Jump to content
Sign in to follow this  
salamandra

W co grają radni w UM?

Recommended Posts

salamandra    0

A w szczególności zastanawia mnie postawa Pani radnej Joanny Rupar, w co ona gra? Pozwolicie Szanowni Państwo, że zamieszczę wpis jaki dokonała Pani Joanna Rupar na swojej stronie Facebooku:

Joanna Rupar Jacku,
masz sporo racji, ale myślę że nic tak nie mobilizuje ludzi jak
płacenie wysokich rachunków. Jeżeli mieszkańcy pozostaną bierni przy tak
drastycznym wzroście opłat za wywóz śmieci o 100 czy 200% to pewnie
niewiele ich już poruszy. Ja ma jednak ciągle nadzieję, że jest w
mieszkańcach potencjał do zmiany. Nie może być wiecznie "bylejakość"
Z tego co wiem to na sesji Rady Miasta urząd przedstawił mniejsze stawki, a radni Pani Rupar i ona sama podobno zagłosowała za większymi stawkami, więc co jest grane?. Może ta pani da nam rzetelną informację.
Edited by salamandra

Guest Tolek   
Guest Tolek

Może administratorzy tego forum wstawią protokół z XXV Sesji Rady Miasta, która odbyła się 26.02.2013r, na której poruszane były kwestie wywozu śmieci po 1 lipca. Dowiemy się, kto i co miał do powiedzenia w powyższym temacie. No chyba że jest to "ściśle tajne"

maciej    32

Na adres naszej redakcji dotarł dziś e-mail od Pani Joanny Rupar - radnej miasta Łańcuta, która poprosiła o zamieszczenie odpowiedzi w powyższym temacie.

Szanowni Państwo,

Cieszę się, iż zainteresowała Was sprawa opłat za wywóz śmieci w Łańcucie oraz praca mojej skromnej osoby w Radzie Miasta.

Poniższe słowa kieruję przede wszystkim do osoby o nicku "salamandra", która podaje nieprawdziwe informacje (a raczej kłamstwa) co do mojego rzekomego zachowania się i głosowania w sprawie opłat za wywóz śmieci. Moje słowa mają pokrycie w protokole z ostatniej sesji (zachęcam do poczytania), który jest jawny i każdy może się z nim zapoznać, cała sesja również była jawna i każdy kto chciał mógł być na niej obecny (byli m.in. przedstawiciele lokalnych mediów i powstały artykuły w tej sprawie). A fakty wyglądają w ten sposób, iż byłam jedną z dwóch osób które głosowały przeciwko uchwale podwyższającej opłaty za wywóz śmieci (przeciw głosował również Robert Kochman), Monika Roman wstrzymała się od głosu, wszyscy pozostali radni głosowali "za". Mało tego zgłosiłam wniosek o obniżenie stawek za wywóz śmieci o połowę, ale nie udało mi się uzyskać poparcia większości radnych. Złożyłam wniosek o odrzucenie uchwały i jej procedowanie dopiero po przeprowadzeniu procedury przetargowej przez Burmistrza mającej wyłonić firmę, która będzie wywozić śmieci z terenu miasta, bo wtedy pewnie łatwiej byłoby ustalić cenę za wywóz tych śmiecie, ale wniosek został odrzucony. Głosowałam przeciwko wszystkim uchwałą dotyczącym tzw. ustawy śmieciowej, którą uważam za bardzo niekorzystną dla mieszkańców, za niedopracowaną, wnioskowałam o przyłączenie się do gmin, które zaskarżyły ustawę do Trybunału, ale pozostało to bez echa. 

Zachęcam Państwa do przychodzenia na sesje RM, spotkania z radnymi, by zapoznać się ze sprawami ważnymi dla mieszkańców i dla miasta.

Joanna Rupar

Szczus    63

A ja zachęcam Panią na korzystanie z nowoczesnych mediów jakimi jest internet i prowadzenie bloga wtedy wyborcy mieli by dokładniejszy wgląd w Pani prace i unikano by taki nieporozumień .Nasze pokolenie nie wierzy już telewizji ani gazetą wolność wypowiedzi pozastawia już tylko internet jednak nie każdy jeszcze potrafi z niego korzystać w właściwy sposób .

• Like 1

Guest Tolek   
Guest Tolek

Gdzie jest ten protokół? Na stronie BIP UM Łańcuta takiegi nie ma. 

Uchwalanie stawek przed rozstrzygnięciem przetargu uważam za plucie w twarz wyborcom!

Guest ortograf   
Guest ortograf

A ja zachecam do lekcji ortografii ... ,,uchwala" zamiast uchwalom

Dziękujemy Panu Dedkowi za rzeczową odpowiedź w temacie :)))) Poczytać a potem pisać!

Guest poi   
Guest poi

Do Pani Rupar.

Czy jest prawdą, iz Burmistrz obniżył stawki w stosunku do pierwszej propozycji przesłanej radnym?

Czy wynik przetargu i kwota będą jawne czy nie?

Czy miasto może zarabiać na wywozie śmieci?

