowej to chętnie mogę pomóc ponumerować domy albo dodać inne budynki typu szkoła, kościół, dom kultury, boiska, apteki itp.

Guest strutututu   
Guest strutututu

@maciej, może jest w takim razie szansa na promocję OSM na forum? Może jakaś osadzona mapka? Im więcej osób się przyłączy tym szybciej skończymy :-)

maciej    32
@maciej, może jest w takim razie szansa na promocję OSM na forum? Może jakaś osadzona mapka? Im więcej osób się przyłączy tym szybciej skończymy :-)

Proszę o więcej szczegółów na pw bądź na e-maila redakcyjnego.

Guest srutututu   
Guest srutututu

To chyba żadna tajemnica :-) Gdzieś obok "kalendarz" na górze dodać "Mapa" i na podstawie tutoriala z http://leafletjs.com/ wrzucić mapkę ustawioną od razu na Łańcut. Szczerze to nie znam się na tej tematyce za bardzo. Możecie spróbować też pogadać ze społecznością OSM. Oni robią fajne rzeczy używając tej mapki np. http://osmtools.org/indoor/#lat=51.2359&lon=22.7156&z=16

Fajną mapkę Łańcuta można zrobić z interaktywnymi punkami.

maciej    32
albigowa juz troche omapowana, Macieju, możesz wysyłać dane adresowe :)

Na próbę wprowadziłem już kilkanaście punktów. W wolnym czasie postaram się dorobić resztę ;)

Guest mapp   
Guest mapp

@maciej.

Dom 850 na pewno ma taki nr domu?

Ps. aby wychodziły ładne kwadraciki z domów, zaznacz obrys (krawędź) i wciśnij "Q".

Najlepiej mape edytuje się w darmowym JOSM, bardzo dokładnie i wygodnie.