Czy Pani przeliczyła jakie beda koszty wywozu,czy tez zapropnowała Pani obniżenie stawek od tak na chybił trafił? Jeżeli ma Pani wyliczenia prosze je zamieścić.

Czy porównała Pani stawki Łańcuta z innymi podonymi miastami i jak to porównanie wypadło?

Co Pani sądzi o "Tablety dla radnych powiatu łańcuckiego" czy dla radnych miejskich tez nalezy je zakupić?

Guest ppoi   
Guest ppoi

Pani Rupar w przesłanym mailu napisała iż głosowała przeciw. Przyjete w uchwale stawki są niższe od tych, które Pani podała na facebooku jako propozycję Burmistrza. Dlaczego więc stawia Pani "salamandrze" zarzut, iz kłamie? Przeciez zagłosowała Pani przeciw niższym stawkom!

Dedek    5

Nie wiem czy to sarkazm, ale moja poprawka jest prawidlowa (zwracajac uwage rozniez na to, ze nie mam polskich znakow na klawiaturze).

maciej    32

Ponownie zamieszczam informacje nadesłaną na nasz adres e-mail od Pani Joanny Rupar

Szanowni Państwo,

Przepraszam, iż znowu zwracam się do Państwa za pomocą redakcji org, ale mam jakiś techniczny problem z umieszczaniem bezpośrednio postów na stronie. W przyszłości postaram się wszelkie informacje umieszczać bezpośrednio.
Wracając do głośnej uchwały w sprawie opłat za wywóz odpadów komunalnych. Po pierwsze nie zagłosowałam przeciwko niższym stawkom, tylko przeciwko uchwale, bo stawki tam zaproponowane uznałam i nadal uważam za zbyt wysokie (dla wielu osób dużo wyższe jak płacone obecnie). Stawki opłat, które zamieściłam na facebooku były propozycją przedstawioną radnym przez pana Burmstrza, którą dzień przed sesją pan Burmistrz skorygował jako autopoprawkę o 2 zł w dół (radni otrzymali propozycję o godz. 16.00 dnia 25.02.2013). Ja nie uważam obniżenia przez pana Burmistrza stawki za odpady segregowane z 17 do 15 zł dla 1 osoby za miesiąc (płatne za 2 miesiące z góry), z 24 do 22 zł dla 2 osób za miesiąc czy z 30,5 do 28,5 zł dla 3 osób za miesiąc (odpady niesegregowane ok. 80% drożej) za faktyczną obniżkę realną do płacenia, w szczególności przez osoby starsze, emerytów, bezrobotnych, osoby żyjące za minimum socjalne, itp. Jeżeli Państwo uważacie inaczej, to macie do tego prawo, szanuję poglądy innych, a mój pogląd w tej sprawie wygląda tak jak przedstawiłam. Dodam tylko, iż Burmistrz kalkulację kosztów opierał na wyliczeniach przedstawionych przez Łańcucki Zakład Komunalny, chociaż firm odbierających śmieci z Łańcuta jest pewnie 4-5.
Treść uchwały przyjętej w dniu 26.02.2013 r. ws opłat za wywóz odpadów jest umieszczona na głównej stronie org, więc nie będę jej tutaj przytaczać. Przed ostatecznym głosowaniem nad projektem uchwały zgłosiłam wniosek o obniżenie stawek z § 2 pkt. 1-4 i § 3 pkt. 1-4 (przyjmując jako punkt wyjściowe 8 zł od osoby do 4-osobowego gospodarstwa włącznie), a swoją kalkulację opierałam na wyliczeniach z rachunków, które sama płacę i płacą znajomi, czy osoby które zechciały się tą informacja ze mną podzielić. Średnio (z udostępnionych mi rachunków) opłaty w tej chwili w przeliczeniu na 1 osobę za miesiąc wynoszą od ok. 5 do 6,50 zł w domach jednorodzinnych, a w blokach wielorodzinnych 5,40 zł od osoby za miesiąc (opłaty te w wielu wypadkach wynoszą tyle za śmieci niesegregowane, albo częściowo segregowane), dodałam do tego koszty stworzenia tzw. systemu odbioru śmiecie, które poniesie Miasto i kalkulację oparłam na tych właśnie zgłoszonych przeze mnie 8 zł od osoby (przy obniżeniu stawki dla gospodarstw od 5 osób i powyżej). Każdy z Państwa lub ktoś z Waszych rodzin płaci rachunki za śmieci, więc wystarczy podzielić kwotę z rachunku przez liczbę miesięcy za które jest opłata (2 lub 3) oraz przez liczbę osób w gospodarstwie i wychodzi Państwu określona kwota, mam nadzieję że ta płacona od 1 lipca 2013 r. nie będzie wyższa, a jeżeli już to niewiele. Pewno dla części mieszkańców Łańcuta opłaty za śmieci od 1 lipca br. nie będą się bardzo różnić od płaconych obecnie (i dobrze), ale dla wielu podwyżki będą bardzo drastyczne, np. dla 1 osoby w bloku kwota wzrośnie z 5,40 do 15 zł! Dla 2 osób z 10,80 do 22 zł, dla 3 osób z 16,20 do 28,50 zł i tak dalej, ale ten wzrost jest przy założeniu że będzie prowadzona segregacja odpadów, bo wystarczy że niektórzy w bloku segregacji prowadzić nie będą lub niesolidnie, a wszyscy mieszkańcy solidarnie (!) zapłacą stawki za odpady niesegregowane czyli np. 1 osoba 22,50 zł, 2 osoby 33 zł, 3 osoby 42,74 zł za miesiąc (!).
W sąsiednich gminach opłaty kształtują się różnie. Gmina Łańcut, Białobrzegi, Żołynia nie określiły stawek – zostały ogłoszone przetargi i dopiero po ich rozstrzygnięciu stawki opłat zostaną przyjęte. W gminie Rakszawa opłatę ustalono w wysokości 6,50 zł od osoby za miesiąc za odpady segregowane i 11 zł za niesegregowane. W gminie Czarna 17,50 zł od gospodarstwa domowego za segregowane i 40 zł za niesegregowane. W Leżajsku 8,50 zł od osoby za odpady segregowane i 18,50 zł za niesegregowane. W Przeworsku 10 zł od osoby za segregowane i 15 zł za niesegregowane. W Dębicy 7,50 zł od osoby za segregowane i 9,50 zł za niesegregowane.
Co do samego przetargu, to nie mogę Państwu podać żadnych szczegółów, bo ich nie znam. Na moje pytania i wniosek o przełożenie głosowania nad opłatami do czasu ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego odbioru śmieci w Łańcucie Wiceburmistrz odpowiedział, iż jest to „trudny przetarg” i nic więcej się nie dowiedziałam.
Jeżeli chodzi o tablety dla radnych. Nie ma takiego tematu w Radzie Miasta, więc nie chciałabym jakoś specjalnie dywagować na ten temat. Punktem wyjścia powinno być obniżanie kosztów funkcjonowania Rady, jeżli tablety mają to gwarantować, to jest to jakaś propozycja, ale z drugiej strony przecież każdy ma internet i równie dobrze materiały można wysyłać pocztą elektroniczną, a to koszty też obniża.
Joanna Rupar

bomba    0

Czyli będzie sprawa prosta dla wielu Polaków. Śmieci proste do segregacji segregować, reszta w las, lub ogólnie wszystko w las żeby nie ryzykować że się ktoś przyczepi.

Tak będzie zobaczycie.

Guest Kazik   
Guest Kazik

Firma Transformers wywozi kubeł za około 12 zł. Wywóz 2 razy w miesiącu + odbiór segregowanych w cenie kubła/rodzina 5 osobowa. Opłata tylko za kubeł a nie jak w ŁZK kubeł + osoby!

Wg nowych stawek opłata wyniesie 40 zł /ale odbiór 1 raz na trzy tygodnie.

Faktycznie wychodzi tak samo!

Guest Roland   
Guest Roland

Na adres naszej redakcji dotarł dziś e-mail od Pani Joanny Rupar - radnej miasta Łańcuta, która poprosiła o zamieszczenie odpowiedzi w powyższym temacie.

Do Pani Joanny Rupar.

Cytuję:

...Moje słowa mają pokrycie w protokole z ostatniej sesji (zachęcam do poczytania), który jest jawny i każdy może się z nim zapoznać,...

Proszę wskazać skąd można pobrać ten protokół! Czyżby zrobiło się niektórym Radnym "łyso" i wnoszą poprawki!

Pozdrawiam

Guest Znikający protokół   
Guest Znikający protokół

Protokół można pobrać ze strony www.lancut.pl - BIP - Rada Miasta - Protokoły.

Protokół można pobrać ze strony www.lancut.pl - BIP - Rada Miasta - Protokoły.

Chyba w zakładce "niewidzialne"!

maciej    32

Panie Macieju,

W związku z faktem, iż internauci korzystający z Pana portalu org poszukują protokołu z ostatniej sesji Rady Miasta Łańcuta, na której podjęto m.in. uchwałę o opłatach za odpady komunalne, a mają problemy z jego pozyskaniem, w załączeniu przesyłam Panu ten protokół do wykorzystania.

pozdrawiam, Joanna Rupar

Protokół XXV RM.doc

Guest Tolek   
Guest Tolek

Szkoda, że niektórzy radni bawią się w politykę a nic nie robią dla dobra swoich wyborców.

Czy mieszkańcy Łańcuta za wszelką cenę muszą utrzymywać ŁZK?

Guest kdj   
Guest kdj

Szkoda, że niektórzy radni bawią się w politykę a nic nie robią dla dobra swoich wyborców.

Czy mieszkańcy Łańcuta za wszelką cenę muszą utrzymywać ŁZK?

Może za wszelką cenę nie ale na pewno warto walczyć o to aby nie padł kolejny zakład pracy w Łańcucie.

Guest Tolek   
Guest Tolek

Może za wszelką cenę nie ale na pewno warto walczyć o to aby nie padł kolejny zakład pracy w Łańcucie.

Skoro ŁZK ma ceny ponad dwukrotmie wyższe niż konkurencja to może należy zrewidować finanse firmy?

Mi jakoś nikt nie dopłaca do biznesu!